Skocz do zawartości

Instalacja sterowników i podniesienie wydajności sprzętu. (2)


wiktorynek

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to info dla wszystkich bez względu na system i platformę sprzetową.
Instalacja sterowników, to bardzo ważna rzecz, bez której dane urządzenie może w ogóle nie działać lub działać na "pół gwizdka".
Ważna jest stała aktualizacja sterowników - wyjątkiem może być instalacja wersji beta oraz sytuacji, gdy nowy sterownik działa gorzej od starszej, sprawdzonej wersji.
Generalnym źródłem pozyskiwania sterowników jest strona producenta lapka/płyty głównej(tu mamy stery sprawdzone - powinny działać w 100%) oraz strona producenta danego urządzenia np. Intel, AMD, Broadcom, nVidia, Atheros, VIA, Micron itd(tu mamy zawsze najnowsze wersje sterowników, jednak czasem mogą nie działać - rzadko).
Od czego zacząć?
Po instalacji systemu(XP, Vista, Win 7/8) pierwszą rzeczą jako należy zrobić, to zainstalować sterowniki chipsetu - najlepiej pobrać najnowszą wersję ze strony producenta(w obecnej chwili praktycznie został tylko Intel i AMD, ale dla starszych płyt głównych będą to jeszcze nVidia, VIA itp).
W drugiej kolejności instalujemy sterowniki do kontrolera dysków SATA(spotykana nazwa to mass storage). W przypadku XP musimy je zintegrować z płytą instalacyjną systemu(lub korzystać z trybu emulacji IDE - niższa wydajność).
W biosie należy mieć ustawiony tryb AHCI. Vista, Win 7/8 mają już wbudowane sterowniki SATA i na pierwszy rzut oka wygląda wszystko ok jednak wydajność dysków SATA jest dużo niższa niz po aktualizacji sterownika. Również należy pobrać najnowszy sterownik ze strony Intela lub AMD. Przykładowe linki na obecną chwilę:
- AMD: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - tu mamy all in one
- Intel:
- Rapid Storage Technology: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - wersja 11.7 dla Win 7/8
- Rapid Storage Technology: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - wersja 11.2 dla Visty i XP(Intel zakończył już wsparcie dla tych systemów)
- Matrix Storage Manager: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - starsza wersja RST, o tym napiszę poniżej w uwagach
- chipset: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - wersja exe
- chipset: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - wersja zip

Sterowniki instalujemy z exe lub jako aktualizację sterownika i wskazujemy ręcznie plik inf(wtedy używamy wersji zip) - jak kto woli, umie lub niekiedy wersja exe nie chce się zainstalować wtedy musimy użyć inf.
Uwagi:
1. Podałem tu linki do typowych chipsetów i kontrolerów, czasem trzeba się jeszcze trochę natrudzić i wyszukać inne np. do chipsetu X79 lub jak ktoś ma na płycie inne dodatkowe kontrolery SATA/RAID np. Micron lub Marvell - tak jest jak producent montuje na płycie więcej gniazd SATA niż jest w stanie obsłużyć chipset lub np. dodano nową technologię m.in. SATA3 w płytach z chipsetem gdzie nie ma natywnego wsparcia dla SATA3 i USB3.0
2. Zysk z instalacji tych sterowników to pewna obsługa NCQ, lepsza współpraca kontrolera płyty głównej i dysku z systemem operacyjnym, a w liczbach przekłada sie to na kilka do kilkunastu MB/s szybciej podczas transferu plików.
3. Spotkałem się kilka razy, że pomimo właczenia trybu AHCI w biosie nie chciały się zainstalować sterowniki RST(komunikat: system nie spełnia minimalnych wymagań) - przyznam się że nie znam powodu takiego komunikatu(system nie ma tu nic do rzeczy) i nie znalazłem nic w necie na ten temat. Pomóc może próba instalacji ręcznej z pliku inf lub starszej wersji czyli MSM.
4. Jak ktoś nie zna modelu, wersji swojego chipsetu oraz kontrolera SATA/RAID to proponuję posłużyć się programami diagnostycznymi(w najnowszych wesjach jeśli to nowy sprzęt - laptop, płyta główna) typu CPU-Z, AIDA64, HWiNFO itp. W oznaczeniach tych programów chipset może być określany jako mostek północny(north bridge), a kontroler SATA/RAID jeśli nie jest zintegrowany w chipsecie jako mostek południowy(south bridge).

P.S. Przy okazji podaję kolejność instalacji sterowników(w 99% przypadków, gdyż czasem są jeszcze inne nietypowe sterowniki oraz producent laptopa/płyty głównej podaje w instrukcji inną kolejność:
1. chipset
2. mass storage(czyli np. wspomniany wyżej RST - jeśli jest konieczny)

3. USB 3.0/3.1 Intela tylko dla Win 7 na chipsetach 7x,8x,9x,1xx oraz dla Win 8.1 na chipsetach Braswell i Skylake - podobnie u AMD oraz u producentów innych kontrolerów np Renesas/NEC i wielu innych
4. grafika:

a. zintegrowana

b. dedykowana

5. IMEI - tylko u Intela i jeśli występuje - ostatnio w większości wypadków instalacja konieczna po sterownikach chipsetu
6. audio
7. lan
8. wifi
9. bluetooth
10. touchpad
11. pozostałe

 

Dla poszukujących wydajności w każdym detalu i dla maniaków podaję linki do testowanych, rekomendowanych i modowanych sterowników - można próbować i badać wydajność:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

oraz wiele innych zagadnień do samodzielnego wyszukania na tym forum: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Modowane sterowniki dla starszych układów grafiki zintegrowanej Intela pod kątem przystosowania do nowszych, niewspieranych systemów: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Ogromne bazy sterowników:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Oraz strony firmowe producentów mniej ważnych podzespołów, ale bez nich nie da się żyć ;) :

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem odświeżyć nieco temat i wrzucić linki do aktualnych sterowników:

1.Intel Rapid Storage Technology(mass storage SATA/AHCI/RAID):

- 11.2 dla XP i Visty(nowszych już nie będzie - koniec wsparcia):

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

lub starsza wersja Matrix Storage Manager 8.9:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

dla specyficznego kontrolera ICH9 konieczne jest pozyskanie wersji 7.6 lub 7.8

- 11.7 dla Win 7/8 w przypadku chipsetów starszych niz seria 5:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- 12.5 dla Win 7/8 w przypadku chisetów od serii 5 w górę:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Są jeszcze nowsze wersje 12.6 i 12.7, ale obie wycofane z powodu błędów w pewnych wypadkach - mogą je zastosować użytkownicy systemu Win 8.1 Preview.

2.Intel chipset:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

3.AMD all in one:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

4.Link do centrum pobierania Intel:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

5.Link do centrum pobierania AMD:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

6.Link do centrum pobierania nVidia:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

7.Chyba wszystkie sterowniki w jednym miejscu:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiktorynka
 

Bardzo fajny teamt, dobrze że taki powstał. Mam do Ciebie pytanie, w jakiej kolejności mam zainstalować te sterowniki do ASRocka? Jest ich trochę więcej niż na liście w pierwszym poście. Proszę podaj prawidłową kolejność. Dodam że sprzęt jest na procesorze Haswell i ma na pokładzie zarówno dysk SSD jak i HDD (oba pod SATA III), system operacyjny W7 x64. Z góry dzięki za pomoc.

 

2dr7v3k.jpg
 

 

Wpisz pod cyfry odpowiadające literki tak będzie łatwiej i nie trzeba przepisywać.

 

01. C

02. B

03. I

04. J

05. K

06. D

07. E

08. G

09. F

10. A

11. H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chipset, AHCI, GPU a reszta bez znaczenia...

Jakby było bez znaczenia to by chyba nie powstał ten temat.

 

To ja zaczekam na odpowiedź od autora tematu, ma dużą widzę na ten temat co udowodnił w pierwszym poście. Kolega peritus nawet się nie pofatygował aby sprawdzić zdjęcie. Nie ma tam nigdzie napisane, który driver odpowiada za chipset, a który za AHCI. Po to ponumerowałem i nadałem każdej pozycji literkę, aby mieć dokładną rozpiskę co i w jakiej kolejności powinno być zainstalowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LDZ-KID

1. C - IMEI - jeśli ten sterownik jest(bo nie zawsze) to wtedy jako pierwszy

2. B - chipset

3. I - AHCI - tu masz nowsze(pobierz exe): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

4. J - USB 3.0 - tu masz nowsze: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

5. K - VGA integra - tu masz nowsze(pobierz zip): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

6. D

7. E

8. G

9. F

10. A

11. H - zbędne, nie instaluj, to jest to samo co I tylko w wersji inf.

 

@szuwarek102 - bios laptopa jest bardzo ubogi więc musisz to znaleźć bez problemu(daj zdjecia biosu) - jesli się nie mylę to jest to lapek kilkuletni i może tak być żę nie ma trybu AHCI tylko działa w trybie emulacji IDE pomimo że dysk jest SATA - ale nie sądzę że w tej sytuacji tak jest - wrzuć zdjęcia biosu(podauj sobie pierwszą i ostatnią zakładkę). Co do systemu na tym lapku to Win 7 będzie najlepszy. Nie wiem ile masz ramu -jeśli conajmniej 4 GB to oczywiście wersja x64. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby było bez znaczenia to by chyba nie powstał ten temat.

 

To ja zaczekam na odpowiedź od autora tematu, ma dużą widzę na ten temat co udowodnił w pierwszym poście. Kolega peritus nawet się nie pofatygował aby sprawdzić zdjęcie. Nie ma tam nigdzie napisane, który driver odpowiada za chipset, a który za AHCI. Po to ponumerowałem i nadałem każdej pozycji literkę, aby mieć dokładną rozpiskę co i w jakiej kolejności powinno być zainstalowane.

a co mam ci rozpisac? masz napisane do czego służy, ikonki nawet ci mówia... logika sie kłania... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka wiedze? EN nie znasz czy co? nie ma znaczenia kolejność tak naprawde, ale dla pewności instalacji bez błędów stosuje sie zasade "trójcy sekwecji", nie rozumiem w czym rzecz i tutaj "wiedza specjalna" nie ejst wymagana... chipset, ahci, gpu sa najwazniejsze, reszta nie ma znaczenia co do kolejnosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tutaj z wiktorynką bym się nie zgodził. ;)

Nowe nie zawsze znaczy lepsze.

Na własnej skórze przekonałem się, że wgranie nowszych sterowników nie oznacza poprawy wydajności komputera a wręcz przeciwnie, można się spodziewać problemów ze sprzętem.

Na moim byłym laptopie z serii HP HDX9600.

Na porcie eSATA miałem transfer około 100mb/s a u syna na blaszaku na takim samym porcie ta sama kieszeń miała około 250mb/s, więc wgrałem nowe sterowniki do portu eSATA i transfer o dziwo spadł do „kosmicznych” 25mb/s i nie pomagało wgranie starych sterowników tylko ręczne usunięcie plików i ponowne wgranie starych sterowników przywróciło poprzednie transfery.

Tak samo miałem ze sterownikami do grafiki wystarczyło zainstalować wersję o jeden numerek wyższą, aby grafika ciągle się buntowała i zawieszała. Laptop chodzi poprawnie tylko i wyłącznie z oryginalnymi sterownikami.

Podobnie mam z Acerkiem, ale tym razem z oprogramowaniem do karty dźwiękowej. Jest tam program do regulacji dźwięku i żadna inna (nowsza czy starsza) wersja nie działa z tą kartą dźwiękowa. Tylko i wyłącznie ta wersja programu obsługuje ten chip do dźwięku.

Ogólnie to laptopy od HP są tak robione, że nawet jak wymienimy w nich jakiś element to możemy mieć problemy z jego działaniem. Ja po wymianie karty WiFi miałem problemy z odpalaniem systemu, bo bios burzył się o oryginalną kartę, a po wymianie napędu optycznego straciłem możliwość wysuwania tacki przyciskiem umieszczonym nad klawiaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym dopytać o to, jakie konkretnie sterowniki powinienem zainstalować do komputera:

-[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

-[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

-[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Chcę mieć pewność, że po instalacji systemu na nowo wraz z najnowszymi odpowiednimi sterownikami komputer nie będzie sprawiał żadnych problemów.

 

Sterowniki powinienem zainstalować zaraz po instalacji Windowsa, tak?

W kolejności takiej, jak była podana wcześniej?

 

1. chipset

2. mass storage

3. grafika

4. audio

5. LAN

6. WiFi

7. pozostałe

 

Sterowniki lepiej pobrać ze [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] czy ze strony np. Intela?

 

1. chipset - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]czy strona mojej płyty

2. mass storage - tu nie wiem szczerze powiedziawszy czy chodzi o [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]sterowniki ze strony Intela czy ze strony Asusa ACPI driver for ATK 0110 virtual device for Windows XP(32bit and 64bit)/VISTA(32bit & 64bit) lub JMicron JMB363 RAID Driver WHQL V1.17.15.0 for Windows XP & 64bit XP & 32/64bit Vista.

3. grafika - tu ponownie najnowsze ze [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] czy starsze ze [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

4. audio - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] czy [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

5, 6 i 7- czy wystarczy, że Windows Update dociągnie wymagane sterowniki czy powinienem zainstalować te, które mogę znaleźć na stronie producenta płyty głównej a może szukać na stronie producenta poszczególnych modułów (np. Attansic)

 

Jeżeli miałby ktoś chwilkę czasu i mógłby mi rozjaśnić tę sprawę byłbym bardzo wdzięczny :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stokrotne dzięki! :)

 

To WiFi to napisałem tak z rozmachu, gdyż wcześniej taka kolejność została wspomniana :) Internet w tym komputerze mam tylko po kablu.

 

Inne np. ACPI driver for ATK 0110 virtual device for Windows XP(32bit and 64bit)/VISTA(32bit & 64bit) lub JMicron JMB363 RAID Driver WHQL V1.17.15.0 for Windows XP & 64bit XP & 32/64bit Vista.

Takie dwie pozycje są na stronie Asusa i nie wiem czy muszę to instalować. Windows Update sam coś dodatkowo wykrywał z tego co pamiętam, chyba coś z ATK 0110.

Plus do karty graficznej albo Asus Smart Doctor lub MSI Afterburner ale to już sam sobie wybiorę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie