Jump to content

niewykorzystana pamięć RAM 8GB

Recommended Posts

Witam,

Jakiś czas temu miałem Windows 10 x32, RAM 8GB - niestety pamięć RAM nie było całkowicie wykorzystane więc poradzono mi zmianę na wersję x64.

Tak zrobiłem, ale RAM nadal jest niewykorzystane. Zrzut systemu:

RAM, Pamięć Fizyczna:
    Zużycie Pamięci    51 %
    Całkowita Fizyczna    7.86 GB
    Dostępna Fizyczna    3.78 GB
    Całkowita Wirtualna    11 GB
    Dostępna Wirtualna    5.37 GB

Jeśli ktoś wie,  jak wykorzystać w pełni RAM dla Windows żeby system ograniczył tworzenie pamięci wirtualnej, proszę o pomoc.

Pozdrawiam

To się nie dziw że masz nie w pełni wykorzystany ram,nie wgłębiałem się nigdy w stronę techniczną zagadnienia ale mam i7 i tam ram jest cały wykorzystany ale dzieci mają komputery z i5 i tam ram jest tak jak u ciebie również zauważyłem u wielu ludzi podobnie.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

14 minut temu, M4T napisał:

Czy ram jest zgodny z twoją płytą główną ?

Są to kości 2x4GB czy 1x8GB?

Prawidłowo zainstalowałeś system 64bitowy ?

Nie wiem czy zgodny z płytą główną, do dobre kości, markowe.

Ilość 2 x 4 GB

Nie wiem jak można nieprawidłowo zainstalować Windowsa, pokazuję zrzut z Speccy:

System Operacyjny
    Windows 10 Enterprise 2016 LTSB 64-bit
CPU
    Intel Core i5 7500 @ 3.40GHz    58 °C
    Technologia Kaby Lake 14nm
RAM
    8,00GB 1-Kanałowy Nieznane @ 1200MHz (16-16-16-39)
Płyta Główna
    MSI B250 PC MATE (MS-7A72) (U3E1)    45 °C

38 minut temu, Janeo napisał:

Jakiś czas temu miałem Windows 10 x32, RAM 8GB - niestety pamięć RAM nie było całkowicie wykorzystane więc poradzono mi zmianę na wersję x64.

Tak zrobiłem, ale RAM nadal jest niewykorzystane.

Cóż - tylko się cieszyć.

Odpowiem Ci na przykładzie auta, gdzie drzemią setki koni mechanicznych. Siadasz, włączasz, ruszasz. Delektujesz się cichutką jazdą, a jak 100km/h to też cicho, to klaskać płetwami. Zapas mocy gwarantuje luksus.

Wracając do RAMu - Komputer śmiga, nie męczy się, wiatraki i temperatura OK - tylko się cieszyć. To jest pamięć operacyjna i na tyle jest ograniczona wydajność.

Tu ludzie mają problem treści, że im 12 GB RAMu mało, bo firefox "żre"

Gdy samochodowi i komputerowi dasz po garach, że zacznie wyć na ekstremum możliwości, to wcale nie jest zabawne. Ani komputer, ani auto długo nie wytrzyma.

Widzisz, gdy daję na Firefoxie wydajność i jeden procesor treści, to mam wszystko i filmy jak rakieta. Inne procesory treści włącza się, gdy pracuje się na 30 kartach, na 50 itd.

A posiedź trochę na mapach google i okaże się, że masz za mało pamięci. Włączysz sobie task manager - no i sam zobaczysz po 20 minutach, a może uda się ciut więcej. :L

2 godziny temu, mitpio napisał:

To się nie dziw że masz nie w pełni wykorzystany ram

2 godziny temu, mitpio napisał:

dzieci mają komputery z i5 i tam ram jest tak jak u ciebie również zauważyłem u wielu ludzi podobnie.

Godzinę temu, mitpio napisał:

Na i5 tak będziesz miał chcesz widzieć że masz wykorzystany w 100% zmień procek na i7 ot co.

Co za bzdury. :OI Nawet nie pytam skąd te wiadomości, bo po prostu są żenujące.

Może sobie być nawet Celeron - dla przykładu starusieńki 2020M: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

32GB

i5-7500: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

64GB

Należy pamiętać jednak o ograniczeniach zastosowanego chipsetu i płyty głównej (ilość banków pamięci).

Generalnie 7 gen Kaby Lake obsługuje w każdym banku pamięci DDR4 po 16GB, czyli minimum każda płyta obsługuje 32GB RAM DDR4.

Wracając do problemu - upatruję, tutaj poniższe możliwości:

- niekompatybilność pamięci z płytą - radzę zaktualizować bios do najnowszej wersji

- przełożyć kości do innych slotów jeśli jest ich 4, a pamięci 2 - zastosować się obowiązkowo do instrukcji w jakich slotach działa dual channel (nie ma wpływu na wykorzystanie pamięci tylko na wydajność)

- sprawdzić ustawienia biosu (ewentualnie zresetować bios do ustawień domyślnych)

- zainstalować jeszcze raz system x64

Innych możliwości praktycznie nie ma, poza wadą płyty lub pamięci - mało prawdopodobne.

P1O, woj_ani217 and devhost97 like this
Co za bzdury. :OI Nawet nie pytam skąd te wiadomości, bo po prostu są żenujące.
Może sobie być nawet Celeron - dla przykładu starusieńki 2020M: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
32GB
i5-7500: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
64GB
Należy pamiętać jednak o ograniczeniach zastosowanego chipsetu i płyty głównej (ilość banków pamięci).
Generalnie 7 gen Kaby Lake obsługuje w każdym banku pamięci DDR4 po 16GB, czyli minimum każda płyta obsługuje 32GB RAM DDR4.

Wracając do problemu - upatruję, tutaj poniższe możliwości:
- niekompatybilność pamięci z płytą - radzę zaktualizować bios do najnowszej wersji
- przełożyć kości do innych slotów jeśli jest ich 4, a pamięci 2 - zastosować się obowiązkowo do instrukcji w jakich slotach działa dual channel
- sprawdzić ustawienia biosu (ewentualnie zresetować bios do ustawień domyślnych)
- zainstalować jeszcze raz system x64
Innych możliwości praktycznie nie ma, poza wadą płyty lub pamięci - mało prawdopodobne.

Widzę znawca ha dobre

9 minut temu, mitpio napisał:

przy procku niższej klasy niż i7 tak system pokazuje wykorzystanie ramu

Czyli jak mam i5 + 16GB RAM, to jak mam zajęte np 11GB, tzn że, mam napisać do Microsoftu, że mnie oszukuje? :L

Na i3 to już chyba powinienem mieć tylko 2GB, a przy Celeronie, to już chyba tylko kalkulator z 256MB. :lol:

P1O likes this

Czemu tak jest że system pokazuje że nie w pełni wykorzystany ram jest nie wiem i szczerze nigdy mnie to nie interesowało , wiem jednak jedno że dziesiątka jest cały czas zmieniana i nie całkiem każdemu sprzętowi to na dobre wychodzi . Jeżeli coś żre ci ram to sprawdź co i wyeliminuj to. Już nie mówię żebyś dołożył jeszcze 8 giga gdzie w obecnych czasach i jeżeli jeszcze grasz na pewno ci się przyda.

2 godziny temu, Janeo napisał:

Całkowita Wirtualna    11 GB
    Dostępna Wirtualna    5.37 GB

Zacznij od ogarnięcia tego. Ustaw stały rozmiar początkowy i końcowy np 2048, czyli 2GB.

Ilość 2 x 4 GB

8,00GB 1-Kanałowy Nieznane @ 1200MHz (16-16-16-39)

Tu jest coś nie tak z tytułu braku dual channel.

10 minut temu, M4T napisał:

Ewidentnie BIOS/Płyta nie radzi sobie z jedną kością, jeśli są to identyczne kości tego samego producenta radziłbym sprawdzić każdą z osobna.

Miałem podobną sytuację wkładając kość pod AMD w mobo z intelem, CPU-Z normalnie wykrywał system już nie :) 

U mnie chyba odwrotnie. Jak już w 1. poście było Speccy tak wykrywa:

RAM Pamięć Fizyczna
    Zużycie Pamięci    59 %
    Całkowita Fizyczna    7.86 GB
    Dostępna Fizyczna    3.15 GB

Pod wpływem postu wyżej sprawdziłem co mówi Windows:

"Zainstalowana pamięć RAM 8.00 GB (dostępne 7,86GB)"

Jedno przeczy drugiemu albo coś nie rozumiem...

4 minuty temu, jarexpol napisał:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Czyli moją płytę możemy wyeliminować, bo wspiera Intel Core i5 7500 @ 3.40GHz.

14 minut temu, Janeo napisał:

Zainstalowana pamięć RAM 8.00 GB (dostępne 7,86GB)

Czy wszystko OK. Wystarczy tylko ogarnąć dual channel.

Płyta obsługuje:

"4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB" - czyli tak jak napisałem w każdym banku po 16GB (norma dla DDR4)

"Dual channel memory architecture" - trzeba tylko włożyć w odpowiednie banki

Aktualizacja biosu do najnowszej wersji obowiązkowa - w kilku wersjach poprawiano kompatybilność pamięci.

8 minut temu, wiktorynek napisał:

Czy wszystko OK. Wystarczy tylko ogarnąć dual channel.

Płyta obsługuje:

"4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB" - czyli tak jak napisałem w każdym banku po 16GB (norma dla DDR4)

"Dual channel memory architecture" - trzeba tylko włożyć w odpowiednie banki

Aktualizacja biosu do najnowszej wersji obowiązkowa - w kilku wersjach poprawiano kompatybilność pamięci.

CPU-Z nie pokazuje wykorzystania RAM.

Co do info o RAM znaczy, że w Speccy "Dostępna fizycznie" należy rozumieć jako "jeszcze dostępna fizycznie", a nie "ogólnie dostępna fizycznie". Czyli było nieporozumienie, sorry.

Mam BIOS tylko 5 mies. starszy od najnowszego ale i tak zainstaluję. Również zmienię położenie RAM w bankach, przyda się.

Wielkie dzięki, chyba można zamknąć temat :-)

CPU-Z nie pokazuje wykorzystania RAM.
Co do info o RAM znaczy, że w Speccy "Dostępna fizycznie" należy rozumieć jako "jeszcze dostępna fizycznie", a nie "ogólnie dostępna fizycznie". Czyli było nieporozumienie, sorry.
Mam BIOS tylko 5 mies. starszy od najnowszego ale i tak zainstaluję. Również zmienię położenie RAM w bankach, przyda się.
Wielkie dzięki, chyba można zamknąć temat :-)
Tylko napisz nam co wtedy system pokazuje