Jump to content

Pracownia i 50 komputerów jak to ogarnąć?

Syriusz76
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry. Błagam o pomoc. Mam 2 pracownie, w każdej po 25 komputerów. 

W 1 mam wszystkie takie same laptopy.

W 2 różne.

Co pół roku muszę od nowa stawiać systemy, instalować programy itd.

Dzieciaki robią mi na nich straszny syf!!!

Zajmuje mi to dziesiątki godzin za co nikt mi nawet nie powiedz przysłowiowego dzieki. 

Błagam powiedzcie mi czy da sie to jakoś ogarnąć inaczej? Niż siedzać nad każdym komputerem osobno? Bo już mi się rzygać chce. O zmianie pracy nawet nie ma mowy w tej chwili.

Z góry bardzo dziękuję!!!

Co pierwsze przyszło mi na myśl to "Kopia Zapasowa" po świeżej instalacji systemu wraz zainstalowanymi sterownikami i oprogramowaniem , potem można przywrócić do stanu przed przestawianiem.
Przykładowy program do robienia kopi zapasowej "Acronis True image 2021.

@Syriusz76 Kopie Zapasową robisz wtedy kiedy uważasz np. możesz zrobić kiedy masz już zainstalowane (Sterowniki , Oprogramowanie). :) 
Co do aktualizacji systemowej są programy blokujące Windows Update myślę , że jest zbędny kiedy korzystają z urządzeń dzieci , choć i opcja dodatkowego użytkownika z ograniczonymi prawami i funkcjami również przyszła mi na myśl.

I te jeszcze walniete aktualizacje. Dramat i czekanie. To trwa wiecznosc, a ja mam rodzine i dzieci. 

A co z programami Napromieniiowny? Bo je rowniez musze instalowć. Gimp, Chromy, blokowanie panelu sterowania itd .... ?

Przecież już Ci o tym pisałem...

Robisz sobie wzorcową maszynę, instalujesz co chcesz, potem sysprep i przechwytujesz do obrazu WIM.

Podmieniasz install.wim na pendrive z systemem na swój i tak instalujesz.

Serio, nie wiem jak Ty administrujesz tą pracownią, skoro nie masz pojęcia o podstawach jak obrazowanie i wdrażanie systemów z rodziny Windows.

woj_ani217 likes this

12 minut temu, razor1995 napisał:

Robisz sobie wzorcową maszynę, instalujesz co chcesz, potem sysprep i przechwytujesz do obrazu WIM.

Serio, nie wiem jak Ty administrujesz tą pracownią, skoro nie masz pojęcia o podstawach jak obrazowanie i wdrażanie systemów z rodziny Windows.

No jakoś administruję :) Wszystkie komputery są połączone do sieci wifi. Oczywiscie ze zrobilem sobie obraz bez tych wszystkich bzdur.  Musze zobaczyc o co biega z tym sysrep i jak przechwycic go do WIM.

Siema @razor1995 widzę ze się Zdenerwowałeś co akurat mnie nie dziwi

moze @Syriusz76 nikt nie nauczył jak sobie radzic w takich sytuacjach

znalazłem infomacje na innym forum:

"Proponuję przygotować pierwszy wzorcowy laptop z systemem, sterownikami, bibliotekami (directX, .NET framework, Visual C++ redistr., kodeki wideo, java, flash, itp) i oprogramowaniem narzędziowym archiwizatory, acrobat reader, itp.

Następnie zrób klona za pomocą tego systemu uruchamianego jak LiveCD: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Instrukcja: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]lub [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jak lubisz majstrować i znasz konsolę to możesz ćwiczyć z programem G4U [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tu masz jak zmienić klucz w Windows: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]lub [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Zmiana klucza Office: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]lub ten program: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jeśli chodzi o Avast to może da się zainstalować na wersji próbnej a klucz będziesz aktywował na każdym z osobna. Jak nie to zostanie ci tylko Avast, co już nie powinno być problemem, jak odpalisz na raz po 3 laptopy."

moze to Ci pomorze @Syriusz76

Pozdrawiam

Napromieniowany and LAGUNA like this

8 minut temu, FILAGOL napisał:

Siema @razor1995 widzę ze się Zdenerwowałeś co akurat mnie nie dziwi

moze @Syriusz76 nikt nie nauczył jak sobie radzic w takich sytuacjach

znalazłem infomacje na innym forum:

"Proponuję przygotować pierwszy wzorcowy laptop z systemem, sterownikami, bibliotekami (directX, .NET framework, Visual C++ redistr., kodeki wideo, java, flash, itp) i oprogramowaniem narzędziowym archiwizatory, acrobat reader, itp.

Następnie zrób klona za pomocą tego systemu uruchamianego jak LiveCD: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Instrukcja: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]lub [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jak lubisz majstrować i znasz konsolę to możesz ćwiczyć z programem G4U [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tu masz jak zmienić klucz w Windows: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]lub [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Zmiana klucza Office: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]lub ten program: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jeśli chodzi o Avast to może da się zainstalować na wersji próbnej a klucz będziesz aktywował na każdym z osobna. Jak nie to zostanie ci tylko Avast, co już nie powinno być problemem, jak odpalisz na raz po 3 laptopy."

moze to Ci pomorze @Syriusz76

Pozdrawiam

No nie nauczył, bo na studiach nauczycielskich tego nie uczą! I bardzo Ci dziekuje za empatie, bo w tkich sytuacjach ucze sie od Was. Offica nie potrzebuje bo robią to online.  Barzo Ci dziekuje za pomoc. 

nie ma sprawy @Syriusz76 :-)

na tym forum ludzie sobie pomagają i wzajemnie się od siebie uczymy :)

to smutne ze na studiach nauczycielskich nie uczą takich rzeczy co dla mnie jest kpiną technologia zmienia się w zastraszającym tempie a na studiach uczą zgredy nie mające pojecia co to postęp

@Syriusz76 znalazłem jeszcze to:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

LAGUNA and Napromieniowany like this

Ja kiedyś spotkałem się z tym że na PC były 2 konta admina i gościa, i ja logowałem się na koncie gościa. Miałem po blokowane wszystko nie każdy program z pendrive się uruchamiał, mogłem pobierać np dodatki do chrome czy przeglądarki, śmiecić pulpit pobierać pliki, a po restarcie wszystko wracało do poprzedniego stanu pulpit czysty w pobierane brak plików tak samo brak dodatków do przeglądarki.

I tam gościu raz na pół roku tylko aktualizację robił jak przeglądarki przestawały działać.

7 godzin temu, Syriusz76 napisał:

Dzień dobry. Błagam o pomoc. Mam 2 pracownie, w każdej po 25 komputerów. 

W 1 mam wszystkie takie same laptopy.

W 2 różne.

Co pół roku muszę od nowa stawiać systemy, instalować programy itd.

Dzieciaki robią mi na nich straszny syf!!!

Zajmuje mi to dziesiątki godzin za co nikt mi nawet nie powiedz przysłowiowego dzieki. 

Błagam powiedzcie mi czy da sie to jakoś ogarnąć inaczej? Niż siedzać nad każdym komputerem osobno? Bo już mi się rzygać chce. O zmianie pracy nawet nie ma mowy w tej chwili.

Z góry bardzo dziękuję!!!

Moja propozycja ogarnięcia tego szybciej to w tej gdzie są takie same to zrobić wszystko na jednym, zrobić kopię Clonezillą na dysku zęwnętrznym, najlepiej 3.0, i wtędy można taką kopie wgrać w ciągu kilnunastu minut na dysk, jeśli jest to szkoła średnia z klasą informatyczną to można zapytać czy ktoś ogarnia Clonezillę, jeśli ktoś się zgłosi to można spróbować takiego uczniowi załatwić zwolnienie na 2-3 lekcje żeby to ogarnął i na koniec nagrodzić 5 lub 6. Kiedyś nauczycielom uczących informatyków w mojej szkole nie chciało się zajmować nowymi kompami to wzięli mnie to ich ogarniecia, dostałem zwolnienie z kilku lekcji i 5 z pracy na lekcji. Nauczyciele zadowoleni bo nie musieli tego robić, uczeń zadowolony bo nie musiał uczeszczestniczyć w nudnym lekcjach :D.

FILAGOL likes this

@Hip3r podsunął świetny pomysł :-)

jest to dobre  rozwiązanie w czasie trwania roku szkolnego gorzej na czas wakacji gdy jest się samemu i jest masa pracy

ewentualnie zrobić kółko informatyczne (ja na takie chodziłem) po lekcjach i z Panem od informatyki ogarnialiśmy komputery raz w tygodniu zajecia byly luźne i bardzo praktyczne a nie tylko sucha teoria :-)

Hip3r likes this

Godzinę temu, Hip3r napisał:

zrobić kopię Clonezillą na dysku zęwnętrznym, najlepiej 3.0, i wtędy można taką kopie wgrać w ciągu kilnunastu minut na dysk

I po wpięciu takich komputerów do domeny masz manianę, bo na każdym z nich są te same SID i domena głupieje.

Właśnie dlatego stosuje się sysprep :E 

2 godziny temu, razor1995 napisał:

I po wpięciu takich komputerów do domeny masz manianę, bo na każdym z nich są te same SID i domena głupieje.

Właśnie dlatego stosuje się sysprep :E 

Nie w każdej pracowni informatycznej stosuje się domeny w mojej szkole średniej używa się ich tylko na VB a na prawdziwych systemach się ich nie używa, w podstawówce kiedyś była domena ale jak hasło do kilkuset kont było takie same to uczniowie wchodziło na konta innych uczniów i wk***iali się nawzajem więc jak przyszły nowe kompy a właściwie lapki to nie robili domeny. Dzięki za info że coś takiego na miejsce bo o tym wcześniej nie wiedziałem. 

5 godzin temu, Hip3r napisał:

w podstawówce kiedyś była domena

W moich czasach SBSMEN2003 :E

W czasach technikum Vista i SBSMEN2008.

Domena była zawsze :E  

uczniowie wchodziło na konta innych uczniów i wk***iali się nawzajem

Aż mi się przypominają gimbusy, dopalające w autostarcie skrypt wysuwający co minutę stację dysków xD

Amatorzy. :trollface:

więc jak przyszły nowe kompy a właściwie lapki to nie robili domeny.

Zapewne miały to samo hasło admina, więc któryś kumaty uczeń mógł luźno sobie używać uprawnień i robić co chce :E 

starcraft2fan and Hip3r like this

12 godzin temu, razor1995 napisał:

W moich czasach SBSMEN2003 :E

W czasach technikum Vista i SBSMEN2008.

Domena była zawsze :E  

Aż mi się przypominają gimbusy, dopalające w autostarcie skrypt wysuwający co minutę stację dysków xD

Amatorzy. :trollface:

Zapewne miały to samo hasło admina, więc któryś kumaty uczeń mógł luźno sobie używać uprawnień i robić co chce :E 

Jak była domena na XP to wchodziłem w tryb awaryjny z wierszem poleceniem używałem polecenia net user administrator /active :yes i miałem pełne uprawienia :E, podłączałem swój dysk zewnętrzny,kopiowałem gta san andreas i grałem na lekcji, w regulaminie klasopracowni było tylko że nie można pobierać i instalować aplikacji, kopiowanie z własnego dysku zewnętrznego się do tego nie zalicza:trollface:

Widzę ze nostalgia się uaktywniła to bardzo sympatyczne :-)

obecne pokolenie social mediów nie potrafi i nie wie jak mozna kreatywnie korzystać z pc

w ogóle teraz w szkólach lekcje informatyki to kpina i żenada

pokolenie "uczniów ciemniaków" a nie kolejna generacja wykształconych ludzi to ciemnogród i spółka

MarcinGX and Hip3r like this

A nie łatwiej po prostu postawić serwer PXE z obrazem windowsa? potem na każdym komputerze ustawiasz bootowanie po lanie, ustawienie 50 pc to będzie z pół godzinki roboty i cyk po +/- 1h masz postawione czyste windowsy z najnowszymi poprawkami

W dniu 5.08.2022 o 13:35, razor1995 napisał:

Przecież już Ci o tym pisałem...

Pomoże mi ktoś krok po kroku co mam robić. Zrobiłem już nowy system, zainstalowałem aktualizację i programy. Zrobiłem konto uczniowskie. Co teraz?

Zapytać zawsze można ;).

Mogę się mylić ale wydaje mi się że na forum uzyskasz raczej pomoc w sprawach dotyczących prywatnych domowych komputerów i wszystkiego co się z tym wiąże, mając taką pracę i zarabiając na tym hajs to wątpię aby ktoś poprowadził Cię za rączkę krok po kroku od a-z, podejmując się takiego zadania wcześniej należy mieć o tym pojęcie.

razor1995 likes this

Robisz to na maszynie wirtualnej czy fizycznej?

Szybciej i wygodniej oczywiście byłoby na wirtualnej (używasz choćby Virtualboxa, koniecznie z ustawieniem dysk jako VHD).

Wtedy dysk VHD montujesz w Windowsie i przechwytujesz do WIM, plik podmieniasz w instalce i gotowe.

Ale po kolei. Na tym zainstalowanym systemie odpalasz sysprep:

Przechodzisz do C:\Windows\System32\sysprep i odpalasz:

System się oczyszcza i "generalizuje" - usuwa konfiguracje sprzętowe i SIDy, by można go było przechwycić i wpakować do WIM.

Potem już tylko przechwyt np. gimageX - capture image.

Poczytaj, zasada działania nie zmieniła się od czasów Visty:

Ja się z tego nauczyłem czym jest sysprep, jak nie ogarniesz to ja już daję za wygraną :E 

Co do instrukcji krok po kroku... Masz Google:

Trzy wartościowe propozycje ode mnie, nie mam czasu na pisanie ci instrukcji kok po kroku, mnie ich nikt nie pisał :trollface: 

P.S. Nadal moim zdaniem w tym poście - masz wszystko:

Godzinę temu, Syriusz76 napisał:

Czytaj od początku!

Ale o co chodzi :g:

Piszesz że jesteś nauczycielem i że się na tym nie znasz bo Cię tego nie uczyli na studiach, znają się informatycy (a przynajmniej powinni coś kumać) a Ty nie jesteś informatykiem więc po co się podejmujesz takiego zadania jak nie masz o tym pojęcia.

Hajs ?!, przecież piszesz że co pół roku musisz od nowa stawiać systemy i o zmianie pracy nie ma mowy, więc to twoja praca za którą dostajesz wynagrodzenie (hajs).

strasznie się uczepiliście @Syriusz76 nie wszystrko się wie i potrafi jestesmy tylko ludzmi po za tym na studiach tez ucząa jakby chcieli a nie mogli

co innego wiedza ze studiów a co innego praktyka i umiejętności praktyczne w pracy

@Koimares a moze @Syriusz76 nie ze bierze pieniądze za nic tylko moze nie ma motywacji (wypalenie zawodowe) moze to jego jedyne zródło utrzymania i pracuje w tej szkole gdyz nie ma wyjścia powodów moze być wiele

zrozumcie człowieka a nie Jeździjcie po nim jak po łysym koniu

ciekawe ile jest ludzi na tym forum którzy mają pracę której nie znoszą a biorą za nią "Hajs" bo nie mają wyjścia

trochę empatii / zrozumienia drodzy forumowicze a nie co jeden to mądrzejszy

mamy pomagać a nie dołować i dowalać osobom które proszą o pomoc

Pozdrawiam

Hip3r likes this

2 godziny temu, Syriusz76 napisał:

Pomoże mi ktoś krok po kroku co mam robić.

:g: przecież   razor1995   podał Ci już  wszystko na tacy   :doh: ?  jesteś nauczycielem  to  powinieneś  wiedzieć  że  " nauka to do wiedzy klucz "  musisz liznąć  trochę tej wiedzy a jak bardziej

przyswajasz wiedzę  " obrazkową "  to szukaj na Yutube  a na pewno znajdziesz  tam jakieś filmiki  na ten temat  musisz sam  trochę  dojść do tego bo się nigdy nie nauczysz  i będziesz robił błąd za błędem.

Widzę że szybciej bym Ci to zrobił niż tyłumaczył to ? .

razor1995 likes this