Skocz do zawartości

Jaki dysk do Lenovo 80qq 100-15ibd


rafa84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jaki polecacie dysk SSD do tego laptopa? Po uruchomieniu jest użycie dysku 100%, po jakiś czasie wraca wszystko do normy ale i tak jest spowolnione działanie tego laptopa. Może to jest nie spowodowane samym dyskiem a małą ilością pamięci RAM, jest tylko 4GB.
Posiada ktoś takiego laptopa lub podobnego i może coś doradzić? Czy dysk wymienić czy ramu dołożyć? tzn. kupić 8GB w jednej kości? System to windows 10 Home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co my ci mamy poradzić, jak nawet kwoty nie podałeś ile chcesz wydać? Ale od razu ci odpowiem - jak chcesz nowy, to tylko Crucial MX500. Jak sprzęt ma slot m.2, to można kupić w takim formacie i zostawić HDD, ale chyba nie ma, bo to najbardziej budżetowa konstrukcja. Pamięć koniecznie min 8GB. Nie wiem czy w tym wynalazku jest jedna wlutowana + wolny slot, musisz sprawdzić, ale z opisu w X-KOM wynika, że jest tylko jeden slot i nie ma wlutowanej, więc padaka kompletna, trzeba by tą 4kę wymienić na 8kę. Tu masz o tym więcej - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

rafa84 lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Widzior napisał:

Co my ci mamy poradzić, jak nawet kwoty nie podałeś ile chcesz wydać? Ale od razu ci odpowiem - jak chcesz nowy, to tylko Crucial MX500. Jak sprzęt ma slot m.2, to można kupić w takim formacie i zostawić HDD, ale chyba nie ma, bo to najbardziej budżetowa konstrukcja. Pamięć koniecznie min 8GB. Nie wiem czy w tym wynalazku jest jedna wlutowana + wolny slot, musisz sprawdzić, ale z opisu w X-KOM wynika, że jest tylko jeden slot i nie ma wlutowanej, więc padaka kompletna, trzeba by tą 4kę wymienić na 8kę. Tu masz o tym więcej - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

To co w pierwszej kolejności wymienić lepiej? Dysk czy pamięć RAM? Użycie RAM jest na poziomie 50%, przy uruchamiania aplikacji użycie dysku skacze na 100%. Więc chyba na początek dysk wymienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk - dowolny SSD 2,5" SATA III (wybierz najtańszy o wymaganej przez Ciebie pojemności) - nie ma co inwestować w coś lepszego, różnica w stosunku do obecnego bardoz wolnego HDD 5400rpm będzie ogromna.

Pamięć RAM - musisz wymienić kość, bo jest tylko 1 złącze - szukaj najtańszej, dowolnej marki, używanej o parametrach: DDR3L 1,35V 8GB 1600MHz PC3L-12800

 

Faktycznie ten laptop, to okrojony budżetowiec - nawet tylko 1 głośnik posiada (mono). Jaki tam jest procesor? - nie daj boże Celeron N albo Pentium N.

rafa84 lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Miastowy napisał:

Lepiej w pierwszej kolejności dać SSD, w drugiej minimum 8GB RAM to minimum do codziennego użytkowania. Masz Windows 10, więc żadne zdziwko, że tak skacze.

No tak zrobię, jeśli nie będzie różnicy ale raczej będzie to dołożę pamięci RAM, tam i tak maksymalnie 8GB można wsadzić.

16 minut temu, wiktorynek napisał:

Dysk - dowolny SSD 2,5" SATA III (wybierz najtańszy o wymaganej przez Ciebie pojemności) - nie ma co inwestować w coś lepszego, różnica w stosunku do obecnego bardoz wolnego HDD 5400rpm będzie ogromna.

Pamięć RAM - musisz wymienić kość, bo jest tylko 1 złącze - szukaj najtańszej, dowolnej marki, używanej o parametrach: DDR3L 1,35V 8GB 1600MHz PC3L-12800

 

Faktycznie ten laptop, to okrojony budżetowiec - nawet tylko 1 głośnik posiada (mono). Jaki tam jest procesor? - nie daj boże Celeron N albo Pentium N.

A możesz jakiś dysk zasugerować? Ja bym wsadził i 120GB ale różnica w cenie do 240GB jest nie wielka więc chyba lepiej dać większy?
Procesor to i5-5200

JoahimJ lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, rafa84 napisał:

Ja bym wsadził i 120GB ale różnica w cenie do 240GB jest nie wielka więc chyba lepiej dać większy?

W żadnym wypadku nie kupuj 128, nawet 256 to słaba opcja. I nie chodzi tylko o pojemność, że nie potrzebujesz, ale o wydajność i żywotność. Nowe dyski są na kościach TLC (lub jeszcze gorzej QLC), więc im mniejsza pojemność dysku, tym mniejszy bufor i gorsza wydajność/żywotność. Jak chcesz koniecznie 120-256GB, to tylko na kościach MLC, kupuj bez wahania używanego, jak robi sporo ludzi z forum. Najpopularniejsze to Crucial MX100/200 lub Micron M550/600.

rafa84 lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz co najmniej 240GB, zwłaszcza że ram będzie w późniejszej kolejności w razie czego. Różnica jest jak mówisz, niemal żadna, a 120GB się nie wiadomo kiedy i czym zapycha. Niewarta żadnej złotówki.

 

Chcesz coś solidniejszego z lepszym kontrolerem MX500 250GB, szkoda ci kasy? Bierz co dają z 240-256GB.

rafa84 lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, rafa84 napisał:

Procesor to i5-5200

i5-5200U nie jest to demon wydajności, ale dużo lepszy niż Celeron/Pentium N.

Napiszę tak - jeśli wymienisz dysk na SSD i wymienisz RAM na 8GB, to przy tym procesorze będzie ten laptop działał całkiem przyzwoicie do internetu i prac biurowych.

Jeśli faktycznie wystarczy Tobie dysk 120-128GB, to akurat przy tej pojemności musiałbyś kupić przynajmniej przyzwoity dysk SSD na kościach MLC. Przy tej pojemności odradzam najtańsze dyski TLC z powodu małej wydajności i małej żywotności.

Nie traktuj tego jako moją autoreklamę (zrobisz co uważasz i co zdecydujesz), ale zerknij na moje oferty na Allegro (sprzedaję bardzo dobre dyski SSD 128GB):

 

 

 

rafa84 i JoahimJ lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Miastowy napisał:

minimum 8GB RAM

 

Głupi jest ten system Windows pod tym względem. Po kilku godzinach z samą przeglądarką i kilkunastoma kartami potrafił mi krzyczeć, że kończy się 8GB pamięci w laptopie.
U mnie włączone Firefox 20 kart, 4 z filmikami na youtube daje radę odtwarzać fullhd, vlc i qbittorrent, śmiga aż miło. A hibernacja by się przydała, bo to lapek.
Jeśli chcesz mieć hibernację  musisz mieć SWAP, tam jest zrzucana pamięć. W przypadku hibernacji polecam parę więcej niż masz ramu, w przypadku 8GB do 9GB

Jeśli nie chcesz hibernacji, nie masz potrzeby. Polecam wszystkim kompresje ramu i swapu w linux.

 

mam zapełnione 7,1 z 7,7 GB i Swap 4,5 z 8 GB  :whistling:

hmSPNWY.png

 

14 godzin temu, wiktorynek napisał:

 Pentium N.

 

Mój teraźniejszy laptop. Zardzewiały Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics, 8 GB ram oraz Intel Pentium N3530. Pentium N3530 to owszem całkiem dobry procesor.

Głównie do internetu, edycji dokumentów, qbittorrent, vlc, przeglądania zdjęć, prostych programów (nie będzie grane) w zupełności mi wystarczy.  Niech służy :)

W moim lapku bateria trzyma 5-6 godziny. Ale trzymają dłużej ma już 5 lat.

 

2nvLVVZ.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, wiktorynek napisał:

i5-5200U nie jest to demon wydajności, ale dużo lepszy niż Celeron/Pentium N.

Napiszę tak - jeśli wymienisz dysk na SSD i wymienisz RAM na 8GB, to przy tym procesorze będzie ten laptop działał całkiem przyzwoicie do internetu i prac biurowych.

Jeśli faktycznie wystarczy Tobie dysk 120-128GB, to akurat przy tej pojemności musiałbyś kupić przynajmniej przyzwoity dysk SSD na kościach MLC. Przy tej pojemności odradzam najtańsze dyski TLC z powodu małej wydajności i małej żywotności.

Nie traktuj tego jako moją autoreklamę (zrobisz co uważasz i co zdecydujesz), ale zerknij na moje oferty na Allegro (sprzedaję bardzo dobre dyski SSD 128GB):

 

 

 

Gdybym zamówił ten dysk to była by szansa żeby dotarł na piątek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty pytasz się w sensie kupna ode mnie? Jeśli kupisz dzisiaj, to ja jutro rano jadąc do pracy wrzucę do paczkomatu i pownieneś mieć nawet w czwartek, a w piątek na pewno.

11 godzin temu, marcelgg napisał:

Pentium N3530 to owszem całkiem dobry procesor.

Przepraszam, ale Pentium N nie jest całkiem dobrym procesorem, nie jest nawet słabym procesorem. Jest beznadziejnym procesorem, często gorszym od dobrego, szybkiego C2D. Jakbym miał korzystać z takiego procesora, to bym sobie żyły otworzył, ale prędzej przed moimi żyłami, szeroko okno i przez kolano dla pewności, żeby nie wrócił. :D

JoahimJ lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, marcelgg napisał:

Intel Pentium N3530. Pentium N3530 to owszem całkiem dobry procesor.

Głównie do internetu, edycji dokumentów,

:OI coś pobierałeś ?  ale cytując  klasyka  Ty  jesteś  " niespotykanie spokojny człowiek , a kury nie zabijesz  jesteś za bardzo  przejmujący " :tooth:  przecież kalkulator  jest szybszy ale koto spokojnemu broni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wiktorynek napisał:

Przepraszam, ale Pentium N nie jest całkiem dobrym procesorem, nie jest nawet słabym procesorem. Jest beznadziejnym procesorem, często gorszym od dobrego, szybkiego C2D. Jakbym miał korzystać z takiego procesora, to bym sobie żyły otworzył, ale prędzej przed moimi żyłami, szeroko okno i przez kolano dla pewności, żeby nie wrócił. :D

Wyrzucić szkoda :)


Nie ma sensu kupować tego qnapa lub synology, kiedyś uzywałem dokładnie takiego samego i po przesiadce na NAS serwer przeróbka laptop jest zdecydowana róznica w wydajnosci. Bardzo go sobie chwaliłem.

Zamień stary komputer w Synology NAS  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Głównie do zastosowań domowych dla siebie. Wykorzystywałbym go do przechowywania plików i dokumenty.

Takie laptopy bez problemu na dają się do archiwizacji bądź kopii swoich domowych danych. np. serwer NAS lub FTP w domu. W moim przypadku to instaluję jakiegoś NAS serwer, instaluję do niego np. Synology. I mam serwer to przechowywania swoich zdjęć, filmów, dokumenty itp.

To linuxa daj na niego, on takie uwielbia do pracy. Nie widziałeś w życiu starego komputera lub laptopa to jest dobry i nowy sprzęt np w stosunku do Qnapa którego byś nawet nie złożył bo nie widział jak :D

 

17 godzin temu, woj_ani217 napisał:

:OI coś pobierałeś ?  ale cytując  klasyka  Ty  jesteś  " niespotykanie spokojny człowiek , a kury nie zabijesz  jesteś za bardzo  przejmujący " :tooth:  przecież kalkulator  jest szybszy ale koto spokojnemu broni.

Normalnie na ArchLinux założysz Microsoft Office Online i działa znakomicie.

Dodatkowo w Google Docs i Microsoft Office Online masz pakiet offica i do podstawowych rzeczy sprawuje się całkiem fajnie.

Jest darmowa wersja online która nie ma dodatkowych pierdół ale pisanie i marginesy działają wyśmienicie.

Wiem, bo sam pobieram torrenty, głównie do filmów/seriali. Pieniądze na zakup częsci komputera i laptopa. Interes życia :whistling:


Jednak ArchLinux rządzi. Zainstalowałem Archlinux i działa dość dobrze. Opera i firefox odpala, film youtube potrzebuje 3-4 sekund i 5 sekund na pojawienie sie na pełnym ekranie, nie zacina nic jak juz dobrze odpali po tych 10 sekundach, filmy idą płynnie. strony 3-7s potrzebują na wczytanie a pózniej normalnie można przegladac. jednak da sie coś z niego zrobic. windows 7 moge zapomniec? :linuxlover:

rafa84 lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wiktorynek napisał:

Mam nadzieję, że go otrzymasz w piątek. Kupiłeś, fajnie, tylko, że już było po 23 jak poszedłem spać. :D Za chwilę go pójdę wrzucić do paczkomatu.

To trafiłem z porą :)
No mam nadzieję że dojdzie, dobrze by było.

2 godziny temu, BartAcid napisał:

Paczkomaty w sobotę też wydają paczki ;)

Tylko czy kurierzy je dostarczają w soboty? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2021 o 19:19, wiktorynek napisał:

 

Pamięć RAM - musisz wymienić kość, bo jest tylko 1 złącze - szukaj najtańszej, dowolnej marki, używanej o parametrach: DDR3L 1,35V 8GB 1600MHz PC3L-12800

 

 

A te pamięci mogą być? [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 
W sumie ceny używek podobne albo ja coś źle szukam. Fakt są  trochę tańsze ale czy nie lepiej już nowe kupić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

rafa84 lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2021 o 17:03, wiktorynek napisał:

Mam nadzieję, że go otrzymasz w piątek. Kupiłeś, fajnie, tylko, że już było po 23 jak poszedłem spać. :D Za chwilę go pójdę wrzucić do paczkomatu.

Dysk dotarł, tak że pozostanie go teraz zainstalować.
Ps. wędkujesz? Tak pytam bo adres email silurus podpowiada że lubisz sumy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wiktorynek napisał:

Tak, wędkuję. W zeszłym roku 193cm i ponad 40kg na Warcie - spinning do 25g, plecionka 0,13mm - hol trwał godzinę.

No to piękna sztuka, jeszcze na takim sprzęcie to mega jazda i niezły wyczyn, w Warcie to chyba zaczepów nie brakuje? Domyślam się to przyłów był?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie