Skocz do zawartości

Szybka instalacja różnych wersji Windows 10


byczynho

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Nie wiem od czego zacząć więc może napiszę tak? Wszedłem kiedyś w posiadanie bootowalnego palucha, który po uruchomieniu prezentował ubogie menu:

1. Instaluj Windows 10 Home

2. Instaluj Windows 10 Pro

Wybranie którejś z opcji kończyło się tak, że po przebiegu całej operacji uruchamiał nam się gotowy, świeży system.

Próbowałem zrobić coś podobnego za pomocą narzędzia dism przy pomocy filmików poniżej:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

niestety obraz takiego systemu jest strasznie gruby.

Teraz do rzeczy. W pracy dość często potrzebuje zainstalować świeży system, potem jak wiadomo aktualizacja, instalacja podstawowego oprogramowania... To wszystko zajmuje sporo czasu, dodatkowo jeśli muszę taką operacje wykonać na kilku maszynach...

Do tej pory radzę sobie w ten sposób, że za pomocą acronisa przywracam wcześniej zrobiony obraz systemu (przygotowany za pomocą sysprep). Wadą takiego rozwiązania jest to, że mogę przywrócić obraz tylko konkretnego przygotowanego wcześniej obrazu i zawszę muszę mieć ze sobą acronisa.

Chcę stworzyć bootowalnego palucha z którego będę mógł instalować W10 Home i Pro w wersjach x32 i x64, dodatkowo w trybie UEFI i Legacy.

Teraz pytanie właściwe - czy za pomocą narzędzi: dism, imageX mogę przygotować jeden obraz zawierający aktualizację, podstawowe oprogramowanie, podstawową konfigurację  który będę mógł odtwarzać w tylu konfiguracjach?

Jeśli tak to jak to zrobić? Jeśli nie to jak to najłatwiej rozwiązać? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, M4T napisał:

Oj boli czytanie ze zrozumieniem, oj boli.

Zrozumiałem, że to chyba ciebie coś boli. Odpowiedziałem koledze co do nośnika zawierającego obydwie wersje systemu i odpalającego się w UEFI i Legacy.

Reszta jw.

Ale jak zwykle musisz błysnąć albo pokazać jakim jesteś burakiem      :E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zdzisiek24 napisał:

Zrozumiałem, że to chyba ciebie coś boli. Odpowiedziałem koledze co do nośnika zawierającego obydwie wersje systemu i odpalającego się w UEFI i Legacy.

Reszta jw.

Ale jak zwykle musisz błysnąć albo pokazać jakim jesteś burakiem      :E

Po pierwsze masz problemy z czytaniem, po 2 ja cie nie obrażam ale jak widać, brak argumentów cie pokonał :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnij sobie każdą edycję na osobnym wirtualnym dysku. podczas pierwszego rozruchu wjedź w tryb audytu. Wyświetli się sysprep zamykasz [X] i "róbta co chceta" czyli stery programy itd. Generalizujesz sysprep po wszystkim i wyłączasz system. Z macierzystego systemu montujesz obraz i wykonujesz dism cleanup i następnie tworzysz nowy install.wim

W dniu 9.02.2021 o 18:35, zdzisiek24 napisał:

Media Creation Tool ... zaznaczasz obydwie wersje

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 

 

Reszta mnie przerasta     :tooth:

:22 

W dniu 9.02.2021 o 23:49, rrroberto napisał:

poczytaj o Sysprep np.: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Serio?

Narzędzie System Preparation - 07.04.2006?

 

1 godzinę temu, crypt napisał:

Vmware instalujesz wszystko czyscisz system usuwasz konto
Clonezilla iso clone
ventoy integrujesz pendrive
winsetupfromusb testujesz na quemu
wgrywasz na maszyny
albo serwer samba

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nie ćpaj a czytaj.

@byczynho Tutaj odnajdziesz odpowiedzi: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] Logicznie pomyślisz, zastosujesz to zdziałasz wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, GT500s napisał:
W dniu 9.02.2021 o 23:49, rrroberto napisał:

poczytaj o Sysprep np.: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Serio?

Narzędzie System Preparation - 07.04.2006?

 

Artykuł jest stary, ale nie oznacza to , że nie opisuje podstawowych funkcji narzędzia i jego przydatności dla [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem Sysprep-a, bo mam tak zrobioną 7-mkę. Używamy jej u klientów od 4-5 lat (kilka setek komputerów). Nigdy nie sprawiała problemów. 10-kę sysprep-em zrobiłem na jesieni ubiegłego roku. Do tej pory na ok. 20-30 kompów. Też na razie żadnych większych problemów (raz czy dwa na lapkach Lenovo jakieś cuda się działy).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niedokładnie się wyraziłem...

Spójrzcie na to w ten sposób, oryginalny obraz Windows 10 pobrany ze strony MS posiada jeden plik install.esd w którym zawarte są wszystkie wersje tego systemu. Ja również chce przygotować tylko jeden plik install.esd, z którego będę mógł sobie zainstalować w zależności od potrzeby Windows 10 Home bądź Windows 10 Pro. Przygotowanie każdej wersji systemu oddzielnie to żadna droga na skróty i w takiej sprawie nie zakładałbym tego tematu.

Wiadomo jest również, że w przypadku systemu x86 taką operację będę musiał wykonać oddzielnie bo to zupełnie "inny" system.

Także reasumując chce aby wszystko wyglądało tak:

mam dwa obrazy: install.esd x32 i install.esd x64.

Wkładam palucha do USB, bootuje go i mam listę:

Windows 10 Home x32 Legacy

Windows 10 Home x32 EFI

Windows 10 Home x64 Legacy

Windows 10 Home x64 EFI

Windows 10 Pro x32 Legacy

Windows 10 Pro x32 EFI

Windows 10 Pro x64 Legacy

Windows 10 Pro x64 EFI

 

Wybieram jedną z tych 8 pozycji, czekam aż operacja zakończy się pomyślnie, komputer uruchamia się ponownie i mam gotowy system ze wszystkimi aktualizacjami, sterownikami, najpotrzebniejszymi programami, z utworzonymi użytkownikami admina/usera i domyślnie spersonalizowanym przeze mnie GUI.

Po raz kolejny podkreślam, przy użyciu tylko 2 plików install.esd

 

Nie doradzajcie żadnego tworzenia oddzielnego obrazu dla każdej wersji. Windows 10 zmienia wersję co 3 miesiące. Wolę co 3 miesiące zaktualizować moje dwa obrazy install.esd niż stawiać stare wersję systemu na nowych maszynach i aktualizować każdy system ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

23 godziny temu, sehack napisał:

Myślę że tu jest wszystko ładnie wytłumaczone [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 

 

Przejrzałem to, bardzo fajny ciekawy artykuł. Niestety dalej nie mam odpowiedzi na moje pytanie, czy każdą wersję Home / Pro trzeba przygotować oddzielnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wasze wypociny nie raz a aż dwa razy i nie ma nigdzie napisane, że można zrobić jedno uniwersalne install.wim z którego można przywrócić różne wersje systemu.

Teraz takie moje pytanie, wczoraj z ciekawości pobrałem sobie najnowsze iso ze strony ms, zawarte w nim install.esd podzieliłem sobie na pro i home i chciałbym się dowiedzieć jak to jest zrobione, że pojedyncza wersja systemu zajmuje ~ 3,6gb a wszystkie wersje lekko ponad 4gb? to działa jakoś na poziomie fragmentacji? te obrazy mają jakąś część wspólną czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość plików w wersjach Home i Pro jest wspólna. Różnica wielkości poszczególnych obrazów wynika z tego, że w Pro jest więcej narzędzi (a więc i plików) np.: BitLocker, Active Directory, zdalny pulpit, itp.

 

Nie wiem co to za praca, ale próbowałbym ujednolicić sprzęt (wyliczyłem, że potrzebujesz minimum 4 wersji Windows, nie dość że Home i Pro to jeszcze 32 i 64bit). Samo ISO z Microsoftu z Win10 32 i 64 bit to ok. 8GB. Do tego podstawowe oprogramowanie i Office i masz kilkanaście GB. Przygotowanie tego to mnóstwo roboty.

 

Może poszukaj rozwiązań z szybką i nienadzorowaną instalacją programów np.: ninite, albo cichych instalek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie W10H x64 20H2, zaktualizowałem, dodałem 7zip, adobe reader, cdburnerxp, firefox, chrome, k-little mega codeck pack, java, notepad++ i z obrazu o wielkości ~3,6gb zrobił  się obraz o wielkości ponad ~8gb. Czy to kurde jest normalne? przecież to są małe drobne programy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoje pytania padły już odpowiedzi...

W dniu 15.02.2021 o 23:34, GT500s napisał:

Z macierzystego systemu montujesz obraz i wykonujesz dism cleanup i następnie tworzysz nowy install.wim

 

W dniu 15.02.2021 o 23:34, GT500s napisał:

Nie ćpaj a czytaj.

@byczynho Tutaj odnajdziesz odpowiedzi: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] Logicznie pomyślisz, zastosujesz to zdziałasz wszystko.


 

z mrocznych kanałów z dark strefy mam dostęp do google i tak się czyści obraz:
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, byczynho napisał:

dodałem 7zip, adobe reader, cdburnerxp, firefox, chrome, k-little mega codeck pack, java, notepad++

 

Jakie jeszcze programy instalujesz na tych komputerach? Każdy z wymienionych aktualizowany jest dość często i jakbyś nie kombinował to w momencie przygotowywania obrazu jest on już nieaktualny (dziś robisz obraz, a jutro jest aktualizacja Adobe i Javy - walka z wiatrakami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, rrroberto napisał:

 

Jakie jeszcze programy instalujesz na tych komputerach? Każdy z wymienionych aktualizowany jest dość często i jakbyś nie kombinował to w momencie przygotowywania obrazu jest on już nieaktualny (dziś robisz obraz, a jutro jest aktualizacja Adobe i Javy - walka z wiatrakami).

nie warto stukać w klawe, pojmie z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2021 o 23:43, rrroberto napisał:

 

Jakie jeszcze programy instalujesz na tych komputerach? Każdy z wymienionych aktualizowany jest dość często i jakbyś nie kombinował to w momencie przygotowywania obrazu jest on już nieaktualny (dziś robisz obraz, a jutro jest aktualizacja Adobe i Javy - walka z wiatrakami).

Oprócz tych wymienionych powyżej dość często instaluje jeszcze pakiet office i eset'a.

 

Pracuje w outsourcing, większość moich klientów to szkoły, najczęściej komputery nauczycieli bądź te z pracowni komputerowej. Dość często występuje potrzeba postawienia jakiegoś komputera od nowa i właśnie do tego potrzebuje takiego obrazu. Szkoły jak wiadomo to biedne instytucje i mają np. do dyspozycji mało pieniędzy - w przeliczeniu na godziny jest to np. 2h na tydzień, czasami na 2 tygodnie. Nie mogę sobie pozwolić na to, żeby cały możliwy czas poświęcić tylko jednemu komputerowi, kiedy czasami lista problemów do rozwiązania jest bardzo długa. Nauczyciele nie chcą też żeby komputery były zabierane na serwis bo wtedy oni nie maja na czym pracować. Poza tym obsługuje również firmy, w przypadku rotacji pracowników sprzęt po poprzednim właścicielu musi być wyczyszczony tak żeby nowy pracownik mógł spokojnie na nim pracować. Tutaj sytuacja jest podobna, firma nie chce oddawać komputera ponieważ pracownik nie ma na czym pracować. Obydwa te przypadki łączy jeszcze jeden przypadek- wersja systemu. Często zdarzają się komputery gdzie aktualizacja utknęła na wersji 1803, chociaż widywałem nawet takie z 15 na początku. 

Po co się z tym wszystkim pierdzielić kiedy mogę zainstalować gotowy obraz w 20 minut, doinstalować co potrzeba i z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu zabawy w sysprep.

Przy tak różnych zestawach i zastosowaniach szybciej wyjdzie skorzystać z czystego obrazu Windows 10 - wgrywasz sobie obie wersje choćby Media Creation Tool - tak stworzony USB bootuje i w legacy i w UEFI, masz obie wersje Home i Pro.

Do tego do setupcomplete.cmd lub instalacji przy pierwszym logowaniu dodajesz podobny skrypt:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Korzysta z chocolatey, aby zainstalować najnowsze wersje danych programów i utrzymywać ich aktualizacje - potem jedną komendą aktualizujesz sobie wszystkie programy naraz. 

Programy oczywiście możesz dodać inne, które są w bazie, do tego wbudować choćby pobieranie najnowszej wersji Eseta i jej cichą instalację - MSI znajdziesz tu [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

Ja mam jeszcze dodane choćby sprawdzanie aktualizacji BIOS itd. Cóż, nie będę udostępniał całości, bo to dość rozbudowane skrypty i wymagało trochę zachodu doprowadzenie ich do obecnego stanu automatyzacji :E 

Dodam, że podobnie można rozwiązać choćby problem sterowników - zamiast dodawać je do WIM - przechwytujesz sobie sterowniki tym narzędziem [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - potem dodajesz kolejny skrypt, który rozpozna model komputera i zainstaluje odpowiednie sterowniki:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

W dniu 16.02.2021 o 17:49, byczynho napisał:

Wkładam palucha do USB, bootuje go i mam listę:

Windows 10 Home x32 Legacy

Windows 10 Home x32 EFI

Nie ma takiej opcji. Legacy/UEFI zależy od tego, jak zbootujesz USB - obraz systemu jest ten sam.

W dniu 17.02.2021 o 23:01, byczynho napisał:

Zrobiłem sobie W10H x64 20H2, zaktualizowałem, dodałem 7zip, adobe reader, cdburnerxp, firefox, chrome, k-little mega codeck pack, java, notepad++ i z obrazu o wielkości ~3,6gb zrobił  się obraz o wielkości ponad ~8gb. Czy to kurde jest normalne? przecież to są małe drobne programy

Obrazy tworzone w Audit Mode tak mają. Po zrobieniu ResetBase i tak obraz jest duży, a i zdarzają się potem problemy z instalację kolejnych aktualizacji. Można to niby kompresować do ESD, co nastręcza potem problemów z aktualizowaniem takiego obrazu, bo za każdym razem trzeba robić rekompresję. Dla mnie bez sensu. 

 

Generalnie - dostałeś gotowca :trollface: 

shaqoore lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie