Skocz do zawartości
wiktorynek

Instalacja sterowników i podniesienie wydajności sprzętu. (2)

Rekomendowane odpowiedzi

@smyk59 - brak wsparcia dla XP na stronie Lenovo. Nie uważasz że instalacja XP na tym lapku to już trochę przesada? Jaki masz chipset i procesor? - bo jeśli procesor z serii 4xxx Haswell + chipset HM8x to niestety całkowity brak wsparcia dla XP. Ostatnie częściowe wsparcie(brak wsparcia dla dedykowanej grafiki - tylko integra) dla XP było na chipsecie HM7x i procesorach 3xxx Ivy Bridge. Wsparcie dla Visty zakończyło się na chipsecie HM6x i procesorach 2xxx Sandy Bridge. Tylko systemy od Win 7 wzwyż.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, trzeba zainstalować mass storage ponownie do każdego systemu. Co do podanych przez ciebie sterowników, to masz 2 rozwiązania:

1. wyszukać nowsze do Win 7

2. zainstalować te z Visty w trybie zgodności z Vistą - jeśli jednak nie zainstalują się poprawnie patrz pkt. 1

Nigdy nie korzystać z WU do aktualizacji sterowników.

Dla upewnienia się czy dany sterownik jest poprawny pod dany sprzęt wystarczy odczytać identyfikator sprzętu w menedżerze urządzeń. Attansic i JMicron znajdziesz bez problemu, a ATK(również tych dwóch wcześniejszych) poszukasz na stronie Asusa z ciut nowszą płytą główną - byle miała chipset do max X48/P45/P43/G41. Może znajdziesz jakąś z X38/P35/P33/G31 co ma wsparcie do Win 7.

Sterownik JMicron dla Windowsa 7 znalazłem na stronie pokrewnej płyty P5K Deluxe/PRO/Premium.

ATK jest gorzej... na stronie mojej płyty są dwie pozycje:

1) ACPI driver for ATK 0110 virtual device for Windows XP(32bit and 64bit)/VISTA(32bit & 64bit), ma ponad 700kb i jest z 2007 roku i dla max Visty

2) w innej zakładce (Utilities) ATK0110 driver for WindowsXP/Vista/Win7 32&64-bit, plik mniejszy, bo prawie 120kb ale nowszy (2009) i dla W7, taki sam plik jest na stronie pokrewnych płyt P5K Deluxe/PRO/Premium.

Czy te powyższe pliki to w zasadzie to samo?

Sterowników LAN dla W7 znaleźć nie mogę... Chyba po prostu ich nie ma i pozostaje instalacja najnowszych dla Visty w trybie zgodności. Swoją drogą Attansic L1 podobno nie najlepiej działa na Windowsie 7 więc na spróbuję sobie przetestować Vistę.

I tu dodatkowe pytanie - dla Visty konieczne jest dodatkowa instalacja sterowników mass storage czy same stery od chipsetu wystarczą (chyba [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników])?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie - instalujesz zawsze każdy system na AHCI, potem instalujesz sterowniki mass storage w najnowszej mozliwej wersji. W przypadku XP trzeba je zintegrować z płytą instalacyjną systemu, a potem również można zainstalować nowszą wersję przewidziana dla sprzętu i systemu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, to takie pytanie. Pobrałem sterowniki RST 12.9.4.1000. Paczka zawiera:

1) Katalog F6 , w nim katalogi x32 i x64 a w nich pliki : iaahcic.cat iaAHCIC.inf iaStorA.sys iastorac.cat iaStorAC.inf iaStorF.sys

2) katalog RSTCLI a w nim rstcli64.exe i readme do tego

3) klucz rejestru DisableAN.reg  [ [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStorA\Parameters\Device]
"Controller0Phy1ANEnable"=dword:00000000 ]

4) instalka SetupRST.exe

I teraz tak. Strzelam ze pliki z F6 katalogu są potrzebne gdy instalka nie wystartuje z płyty w trybie AHCI. Zakładam że najnowsze kompilacje windowsa mają już tu stery do AHCI wiec po instalacji windowsa robie instalke SetupRST.exe i tyle ? Pytam bo zastanawiam sie w którym miejscu jest wybór miedzy INTELem a MS itd..  (oczywiscie wczesniej chipset). Pamietam ze wczesniej jak to robiłem to wypakowywałem sztucznie instalke exe (przy pomocy 7zip np) i tam wskazywalem pliki takie jak w katalogu F6 przy aktualizowaniu sterowników w menadzerze urządzeń.

Co do klucza rejestru i tajemniczego katalogu RSTCLI - nie mam pojęcia. Moze ktoś mnei oświeci ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wybaczcie, że męczę ten temat.

Trochę się już pogubiłem... Mając chipset P35 ICH9 powinienem jednak instalować sterowniki mass storage (do Windowsa 7)? Po sterownikach chipsetu oczywiście.

Na stronach płyt pokrewnych do moich sterowniki takie można znaleźć. Do mojej P5K są tylko chipsetu i ewentualnie ACPI ATK0110 i RAID.

Jakby mógł mi ktoś to rozjaśnić bo całkiem się pogubiłem :O

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepraszam, że odświeżam temat, ale dochodzą mnie słuchy, że sterownik Intel Rapid nie jest wymagany. Jednak załóżmy, że jest. Instaluję poprzez SetupRST, w menadżerze zmienia się nazwa i wersja sterownika AHCI i tutaj nasuwa się pytanie. Czy po tym zabiegu mogę wyrzucić program Intel Rapid z autostartu i usług, bo nie korzystam z RAID ani innych tego typu dodatków?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sterowniki Intel Rapid Storage Technology(wcześniej Intel Matrix Storage Manager) są wymagane dla XP, aby ten system działał w ogóle w trybie AHCI. Od Visty wzwyż sterowniki mass storage są zintegrowane w systemie. Jednak ich wydajność pozostawia wiele do życzenia, bo służą tylko do tego, aby zainstalować system w trybie AHCI. Dlatego zawsze należy zaktualizować te sterowniki do najnowszej wersji możliwej dla danego sprzętu. Nie - po instalacji nie możesz wyłączyć tej usługi z autostartu, a nawet zalecam ustawienie jej na automatyczną, bo domyślnie jest automatyczna(opóźnione uruchomienie). Z RAID nie korzystasz, ale korzystasz z AHCI co masz na pewno włączone w biosie(a przynajmniej powinieneś mieć już przed instalacją systemu). U AMD sytuacja wygląda analogicznie.

Wybaczcie, że męczę ten temat.

Trochę się już pogubiłem... Mając chipset P35 ICH9 powinienem jednak instalować sterowniki mass storage (do Windowsa 7)? Po sterownikach chipsetu oczywiście.

Na stronach płyt pokrewnych do moich sterowniki takie można znaleźć. Do mojej P5K są tylko chipsetu i ewentualnie ACPI ATK0110 i RAID.

Jakby mógł mi ktoś to rozjaśnić bo całkiem się pogubiłem :O

Tak zdecydowanie powinieneś zainstalować sterowniki mass storage - od ICH8 wzwyż sprzęty działały już w trybie AHCI - wcześniej(do ICH7) dyski SATA działały w trybie emulacji IDE.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z sterownikami od grafiki na niektórych modelach Asusa - z kartami Intela, jest tak że jeśli się zainstaluje samodzielnie
sterowniki Intela, najnowsze z ich strony, to Windows Update pokazuje że są nie aktualne i wpycha na siłe starszą o pół roku wersję.

Na „bank” Intel nie dogadał się z M$ odnośnie ceny za podpisy sterowników. Ja osobiście nie instaluję sterów rodem z M$ a zwłaszcza wciskanych poprzez Update. Kiedyś M$ wcisną mi niby nowsze sterowniki do gniada eSATA i efekt był taki że transfer spadł do poziomu USB2. Ale tylko i wyłącznie jak podpinałem kieszeń RAID firmy WD. I tutaj trzeba uważać jak się zmienia sterowniki. M$ uważa że jego sterowniki są super i po zainstalowaniu ich system nie pozwala na ich odinstalowanie. Nawet jak odinstalujemy stery z oprogramowaniem i po restarcie zainstalujemy własne stery system pomimo że w właściwościach urządzeniach pokazuje że korzysta z tych „naszych” sterów to faktycznie system korzysta z tych (niby) odinstalowanych sterów. Sprawdzałem to wielokrotnie. Bo jak inaczej na to patrzeć skoro po zainstalowaniu sterów z Update transfer spadł z 180MB/s do 25MB/s i pomimo odinstalowania sterów od M$ i ponownego zainstalowaniu sterów na których transfer był poprawny transfer nie wzrósł. Dopiero jak spisałem wszystkie pliki z których korzystało to urządzenie, odinstalowaniu ich z poziomu MU, ręcznym usunięciu tych plików z systemu i ponownym zainstalowaniu poprawnych sterowników transfer powrócił na wymaganym poziomie.  Więc jeśli ktoś uważa że samo odinstalowanie sterowników i ponowne zainstalowanie sterów „naszych” spowoduje że „jedziemy” na właśnie zainstalowanych sterownikach jest w błędzie. Po prostu system zawsze zostawi sobie stery z wyższą numeracją wersji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Czy mógł bym prosić o namiary na najnowsze wersje sterowników do laptopa Probook 470 G1? Zawsze pobierałem ze strony producenta laptopa czyli HP [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
ale wydaje mi się, że coś słabo są tam aktualizowane :/

1.Jak na razie znalazłem (nie wiem czy właściwe ponieważ na stronie producenta ten sterownik zajmuje znacznie więcej) link do chipsetu płyty głównej:
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

2.Intel Rapid:

3. AMD Radeon 8750M:

4. Karta sieciowa Realtek

PS. Jeśli chodzi o karte wifi to u mnie jest Intel 7260

Edytowane przez berkley

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Link nie działa. Dla pewności daj screen z CPU-z z zakładek CPU i Mainboard i podaj czy ta karta Intela to 7260 Dual Band.

Tak to Intel Dual Band 7260.

PS. Dziwne u mnie po kliknięciu chodzą wszystkie linki co podałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem na myśli link do strony HP.

chipset - zainstaluj te: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników](potem możesz poprawić tymi najnowszymi ze strony Intela z twojego linku)

irst - te najnowsze z twojego linku

imei - (też pewnie potrzebujesz): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

zintegrowana grafika Intela: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

usb 3.0 tylko jeśli instalujesz Win 7(Win 8/8.1 nie wymagają ich): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

wifi Intela(tu musisz wybrać system bo do każdego jest inny sterownik): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spadek wydajności dysku, zwiększony pobór energii - zajrzyj do programu.

W moim przypadku, właśnie po zaistalowaniu sterownka IRST zauważyłem "mielenie" dyskiem. Sprawdzałem na Lenovo z580 i na różnych wersjach sterownika, tych z płyty i najnowszych. Później przeczytałem ten artykuł - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  i już na dobre zostałem przy driverach zintegrowanych z windows 7.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Sprawdź wydajność dysku na systemowych sterownikach i po zainstalowaniu najnowszych IRST(analogicznie u AMD).

2. A te zintegrowane w system to od kogo sterowniki? - od Intela, AMD, NV, VIA itd itp.

3. Jakbyś czytał uważnie, to:

- problem nie dotyczy laptopów

- w programie masz mozliwość wyłączenia sterowania zasilaniem

- masz w laptopie chipset 7x więc i tak nie da sie zainstalować IRST w wersji nowszej niż 12.9 - przynamniej u mnie właśnie na Lenovo Z580 + Win 7 odmawiało

4. Obecnie mam 2 laptopy na chipsecie 8x i zainstalowane sterowniki IRST 13.2 zaktualizowane ostatnio do 13.6 - nie zauważyłem żadnych problemów - po przeczytaniu artykułu z twojego linka sprawdziłem programami diagnostycznymi.

5. Posiadam 2 Cruciale: M550 256GB i MX100 256GB - nie występują problemy z tego artykułu. Wcześniej Vertex 2 również bez zastrzeżeń.

6. Oprócz tego posiadam(i posiadałem w Z580) dyski HDD Hitachi - sprawdziłem wskazane w atykule parametry - idealnie się zgadzają.

Konkluzja - autor artykułu przetestował działanie na jednej konfiguracji sprzętowej i na jednym dysku - nie twierdzę że nie miał racji w tej jednej specyficznej sytuacji, ale czym ono jest przy potędze Intela? - inżynierowie, programiści, laboratoria badawcze, dostep do danych z milionów dysków HDD i SSD(własne produkty). Masz wolną wole i nie musisz uzywać. Ja używam od ok 10 lat i w każdym sprzęcie który przechodzi przez moje ręce instaluję i nic podobnego nie stwierdziłem poza wzrostem wydajności od kilku procent do ok 20%(potwierdzą to jeszcze userzy forum win7tools, którzy po moich wskazówkach instalowali i robili testy na gorąco). Można znaleźć doniesienia o 50% wzroście wydajności.

Polecam tobie inne artykuły:

Sterowniki wbudowane w Windows 7 nie posiadają wsparcia dla chipsetów od 7x wzwyż.

Sterowniki starsze niż 11.2 nie posiadaja obsługi TRIM, a więc bez nich ukatrupisz dysk SSD.

Dodam jeszcze błędną pracę kontrolera i nieprawidłowe wykrywanie sprzętu. 

P.S. Sprawdziłem - dysk HDD - APM ustawiony domyslnie na 80h(prawidłowo i dużo lepiej niz 01h - najlepiej jest FEh) i po restarcie parametr wzrasta prawidłowo o 1, tak więc w tym artykule bzdury napisał autor. Poza tym źle interpretuje parametry: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dysk SSD - APM ustawiony na FEh. Parametr AAM w obydwu dyskach ustawione na FEh. Ja pójdę nawet krok dalej i dysk HDD zamiast na nieprawidłowo polecane przez autora 01h ustawię na FEh - maksimum wydajnośći, bo na tym mi zależy, tego oczekuję i za to płacę. Radzę poczytać tez to: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - tu też zalecaja ustawienie dysku HDD na FEh czyli maksymalną wydajność. Tutaj MSI + WD też zalecają ustawienie APM HDD na FEh: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

Kolejne: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Autorowi artykułu coś się chyba uroiło i szukał czegoś na siłę, albo ma wadliwy sprzęt lub też złe ustawienia w planach zasilania. U mnie zawsze wszystko na full wydajność.

P.S.2 Sterowniki IRST uaktualniają sterowniki chipsetu do nowszej wersji robiąc swego rodzaju nakładkę zamieniając je.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W ten sposób wydobywamy max wydajności ze swojego sprzętu bez OC(czyli głównie laptopy):

- w biosie ustawiamy przed instalacją systemu tryb AHCI dla dysków(HDD, SSHD, SSD)

- instalujemy najnowsze sterowniki do swojego sprzętu

- konfigurujemy plany zasilania i opcje w panelach sterowniczych(głównie chodzi o grafikę zintegrowaną i dedykowaną)

Screeny pokazujące powyższe aspekty:

image.jpg

Poniższy sterownik tylko i wyłącznie dla Windows 7

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Analogiczne ustawienia jak dla grafiki zintegrowanej robimy dla grafiki dedykowanej jeśli wystepuje.

Oczywiście ustawienia funkcji, zadań i usług systemu też mają wpływ na wydajność podzespołów. 

Najważniejsze ustawienia wydajności LAN i WLAN:

image.jpg

image.jpg

image.jpg

lub(trzeba przestować w zalezności od warunków)

image.jpg

image.jpg

jesli nie używamy blutooth

image.jpg

image.jpg

jesli posiadamy możliwość wyboru pasma to oczywiście wybieramy 5,2GHz

image.jpg

Inne ustawienia pomijam bo sa mniej ważne i każda karta sieciowa może mieć inne opcje.

Teraz ustawienia LAN takie na jakie pozwalają sterowniki i dana karta sieciowa(100Mb/s full dupleks, 1Gb/s full dupleks lub Automatyczna negocjacja - jeśli nie ma opcji 1Gb/s full dupleks a karta sieciowa osiąga taką prędkość) - stosujemy te ustawienia nawet jesli nasz dostawca internetu zapewnia dużo niższe prędkości.

image.jpg

image.jpg

Prawidłowe ustawienia sprawdzamy tu:

image.jpg

image.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@wiktorynek

Przydatnych rzeczy się dowiedziałem i już widzę jakie bzdury tam wcześniej zalinkowałem. Sterowniki IRST już mam zainstalowane i działają dobrze, to mielenie dyskiem to musiał być wcześniej chyba efekt placebo. Dzięki za uświadomienie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy warto instalować aktualizacje sterowników proponowane przez WIndows Update? Dzisiaj wyskoczyła mi propozycja odnośnie sterownika dźwięku - jest nowszy niż oficjalny na stronach producenta i pokrewnych. Są jakieś ogólne zasady, lepiej z WU czy wszystko pobierać ze strony producentów?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi