Jump to content

HP Probook 4520s - głosny wentylator

marcinek90

Recommended Posts

Witam. Mam problem ze swoim Probookiem. W sumie niedawno go kupilem. Ogólnie wszystko z nim w porządku, ale jest dosyć głośny. Przy wiekszym obciazeniu, typu przegladanie yt, otwartych kilku zakladkach, wentylator znacznie przyspiesza. Probowalem ogarniczyć jego pracę, i glośność róznymi programami typu CPU Fan, czy Netbook CPU FAN itp, i nic nie reaguje. NIe chodzi tak cały czas, ale jak się już załączy to za cichy nie jest. Nie znam się za bardzo.  System chyba wchodzi w tryb turbo boost 😜 

Chcialbym po prostu w miarę możliwości ustawić go na jakieś 50% pracy, by tak nie buczał. Windows 11, system postawiony przez UEFI

Edit. Zapomniałem dodac ze chłodenie wydaje sie sprawne, jest czyste, bez kurzu, było wszystko czyszczone, wraz z nową pastą.  Temperatury sa ok. W granicach 40-45 stopni. Jak dojdzie do 50 paru, i wieksze obciązanie to wtedy jakby wiatrak chodzi na 100 procent, a chciałbym tą pracę jednak ogarniczyć, by był bardziej cichy 

Może zajrzyj do biosu. Ja w moim hp miałem kiedyś funkcje od wentylatora, która zmieniała jego zachowanie. Np do jakieś temperatury w ogóle się nie załączał, a później dopiero odpalał. Ale dziwne, żeby przy 50 stopniach już na 100% zasuwał. Może coś nie tak z regulacją obrotów, że działa tak gwałtownie.

5 minut temu, marcinek90 napisał(a):

Nie ma w biosie nic. Straszna uboga wersja. Nawet aktualizowanelem i dalej nic. To w takim razie jak ograniczyć pracę procesora, ten cały tryb turbo

Jeżeli dobrze znalazłem, to w twoim laptopie siedzi i3-370m. On nie ma w ogóle trybu turbo.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

No spoko, nie znam się. Ale taktowanie ogólnie jak sprawdzam jest niskie, a podczas obciążenia się zmienia, co od razu przyspiesza wentylator. Wystarczy że YT odpalę i wentylator chodzi głośno, a po pewnym czasie potrafi naprawdę chodzić mega głośno i szybko. Da to radę jakoś ograniczyć ? 

Jak ty chcesz ograniczać procesor Intela 1gen, to ja nie mam już więcej pytań. Wejdź sobie w plan zasilania, w ustawienia zaawansowane i w "Zarządzanie energią procesora" ustaw "Maksymalny stan procesora" na np. 50%, i ciesz się, że masz zimno i YT nawet na 720p nie będzie działał płynnie :22 Parodia westernu.

Opcja nr2 - używaj słuchawek dokanałowych :L

Jak powiedziałem nie znam się. Pytam bo od tego jest forum. Miałem nie jednego laptopa i wentylator pod obciążaniem nie chodził tak głośno że słychać było to w drugim pokoju. Nawet przy i5 w stacjonarce to jak wentylator chodzil na 2500 tys obrotów to tak głośny nie był. 

1 minutę temu, marcinek90 napisał(a):

Jak powiedziałem nie znam się. Pytam bo od tego jest forum. Miałem nie jednego laptopa i wentylator pod obciążaniem nie chodził tak głośno że słychać było to w drugim pokoju. Nawet przy i5 w stacjonarce to jak wentylator chodzil na 2500 tys obrotów to tak głośny nie był. 

Uszkodzony wentylator, lub po prostu nie ma smarowania i chodzi jak traktor :) 

To jest pierwsza generacja procesorów core, aktualnie mamy 13 generacje. Odpowiedz sobie sam czemu może tak szaleć wentylator. Zapewne procesor daje z siebie wszystko, żeby tego youtube odpalić. Jakieś 3 lata temu miałem jeszcze laptopa z i3 330m i on już wtedy dawał oznaki braku mocy i siedziałem na windows 7, żeby jakoś to się odpychało. Więc skoro chłodzenie masz czyste, pasty świeże, a termopady jak wyglądały? Wentylator bardziej szumi, czy ryczy? Bo to by wskazywało na uszkodzenie np łożyska. Ja bym proponował ci jakiś mniej obciążający system, lub najzwyczajniej w świecie inny laptop. Bo ten już dawno nie daje rady.

Ja używam tego [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] do elitebooka z i5 4gen i się sprawdza. Domyślnie producent ustawił rpm za wysoko, wybrana wbudowana opcja smart co sama ustala rpm i jest znacznie ciszej a temp dalej dobre max 70-75 pod obciążeniem.

Na stronie [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] jest podane że wspiera 4530s więc pewnie 4520s też.

Nie wiem jednak czy będzie tak dobrze z temperaturami na 4520s.

Nie ryczy, nie szumi. Nie wiem jak to określić. Napewno to nie łożysko. Nagram może wieczorem i wrzucę. ..jakbym miał to określić słowami to bardziej po prostu słychać głośny wydmuch powietrza, bo wentylator chodzi napewno ponad 2000 tys obrotów. Więc raczej wiesz jak. Ale jak obciążenie spadnie to chodzi bardzo cichutko. Tylko ogólnie mówię jak już staje się głośny to naprawdę jest to głośno. Miałem na k52j kiedyś 350m, i tak nie chodził głośno na windows 10.  Ten na 11 znowu chodzi już sporo sporo głośniej. Może faktycznie kwestia wiatraka, albo windowsa.  Po 22 wrzucę filmik, bo wrócę z pracy.  Może łatwiej będzie wiadomo o co mi chodzi 

5 minut temu, podlos napisał(a):

Ja używam tego [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] do elitebooka z i5 4gen i się sprawdza. Domyślnie producent ustawił rpm za wysoko, wybrana wbudowana opcja smart co sama ustala rpm i jest znacznie ciszej a temp dalej dobre max 70-75 pod obciążeniem.

Na stronie [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] jest podane że wspiera 4530s więc pewnie 4520s też.

Nie wiem jednak czy będzie tak dobrze z temperaturami na 4520s.

Spoko przetestuje jak wrócę z pracy po 22 :)

a i jeszcze jedno, wcale nie daje z siebie wszystkiego przy youtube bo nie ma 100 procent użycia, i mam SSD. System naprawdę zapierdziela i nie ma przycinek. Jedynie przeszkadza ta "szybka" praca wentylatora 

Godzinę temu, marcinek90 napisał(a):

a i jeszcze jedno, wcale nie daje z siebie wszystkiego przy youtube bo nie ma 100 procent użycia, i mam SSD. System naprawdę zapierdziela i nie ma przycinek. Jedynie przeszkadza ta "szybka" praca wentylatora 

Wentylator głośno chodzi bo nie ma smarowania, a łożysko może być całe i zdrowe z tym że na sucho się kręci :) 

Godzinę temu, VACek napisał(a):

Wentylator głośno chodzi bo nie ma smarowania, a łożysko może być całe i zdrowe z tym że na sucho się kręci :) 

Tak ale to nie chodzi o pracę wentylatora jako części. Z nim w porządku. Fizycznie nie słychać wentylatora, jego szumu, stuku. Chodzi o to że przy większym obciążeniu słyszeć jak wentylator napierdziela na full obrotach i laptop zamiast chodzić w miarę cicho to jest mega głośny. Mogę to porównać do stacjonarnek z kilkoma wiatrakami w obudowie. Taki szum od wydawanego powietrza słyszalny. Nagram po pracy to może ci przybliżę o co chodzi 

2 godziny temu, Kosiara napisał(a):

Ja bym proponował ci jakiś mniej obciążający system, lub najzwyczajniej w świecie inny laptop. Bo ten już dawno nie daje rady.

-

No już nie przesadzaj.  Przez kilka lat miałem lapka  z intel celeron n3350  i jakoś szło z tego normalnie korzystać  z youtuba itp... portali 

10 minut temu, marcinek90 napisał(a):

Taki szum od wydawanego powietrza słyszalny. Nagram po pracy to może ci przybliżę o co chodzi 

-

W moim laptopie taki szum występuje tylko przy aktualizacji biosu   jak gram w grę albo oglądam film to chodzi cichutko :)

Godzinę temu, marcinek90 napisał(a):

Coś takiego. Potrafi głośniej. Ma takie napady.  Potem obniża szybkość i jest cicho. HP z natury taki głośny ? Asus z tym prockiem taki głośny nie był 

Jak dla mnie wentylator już swoje odpracował i potrzebuje nasmarowania albo wymiany 

Dorzucę od siebie parę groszy.

Parę dni temu dostałem do roboty Compaq 6720s (jakiś DualCore, 2GB, HDD i WinXP). Do tej pory był prawie bezgłośny. Ale przestała działać strona banku.

Rozbudowałem co się dało za rozsądne pieniądze (dodatkowe 2GB RAM, SSD, procka nie ruszałem, bo budżet był skromniutki) i na Win7 działało jeszcze przyzwoicie - co jakiś czas szumek z wentylatora.

Jak dostał Win10 to się dopiero zaczęło w zasadzie od startu chodzi jak suszarka, powrót do Win7 i znów szumek.

Trochę się pobawiłem (wyczyściłem układ chłodzenia, wymieniłem pastę) - w Win10 suszarka, Win7 szumek.

W moim przypadku stwierdzam, że Win10 jest słabo zoptymalizowana pod tak stary sprzęt i na tyle mocno "męczy" procek, że wentylator musi cały czas chodzić na full.

Podejrzewam, że u Ciebie będzie podobnie.

PS. Niedawno miałem ASUSa z Celeronem 1007u, 4GB RAM, SSD - Win10, cisza, spokój, nic się nie dzieje.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information