Jump to content

Coś żre mi RAM

jarexpol
 Share

Recommended Posts

7 godzin temu, renatan napisał:

-zrób wpis zgodnie z tą poradą [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

-sprawdź w autostarcie co masz i czy nie są to zbędne uruchomienia

Wpis dotyczy Win 10, czy to ma znaczenie?

6 godzin temu, Interman napisał:

rexpol masz dużo programów, przeskanuj programem "Gridinsoft Anti-Malware" jeden z najlepszych, jeżeli wszystko gra to tylko przeglądarka wadzi.

Zapomniałem o tym programie, teraz mam 41 użycia ram.

8 godzin temu, renatan napisał:

-zrób wpis zgodnie z tą poradą [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

-sprawdź w autostarcie co masz i czy nie są to zbędne uruchomienia

OFFTOP/ tak przy okazji, Split Threshold for Svchost in Windows 10 nie slucha się tego ustawia sie na zero "0" /KONIEC OFFTOP

Przeglądarki używać wersji portable.Firefox-zamiennik - Iceweasel jest po Polsku>>[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Chrome -na >Slimjet  >>[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ja nigdy nie instaluje przeglądarki i nic mi nie chodzi w tle. Ja używam  Waterfox.  ;)

jarexpol and woj_ani217 like this

17 godzin temu, jarexpol napisał:

RAM 4 GB

Czy  Ty masz tylko 4 GB ?  jeżeli tak to wszystko co w tle  wyłączyć - koniecznie  - przeglądarki Portable na innym dysku , partycji i ustawić sobie  Pagefile (virtual memory)   .

Ja mam  16  i potrafię je przydusić do  prawie zera  a przy  4  to to co robię to by nawet nie dychało.

jarexpol likes this

10 godzin temu, jarexpol napisał:

Mam tak, przeglądarki odinstalowane.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Trochę   mało mam info  o Twoim sprzęcie i systemie ?

W przypadku tak małej ilości ram  wszystko ma znaczenie  a najlepszym  rozwiązaniem było by  rozszerzenie  jej fizycznie.

Co do  Pagefile  to jest to  1,5  x  ram  (  musiałbym  Ci tu wykład pisać  bo jest tego sporo  do omówienia )  za pamięci  a  hibernację masz wyłączoną  ?  jeżeli nie to w CMD  powercfg -h off  .

Tak w  dużym skrócie  :

Oprócz tego, iż swapfile.sys po prostu konsumuje sporo miesca na dysku, to w przypadku problemów wydajnościowych naszej maszyny i  intensywnego zapisu (tzw.swap’owania) mocno obciąży dysk twardy prowadząc do jego szybszego zużycia i jeszcze większego spadku wydajności systemu. Najwięcej sensu miałby przeniesienie pliku wymiany na oddzielny dysk, a jeśli to nie możliwe, to na oddzielną partycję.

Właściwości -> Zaawansowane -> Wydajność / Ustawienia -> Zaawansowane / Pamięć wirtualna -> Zmień

Partycje FAT16 i FAT32 będą działać szybciej i lepiej nadawać się do przechowywania plików wymiany, ale mają znaczące  ograniczenia  w wielkości do 2 GB  więc  przy 4 GB  pozostaje NTSF .

Plik wymiany naturalnie ulega fragmentacji, a będąc w ciągłym użyciu nie pozwoli się poprawnie zdefragmentować  Windowsowemu Disk Defragmenterowi  ( można użyć np.  PageDefrag ) .

Jedynym sensownym zastosowaniem plików wymiany, to rozszerzenie ilości fizycznej pamięci RAM gdy ograniczeniem jest maksymalna ilość obsadzonej pamięci   i to tylko pod warunkiem, że większość używanych programów nie wymaga ciągłej aktualizacji danych w pamięci operacyjnej w czasie rzeczywistym oraz nieustannego wykonywania całego kodu.

W praktyce pamięć relokowalna aplikacji może być bezkarnie usuwana przez system z pamięci RAM i (w razie potrzeby wykonania) ponownie ładowana do uruchomienia z plików wykonywalnych – oznacza to, że pamięć swap jest do tego zupełnie zbędna. Poza tym ponieważ transfer do pamięci masowej jest stukrotnie wolniejszy od dostępny do fizycznej pamięci RAM, to w praktyce masowe wykorzystanie pamięci swap do aktualizacji kończy się nieakceptowalnym dla użytkownika spowolnieniem pracy całego systemu. 

Obecnie głównym zastosowaniem plików wymiany jest łatwe ukrycie przechwytywania i kopiowania wrażliwych danych przez system w celu późniejszego wysyłania ich do serwerów producenta systemu.

W  Twoim wypadku  (  4 GB ram )  to  instalacja systemu  " na czysto  , wyłączenie wszystkiego co niezbędne  , korzystanie  z programów portable  w ilości  jakiej tylko się da , poblokować  cały ruch  szpiegowski do MS i nie tylko , czyścić   Dismem   i masz w miarę spokój  ale najlepszym by było fizyczne rozszerzenie  pamięci o ile można ?  nie są aż tak drogie  a jak byś  mieszkał blisko mnie to bym Ci dał w prezencie  mam tego szrotu pół  szuflady :D.

jarexpol likes this

24 minuty temu, woj_ani217 napisał:

Trochę   mało mam info  o Twoim sprzęcie i systemie ?

Rzeczywiście w dużym skrócie, mój ram to max 2 x 4GB DDR3, Dual Core CPU T4500.

Czyli żadna rewelacja, ale dziękuję za obszerny wykład, temat do zamknięcia.

jorgusek likes this

Godzinę temu, jarexpol napisał:

Czyli żadna rewelacja

No ale tragicznie nie jest  bo masz  2 x 4 GB  a nie tylko 4GB  to możemy  poszaleć  -  ja bym potestował  z różnymi ustawieniami  no i  przerzucił na  inny dysk - partycję i  sprawdził jak się będzie sprawować oczywiście

stosując wcześniej  wszystkie zabiegi  odchudzające i luzujące  zapychanie.

Jak byś chciał  potestować i nie bawić się ręcznie to mogę Ci podesłać taki skrypcik :

1.png

RemixPL1994 and jarexpol like this

5 minut temu, woj_ani217 napisał:

Jak byś chciał  potestować i nie bawić się ręcznie to mogę Ci podesłać taki skrypcik :

Mam tak, ale jeśli sądzisz że twój skrypcik jeszcze więcej pomoże to poproszę.

Mieszkam we Wrocławiu.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Panowie, ale to jest pamięć wirtualna na dysku i nie ma przełożenia na pobór pamięci RAM przez system i programy.

Jak zacznie używać pamięci na dysku (nawet SSD), to będzie efekt totalnej przymułki.

Osobiście nie widzę sensu ustawiania pamięci wirtualnej na rozmiar stały (początkowy i końcowy) większy niż 2048MB przy 8GB RAM.

Ja na jednym z moich komputerów [6letni] dysk SSD procesor i5 robię jeszcze >>Optymalizacja wykorzystania pamięci Ram w rejestrze:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management].
Znajdź tam wartość DWORD o nazwie „NonPagedPoolSize” (jeżeli jej tam nie ma, musisz ją utworzyć).
Kliknij dwukrotnie na wartość „NonPagedPoolSize”, wybierz system dziesiętny i ustaw ją dla 8GB – 7969178

restart kompa  i nie mam problemów z pamięcią Ram.:P

jarexpol likes this

5 godzin temu, wiktorynek napisał:

Osobiście nie widzę sensu ustawiania pamięci wirtualnej

Osobiście to ja bym  skasował  ją przy 8 GB  (  ja przy 16  mam usunięte  przy 8  nie usuwałem  jeszcze  ) cała rozprawa była z przekonaniem 4 GB i przeniesieniem na inny dysk  ale musi to sprawdzić jak to będzie u niego działało.

Windows  ustawia sobie  na starcie   już  całkowicie po Chińsku  bez konkretnej prawidłowości  chyba że ich prawidłowość to zbieranie danych.

3 godziny temu, adonx napisał:

Optymalizacja wykorzystania pamięci Ram w rejestrze:

Rzeczywiście taki  " myk "  robiłem ale  w  Viście i Win 8  ?  i przy  2 do 4  GB  RAM  teraz już zapomniałem  bo w dzisiejszych czasach to dla mnie 16  to minimum.

Muszę sprawdzić na Win 10  mam jeszcze szrocika z 4 GB RAM.

5 godzin temu, adonx napisał:

„NonPagedPoolSize”, wybierz system dziesiętny i ustaw ją dla 8GB – 7969178

Dobry trick z czasów XP. :)

Generalnie po zajęciu 80% RAM system zaczyna korzystać z pamięci wirtualnej na dysku i wtedy zauważamy totalne przymulenie.

Jeśli nie korzysta się ze specyficznych narzędzi, tylko proste programy + przeglądarka, to 8GB RAM jest w zupełności wystarczające, a nawet 4GB wystarczy. Szukałbym gdzieś wycieków pamięci.

jarexpol likes this