Jump to content

HP, 3 długie i 2 krótkie sygnały BIOS

gsobanski4
 Share

Recommended Posts

Mam problem, a mianowicie 3 długie i 2 krótkie sygnały po włączeniu komputera HP ProDesk 600 G2 SFF, komputer podobno 100% sprawny, nie było tylko dydku twardego i pamięci RAM. Podłączyłem dysk Hynix 128 GB, SSD i pamięć 4 GB Crucial DDR4-2133 UDIM, 1.2V, CL15, co jest przyczyną tych sygnałów, jaki to jest błąd ?

Przeczytałem informacje z linku przysłanego przez "tadziu123" i tam znalazłem mój problem, a mianowicie czerwona dioda włącznika mruga 3 razy i 2 razy biała, to oznacza według artykułu RAM, czyli moja kość pamięci  4 GB Crucial DDR4-2133 UDIM, 1.2V, CL15 nie jest kompatybilna, czyżby problem leżał w UDIMM, a nie DIMM, tak jak napisał "Dziadek13" ?  Tu proszę o poradę,  jakiej najlepiej szukać kości DDR4 ? Płyta z komputera:  HP-795971-001- chipset Q150, obsługuje chyba DDR4, taktowanie pamięci 2133 MHz, czas dostępu CL15 

Płyta główna HP ProDesk 600 G2 SFF obsługuje pamięci RAM o prędkości do! 2133 MT/s.

Akurat ten samsung jest UDIMM.

Tu masz specyfikacje

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Może pamięć sama w sobie jest uszkodzona.

Tu ma DIMM

Mam jeszcze jedno pytanie, rozumiem że RAM  musi mieć:  Opóźnienia (Cycle Latency) 15, tak jak instrukcji obsługi, a taktowanie szyny pamięci może być wyższe niż 2133 MHz ? Pamięć o wyższym taktowaniu łatwiej znaleźć, kiedyś chyba gdzieś czytałem że taktowanie może być wyższe, byle nie niższe ?

Bierz co ci odpowiada finansowo. Nie wnikaj bo i tak ci to do niczego nie potrzebne. Jak chcesz wiedzieć to poszukaj informacji., za dużo by tłumaczyć.  Oba mają wpływ, co większy to zależy co się oczekuje od pamięci. Ogólnie im wyższe zegary i najniższe możliwe i stabilne CL tym lepiej.

Wiem że wałkuję ten temat, ale już nie chcę popełnić błędu i wyrzucić kasy w błoto, chyba znalazłem i ta będzie najpewniejsza: GOODRAM (GR2133D464L15S/4G) DDR4 4 GB 2133MHz-tu nawet pisze na kości  DIMM, nie jak u mnie UDIMM, i jeszcze ta: RAMAXEL (RMUA5090KE68H9F-2133) PC4-2133 4GB 2133Mhz CL15- tu w specyfikacji pisze: Typ złącza: DIMM. A gdzieś tu chyba znalazłem że: DIMM to 288-Pin, a UDIMM to 240 Pin, więc zasadnicza różnica.   

Dzięki za pomoc, ogólnie zdecydowałem się i kupiłem, dotrze we wtorek: Goodram (GR2133D464L15S/4G) DDR4 4GB 2133MHz, na naklejce pamięci pisze że jest to pamięć: "DIMM" 2133 MHz więc chyba najpewniej, nie jak na: Crucial 2133 "UDIMM"

Już kupiłem, więc mam nadzieję że nie masz racji, to jaka jest w końcu różnica między złączem i kośćmi DIMM i UDIMM ? I czemu niektórzy piszą, że kości ze złączem UDIMM nie jest wspierana przez każdą płytę główną i procesor, nawet w specyfikacji niektórych płyt i procesorów pisze że obsługiwane są kości ze złączem DIMM, czy tam jest różnica w złączu pin ?

22 minuty temu, gsobanski4 napisał:

to jaka jest w końcu różnica między złączem i kośćmi DIMM i UDIMM ?

Złączem? Żadna.

Kośćmi? Pamięć UDIMM - unbuffered DIMM, jest to pamięć, która nie posiada rejestru (bufora) i dane między kontrolerem a pamięcią przesyłane są bezpośrednio bez dodatkowego bufora. Pamięć UDIMM zapewnia większą prędkość ale gorszą stabilność w stosunku do pamięci buforowanych.

Nie wiem czy dobrze to ogarnąłem, ale zrozumiałem że: Główna różnicą pomiędzy pamięcią RAM: ”Buforowana DIMM-rejestrowana” i ”nie buforowaną-UDIMM-nierejestrowana” jest to, że buforowana-”DIMM” zawiera rejestr między pamięcią a kontrolerem pamięci, podczas gdy niebuforowana pamięć ”UDIMM” nie zawiera rejestru między pamięcią a kontrolerem pamięci. Tak więc w ”UDIMM” istnieje bezpośredni dostęp do kontrolera pamięci, przez co działa szybciej ale mniej stabilnie. Jeżeli nic nie pokręciłem, to zrozumiałem z tego to, że w komputerach masowych czyli gdzieś w biurach gdzie liczy się: stabilność działania, bezawaryjność i bezpieczeństwo działania stosuje się pamięci ”DIMM”. I może tu był problem, firma HP wypuściła komputer HP ProDesk 600 G2 SFF również do zastosowań w biurach, miał wiele różnych zabezpieczeń, między innymi TPM i wiele innych, zależało od modelu. Dlatego może komputer HP ProDesk 600 G2 SFF wymagał pamięci ”Buforowanej DIMM-rejestrowanej”- ogólnie stabilniejszej ale wolniejszej, jednocześnie droższej, stosowanej w komputerach przemysłowych. Tym bardziej że w załączonej specyfikacji jest: DIMM DDR4-2133 ?

Dodam tylko gdyby ktoś miał podobny problem z DDR4, faktycznie różnica między złączem kości DIMM i UDIMM jest żadna. Ale buforowana DIMM-(czyli rejestrowana) i nie buforowana -UDIMM- (czyli-nierejestrowana), tu różnica już jest spora przynajmniej w wypadku chipset-u Intel Q150. Jak widać na załączonej specyfikacji chipset-u, obsługa pamięci DDR4 (UDIMM, RDIMM i LRDIMM)- nie dotyczy. Uważam problem za rozwiązany, temat do zamknięcia.

Buforowana” pamięć różni się od typu „Niebuforowanego” tym, że zawiera rejestr sprzętowy, który przechowuje informacje w pamięci podręcznej dla jednego cyklu zegara układu pamięci. Chociaż ta operacja może spowodować wolniejszy czas działania układu pamięci, zapewnia dodatkową stabilność i zmniejsza ryzyko błędów pamięci lub uszkodzenia.Buforowana” pamięć jest powszechnie używana w komputerach komercyjnych, w celu zapewnienia stabilności i ochrony przed uszkodzeniem, które może wystąpić w „Niebuforowanych” modułach, gdy są one stale intensywnie użytkowane. Podczas gdy „Buforowane” moduły są droższe i generalnie wolniejsze w działaniu, ale rekompensują to w środowisku komercyjnym swoją stabilnością i bezpieczeństwem danych. A komputer HP ProDesk 600 G2 SFF, był właśnie przeznaczony na rynek komercyjny, dlatego może mieć problem z „Niebuforowanymi” modułami, co widać na załączonej wcześniej specyfikacji: Format pamięci: DIMM, Maksymalna ilość pamięci: UDIMM- nie dotyczy, Maksymalna ilość pamięci: RDIMM- nie dotyczy, Maksymalna ilość pamięci: LRDIMM- nie dotyczy. Na kości Crucial 4GB DDR4-2133 UDIMM 1.2V CL15 (CT4G4DFS8213), wyraźnie pisze UDIMM- niebuforowana, Goodram (GR2133D464L15S4G) DDR4 4GB 2133MHz pisze DIMM- pamięć buforowana. Różnica chyba jest ???

Uczepiłeś się jakiejś debilnej tabelki z jeszcze bardziej debilną rozpiską, z której nic nie wynika, bo jest błędnie opisana obsługa RAMow!!! Wg niej ta płyta nie obsługuje żadnych modułów DIMM. Goodram GR2133D464L15S4G nie jest pamięcią buforowaną z korekcją ECC, ile razy można to pisać??? A ty dalej w każdym poście piszesz, że to DIMM, więc buforowana, bo skoro napisali DIMM, to musi być buforowana. Brednie, RDIMM to pamięć buforowana! A tak poza tym ten komp prawdopodobnie nie obsługuje pamięci buforowanej, tylko zwykłą UDIMM :22

Uczepiłeś się jakiejś debilnej tabelki z jeszcze bardziej debilną rozpiską, z której nic nie wynika, bo jest błędnie opisana obsługa RAMow!!!” Tabelka raczej nie jest debilna, jest na oficjalnej stronie Microsoft-u, odnośnie obsługi chipsetów, a w gigancie informatycznym nie pracują laicy i na pewno zanim pojawiło się to na stronie Microsoft-u było wielokrotnie sprawdzane.

Goodram (GR2133D464L15S4G) DDR4 4GB 2133MHz pisze DIMM  działa nie ma żadnego problemu,   Crucial DDR4-2133 UDIM, 1.2V, CL15 nie  działał, a kość  pamięci była sprawna. Płyta ma chipset Q150, czy obsłuży wszystkie procesory z wykazu obsługi CPU-Q150: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  ?

Teoretycznie powinna bez problemu, praktycznie raczej też. Jednak poszukaj dokładnie w specyfikacji tego konkretnego modelu z czym był wypuszczany. Może być taka ewentualność, że HP jednak przycięło nieco obsługę niektórych CPU. Mało prawdopodobne raczej.

Ewentualnie zawsze zostaje opcja zwrotu zakupu przez internet.

gsobanski4 likes this