Skocz do zawartości
wiktorynek

Instalacja sterowników i podniesienie wydajności sprzętu. (2)

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba pamiętać że takie programy gruntownie skanują nasze systemy i nie wiemy co wysyłają do producenta danego programu.

Chyba trzeba się zabezpieczać przed takimi ewentualnościami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam jeszcze kilka pytań na przyszłość :)

1. Mysz bezprzewodowa - można spokojnie instalować Windowsa z takiej myszy, czy mogą być problemy i lepiej użyć przewodowej? Czy dodatkowe sterowniki są potrzebne, czy wystarczą te instalujące się automatycznie?

2. Dźwięk - czy chcąc zainstalować ulepszacz typu [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] muszę również instalować sterownik karty dźwiękowej wcześniej? Czy do zintegrowanej karty w ogóle opłaca się to instalować czy lepiej dać sobie spokój i kupić normalną kartę dźwiękową? :D

3. Mając w planach wymianę chłodzenia i czyszczenie komputera lepiej się chwilę wstrzymać z reinstalacją Windowsa, czy to kompletnie nie ma znaczenia? :)

Z góry wielkie dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. To zależy czy dany Windows ma zintegrowane sterowniki pod daną mysz - w 99% ma i można.

2.  Nie wiem, nie znam tego oprogramowania, ale wydaje się że ma ono po prostu w sobie zintegrowane wszelkie możliwe sterowniki(poprawione przez tego wydawcę). Natomiast na słyszalną poprawę dźwięku na zintegrowanej karcie nie licz, chyba że masz słuch absolutny.

3. Nie ma to żadnego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, poszukuję sterownika do mojego chipsetu i nie mogę znaleźć. Mam tylko jego starą wersję (2009/2010r.). Mógłby mi ktoś pomóc? Laptop ASUS K50IE Chipset: NVIDIA MCP79D

HWINFO: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. To zależy czy dany Windows ma zintegrowane sterowniki pod daną mysz - w 99% ma i można.

Tutaj bym się nie zgodził. Podczas instalacji win 7 (normal i mod) wywalało błędy... Chodziło właśnie o mysz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj bym się nie zgodził. Podczas instalacji win 7 (normal i mod) wywalało błędy... Chodziło właśnie o mysz

Nie wiem czy to ci coś pomoże, ale ja kiedyś miałem problem z myszowatą (USB) podczas instalacji win7. Jak się okazało problem polegał na tym, że myszowata musiała być podłączona na czas instalacji pod konkretne gniazdo USB, (umieszczone pod gniazdem RJ45).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do laptopów Asusa jest strona z sterownikami:

ASUS Laptop Drivers for Windows 8.1: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

ASUS Laptop Drivers for Windows 7: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@andrewpl

Niewiem jaki Masz model, może Znajdziesz tutaj: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tu są jeszcze jeżeli ktoś używa:

ASUS DVD 10.0.5710.52 (Bez-3D)[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

ASUS DVD 10.0.5710.52 (z 3D)[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Z sterownikami od grafiki na niektórych modelach Asusa - z kartami Intela, jest tak że jeśli się zainstaluje samodzielnie

sterowniki Intela, najnowsze z ich strony, to Windows Update pokazuje że są nie aktualne i wpycha na siłe starszą o pół roku wersję.

Dzwoniłem do serwisu w tej sprawie, bo na stronie modelu zero aktualizacji. Jest wersja beta, do tego nie podpisana cyfrowo.

Kazał instalować stery do grafy stamtąd i tyle. Tą którą podałem to jest to samo co podawał serwis, tyle że jest zebranie wszystkiego w jednym poście. Jak mu powiedziałem że nie wszystkie wersje pasują, kazał szukać tam takiej która będzie pasować. Nie chcę komentować takiego podejścia. Powiedziałem mu co o tym myślę. W końcu mój model - X550VB-XO016H nie jest taki stary.

Tyle że zdaję sobie sprawę że to nie jego wina. Taka jest teraz polityka, sprzedać, zaraz dać tam coś nowszego, i tyle. Koncentrować się na nowych modelach. Zero wsparcia. Kupiłeś, spadaj, aby do przodu. Dłużej dbają o te modele biznesowe, serie z wyższej półki.

Stąd do tej pory radziłem sobie że znalazlem nowszy model, o prawie identycznych paramertach, podzespołach jak mój, ale dopiero co wyszedł.

Bo tutaj sterowniki są nowsze.

Co do sterowników, instalacja sterowników z tamtej strony nie powoduje że windows update czy menadżer urządzeń twierdzi że są nie aktualne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pobieranie sterowników przez Windows Update radzę ignorować zawsze. Spotkałem się, że proponował starszą wersję niż była zainstalowana lub po aktualizacji system już nie wstał. To jest jak ekran wyboru przeglądarki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pobieranie sterowników przez Windows Update radzę ignorować zawsze. Spotkałem się, że proponował starszą wersję niż była zainstalowana lub po aktualizacji system już nie wstał. To jest jak ekran wyboru przeglądarki. 

Ja już dawno po perypetiach zrezygnowałem ze sterowników od M$. Moim zdaniem oni testują sprzęt na zlecenie. Jak ktoś się nie zna, a takich jest zdecydowana większość to skoro zalecają, to instalują. I raporty lecą do M$ jak po aktualizacji sprzęt chodzi, i kasa też leci za przeprowadzone testy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ciekawie. Z strony producenta [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

to praktycznie tylko USB.

z tej strony wyżej zobaczyć: Chipset -> atk -> audio, można samemu z strony realteka -> vga, można z Nvidi -> lan -> card reader -> touchpad -> wireless

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

Mam wielką prośbę... mógłby mnie ktoś nakierować jakie konkretnie sterowniki chipsetu do płyty [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] mam pobrać ze strony [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]? Chodzi mi o wersję dla Windowsa XP.

Niebardzo wiem, co mam wpisać aby pobrać odpowiednie... :(

Z góry serdeczne dzięki! :cheers:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chipset: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

mass storage(SATA): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]- oczywiście na czas instalacji musisz mieć je zintegrowane z płytą instalacyjną XP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chipset: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

mass storage(SATA): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]- oczywiście na czas instalacji musisz mieć je zintegrowane z płytą instalacyjną XP

Czyli sterowniki chipsetu są jednak młodsze, niż te na stronie Asusa - tam 2009 rok tu 2011 :) Dzięki!

A co do mass storage - podczas instalacji Windowsa 7 nie trzeba było a teraz jest to konieczne? Wszystkie te pliki muszę integrować?

Jakby co, chcę zainstalować Windowsa XP Twojej produkcji, tam sterowniki SATA nie są aby już zintegrowane? ;)

EDIT:

Instalując Windowsa na czysto napotkałem jednak kilka problemów.

Instalacja sterowników do chipsetu i grafiki oraz audio bez żadnego problemu.

Problem pojawił się podczas instalacji sterowników:

- LAN - Attansic L1 Driver and Utility WHQL V2.0.6000.0 for Windows 32/64bit Vista.

- ATK 0110 - ACPI driver for ATK 0110 virtual device for Windows XP(32bit and 64bit)/VISTA(32bit & 64bit)

- RAID - JMicron JMB363 RAID Driver WHQL V1.17.15.0 for Windows XP & 64bit XP & 32/64bit Vista.

Sterowniki pobrane ze [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]. W opcji wyboru systemu jest tylko Vista x64 a ja instalowałem W7 x64.

Przy próbie instalacji pojawiał się komunikat, że Windows 7 nie jest obsługiwany przez nie. Ale zaraz potem pojawiał się inny komunikat w którym miałem do wyboru dwie opcje - o ile dobrze pamiętam - sterownik został zainstalowany prawidłowo lub coś o zakończeniu instalacji oraz druga opcja mówiąca o instalacji w trybie kompatybilnym/według rekomendowanych ustawień.

Coś takiego chyba:

3806.TomboInstall_5F00_Windows.png

Gdy zaznaczałem instalację kompatybilną/rekomendowaną RAID i ATK0110 instalowały się. LAN nadal nie. Musiałem odpalić inny plik exe z pobranego folderu ze sterownikami i instalacja poszła (również z opcją ustawień rekomendowanych). Po instalacji Windows Update wyszukiwał jednak inny, chyba nowszy sterownik LAN. Tak samo wyszukiwał jeszcze sterowniki monitora i nie wiem czy powinienem je instalować.

Powinienem poszukać gdzieś indziej nowszych wersji tych 3 sterowników czy taka instalacja wystarczy? Chyba, że ewentualnie stery do LANu pobrać z WU?

Edytowane przez AS00

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, trzeba zainstalować mass storage ponownie do każdego systemu. Co do podanych przez ciebie sterowników, to masz 2 rozwiązania:

1. wyszukać nowsze do Win 7

2. zainstalować te z Visty w trybie zgodności z Vistą - jeśli jednak nie zainstalują się poprawnie patrz pkt. 1

Nigdy nie korzystać z WU do aktualizacji sterowników.

Dla upewnienia się czy dany sterownik jest poprawny pod dany sprzęt wystarczy odczytać identyfikator sprzętu w menedżerze urządzeń. Attansic i JMicron znajdziesz bez problemu, a ATK(również tych dwóch wcześniejszych) poszukasz na stronie Asusa z ciut nowszą płytą główną - byle miała chipset do max X48/P45/P43/G41. Może znajdziesz jakąś z X38/P35/P33/G31 co ma wsparcie do Win 7.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi