Jump to content
WinClub
luciowisla

Q6600 / P5KC/ 6GB ram - co wybrać?

Recommended Posts

Cześć! Mam takiego dziadka:
Procesor: Q6600
Płyta: Asus P5KC
Ram: 2x1GB OZ plus 2x2GB GoodRam 800MHz (czyli 6gb)
Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8800GT 512MB
Dysk HDD
Zasilacz 500W

Jaki system dobrać pod tą konfigurację, by korzystać "komfortowo" z internetu i programów biurowych (komputer z przeznaczeniem dla rodziców)

PS. Może ktoś podpowie co można by tutaj zrobić, by możliwie małym kosztem poprawić wydajność (Office, internet) - dokładka RAM do 8GB? Dysk SSD? Podkręcenie procesora?

2 godziny temu, luciowisla napisał:

PS. Może ktoś podpowie co można by tutaj zrobić, by możliwie małym kosztem poprawić wydajność (Office, internet) - dokładka RAM do 8GB? Dysk SSD? Podkręcenie procesora?

możesz taka specjalną taśmą podkręcić do 3GhZ nawet na płytach bez podkręcania

28 minut temu, WinXFan napisał:

możesz taka specjalną taśmą podkręcić do 3GhZ nawet na płytach bez podkręcania

o BSEL mówisz? :) myślę nad tym właśnie + SSD na dobry początek bo chyba 6 a 8 GB ram nie zrobi wielkiej różnicy, karta też powinna dać radę i postawię 7ke od SROMotnika :)

WinXFan likes this

Teraz, luciowisla napisał:

o BSEL mówisz? :) myślę nad tym właśnie + SSD na dobry początek bo chyba 6 a 8 GB ram nie zrobi wielkiej różnicy, karta też powinna dać radę i postawię 7ke od SROMotnika :)

dzięki, przypomniałeś mi.

co do systemu to postaw 10tkę czystą lub modyfikowaną, jak wolisz

P1O likes this

52 minuty temu, P1O napisał:

Jedyny opłacalny power-up, którego użycie będzie wyraźnie zauważalne to dysk SSD. 

Podkręcenie BSEL też się opłaca bo taka taśma kosztuje kilka złotych.

Po drugie przyspiesza w pracy domowej, grafice 3D, Cinebenchu itd.

@WinXFan ale ta płyta nie jest na tyle biedna, żeby była non-OC, więc bsel mija się z celem

@luciowisla ładuj wprost bios, ustaw FSB na 333, napięcie zacznij od 1.3v i testuj go pod OCCT/Prime95, swojego ustabilizowałem na 1.375v, twoja sztuka może być lepsza

zwróć uwagę, że ASUSy na 775 mogą mieć Vdroop, pod obciążeniem napięcie może sporo spaść (nawet o 0.05v - mi zjeżdża do 1.325v)

przestaw dzielnik pamięci na niższy, bo Ci wywali FSB na ramach 1066, a nie wiadomo czy go kostki obsłużą (dzielnik bez problemu znajdziesz w BIOSie pod DRAM Frequency czy jakoś tak tam było)

i osobiscie zawsze ustawiam czestotliwość PCI-E na 101, mówi się, ze przy 775 to może pomóc w stabilności, ale nie zawsze

7 godzin temu, WinSxS napisał:

@WinXFan ale ta płyta nie jest na tyle biedna, żeby była non-OC, więc bsel mija się z celem

@luciowisla ładuj wprost bios, ustaw FSB na 333, napięcie zacznij od 1.3v i testuj go pod OCCT/Prime95, swojego ustabilizowałem na 1.375v, twoja sztuka może być lepsza

zwróć uwagę, że ASUSy na 775 mogą mieć Vdroop, pod obciążeniem napięcie może sporo spaść (nawet o 0.05v - mi zjeżdża do 1.325v)

przestaw dzielnik pamięci na niższy, bo Ci wywali FSB na ramach 1066, a nie wiadomo czy go kostki obsłużą (dzielnik bez problemu znajdziesz w BIOSie pod DRAM Frequency czy jakoś tak tam było)

i osobiscie zawsze ustawiam czestotliwość PCI-E na 101, mówi się, ze przy 775 to może pomóc w stabilności, ale nie zawsze

bsel jest łatwiejszy niz oc

Tak mnie dzisiaj naszło .Przecież jest BSEL MOD! Omija wszystkie ograniczenia płyty. :E

Specyfikacja

Dell Optiplex 780

Procesor Intel Core 2 Duo E7500

Karta Grafika AMD R5 240 oem

RAM 4x4GB =16GB

SSD 240GB

HDD 320GB i 1TB

Zasilacz 235W

ZW6Jq7D.png

7aeBXKR.png

HE66Ojz.png

tRThDRR.png

3 godziny temu, WinXFan napisał:

bsel jest łatwiejszy niz oc

Czy ja wiem, nie zdejmujesz nawet chłodzenia do OC, a tutaj musisz jeszcze coś przerabiać przy procesorze. Jak masz OC w płycie to po co się bawić w BSEL, skoro podkręcenie zajmie 2 minuty (a na upartego nawet BIOS da się pominąć z ASUS AI Suite - w tym AI Booster), a rozebranie komputera z 15? Plus trzeba mieć zawsze pod ręką pastę, nie każdy ma ją. Wydajność ta sama, unikniesz ewentualnych błędów ze złym naklejeniem taśmy, pogięciem pinów w LGA itp itd...

Sam kręciłem na trochę gorszej płycie, porównywałem BSEL z OC BIOSem, nie ma znaczenia poza tym, że mniej czasu zajmuje wejść i kręcić programowo.

RQuNEUC.png

P1O likes this