Skocz do zawartości
wiktorynek

Instalacja sterowników i podniesienie wydajności sprzętu. (2)

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem super program do aktualizacji sterowników niezależnie od posiadanego komputera czy systemu - Snappy Driver.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Soft działa na zasadzie programu p2p i sciąga na dysk całą bazę wszystkich sterowników do różnych komputerów czy laptopów. Jedynym minusem jest objętość, która obecnie wynosi ponad 8,5 gb.

Bardzo lubie ten program, dzięki niemu można bardzo szybko zaktualizować sterowniki na lapku znajomego bez szukania płytek lub w necie. Wystarczy wrzucić cała bazę na wiekszego pendriva i mamy najnowsze drivery:-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nigdy przez WU - akurat te od dźwięku są bez znaczenia dla wydajności - byle by działały poprawnie.

Co zrobić, żeby na przyszłość WU nie proponował mi aktualizacji sterowników sprzętu? Wystarczy w sekcji "Zmień ustawienia instalacyjne urządzenia" (czy coś podobnego, którą można otworzyć wpisując w menu start) zaznaczyć "Nigdy nie instaluj sterowników"...?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję, ale posiadam wersję HP. Czy wszystkie sterowniki w WU zaczynają sięod WDDM i są w aktualizacjach opcjonalnych? W przypadku instalacji tuner tv, to na stronie producenta jest starsza wersja sterownika, a na WU niby nowsza, ale po ich pobraniu zmienia się nazwa urządzenia, poza tym działa ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego nadaję status obsługiwalności systemów dla Dell Studio 1558 na:

-Windows Vista x64 - W pełni, wsparcie półoficjalne - stery od producentów sprzętów są, ale nie są na stronie producenta Laptopa.

-Windows 7 x64 - W pełni, oficjalnie. Ten system jest właściwy.

-Windows 8.1 x64 - W pełni, nieoficjalnie, trochę kombinowania z IDT, chipsetem, bluetoothem (podziękowania dla Lenovo). Catalyst z Windows Update. Zero problemu z Wi-Fi.

-Windows 10 x64 - W pełni, nieoficjalnie, stery te same co na 8.1,

-Windows XP - Odpada przy starcie, błąd Acpi.sys. Nawet Mini Windows XP z hirensa nie uruchomi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gratuluję poradzenia sobie z problemami. Byłeś cierpliwy i dociekliwy - poszukałeś, a nie zdawałeś sie na WU lub jakis program do pobierania sterowników.

Vista - ma pełne wsparcie na tym sprzęcie.

XP - też.

Win 7 - wiadomo.

Win 8 - 99% jeden potencjalny problem.

Win 8.1 - jak wyżej.

Win 10 - kilka problemów ze sterownikami - niektóre komponenty nie mają natywnych pod Win 10 i już nie będą mieć, ale od biedy da się żyć na tych z WU.

W kwestii poszukiwania sterowników warto odwiedzić też stronę Samsunga - niezłe wsparcie oraz full paczkę sterowników stąd: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

po ID urządzenia znajdziesz chyba każdy sterownik - potężny zbiór.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na nowej płycie mam takie sterowniki:

• Intel Rapid Storage Technology Driver
  • Intel VGA Driver
  • Realtek High Definition Audio Driver
  • Realtek PCI-E Ethernet Drivers
  • Intel USB 3.0 Driver
  • Intel Management Engine Driver+Microsoft hotfix
  • Intel Smart Connect Technology Driver
  • Intel Rapid Start Technology Driver
  • Intel Chipset Driver

Te zaznaczone to moim zdaniem minimum które musze zainstalować, żeby system działał sprawnie, zgadza sie ?

Nie lubie instalować dużo rzeczy na systemie - lubie miec porzadek.

Czy te technologie intela daja jakies korzysci, jest sens ich instalowania ?

Czy kolejność bd okej ?

1. Ethernet (musze miec neta zeby pobrać reszte)

2. Chipset

3. GPU

4. Audio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zbędne są tylko 2 sterowniki:

- Intel Smart Connect Technology Driver

- Intel Rapid Start Technology Driver

oraz być może 2 kolejne:

- Intel USB 3.0 Driver bo nie napisałeś jaki system i jaka płyta

- Intel VGA Driver jeśli montujesz zewnętrzna kartę graficzną

Kolejnośc instalacji(sterowniki pobierasz najpierw, a potem instalujesz system):

- chipset

- iGPU czyli integra jeśli nie masz zewnętrznej karty graficznej

- IRST

- IMEI (bez tego hotfixa)

- GPU zewnetrzna

- Audio

- LAN

Najnowsze sterowniki Intela:

Najnowsze sterowniki Realtek:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Win 7 czyli instalujesz tak:

- chipset: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- USB 3.0: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- iGPU - jesli nie uzywasz zewnętrznej GPU: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- IRST: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- IMEI: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- GPU zewnetrzna(AMD lub NV):

- AMD: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- NV: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- Audio: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- LAN: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam Przebrnołem przez cały temat i przyznaje ,że mam lekki mętli , jakie sterowniki dla procesora intela powinienem zainstalować .Przymierzam się do czytej instalacji windows 10 home 64bit pozostałe stery już mam, ale jesli chodzi o procesor to  mam na myśli chipset oraz IRST i IMEI

Procesor: intel coreTM i7-4790 3,6 GHz

dysk systemowy SSD .Prosze o pomoc.

chyba pasują stery z linków dwa posty wyżej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam Przebrnołem przez cały temat i przyznaje ,że mam lekki mętli , jakie sterowniki dla procesora intela powinienem zainstalować .Przymierzam się do czytej instalacji windows 10 home 64bit pozostałe stery już mam, ale jesli chodzi o procesor to  mam na myśli chipset oraz IRST i IMEI

Procesor: intel coreTM i7-4790 3,6 GHz

dysk systemowy SSD .Prosze o pomoc.

chyba pasują stery z linków dwa posty wyżej

Najnowsze sterowniki do twojego sprzętu pod Windows 10:

- chipset: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- IMEI: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

tu mała uwaga, bo niektóre nowsze wersje to tylko aktualizacja programu bez sterowników HECI, TEED, WDF albo z wycofanymi SOL - trzeba sprawdzić co zawiera paczka

- IRST: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

te sterowniki IRST akurat zostały juz dobrze przetestowane na forach i oferują bardzo dobrą wydajność dysków(również SSD) w trybie AHCI - są zatem zdecydowanie polecane

Ja mam jedno pytanie: dlaczego kolejność instalacji sterowników jest ważna? Co się stanie jak najpierw zainstaluję dźwięk, a później sterowniki od chipsetu?

Akurat w tym przypadku nic sie nie stanie, ponieważ audio to dodatkowy kontroler nieistotny i nie połączony z istotnymi magistralami systemowymi. Producenci laptopów jeśli zachodzi jakiś konflikt między podzespołami podają kolejność instalacji(często tylko tych konfliktowych) lub zalecaną kolejność - tu na przykładzie laptopów firmy MSI:

101.jpg

Generalnie instaluje się w pierwszej kolejności naiistotniejsze sterowniki od magistral systemowych np w tej kolejności:

- chipset - poprawnie wykrywa posiadany sprzęt oraz wpływa na wydajność i dostępne funkcjonalności - nie wymagany tylko w przypadku gdy instalowany system w 100% rozpoznaje prawidłowo sprzęt - w praktyce zdarza się to bardzo rzadko z uwagi na olbrzymią możliwą konfigurację sprzętową albo sprzęt jest przestarzały w stosunku do systemu albo system jest przestarzały w stosunku do sprzętu

- IMEI

- IRST - znacząco zwiększa wydajność dysków w trybie AHCI i RAID - wpiera te funkcje, zapewnia TRIM oraz tryby optymalizacji energii - oszczędza dyski SSD i HDD również w pojęciu mechanicznym

- Intel VGA

- Intel USB 3.0 - tam gdzie są takie sterowniki wymagane z uwagi na system oraz posiadany sprzęt

- VGA karty zewnetrznej

- Audio

- Card Reader

- LAN

- WLAN

- BT

- TP

- pozostałe, w tym ewentualne programy typu Power Manager

Na platformie AMD jest prościej ponieważ z reguły jeden instalator posiada wbudowane sterowniki od wszystkich istotnych komponentów:

102.jpg

Dodatkowo instalator sterowników grafiki AMD posiada wbudowane w/w sterowniki.

Uwaga dla posiadaczy laptopów - system i sterowniki instaluje się na zasilaczu z podpiętą baterią!!!

Tutaj można sobie poczytać o sterownikach chipsetu, IRST, IMEI, USB 3.0 - jakie, dlaczego, które najlepsze, modyfikowane itp itd - prawdziwa kopalnia wiedzy i sterowników:

Tu zawsze znajdziecie najnowsze sterowniki szczególnie dla platformy Intel: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Strona firmowa Intel: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Strona firmowa AMD: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

oraz [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Strona firmowa Realtek: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Strona Atheros: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

oraz oczywiście wspomniana wyżej strona: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Mega zbiór sterowników w jednej paczce: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapytałem, ponieważ zainstalowałem w życiu grubo ponad 1000 systemów i od czasów W7 nie zwracałem na to uwagi. Może raz lub dwa wystąpił problem ze sterownikami. Może mam więcej szczęścia niż rozumu  :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi