Jump to content

Różnice w ilości wolnego miejsca na ;pendrivie

wlodarek1
 Share

Recommended Posts

Od dłuższego czasu używam pendriva 32 GB i zainstalowanego na nim programu VENTOY 

Na dołączonym screenie widać jak system windows 11 pokazuje stopień zajętości pendriva 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

A ręczne zsumowanie wszystkich plików iso widocznych na screenie daje wynik 21,606 GB

Na tego pendriva bnyły wielokrotnie kopiowane a potem usuwane różne pliki iso 

Różne linuksy i windowsy a czasem nawet jakieś *bsd .

Dlaczego ręczne zsumowanie wielkości plików daje inną wartość niż to co pokazują właściwości w systemie windows 11 .

Z góry dzię,ki za porady .

To "poczytaj" to było do mnie?:rolleyes:

Ja wiem "co może być" w tym katalogu, pytam autora wątku co RZECZYWIŚCIE tam jest!

Już załapałeś?

Ja nie proszę tu o pomoc ani jakąś wiedzę, tylko chcę komuś pomóc!

Pod tym adresem raczej nie ma informacji ile System Volume Information zajmuje na prendrive'ie autora watku.

W folderze System volume information są 2 pliki które mają ... 88 Bvolumeinformation.jpg.0f3d4616853bae9d2ccc2fd9b980037e.jpg

A właściwości całej reszty pendraka wyglądają teraz  tak ;

Z tym że usunąłem z niego plik iso linuksa mint  .

Ten folder który tworzy sam program Ventoy a który ma 32 MB - też przydało by się trochę opróżnić ;

Ale nie jestem pewny co mogę z niego usunąć  , aby potem nie narobić sobie kłopotów .

4 godziny temu, BartAcid napisał:

Matematyka binarna + wiedza o systemach plików + jakieś pierdoły ukryte i się znajdą gibabajty zgubione.

Matematyka binarna: 32 000 000 000 bajtów = 29,8 GB

Wiedza o systemach plików: maksymalny rozmiar klastra w systemie exFAT - 32 MB, na całym pendrive'ie mamy 8 obiektów - marnowane miejsce 256 MB maksymalnie.

Ciągle mało, zostają "jakieś pierdoły ukryte"

Podejrzewam niepoprawnie usunięty plik lub dwa - usunięty wpis w katalogu, niezwolnione miejsce.

Żle przeliczacie.

Otóż oznaczenie na produkcie opiera się na zastosowanym układzie pamięci, a nie na ilości pamięci dostępnej dla użytkownika w celu zapisu danych. Producenci chipset'ów dla wszystkich pamięci (pendrive, karty SD, itp) podają wartości w systemie dziesiętnym, natomiast w komputerze procesor działa wg systemu dwójkowego.

Jeśli przeliczymy pojemność, tak jak robią to producenci, czyli
1000B = 1kB
1000kB = 1MB
1000MB = 1GB
przy pojemności 8GB uzyskamy faktycznie 8GB.

Jednak komputer przeliczając w systemie dwójkowych będzie liczył:
1024B = 1kB
1024kB = 1MB
1024MB = 1GB
Dla pojemności 8GB uzyskamy ok 7,2 GB wolnej przestrzeni dyskowej.

Dodatkowo do każdej pamięci dodawane są pliki BOOTowalne, umożliwające działanie pendrive'ów.

Do sprawdzania rzeczywistej (dostępnej dla użytkownika) pamięci pendrive’a służą specjalne programy, które można bezpłatnie pobrać z internetu. Dodatkowo można nimi sprawdzić tempo zapisu i odczytu danych z urządzenia.

Poniżej podajemy przybliżoną pojemność użytkową dla pendrive'ów (1 GB = 1 073 741 824 bajty)
57,6 GB (pamięć 64 GB)
28,8 GB (pamięć 32 GB)
14,4 GB (pamięć 16 GB)
7,2 GB (pamięć 8 GB)
3,6 GB (pamięć 4 GB)
1,8 GB (pamięć 2 GB).

W takim przypadku daje się tekst jako cytat lub wkleja link. Zwykła uczciwość.

Po prostu nie napisałeś nic nowego, a wydaje ci się to jakaś prawda objawiona.

Przeczytaj moje wcześniejsze posty - przeliczenie miliardów bajtów na gigabajty i sugestię, aby sprawdzić pendirve'a pod kątem błędów ( a nie "pod kontem")

Skopiowałeś tekst, ale czy rozumiesz skąd to się bierze? Możesz wytłumaczyć dlaczego niby 32 miliardy  bajtów to 28,8 GB? Bo moim zdaniem to jest 29,8 GB!

"Dodatkowo do każdej pamięci dodawane są pliki BOOTowalne, umożliwające działanie pendrive'ów." - a cóż to za dziwactwo? Jakie pliki "BOOTowalne"? Może wytłumaczysz nam szaraczkom?

Pendrive może działać w trybie Super-floppy i ma wtedy jedynie bootsector bez tablicy partycji, a jeśli nawet ma tablicę partycji to i tak są to de facto obszary systemowe. Różnie to wygląda zależnie od systemu plików, w NTFS wszystko jest (niby) plikiem, ale pendrive'y ciągle są najczęściej sprzedawane z systemem plików FAT32.

Iskier ... mądrzejszego od siebie tu nie znajdziesz. Sam od czytania tego wątku dostaję "pomroczności zwyczajnej" i zastanawiam się ile właściwie mam lat ? ... liczyć jak kobiety czyli do następnych urodzin czy jak chłopy - dzień po urodzinach o rok starszy.    :laie_67:

PS Swoją drogą świetny temat przy sobotniej popijawie tylko ciekawe czy będzie z kim trzeźwieć ?       :tooth:

Soory

5 minut temu, TECHNO napisał:

To jest pamięć człowieku a nie dysk nie zadawaj głupich pytań fat 32 to już przeszłość

Znajdź w moich postach słowo "dysk"! Widzisz gdzieś?

Co ciekawe w twoim wpisie jest "Dla pojemności 8GB uzyskamy ok 7,2 GB wolnej przestrzeni dyskowej."

To z kim ty się kłócisz?

A jeśli się ze mną nie zgadzasz to napisz MERYTORYCZNIE co i jak.

FAT32 nie jest już stosowany dla dysków twardych, ale wciąż często używa się go dla pendrive'ów.