Jump to content

Aktywacja WIndows 10 - błąd aktywacji po zmianie sprzętu (płyty głównej)

Recommended Posts

Zmieniłem w swoim komputerze płytę główną (reszta podzespołów pozostałą ta sama)

Nie przeinstalowywałem Windows 10 bo działa dobrze (zrobię to w najbliższej przyszłości)

W opcjach aktywacji wybieram rozwiązywanie problemów, wybieram że niedawno dokonano zmiany sprzętu

Po zalogowaniu pokazuje się okno z moimi dwoma urządzeniami, jedno ze starą płytą główną (drugie to laptop na którym nie ma problemów)

Zaznaczam to urządzenie i wybieram aktywuj i mam komunikat że nie można aktywować bo licencja została już użyta do ponownej aktywacji systemu WIndows

Wszystkie te okna z komunikatami załączyłem do posta

Po wsadzeniu z powrotem starej płyty wszystko aktywuje się bez problemu

Domyślam się że chyba w tej sytuacji pozostaje mi zakup nowego klucza bo chyba nie da się zrobić aby aktywacja zakończyła się powodzeniem po zmianie płyty, ale wolę się upewnić

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Pewnie sporo osób jest w podobnej sytuacji lub będzie...ja też nie wiem gdzie podziałem klucz od swojego pomimo tego że staram się trzymać wszystko,tyle lat minęło od instalacji win 7 a aktualizowałem też już sporo czasu temu.Jak będzie jakaś zmiana a musi ona kiedyś nastąpić to też będzie problem.MS powinien taki klucz po aktualizacji udostępnić do podglądu na koncie.

W dniu 14.04.2021 o 11:28, BartAcid napisał:

Tej, a próbowałeś ty na tym starym lapku kliknąć i czy tam nie wyskoczy opcja usunięcia licencji i dopiero przypięcia jej do nowego?

Nie dziwota że nie możesz aktywować czegoś co jest zajęte przeca.

Ten klucz na laptopie działa dobrze i tak ma być - to mój drugi komputer

Problem jest z tym drugim urządzeniem które ma "Gigabyte" w opisie (Gigabyte to moja stara płyta).

Nawet po usunięciu tego urządzenia z konta i tak system (będąc zalogowanym na konto) nie chciał aktywować się po zmianie płyty głównej.

Miałem jeszcze stary klucz do Windows 7 Pro

Postanowiłem zainstalować (na tej nowej płycie głównej) Windows 10 Pro na innym dysku używając tego klucza. Klucz został przyjęty i działa Win 10 Pro. Ale uruchomiłem jeszcze raz system z tym problemowy WIn 10 Home od którego zacząłem i... o dziwo aktywował się bez problemu.

Czyli mam teraz na komputerze z nową płytą główną działającego Win 10 Home na jednym dysku i działąjącego Win 10 Pro na drugim dysku

Przyznam że już nie ogarniam tych mechanizmów aktywacji :)

Jak usunąłeś starą licencję z opisem Gigabyte to czasem chwile czasu trzeba nim serwery to przemielą.  Sprawdź na koncie jakie masz teraz urządzenia i jakie do nich przypisane klucze to wszystko ci się rozjaśni.

A co to za dziwota, że masz dwa systemy aktywowane na jednym komputerze. Jak pod

Dzwonienie do MS nic nie da

Zrób to co ja po wymianie płyty... aktywatorem. Oczywiście jeżeli instalowałeś poprzednio poprzez konto MS. 

Oczywiście jeżeli posiadasz cyfrową aktywację.

Polecam później wykonać czystą instalację i wszystko wraca do normalności.

13 godzin temu, lukecz napisał:

Czyli mam teraz na komputerze z nową płytą główną działającego Win 10 Home na jednym dysku i działąjącego Win 10 Pro na drugim dysku

Przyznam że już nie ogarniam tych mechanizmów aktywacji

Czyli jesteś zadowolony. Nie ma tu nic dziwnego. Nie zacząłeś dobrze tematu, bo pominąłeś informację o przypisaniu klucza do konta. To ma swoją zaletę, bo można przenieść taki klucz na nowy sprzęt, ale ma swoją wadę, bo sprawia trudności z aktywacją innego ssytemu na sprzęcie z przypisanym kluczem do konta jeśli robisz, to online. Nie chcę cię tutaj zanudzać, ale to są drobne niuanse, które robią różnicę: konto MS, przypisany klucz do konta, licencja cyfrowa, instalacja online ze wskazaniem konta vs instalacj offline, dorzucenie do obrazu zmodyfikowanego pliku ei.cfg w przypadku Win 8, 8.1, 10 lub usunięcie takiego pliku w przypadku Win 7. Jak widzisz jest wiele zmiennych i prawie wszystko da się rozwiązać. Niestety MS nie ułatwia zadania ciągle zmieniając zasady. Ktoś kto się tym nie interesuje, a przyjdzie mu przeinstalować system lub zaktualizować go lub wymienić sprzęt może mieć problemy. Po to jest takie forum jak nasze lub inne podobne, aby pomóc, tylko trzeba o co zawsze apeluję, wyczerpująco i dokładnie opisać problem. Gdybyśmy wiedzieli, że masz klucz przypiasny do konta MS, to wtedy byśmy pokierowali cię do zmian na koncie. Powiązanie sprzętu z kontem bywa upierdliwe, o czym przekonałem się przy okazji posiadania 2 telefonów Lumia na 1 koncie MS.

Przy okazji przekonałeś się, że Twój stary klucz z Win 7 Pro jest przydatny i został zaakceptowany. W ten sposób możesz korzystać z lepszego systemu Pro zamiast Home. Możesz dowolnie reinstalować system i zawsze po połączeniu online z serwerem MS zostanie automatycznie aktywowany przy użyciu licencji cyfrowej. Dodatkowo jeśli, to klucz retail BOX, to możesz go dowolnie przenosić na inne sprzęty, teoretycznie nieskończoną ilość razy. Jeśli, to klucz OEM, to często zadziała w ten sam sposób, ale nie jest, to do końca zgodne z zapisami licencji.

W dniu 17.04.2021 o 22:50, wiktorynek napisał:

Czyli jesteś zadowolony. Nie ma tu nic dziwnego. Nie zacząłeś dobrze tematu, bo pominąłeś informację o przypisaniu klucza do konta. To ma swoją zaletę, bo można przenieść taki klucz na nowy sprzęt, ale ma swoją wadę, bo sprawia trudności z aktywacją innego ssytemu na sprzęcie z przypisanym kluczem do konta jeśli robisz, to online. Nie chcę cię tutaj zanudzać, ale to są drobne niuanse, które robią różnicę: konto MS, przypisany klucz do konta, licencja cyfrowa, instalacja online ze wskazaniem konta vs instalacj offline, dorzucenie do obrazu zmodyfikowanego pliku ei.cfg w przypadku Win 8, 8.1, 10 lub usunięcie takiego pliku w przypadku Win 7. Jak widzisz jest wiele zmiennych i prawie wszystko da się rozwiązać. Niestety MS nie ułatwia zadania ciągle zmieniając zasady. Ktoś kto się tym nie interesuje, a przyjdzie mu przeinstalować system lub zaktualizować go lub wymienić sprzęt może mieć problemy. Po to jest takie forum jak nasze lub inne podobne, aby pomóc, tylko trzeba o co zawsze apeluję, wyczerpująco i dokładnie opisać problem. Gdybyśmy wiedzieli, że masz klucz przypiasny do konta MS, to wtedy byśmy pokierowali cię do zmian na koncie. Powiązanie sprzętu z kontem bywa upierdliwe, o czym przekonałem się przy okazji posiadania 2 telefonów Lumia na 1 koncie MS.

Przy okazji przekonałeś się, że Twój stary klucz z Win 7 Pro jest przydatny i został zaakceptowany. W ten sposób możesz korzystać z lepszego systemu Pro zamiast Home. Możesz dowolnie reinstalować system i zawsze po połączeniu online z serwerem MS zostanie automatycznie aktywowany przy użyciu licencji cyfrowej. Dodatkowo jeśli, to klucz retail BOX, to możesz go dowolnie przenosić na inne sprzęty, teoretycznie nieskończoną ilość razy. Jeśli, to klucz OEM, to często zadziała w ten sam sposób, ale nie jest, to do końca zgodne z zapisami licencji.

Dzięki za wyjaśnienie

Czy mógłbyś wytłumaczyć co sięstało w poniższej sytuacji?

Zasugerowałem znajomym zakup dysku SSD w starym laptopie Della

Widzę że ten laptop ma Windows 10 Pro. Ma nalepkę WIndows 7 (taką na górnej obudowie, nie tą z kluczem), więc przypuszczam że był tam kiedyś preinstalowany WIndows 7 Pro, który w czasach możliwości darmowej migracji zaktualizował się właśnie do 10 Pro.

Jest założone konto Microsoft, w Twoje urządzenia widać tego laptopa.

Po wymianie dysku na SSD i zainstalowaniu czystego Windows 10 Pro z pendrive nie można go aktywować automatycznie po zalogowaniu na to samo konto (próba naprawy kończy się komunikatami że do tego komputera nie jest przypisany klucz produktu).

Gdy zmienię dysk na stary, WIndows 10 Pro wskazuje że jest aktywowany

Czy tutaj wymiana dysku powoduje brak możliwości aktywacji?

Czy kopia posektorowa ze starego dysku HDD na nowy SSD sprawi że system będzie działał jak na poprzednim dysku?

Kopia posektorowa to jest dobra do odzyskiwania danych.

Przede wszystkim nie podawaj klucza przy instalacji tylko daj pomiń. Nawet nie musisz się logować do konta. Po pokazaniu się pulpitu i połączeniu z netem aktywacja powinna zadziałać samoczynnie., daj mu w razie czego chwilkę i w tym czasie zajmij się instalacją pozostałych potrzebnych programów. Wymiana nośnika danych nie ma związku z licencja. Klucz licencyjny jest przypisany do płyty głównej i jej numeru seryjnego.

Jak potrzebujesz przenieść dane, głównie to chodzi o poinstalowane programy to każdy backup wystarczy lub migracja dysku na nowy nośnik.