Skocz do zawartości

Secure Erase/Sanitize czyli przywrócenie dysku SSD do pierwotnej wydajności


wiktorynek

Rekomendowane odpowiedzi

jest chyba fajny, nie wypowiem sie gdyż...zainstalowałem, zrobiłem nim pendrive ale owego pendrive nie widać w menu rozruchowym laptopa , widać nie lubi trybu UEFI :)

Nie wiem czy ten ich soft ktory jest na pendrive nie jest jakis stary za czasów zwykłych SSD na sata lub m.2

Kiedys używałem softu samsunga do kasowania gdy miałem ich dysk 2,5' na sata ale tez z tym byl problem bo zawsze twierdził ze dostęp do dysku jest zabroniony i kazał odłączać zasilanie od dysku i znowu podłączać.. w stacjonarce to raczej nie problem, gorzej w laptopie...

 

 

ciakawi mnie tylko co dokładnie robi opcja w biznesowych laptopach dell - "data wipe" - czy zapisuje zerami czy odświeża komórki jak secure erase w diskpart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Portalnet napisał:

zawsze twierdził ze dostęp do dysku jest zabroniony i kazał odłączać zasilanie od dysku i znowu podłączać

Dysk zamrożony - problem większości dysków.

28 minut temu, Portalnet napisał:

w stacjonarce to raczej nie problem, gorzej w laptopie...

Parted Magic działa tu perfekcyjnie - hibernuje laptopa na kilka sekund i po wybudzeniu dysk jest już odmrożony.

 

32 minuty temu, Portalnet napisał:

Nie wiem czy ten ich soft ktory jest na pendrive nie jest jakis stary za czasów zwykłych SSD na sata lub m.2

Samsung Magician: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

" The Magician SSD management utility is designed to work with all Samsung SSD products including 470 Series, 750 Series, 830 Series, 840 Series, 850 Series, 860 Series, 950 Series, 960 Series and 970 Series."

 

33 minuty temu, Portalnet napisał:

widać nie lubi trybu UEFI

Tu może być problem. Wiele softów nie lubi się z UEFI + GPT. Usuń partycje i przestaw na Legacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Portalnet napisał:

nie sadze ze Parted Magic jest gorsze od Magiciana do kasowania dysków

To są bardzo skomplikowane kwestie, zwłaszcza dostęp do kontrolera i przez bufor w dyskach TLC. Samsung jak wiadomo ma swój autorski kontroler, żaden inny producent nie korzysta z kontrolera Samsunga.

Widać to doskonale w Parted Magic w nowej funkcji Sanitize, gdzie nie każdy dysk jest obsługiwany, a z kolei funkcja Secure Erase może zajmować różną długość czasu w zależności od cech budowy dysku.

Na pewno oprogramowanie autorskie jest bezpieczniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/30/2016 at 1:02 PM, wiktorynek said:

Musisz tylko podłączyć dysk do innego kompa/laptopa jako drugi, usunąć z niego partycje za pomocą systemowego narzędzia, zainstalować i odpalić Crucial Storage Executive Tool:[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

i wybrać opcję Sanitize. Dysk do laptopa jeśli nie ma drugiej zatoki SATA, można podłączyć przez USB za pomoca takiego adaptera: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

u mnie nie działa sanityzacja...

dysk Crucial MX275 podłaczenie adapterem sata/usb3, program Storage Executive 3.60.082018.04. Wypróbowane dwa różne komputery. Kiedyś się udało, ale w laptopie, który miał dwie zatoki. PSID Revert nie da się również wyłączyć. Dysk z najnowszym firmware. Próby na windows 7 jakimś modyfikowanym :) Wolałbym zgodnie z sugestiami zastosować oryginalny program od Cruciala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, franekfranek napisał:

u mnie nie działa sanityzacja...

dysk Crucial MX275 podłaczenie adapterem sata/usb3, program Storage Executive 3.60.082018.04

Zainstaluj starszą wersję programu np. 3.55 i będzie działać. Firma Micron zgodnie ze światowym trendem - wypuszcza nietestowany syf. Co nowsze to gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - rzeczywiście starsze wersje działają. Podaje link do zasobów z archiwalnymi wydaniami:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Co do aktualizacji firmware poprzez Storage Executive 3.50,  dyskiem podpiętym adapterem SATA/usb (jako drugim) nie działa... mimo, że jest rozpoznany jako sdb. Docelowy dysk najlepiej zamontować w zatoce i na nim bezpośrednio działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewijał sie w tym temacie wątek PSID Revert, ale niezbyt to rozumiem.
Mam dysk Crucial MX200 i chciałem zrobić Sanitize, ale najpierw musiałem wyłączyć PSID Revert, ponieważ Sanitize było niedostępne. 
Aktualnie Sanitize mam cały czas dostępne, a PSID Revert nieaktywne.
Co to zmienia jak miałem wcześniej włączone PSID Revert, a teraz ta opcja jest nieaktywa? Dysku używałem bez szyfrowania.
W jakim sposób można ponownie włączyć PSID Revert?
Jak dysk jest nowy to PSID Revert jest fabrycznie włączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliżniaczy temat...

Już rozwiązane :)

Przy okazji użyłem dopiero co dodanego powyżej [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  , który posiada 3 opcje w zakładce Secure Erase:

- Secure Erase - ATA devices

- Sanitize - ATA devices

- NVME Secure Erase

 

Zastanawiają mnie różnice pomiędzy dwiema pierwszymi Secure Eresa i Sanitize...

Okazuje się, że jednak Sanityzacja to nie to samo co Secure erase i jest procesem bardziej rozbudowanym "robi więcej" roboty. Nie jest jednak dostępna dla wszystkich dysków.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Dodatkowo opcje: secure i enhanced. W tej drugiej obszar nadpisywania jest rozszerzony.

ktoś coś ?

Edytowane przez franekfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2018 o 12:31, franekfranek napisał:

Co do aktualizacji firmware poprzez Storage Executive 3.50,  dyskiem podpiętym adapterem SATA/usb (jako drugim) nie działa... mimo, że jest rozpoznany jako sdb. Docelowy dysk najlepiej zamontować w zatoce i na nim bezpośrednio działać.

Wygląda na to, że nie ma możliwości zaktualizować firmaware dysku online ani ręcznie (storage executive 5.05, 3.43 i 3.38), na którym nie ma się zainstalowanego systemu. A przecież wystarczyłoby narzędzie typu live uruchamiane spod bios-u. Niektórzy producenci tak robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież są obrazy Live CD z aktualizacją firmware dysków Crucial/Micron: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

W dniu 13.09.2019 o 13:44, franekfranek napisał:

Okazuje się, że jednak Sanityzacja to nie to samo co Secure erase i jest procesem bardziej rozbudowanym "robi więcej" roboty.

Sanitize oczyszcza całkowicie wszystkie komórki jak w nowym dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebie troche....

 

a w macbook air 2017 chciałem odzyskać pierwotną moc ssd,

 

parted magic boot,

 

secure działa,

jest jeszcze enhanced.

 

ale

chcialem taki najlepszy - sanitize.

 

ale mówi program, żebym zmienił w biosie z raid na ahci czy cos takiego... wiadomo, że w macu nie wejdę do biosu:

 

pomożecie? Może enhanced?

 

Nie chce nic nadpisywać jak

wipe - dzban.... Itp killdisk sposoby.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie