Jump to content

Lenovo z 570 jaki windows

szachasx
 Share

Recommended Posts

W dniu 25.11.2021 o 21:46, wiktorynek napisał:

Przede wszystkim wymień sobie dysk na SSD, a laptop ożyje. W drugiej kolejności wymień procesor na i7. Systemy Win 7, 8.1, 10 będą działać tak samo.

Mam takiego lapka. Z tą wymianą procesora na i7 to ostrożnie.  Jakieś 4-5 lat temu wymieniłem procesor na i5-2540m i chodzi do dziś. 

Jednak wiem, że jest lista(zbiór) obsługiwanych procesorów przez tą płytę. Bios także ma w sobie tzw. "whitelist" czyli zbiór procesorów z którymi zechce współpracować. 

Z tego co pamiętam zmieniałem BIOS na wersję 'no whitelist' pobraną z internetu.

To było dawno więc szczegółów nie pamiętam,  jednak warto zwrócić uwagę na potencjalną odmowę współpracy płyty głównej z nowym procesorem.

1 godzinę temu, TomHard napisał:

Bios także ma w sobie tzw. "whitelist" czyli zbiór procesorów

Whitelist dotyczy tylko kart sieciowych. Nie dotyczy procesorów, pamięci ram (te 2 rzeczy uzależnione są od chipsetu, czasem innych powiązań sprzętowych, ale nie w przypadku tego laptopa), a także dysków i napędów.

TomHard and jarexpol like this

ja uważam że na taki laptopy z intelem 2 gen to najlepiej jakiś mod win 8.1... W10 ma za dużo wodotrysków i nawet jak by tam było jakieś i3 to z SSD do codziennych zastosowań w zupełności taki laptop wystarczy.  a co do I7 to najlepiej trzeba sprawdzić czy już dawał do tego modelu i7 i jak się taki lapek z nim zachowuje(czy go w ogóle wykrywa) i czy chłodzenie z zasilaczem daje radę...

TomHard likes this

5 godzin temu, wiktorynek napisał:

Whitelist dotyczy tylko kart sieciowych. Nie dotyczy procesorów, pamięci ram (te 2 rzeczy uzależnione są od chipsetu, czasem innych powiązań sprzętowych, ale nie w przypadku tego laptopa), a także dysków i napędów.

Dobra wiadomość.  Może teraz sam podejmę próbę wymiany procesora na jakieś pełne 4 rdzenie. 

hmmm...

Dodam, że podczas ostatniej wymiany kierowałem się wartością TDP(żeby nie była większa niż w oryginale)  i znalazłem gdzieś w internecie listę bezproblemowo pracujących procesorów.

Zamówiłem, wstawiłem i zadziałało.

34 minuty temu, TomHard napisał:

kierowałem się wartością TDP(żeby nie była większa niż w oryginale)

Może być większa, pod warunkiem, że obecny procesor 2-rdzeniowy ma dobre temperatury. 90% laptopów nie ma z tym problemów.

Laptopy na platformie Intela 1, 2, 3, 4 gen dobrze tolerują zmianę z TDP 35W(37) na 45W(47). Jeśli obecny i5 utrzymuje podczas przeglądania internetu po godzinie temp. 40-45 stopni, to można bez obaw montować 4-rdzeniowego i7 (są również 2-rdzeniowe i7).

Zwracałbym uwagę na inne problemy - w 3 i 4 gen występowały już procesory lutowane U, H, HQ. Największa zmyłka jest w 3 gen gdzie zdarzają się procesory M, ale też lutowane. Bez problemu można, to zidentyfikować w programach diagnostycznych. Procesor lutowany ma podstawkę BGA, a wymienny PGA. Tu macie przykład procesora, który występuje w obydwu wariantach: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

4 godziny temu, kebab napisał:

i czy chłodzenie z zasilaczem daje radę...

Kwestia chłodzenia omówiona powyżej, przy okazji TDP. Co do zasilacza, to w 90% przypadków nie trzeba wymieniać na mocniejszy.

Polecam również strony:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jeśli macie wątpliwości, to można zawsze tutaj napisać temat.

jarexpol and TomHard like this

Jako ciekawostkę dodam, że na tym lenovo działa dobrze program Notebook FanControl do regulacji prędkości wiatraka wentylatora.  

Wkurzało mnie to, że wentylator pracował w trybie zerojedynkowym, tzn.  wyłaczony i włączony[ na 100%] po przekroczeniu jakiejś temperatury.

W tym programie, którego używam od wielu lat [po każdej reinstalce systemu] jest nawet możliwość tworzenia własnego profilu dla wentylatora co polecam uczynić.

Można ustawić progi temperaturowe i przyporządkować im prędkośc obrotów wentylatora.