Jump to content

Problem z nowym laptopem

Recommended Posts

Słuchajcie chłopaki - mam problem z nowym kupionym sprzętem. Kupiłem nowy laptop MSI Katana B12U 17 cali i nie działa mi program Reboot Restore Rx ani Rollback Rx Pro. Problem tkwi w tym, że w zarządzaniu dyskami mam partycje zaszyfrowane przez BitLocker. I tak jest po zainstalowaniu systemu - NIE włączałem funkcji BitLocker, a nie wiem jak go wyłączyć czy przestawić coś w BIOSIE, bo najprawdopodobniej w tym tkwi problem. Pomożecie?

12 minut temu, czesioanonim1 napisał(a):

I tak jest po zainstalowaniu systemu - NIE włączałem funkcji BitLocker

Nie musisz włączać, microszit wie lepiej i włącza to za ciebie, i na Home pewnie wuja z tym zrobisz.

I właśnie ten "microszit" działa mi na nerwy. Jest jakiś program, którym mógłbym go wywalić całkowicie tego BitLockera oprócz WinReducer i NTLite w darmowych wersjach, bo tam tego nie widziałem? Nie chcę instalować w wersji Home bo w niej nie mam kontroli nad Windows Update.

rrroberto, wielkie dzięki, chyba o to mi chodziło. Dam znać jak skończę deszyfrowanie bo teraz jest w toku :) 

rrroberto, pomogło. Teraz działa świetnie. Nie wiem jak mogę Ci się odwdzięczyć za pomoc dziękuję jeszcze raz. Nie wiedziałem, że to będzie takie proste 😀

Widzor o to możesz być spokojny mam Windows 10 Enterprise LTSC 2021 i wyłączone Windows Update bo nie jest mi potrzebne, a dodatkowo zablokowane programem Windows Update Blocker 1.8. Nie włączy się, po którymś włączeniu kompa bo Reboot Restore Rx cofa wszystkie zmiany co restart :E

Bo to szyfrowanie sprzętowe pewnie, nie każdy dysk to ma zaimplementowane. Przy okazji wkleję wam ciekawe info od wiktorynka, mam nadzieję, że nie będzie o to zły - "Niestety muszę postawić w wątpliwość nasze rozważania na temat samooczyszczania komórek dysku SSD przez TRIM - z całą pewnością nie działa w dyskach z szyfrowaniem sprzętowym gdy ta funkcja jest uruchomiona. Wydajność dysku spada drastycznie, bo danych nie da się usunąć żadnym sposobem, pomimo teoretycznego sformatowania lub usunięcia partycji, a funkcja Sanitize/Secure Erase nie działa. Odszyfrowanie i wykonanie Sanitize/Secure Erase przywraca wydajność pierwotną, która mogła spaść nawet 3-4 krotnie! Windows 10 samoczynnie uruchamia szyfrowanie sprzętowe w dyskach posiadających taki moduł. Windows 7 nie robi tego nigdy. "

mirr likes this

Sprawa nie jest prosta i jednoznaczna. Oprócz szyfrowania BitLocker mamy szyfrowanie sprzętowe w dyskach (tam gdzie dostepne: SED, AES, Opal), a także TPM (tam gdzie dostępne).

Przechwytywanie.jpg

Przechwytywanie3.jpg

Przechwytywanie1.jpg

Przechwytywanie2.jpg

Windows 10, to obecnie pikuś. Windows 11 lubi szyfrować wszystko i wszędzie, oczywiście w trosce o nasze dobro. Podczas tworzenia nowego konta użytkownika potrafi zablokować dysk, sugerując się nieautoryzowanym dostępem. Bez hasła lub kopii klucza deszyfrującego i możemy wyrzucić dysk do kosza. 3x niepoprawne wpisanie hasła - to samo. Próba instalacji programów lub sterowników (WHQL już nie zawsze starcza) bez "namaszczenia" MS - dysk zablokowany. I wiele innych systuacji.

Przydatne linki:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

45 minut temu, C9S napisał(a):

a to dlatego mi sie nigdy nie włączyło od zawsze używam kont lokalnych 

No widzisz, a połowa "specufff" z tego forum się z takich ludzi śmieje, nazywając ich foliarzami, bo co takiego wielkiego się stanie, jak użyje się konta M$. No to już mają pierwszą odpowiedź :22

22 minuty temu, Widzior napisał(a):

No widzisz, a połowa "specufff" z tego forum się z takich ludzi śmieje, nazywając ich foliarzami, bo co takiego wielkiego się stanie, jak użyje się konta M$. No to już mają pierwszą odpowiedź :22

microsoft to źle wykombinował na maku mam normalne konto lokalne i konto apple (appstore, icloud) z osobna a na windowsie musieli wszystko połączyć 

Firma Microsoft domyślnie włącza już funkcję BitLocker w systemie Windows 11 23H2, ale począwszy od systemu Windows 11 24H2 Microsoft najwyraźniej wdraża nowy proces instalacji, który automatycznie aktywuje szyfrowanie funkcją BitLocker podczas ponownej instalacji (jak podaje Deskmodder.de). Nowy proces szyfrowania dotyczy nie tylko użytkowników systemu Windows 11 Pro, ale także użytkowników systemu Windows 11 Home.

Dobra wiadomość jest taka, że wyłączenie szyfrowania funkcją BitLocker podczas ponownej instalacji nie jest trudne. Najłatwiejszą metodą jest utworzenie rozruchowego obrazu ISO przez Rufus USB, który ma możliwość wyłączenia szyfrowania dysku Windows 11 24H2. Inną metodą jest wyłączenie automatycznego szyfrowania bezpośrednio w kreatorze instalacji, co można zrobić, otwierając Rejestr za pomocą wiersza poleceń (Shift + F10) i zmieniając klucz „PreventDeviceEncryption” funkcji BitLocker na 1.

Nie martwcie się - MS wymyśli bypass, który ominie próby wyłączenia BitLockera.

21 godzin temu, C9S napisał(a):

mi sie nigdy nie włączyło od zawsze używam kont lokalnych

Ale już sprzętowe szyfrowanie na dysku wyposażonym w taką funkcję, może się włączyć w systemach Win 10 22H2 Pro i Win 11 Pro - pomimo konta lokalnego.

Sam tego doświadczyłem kilka razy - zawsze konto lokalne i zawsze wyłączona usługa Bitłocker, a dysk szyfrował się (tylko taki który posiada szyfrowanie sprzętowe).

Najgorsze jest to, że kiedyś szyfrowanie działało w tle nie powodujac żadnych problemów, a teraz ludzie doświadczają coraz częściej komunikatu o podaniu hasła do odblokowania dysku - tylko na naszym na forum już kilka tematów.