Skocz do zawartości

Laptop nie bootuje z USB/CD


Caporeira

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

wpadł mi laptop w ręce więc chcę pomóc.

Komputer (Lenovo) po aktualizacji W10 nie startuje. Cały czas uruchamiania się naprawa systemu. Odinstalowanie aktualizacji nie pomoga.

 

Dlatego najpierw chciałem sprawdzić czy są ważne dane na dysku, w tym celu podejmuje następujące kroki.

 

Próba wywołania menu startowego/UEFI za pomocą klawiszy (FN + F1/F2/F8/F12) nie daje żadnych rezultatów.

 

Wejście do UEFI udaję się za pomocą zaawansowanych opcji przy trybie naprawy systemu. Wchodzę tam i ustawiłem aby najpierw bootowalo z DVD, potem USB i na końcu z HDD.

 

Pomimo włożenia CD z live Ubuntu, oraz USB z live Ubuntu .... cały czas odpala się odzyskiwanie systemu W10.

 

Pytanie, czemu nie mogę wystartować z live Ubuntu?

MarcinGX lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz Secure Boot. Poszukaj i wyłącz Fast Boot, przestaw kolejke na Legacy. Jak tego nie ma, a pendraka masz zrobionego ze jakims LiveCD na UEFI to ustaw go jako pierwszego w kolejce startowania. Oczywiście pendrak musi być podłączony w czasie uruchamiania BIOS/UEFI byś go zobaczył na liście urządzeń do startu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie,

 

faktycznie z boku jest do tego przycisk no i dodatkowo w BIOS trzeba było włączyć Legacy.

Teraz bootuje z USB oraz DVD.

Ubuntu się uruchamia, ale jednak wolałbym to odpalić w Windows. Przy próbie odpalenia Windows XP Live, wywala błąd:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Który Windows Live byście mogli w tej sytuacji polecić?

Bo widzę że jest ich sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2020 o 11:45, BartAcid napisał:

Bo XP jest za stary na ten sprzęt i sobie nie może z nim poradzić. Dodatkowo pewnie brak obsługi kontrolera AHCI.

 

Ściągnij i wrzuć na pendraka i wszystko ruszy.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dzięki ! Na Lenovo poszło :)

Ale już na HP BCM943xxxxx.

 

Na HP bootuje z USB, wybieram pierwszą opcję "Boot USB Win10"

Wczytuje pliki "Loading Files"

I potem tylko logo hp i niżej kręci się kółko jak by Windows startował ... czekam kilka minut i nic się więcej nie dzieje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz włączone UEFI w bios. Dziwne, że z pierwszej opcji nie chce ci wystartować. Może coś nie tak poszło przy robieniu pena i są uszkodzone jakieś pliki. Spróbuj go zrobić jeszcze raz.

 

Wyłączyłeś Secure Boot? Choć jak patrze to nie ma on takiego znaczenia. Właśnie HP Envy funkiel nówka odpalił ze Strielca UEFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam opcje w bios:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Odpala się to menu:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Wciskam ESC i wybieram opcję nr 4:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Wtedy pojawia się to menu:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

I tutaj niezależnie jaką opcję wybiorę wczytuję się:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

A potem to tylko logo Windows się pojawi i następnie czarny ekran:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste dziwne zachowanie.  i nie wiem co mam ci w sumie poradzić bo nigdy poza antycznymi sprzętami nie miałem kłopotów ze Srtrielcem.

 

Natomiast:

 

jak odpala ci się menu z drugiego linku to masz dać ENTER, a nie ESC.  To jest menu z trubu UEFI, wszystko jest prawidłowo. Nie szkodzi, że nie jest aktywne w BIOS jako podstawowe.

 

Wpinasz pena do USB 2.0 czy do 3.0? próbowałeś różnych opcji?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, BartAcid napisał:

 

jak odpala ci się menu z drugiego linku to masz dać ENTER, a nie ESC.  To jest menu z trubu UEFI, wszystko jest prawidłowo. Nie szkodzi, że nie jest aktywne w BIOS jako podstawowe.

 

Wpinasz pena do USB 2.0 czy do 3.0? próbowałeś różnych opcji?

 

 

 

Tak robiłem na początku (wciskałem enter), ale też nie wystartował.
Próbowałem już chyba w 3 różnych portach USB.

Wczoraj raz startował Windows8 bo widać było inne logo, ale zawsze kończy się na czarnym ekranie :(

 

PS. Czy to możliwe że dysk w lapku jest uszkodzony i dlatego strelec nie odpala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie udało się wystartować ... ale danych z kompa nie potrzeba, więc w tym przypadku nie ma potrzeby Live Windows.

 

Zrobiłem test dysku narzędziem od HP i wywaliło błędem.

Potem zrobiłem test strelcem (HDD Repair) i wyrzuciło kilka uszkodzonych sektorów:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

To pewnie z tego powodu 2 razy system się wykrzaczył :(

Dysk nadaje się do wymiany czy coś jeszcze z niego będzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ładuje się zdjęcie. Jak masz czas to zrób obraz dysku acronisem. Potem Low Level Format z menu formatowanie. Jak na ponownym teście wyskoczą błędy to raczej bym tego dysku do istotnych rzeczy nie używał. Oczywiście nie alokowanie uszkodzonego obszaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, BartAcid napisał:

Nie ładuje się zdjęcie. Jak masz czas to zrób obraz dysku acronisem. Potem Low Level Format z menu formatowanie. Jak na ponownym teście wyskoczą błędy to raczej bym tego dysku do istotnych rzeczy nie używał. Oczywiście nie alokowanie uszkodzonego obszaru.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

Załadowałem nowe zdjęcia.

Macie racje, nie ma sensu na tym dysku działać. Trzeba szukać nowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie