Jump to content

2 kopie systemu na dwóch dyskach - problem z bootloaderem

ropi
 Share

Recommended Posts

Z pewnych względów chciałem w komputerze zainstalować dwie kopie tego samego systemu, które byłyby uruchamiane alternatywnie z dwóch dysków (GPT). wykorzystując menedżer bootowania płyty głównej. System z dysku A sklonowałem na dysk B. Po uruchomieniu systemu okazało się jednak, że gdy bootowanie następuje z dysku A, to system staruje z B. Jak i czym naprawić ten defekt?

Dziękuję za odzew. Jednak to nie działa - może coś więcej trzeba wiedzieć? Program instaluje się na partycji systemowej dysku B (tak przynajmniej sygnalizuje). Nowy wpis wymaga podania litery przypisanej do partycji systemowej dysku A (oczywiście nie jest to już 'C'). Wymaga to, by partycja ta była widoczna w systemie B (trudno - niech i tak będzie). Po restarcie systemu pojawiła się możliwość wyboru dwóch systemów, ale niestety wybór systemu na dysku A prowadzi do zawieszenia się systemu. Po kilku próbach różnych wersji startu (łącznie z wyborem dysku bootowalnego z poziomu menu komputera) wpis dot. drugiego systemu zniknął z EasyBCD.

r.

Tak to jest, jak się człowiek bawi na tych posranych partycjach GPT. Rozumiem, że pierwotnie nie chciałeś dodawać wpisu do BCD, tylko mieć dwa niezależne systemy na dwóch dyskach, a bootowanie wybierać z poziomu BIOS/UEFI? Jeśli tak, to nie wiem, co mogło się porąbać. Albo ty coś źle zrobiłeś, albo program do klonowania. W ogóle to ten system z dysku  A  startuje, jak nie ma podpiętego dysku B? Bo coś mi się wydaje, że chyba nie.

P.S. Ja takie rzeczy robiłem wielokrotnie, ale na partycjach MBR, używając Acronisa, i zero problemów.

1 godzinę temu, Widzior napisał:

Rozumiem, że pierwotnie nie chciałeś dodawać wpisu do BCD, tylko mieć dwa niezależne systemy na dwóch dyskach, a bootowanie wybierać z poziomu BIOS/UEFI?

Właśnie tak napisałem.

Jeśli tak, to nie wiem, co mogło się porąbać. Albo ty coś źle zrobiłeś, albo program do klonowania.

Na jedno wychodzie niestety.

W ogóle to ten system z dysku  A  startuje, jak nie ma podpiętego dysku B? Bo coś mi się wydaje, że chyba nie.

Nie startuje. W tym rzecz.

P.S. Ja takie rzeczy robiłem wielokrotnie, ale na partycjach MBR, używając Acronisa, i zero problemów.

Ja też i nie tylko Acronisem. Natomiast nie jest to pierwszy mój przypadek z EasyBCD. Może czegoś tu nie rozumiem, ale dla uruchamiania wielu systemów windows to nie ma tu zbyt wielu możliwości. Może jakiś inny bootmenedżer zastosować? Do tego BIOS/UEFI jakby żył własnym życiem - dysk A jest na liście bootowania (mam na myśli wybór urządzenia z poziomu BIOS/UEFI) zawsze, ale B już czasem tylko w trybie "legacy".

13 godzin temu, renatan napisał:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ciekawe - wypróbuję. Dodam, że mam pendrive instalacyjny i oczywiście spróbowałem naprawy z jego poziomu, ale co ciekawe ta wersja systemu nie ma modułu naprawczego, a przynajmniej nie zgłasza się on tam, gdzie zwykle i program zabiera się od razu do ponownej instalacji systemu.

Zrobiłem kolejne próby, ale bez powodzenia. Ostatecznie przywróciłem system na dysku A z obrazu. To jednak nie rozwiązało problemu. System nie chciał się uruchamiać. Dopiero wyłączenie dysku B spowodowało, że system z A startuje. Dodam, że dysk A to NVMw, a B - SATA. W biosie/uefi ustawiałem kolejność bootowania 1-A, 2-B. Wygląda jednak na to, że mimo ustawienia priorytetu na A najpierw chce startować B, ale ponieważ B był dodany później coś musiało się zmienić również na A i teraz nie działa.  Nie pomagają priorytety bootowania, ani ręczny wybór dysku z menu bootowania uefi. Dodam, że obecnie uefi pokazuje na liście bootowania (nie w setupie, a przy starcie) tylko dysk A, jako bootowalny w trybie uefi, a B - 'legacy' - i to nie działa.

Mogę spróbować skopiować dysk A innym narzędziem (poprzednio była to clonezilla) np. poprzez wykonanie kopii obrazu na drugi nośnik. Ale czy warto? Jeśli clonezilla nie namieszała - efekt będzie jak za pierwszym razem.

Na koniec dodatkowe informacje - system wykrywa dyski w kolejności 1-SATA (mój B), 2-NVMe (A). Przypomnę, że zaczynałem od A, a potem dołożyłem B.

Jakieś sugestie co dalej robić?