Jump to content

Brak 4 gb wolnego miejsca na dysku 32gb po aktualizacji

dawid1987
 Share

Recommended Posts

Witam posiadam laptopa Acer spin1 wersja z 32gb pamieci. Nie aktualizowalem go od nowosci bo uzywany byl bez internetu do teraz. Sciagnąłem wiec najnowszą instalke windows 10 home i zainstalowałem z dysku usb formatując wcześniej partycje c. Po formacie wielkość partycji wyniosła 28 gb i zainstalował się na niej windows. Ku mojemu zdziwieniu wolnego miejsca pozostało tylko 8gb z 28gb. Zainstalowałem program windirstat żeby sprawdzić co tyle zajmuje i pokazało mi razem z ukrytymi plikami 16 gb zajetego miejsca. Także wychodzi z tego że brakuje 4 gb. Wie może ktoś gdzie one mogą się podziewać i czy można je odzyskać?

Według mnie wszystko się zgadza, bo jeśli kiedyś używałeś "starej wersji".
A teraz masz "najnowszą" to po wszystkich aktualizacjach to normalne, że więcej zajmuje.
Jak chcesz "odzyskać" trochę miejsca to polecam wyłączyć hibernację (u mnie to było około 3GB).
Uruchamiasz CMD jako administrator i wpisujesz powercfg hibernate off i enter :)

A na takim sprzęcie co masz to lepiej byłoby zainstalować jakiegoś moda, niektóre to potrafią zajmować nawet połowę mniej a co najważniejsze,
są okrojone z wielu niepotrzebnych rzeczy, które tylko obciążają system (dzięki temu laptop będzie Ci szybciej chodził).
Tutaj na stronie masz spory wybór "modów".
Oczywiście nie ma się czego bać, system będziesz mógł aktywować swoim oryginalnym kluczem.

Mogę Ci polecić moda, który sam używam i dzięki temu będziesz miał sporo miejsca i laptop trochę przyspieszy.
Mam stary tablet KIANO z 2GB RAMu i także dyskiem 32GB.
Na "fabrycznym" Windowsie chodził po prostu tragicznie, że nie dało się z niego korzystać.
Tak samo miałem bardzo mało miejsca, był prawie na full.
Kilka miesięcy temu wgrałem moda "Windows 10 na tablet" (wraz ze wsparciem dotyku) i mam 20GB wolnego miejsca,
a tablet chodzi ultra szybko w porówaniu do tego co było.
Dosłownie tak jakbym dodał mu RAMu czy zmienił procesor, teraz to da się z niego płynnie korzystać.
Nie pamiętam kogo to był mod, mam go pobranego na dysku, obraz nazywa się "FOS 1607 Definitive Edition"
(pewnie inni będą wiedzieli kogo to mod, a jeśli nie ma już tego moda na stronie to mogę Ci go podesłać jak będziesz chciał).

Sprawdziłem to zarezerwowane miejsce i wydaje się że to rzeczywiście tam zginęły te "wolne gigabajty" spróbuję z wyłączeniem tej funkcji, a jak nic nie da to wypróbuję tą wersję co poleca pasi17, może akurat się nada lepiej niż oryginał w przypadku tak małego dysku. Thx za pomoc.

W dniu 15.11.2022 o 20:51, dawid1987 napisał(a):

Sprawdziłem to zarezerwowane miejsce i wydaje się że to rzeczywiście tam zginęły te "wolne gigabajty" spróbuję z wyłączeniem tej funkcji, a jak nic nie da to wypróbuję tą wersję co poleca pasi17, może akurat się nada lepiej niż oryginał w przypadku tak małego dysku. Thx za pomoc.

Na sprzęt typu Spin polecam ci albo właśnie moją modyfikacje 1607 lub nowszą wersje: