Jump to content

Alternatywa z Windowsem dla MacBook AIR/PRO z M1?

Recommended Posts

Cześć,

wiem, że to windowsowe forum, a pytanie takie z pogranicza win/macos, ale może ktoś się orientował, albo ma doświadczenie nie tylko z laptopami na windowsie (puszczam oko w stronę kolegi @razor1995 :pp ) - czy są jakieś laptopy pracujące pod windowsem, mogące być alternatywą dla nowych maców z cpu M1?

Szczególnie patrzę tutaj w kierunku budowy - amelinium, długi czas pracy na baterii, nie ważący pińć kilo itd.?

Często głównie ten czas pracy pod windowsem jest mega zawyżany w opisach i specyfikacjach, a później się okazuje, że w normalnym użytkowaniu 3h na baterii i finito :E a oczy mydlą, że 10h :P

Pytanie z czystej ciekawości :)

Patrzyłem np. coś z Dell XPS, albo np. Lenovo Carbony X1? Aczkolwiek np. cenowo sporo drożej niż nowy mac, powiedzmy, że podstawowa wersja macbooka air za jakieś 5 tys. a taki dell xps w okolicach 7 - 8 tys. (oczywiście przy obecnych zawyżonych cenach).

Fakt, faktem - taki macbook ma wszystko wlutowane na stałe i amen w pacierzu jak coś zdechnie :D 

Bo raczej nikt nie powie, że to takie wszystko mega niezawodne? :P 

A z drugiej strony - nowe laptopy na intelach, jak widać już w wielu komentarzach na forum, jak i w różnych testach - padaka :E nawet te i5-10xxx czy 11xxx.

19 godzin temu, gasparus napisał:

amelinium, długi czas pracy na baterii, nie ważący pińć kilo itd.?

Delle XPS i tutaj bym celował. Ewentualnie Latitude (używam od lat), ale tu masz plastik. Do tego w seriach 3xxx rysujący się od patrzenia - piszę to jako użytkownik L3410.

Oczywiście ja i tak powiem, że M1 będzie lepszy bo... bierze mniej energii, jest bardziej wydajny i jest chłodzony pasywnie.

I ma Japko na klapie, co daje +200 do prestiżu :E 

19 godzin temu, gasparus napisał:

Fakt, faktem - taki macbook ma wszystko wlutowane na stałe i amen w pacierzu jak coś zdechnie :D 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jest niezawodne, ale nie wiadomo na ile. Ile razy wymieniałeś eMMC w swojej komórce? :E Oczywiście ilość danych się nie umywa, ale nie zakładałbym że dysk panie po 2 latach (nawet biorąc pod uwagę ostatnie plotki dot. TBW w dyskach Maków na M1).

*napisałem z hackintosha :P 

gasparus likes this
2 godziny temu, razor1995 napisał:

Delle XPS i tutaj bym celował. Ewentualnie Latitude

A no w sumie seria Latitude też jest całkiem ciekawa, sam kiedyś miałem firmowego jakiegoś 15 cali latitude, ale nie pamiętam modelu. Całkiem nieźle się to sprawowało :) 

Oczywiście ja i tak powiem, że M1 będzie lepszy bo... bierze mniej energii, jest bardziej wydajny i jest chłodzony pasywnie.

I ma Japko na klapie, co daje +200 do prestiżu :E 

Wiadomo. Prestiż musi być :E

Jest niezawodne, ale nie wiadomo na ile. Ile razy wymieniałeś eMMC w swojej komórce? :E

W komórce - nigdy. Prędzej się telefon wymienia niż coś mu się nawet zacznie dziać :P 

Ale fakt, zdecydowanie inny wolumen przerzuconych danych przez komórkę, a przez laptopa. Aczkolwiek tak jak piszesz, raczej powinno działać dłużej bez problemu. 

Problemy ze swapem, pewnie raz, że problemy wieku dziecięcego, a dwa, pewnie do ogarnięcia nawet softwareowo i z czasem też wszystko będzie lepiej przepisane (bez emulacji w tej ichniej rosetta2) więc też na pewno część problemów odejdzie.

Z resztą nawet już coś chyba połatali z tego co tam czytałem w sieci pod tym kątem.

- - -

Także ogólnie, niezależnie od nastawienia do Apple, wyjście nawet takiego MacBooka air z M1 - który wygląda na mega mocny, chłodzony pasywnie, jest oszczędny itd. (a przy tym ma jeszcze jak widać po testach - spory zapas na przyszłość). No wygląda to ciekawie. Szczególnie w podstawowej wersji za te 5 - 6 tys. przy dzisiejszych cenach laptopów na rynku. Szczególnie tych lepszych typu właśnie taki XPS, który jest nawet droższy od macbooka. Ciekawa alternatywa.

Oczywiście horrendalna jest wycena rozbudowy już na start przy zakupie, bo 1000zł z 8GB ram do 16GB, 1000zł 256GB dysku, żeby mieć 512GB itd.

To jest trochę "próg wejścia" o ile oczywiście ktoś potrzebuje mieć rozbudowaną konfigurację.

Ale wygląda na to, że przy tym jak M1 zarządza zasobami. Nawet takie 8GB/256GB (patrząc szczególnie na opinie, że 8GB ramu przy M1 jest jak 16GB przy Intelach, no no) + ew. dysk zewnętrzny - wystarczy spokojnie na kilka lat do przodu.