Skocz do zawartości

Windows 10 Professional (Build: 21H2) Updated December 2021 (x64) [Polski] (Lite Edition by KrzyGRU)


KrzyGRU

Rekomendowane odpowiedzi

Windows 10 Professional (Build: 21H2) Updated December 2021 (x64) [Polski] (Lite Edition by KrzyGRU)
=============================

Cześć wszystkim, jestem tutaj nowym członkiem tego forum. Lubię je przeglądać, gdyż mogę zobaczyć i pobrać wspaniałe modyfikacje przeróżnych moderów, którzy pozbywają się Microsoftowego syfu na co dzień z ich własnych installek. Sam chciałem zrobić właśnie takową, lecz nie wiedziałem od czego zacząć, dlatego samemu na własną rękę zacząłem kombinować. I wyszło, moja własna modyfikacja systemu, która w moim odczuciu jest stabilna oraz posiada to co najbardziej potrzebne. Bez syfu, bez aplikacji od M$, bez reklam, telemetrii, bez niczego obciążającego i niepotrzebnego.

 

Inspirowałem się modyfikacjami ATeam, NiKKa oraz SROMOTNIK, bo modyfikacje tych autorów zawsze u mnie działały bez problemu i taki efekt stabilnego działania systemu próbowałem osiągnąć. "Moda" stworzyłem głównie pod swoje potrzeby oraz dla osób posiadających wolniejszy sprzęt. Idealnie spisuje się do zadań biurowych (tj: pisanie dokumentów w Wordzie, liczenie danych w arkuszu kalkulacyjnym, robienie prezentacji, nauka zdalna, gry, multimedia itp.). System był testowany na stacjonarnym komputerze oraz laptopie wyposażonym w kartę sieciową LAN. Nie wiem jak wypada tutaj sytuacja z kartami WLAN i Bluetooth, dlatego proszę o zgłaszanie problemów, jeśli takowe się znajdą.

 

Jako iż jest to moja pierwsza modyfikacja, z góry proszę o wyrozumiałość, jestem początkującą, dopiero co doświadczającą osobą w tej tematyce i wciąż poszerzam swoją wiedzę o tego typu sprawy. Możecie zgłaszać tutaj wszelakie problemy i uwagi, a ja postaram się to naprawić w kolejnych wydaniach, o ile wydam kolejną wersję.

 

Poniżej szczegóły tej modyfikacji:

 

=============================
Zmienione w tej modyfikacji:
=============================

 

1) Usunięte:

 

  • Windows Defender, Windows Defender Security Center
  • Microsoft Edge (Chromium)
  • Microsoft Edge (Legacy)
  • Internet Explorer
  • Microsoft OneDrive 
  • Windows Media Player, Media Player Server
  • Windows Photo Viewer
  • Niektóre wybiórczo wybrane czcionki (Microsoft Yang Hei)
  • OpenSSH, Telnet, Telefonia, Obsługa Modemu 3G,
  • Aplikacje systemowe AppX (z wyjątkiem Ustawień-Immersive.Settings)
  • Sterowniki od urządzeń IEEE, COM, LPT, modemów PCMIA, kart inteligentych, podczerwieni
  • Niepotrzebne usługi .NET Framework 3.5 (2.0, 3.0) oraz 4.8 zostały wyłączone/usunięte
  • Obsługa pomocy
  • Drukowanie PDF, XPS 
  • Niepotrzebne języki i układy klawiatury (został "Polski programisty" oraz "Polski 214")
  • Plik hibernacji, plik wymiany (pagefile.sys) **

 

2) Zmienione:

 

  • Wyłączona telemetria 
  • Zoptymalizowano niektóre usługi
  • Aktualizacje Windows Update zmienione na sprawdzanie bez pobierania i automatycznego pobierania
  • Rozszerzone menu kontekstowe
  • Integracja programów: Firefox 52 ESR (32-bit), VLC Media Player, Ifran-View, 7-Zip
  • Mocno skompresowany Windows Recovery Environment (środowisko odzyskiwania)

 

System po instalacji zajmuje około 7,2 GB miejsca na dysku, oraz w stanie spoczynku pobiera 600-700 MB pamięci RAM *** . Obraz instalacyjny skompresowany w ESD, waży 2,67 GB (zaoszczędzono około 50% z 5,5 GB)- użyty obraz: 

pl_windows_10_consumer_editions_version_21h2_updated_dec_2021_x64_dvd_82715980.iso

 

=============================
Adnotacje:
=============================

 

* - Do instalacji we własnym zakresie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sprawdziłem instalację Kaspersky Free Antivirus, bo często są problemy z tym programem na zmodyfikowanych systemach- instalacja rusza i działa bez problemu, to samo CDBurnerXP (używa NET Framework)- działa bez problemu.

 

** - Plik wymiany (pagefile.sys) można przywrócić w ustawieniach apletu: "Ochrona systemu" (sysdm.cpl). Został wyłączony domyślnie dla zmniejszenia wagi systemu, chociaż dla stabilności na komputerach z małą pojemnością pamięci RAM, wskazane jest jej włączenie.

 

*** - Wynik został zmierzony na maszynie wirtualnej Oracle VirtualBOX z przydzieloną pamięcią 2 GB oraz odłączonej karcie sieciowej. Miej na uwadze to, że podczas korzystania z tej modyfikacji systemu, wartość wolnej pamięci RAM będzie proporcjonalnie zmniejszać się w zależności od stopnia użycia systemu (gry, aplikacje, aktualizacje... itp.)

 

Czas instalacji na pierwszym, lepszym dysku HDD jaki posiadam (Toshiba HDWA130) wynosił 24 minuty do momentu pojawienia się pulpitu. Na dysku SSD, wiadomo szybciej :) Podczas instalacji warto odłączyć kompa od Internetu do momentu zalogowania się do pulpitu.

 

=============================
Zrzuty ekranu:
=============================

 

Zajęcie miejsca na dysku:

 

iNBYhmY.png

 

Zajęcie pamięci RAM:

 

pp0Pd19.png

 

Wersja kompilacji:

 

1Ebwn71.png

 

 

=============================
Sekcja pobierania:
=============================

 

Obraz instalacyjny:  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Dodatek: Tutaj możesz pobrać zestaw prostych narzędzi, by móc samodzielnie podrasować swój system, bez konieczności instalacji powyższej modyfikacji.

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

=============================

Pozdrawiam,
KrzyGRU


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2022 o 01:44, KrzyGRU napisał:

dlatego samemu na własną rękę zacząłem kombinować. I wyszło, moja własna modyfikacja systemu, która w moim odczuciu jest stabilna oraz posiada to co najbardziej potrzebne. Bez syfu, bez aplikacji od M$, bez reklam, telemetrii, bez niczego obciążającego i niepotrzebnego.

:good3:  i bardzo dobrze  w końcu  coś pozytywnego  a nie biadolenie i  wymądrzanie  się przez   mądrali  " fachowców  "  od siedmiu boleści  co to  jest  !?  a sami nie potrafią nic zrobić.

Teraz sam  widzisz  ile to " grzebania "  utrzymania spójności  itd...  żeby nie  " wyciąć "  czegoś za dużo  żeby nie " wywalić  " systemu  tylko żeby to działało.

Życzę  powodzenia w tym " boju "  i oby szło Ci jak najlepiej  - Twojego moda jeszcze nie  testowałem ale jak znajdę czas to potestuje.

 

W dniu 19.02.2022 o 01:44, KrzyGRU napisał:

Niepotrzebne usługi .NET Framework 3.5 (2.0, 3.0) oraz 4.8 zostały wyłączone/usunięte

tu  akurat  bym to zostawił lub  dał ( paczkę )  możliwość  doinstalowana bo  to akurat jest w nie których programach potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2022 o 11:51, woj_ani217 napisał:

:good3:  i bardzo dobrze  w końcu  coś pozytywnego  a nie biadolenie i  wymądrzanie  się przez   mądrali  " fachowców  "  od siedmiu boleści  co to  jest a sami nie potrafią nic zrobić.

Teraz sam  widzisz  ile to " grzebania "  utrzymania spójności  itd...  żeby nie  " wyciąć "  czegoś za dużo  żeby nie " wywalić  " systemu  tylko żeby to działało.

Życzę  powodzenia w tym " boju "  i oby szło Ci jak najlepiej  - Twojego moda jeszcze nie  testowałem ale jak znajdę czas to potestuje.

 

tu  akurat  bym to zostawił lub  dał ( paczkę )  możliwość  doinstalowana bo  to akurat jest w nie których programach potrzebne.

 

Sprawdzałem aplikacje napisane pod Net Framework i działały bez problemu, chodziło mi o to, że usunąłem mało używane usługi przez te środowisko, ale dzięki za uwagę, przy następnych wersjach postaram się to zmienić.

Tytus lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System instalacja z pendrive bez problemu 17 minut. System pracuje szybko, wszystko działa, mam tylko jedną uwagę, nie integrować programów każdy ma  swoje ulubione programy i zaraz po instalacji trzeba odinstalowywać programy, Firefox 52 ESR (32-bit) nie można się zalogować i zarejestrować. Proponuję założyć w Systemie katalog "Dodatki" i tam wstawić i programy do zainstalowania, tak robi kilku moderatorów min.  "woj_ani217" "NiKKA" .

KrzyGRU lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, mieszko55 napisał:

No to teraz zgłupłem. Też podjąłem próbę instalacji z pendrajwa.  Instalator rusza, rozpoczyna się kopiowanie plików .Dochodzi do 32% - i stop. Czegoś brakuje. O co biega?

Dobrze że  w końcu przyznałeś się  że do końca " zgłupiałeś  "  bo :

mieszko55

Użytkownik

Rejestracja 19 Września 2014

czyli 8 lat to czas  nauki w podstawówce  a ty nic się nie nauczyłeś  i nie tylko   przy tym modzie masz problemy  nie wspominając już że  z tej  " podstawówki "   nawet językiem polskim  jest ci ciężko się posługiwać  

nie mówiąc już o instalacji  systemu ! :L

Modyfikacje  autora idzie zainstalować bez najmniejszego problemu działa normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzyGRU napisał:

 

Nie, nie ma sklepu. Wszystkie aplikacje Microsoftu zostały usunięte.

Doinstalowałem sklep ponieważ zależało mi na jednej aplikacji, mod bardzo fajnie działa, płynnie i stabilnie. Jeszcze trochę potestuje i jak coś nie będzie działać to dam znać. Bardzo fajny system,brawo.

KrzyGRU lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten mod, mam nadzieję że będziesz kontynuował projekt :)
Tak jak ktoś napisał- wszystkie dodatkowe programy raczej są niepotrzebne, bo każdy używa czegos innego, za to wszystkie framweorki są potrzebne, bo czasami są straszne problemy żeby jakiś doinstalować ręcznie.
Ja już sie nauczyłem, że jak windows jest bardzo mocno okrojony,to mimo wszystko pojawiają się problemy
prędzej albo później,i coś nie działa jak powinno.I wychodzi to po długim czasie użytkowania nawet.
Dzięki .
KrzyGRU lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem, troszku potestowałem, na razie jest ok. 
Co do .NET Framework to nawet po instalacji trzeba ręcznie pobrać i wstawić sobie vcruntime140.dll oraz msvcp140. 

 

Jednak co do użytkowników. Z tego co widzę to zaraz po włączeniu system próbuję zalogować się na konto User. Da się to wyłączyć? :D 
Osobiście po setupie systemu robię sobie zwykłego usera i na min działam, więc ten automatyczny login tylko marnuje czas

KrzyGRU lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się tak zastanawiam, czy nie było by lepiej zintegrować w przyszłej modyfikacji tylko .NET Framework i Visual C++, a wybór programów do zainstalowania pozostawić użytkownikowi.

Jestem w trakcie tworzenia takiego tool-boxa, na którym będzie można szybciej wybrać i zainstalować takie programy, ale również redisty, muszę więc jeszcze pomyśleć czy dać użytkownikowi wolną rękę, czy dać mu już prekonfigurowany system z preinstalowanym oprogramowaniem.  Ktoś podzielił mi  się tutaj opinią, że lepsza byłaby opcja samodzielnego konfigurowania systemu, ale z doświadczeniem user'ów różnie bywa, i jednemu spasuje taka opcja, drugiemu już nie bo będzie narzekał, że nic nie działa... Ot, całe modyfikacje... 
 

2 godziny temu, Tozert napisał:

Jednak co do użytkowników. Z tego co widzę to zaraz po włączeniu system próbuję zalogować się na konto User. Da się to wyłączyć? :D 
Osobiście po setupie systemu robię sobie zwykłego usera i na min działam, więc ten automatyczny login tylko marnuje czas


Tak, da się to wyłączyć, możesz usunąć użytkownika, dodać, nadać mu hasło lub zmienić uprawnienia z Administracyjnego na zwykłego. Domyślnie system po instalacji tworzy konto z uprawnieniami administracyjnymi, więc mniej więcej tak to wygląda. Sprawdziłem czy działa to w tej modyfikacji. Bez problemu zrobisz to w ustawieniach systemu, lub za pomocą przystawki (lusrmgr.msc). 

mSWrQqs.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2022 o 18:43, mieszko55 napisał:

No to teraz zgłupłem. Też podjąłem próbę instalacji z pendrajwa.  Instalator rusza, rozpoczyna się kopiowanie plików .Dochodzi do 32% - i stop. Czegoś brakuje. O co biega?

Dzięki za spostrzeżenie, na pewno przyjrzę się temu problemowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie