Jump to content

Proszę o szybką poradę w kwestii moda W10

Recommended Posts

Chciałbym się poradzić w kwestii doboru modyfikacji W10:

Moje priorytety:

- bezpieczeństwo (tak, wiem, - używanie moda z założenia przeczy tej idei),

- brak Defendera,

- wyłączony WU (z tego, co wiem, to usunięcie całkowite WU może być kłopotliwe ze względu na mocną integracje z systemem i zalezności. Dodam, że używam oddzielnego firewalla, którego mi system nagminnie dezaktywował gdy miałem włączony WU),

- usunięta telemetria,

- usunięte aplikacje, o których wiadomo, że ich brak nie zablokuje mi jakichś podstawowych czynności jak np. update sterowników, czy korzystanie z LibreOffice.

- jakieś optymalizacje systemu, ale nie niekoniecznie wydajnościowe (hardware mam jako taki jeszcze),

- coś co nie wiem, a bardziej doświadczenie wiedzą, że to się może przydać, :))

System idzie na stacjonarkę z zastosowaniem "do wszystkiego".  Obecnie mam zwykłego LTSC, którego przeleciałem tylko skryptami RemoveSpy i ręcznie zoptymalizowałem. Rozumiem, że ze skryptów RemoveSpy na modzie nie powinienem korzystać? Jeszcze jedna rzecz mi sie przypomniała. Na tym moim LTSC z jakiegoś powodu nie działa mi Ray Tracing (karta RTX). Zainstalowane najnowsze stery, DX12, a jednak ta opcja w grach mi sie nie pojawia.  Jako przyzczyna tego, do głowy mi przychodzi tylko to, że RemoveSpy coś zablokowało albo brak jakichś łatek z powody całkowicię wyłączonego WU.

Jeszcze takie pytanie. Praca na koncie z ograniczonymi prawami, a nie adminie rzeczywiście znacznie poprawia bezpieczeństwo?

Wstępnie zastanawiam się na ty modem Sromotnika na LTSC.  LTSC wydaje mi się mega stabilny. Nie przeinstalowywałem systemu z kilka lat i zero problemów z nim miałem.

Podaj nazwę tego Firewalla, który Ci system dezaktywował. Ja używam od dłuższego czasu simplewall, który wyłącza systemową zaporę i korzysta z własnych reguł - użytkownik decyduje które procesy/usługi/pliki mogą łączyć się z netem - domyślnie wszystko jest blokowane.

Co do wyboru moda - przetestuj sobie ostatnie wydania Win10 Sromotnika - ludzie sobie chwalą

To ściągnąłem  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] (iso). :) Sprawdze Win JG10 x64 20H2 .iso i jeżeli będzie coś nie tak, to zainstaluje czysty i go sobie zoptymalizuje. No chyba, że ktoś jeszcze jakiś mod poleci.

Fajny ten Mega. Dwa razy przerywało, a za 3 blokada, bo limit transferu. Z tego co widzę alternatywnego linka nie ma. Jestem otwarty na propozycję jakiegoś innego moda, bo chciałem teraz ten system zainstalować.

Godzinę temu, Franc napisał:

Przetestuj tą wersję którą podałem w linku - na początku "Włącz filtrowanie" a w ustawieniach ogólnych zaznacz, by program uruchamiał się ze startem systemu - i tyle.

A to simplewallsoftware to nie wiem co jest - podana "waga" pliku mnie odstrasza

Właczyłem go i testuje. PrivateFirewall w sumie wydawał się prosty, ale ten Simplewall kwestii konfiguracji i dostępnych opcji jest wręcz prostacki. Nie, że to jakaś wada, wręcz przeciwnie - o ile jest skuteczny. PF znacznie bardziej integrował się z siecią.  Nawet jakieś własne protokoły instalował, a ten sprawia wrażenie jakiejś lekkiej nakładki.

Franc, masz może link do jakiegoś testu tego FW? Nie mogę nic sensownego znaleźć. Zastanawiam się na ile jest on skuteczny. Zauważyłem, że ładuje się wraz ze startem systemu gdzieś na samym końcu, gdy już wszystkie pozostałe apki mam załadowane. PrivateFW instaluje dla karty sieciowej własny sterownik (pewnie low api) i startuje wraz z linią sterowników, co wydaje się rozwiązaniem znacznie bezpieczniejszym. SW jeżeli coś się podszyło w niższe warstwy systemu raczej tego  nie wychwyci. Mogę się jednak w ocenie mylić. Nie znam sie dobrze na kwestiach sieciowym i opieram się raczej na logice. 

Przewertowałem kilkadziesiąt stron i zgodziłbym się z @popescu,:

Cytat

SimpleWall , the way it is designed and implemented , will allow you to get , at best, 50% internet control .

W SW boli też brak HIPS'a.  Domyślam się, że firewall ulegnie znacznej rozbudowie (jeżeli)  gdy stanie się kiedyś produktem komercyjnym. Na razie jest darmowy i zasila portfolio autora (reszta jego oprogramowania [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]). Nie mniej jest to  kawał dobrego oprogramowania i potestuje naprzemiennie z PF.

ps: nie widziałem, że Github zostal wykupiony przez M$.