Skocz do zawartości

Intel Management Engine Interface(IMEI) - problemy znane i nieznane


wiktorynek

Rekomendowane odpowiedzi

Intel Management Engine Interface to taki dziwny twór Intela, który potrafi uprzykrzyć życie podczas instalacji sterowników na świeżo postawionym systemie. Generalnie w 99% instalujemy ten komponent jako pierwszy, a w 1% przypadków po sterownikach chipsetu. Co ciekawe u niektórych producentów sprzętu pomimo identycznej konfiguracji nie wystepuje ten składnik. Kolejna sytuacja, to taka gdzie IMEI jest do pobrania ze strony producenta płyty czy laptopa, ale jego instalacja nie jest konieczna(brak żółtego znaczka w menedżerze urządzeń). Wracając jednak do głównego nurtu tematu, często zdarza się, że instalując nowy system(Win 7, Win 8/8.1) spotkamy się z problemem w zainstalowaniu IMEI, zwłaszcza jeśli będzie to system uaktualniony do najnowszej wersji(prawdopodobnie uaktualnione składniki systemu nie są juz kompatybilne ze starym IMEI). Jest na to rozwiązanie - instalacja nowszej wersji IMEI 10x. Systuacja najczęściej wystepuje, gdy producent dostarcza IMEI w wersji 9x. Intel na swojej stronie nie udostępnia żadnej wersji IMEI odsyłając na stronę producenta sprzętu. Na szczęście od czego mamy wujka Googla i alternatywne portale. Tam znajdziemy wiele wersji IMEI. Ze swojej strony mogę polecić przetestowaną na chipsetach 7x i 8x wersję 10.0.28.1006 do pobrania stąd: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intel Management Engine Driver:

v10.0.38.1036 1.5MB dla płyta główne (Hxx, Mxx, Xxx, Zxx)    -----> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].
v10.0.38.1036 5MB dla płyta główne (Qxx, QMxx, QSxx)          -----> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].
Intel Management Engine: Drivers, Firmware & System Tools  ----->  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"The latest v11 drivers are usable with all Intel chipsets from 6-Series & up." - Od wersji 11 IMEI działa na każdym chipsecie (od serii 6 w górę), weź te:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

U mnie działają ;) Szkoda, że firmware nie można zaktualizować własnoręcznie (chociaż może to i lepiej?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"The latest v11 drivers are usable with all Intel chipsets from 6-Series & up." - Od wersji 11 IMEI działa na każdym chipsecie (od serii [/size]6 w górę), weź te:[/size]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

U mnie działają ;) Szkoda, że firmware nie można zaktualizować własnoręcznie (chociaż może to i lepiej?).

 

 

PC, laptop, mobile (płyta główne) nowa wersja firmware update ME powiedź działa!

Proszę o dokładanie to masz sprzęt jaki model płyta głowne, procesor?

 

 

Moj plyta głowne Asrock Z87 Pro4, i5 4670k

Nowa Sterownik: ME 11.0.0.1136  :D 

Nowa Firmware: ME 9.1.26.1006  :D

Info o Me Analyzer:

3313845ME.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do @wiktorynek.
Sterownik MEI jest ok.
Nowa wersja firmware tutaj [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].
 
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] + [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].
 
Pokaz Me Analyzer
Intel+ME+Firmware+v9.0.31.1487+(1.5MB).rar rozpakuj plik nazwa zmiana na ME.bin.
Enter A to Analyze a ME-TXE Firmware image
potem wpisze: ME.bin i enter
Zobacz o info Me Analyzer...

Moje Analyze wyglądam...
9170149IMEI.jpg
 
 
 
 
 

1. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] rozpakuj na C:\Intel ME System Tools v9.0
A gdzie twoim nowa wersja firmware me.bin wklej do


[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 
 
 
2. Uruchom jako admin przez CMD wpisz

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

How to use FWUpdate
FWUpdLcl     --> 32bit
FWUpdLcl64 --> 64bit

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

b. wpisz FWUpdLcl -fwver to sprawdzić swoją aktualną wersję ME Firmware w systemie
c. Wpisz FWUpdLcl -fwver ME.BIN sprawdzić wersję konkretnego ME Firmware (gdzie ME.BIN jest plik firmware do sprawdzenia)
d. Wpisz FWUpdLcl -save OLD.BIN zrobić kopię zapasową starej wersji firmware ze względów bezpieczeństwa / udostępniania (gdzie OLD.BIN jest plik kopii zapasowej do utworzenia)
e. Wpisz FWUpdLcl -f ME.BIN uaktualnić / downgrade ME Firmware do wybranej wersji (gdzie ME.BIN jest nazwa pliku firmware do błysnął).
;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, przyjrzałem sie dokładnie. Na stronie Station Drivers jest to pokrętnie opisane i wprowadza w błąd z tym Lynx Point.

 

Przygotowałem sobie:

- firmware 9.0.31.1487 - rozpakowałem i zmieniłem nazwę na ME.bin oraz skopiowałem do ME Analyzer 1.2.1 - sprawdziłem

- Intel ME System Tools v9.0 r1 - rozpakowałem i skopiowałem do C:\Intel ME System Tools v9.0 - zgodnie z opisem wrzuciłem ME.bin do C:\Intel ME System Tools v9.0\FWUpdate\Local-Win64dla systemów 64bit

- otworzyłem wiersz polecenia z prawami administratora i wpisałem: cd c:\Intel ME System Tools v9.0\FWUpdate\Local-Win64\

- wpisałem kolejno:

FWUpdLcl64 -fwver

FWUpdLcl64 -fwver ME.BIN

FWUpdLcl64 -save OLD.BIN

FWUpdLcl64 -f ME.BIN

Pełen sukces.

Dzięki serdeczne.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

P.S Teraz muszę zrobić na lapku żony z chipsetem HM86. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że po aktualizacji firmware i wykonaniu pierwszego restartu, jesli wejdziemy od razu do biosu, to mamy dostęp do extra zaawansowanych opcji biosu, nawet w laptopie są tak bogate, że nie powstydziłaby się żadna wypasiona płyta główna. Ta opcja wystepuje tylko 1 raz, po uruchomieniu systemu i ponownym wejściu do biosu już jej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pytanie mam do Was: wraz z ostatnim biosem z końca 2014 roku do mojego mobo msi z77g45 wgrała się też aktualizacja ME8.1.50.1456. Na chwilę obecną nowszych biosów do płyty brak (tak już raczej pozostanie). W takim układzie powinienem aktualizować ten firmware ręcznie i czy to bezpieczne?

 

THX pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy firmware do swojego sprzętu to: 8.1.52.1496 wersja 1,5M oraz soft: 8.1 r5

Tu masz wszystko co potrzebujesz(firmware i soft do aktualizacji): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

P.S. Wzoruj się na powyższych postach oraz wskaż prawidłowo ścieżkę do pliku aktualizacyjnego, gdyż jest inna niż w wersji 9.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że po aktualizacji firmware i wykonaniu pierwszego restartu, jesli wejdziemy od razu do biosu, to mamy dostęp do extra zaawansowanych opcji biosu, nawet w laptopie są tak bogate, że nie powstydziłaby się żadna wypasiona płyta główna. Ta opcja wystepuje tylko 1 raz, po uruchomieniu systemu i ponownym wejściu do biosu już jej nie ma.

Jakie konkretnie funkcje? Kusi mnie spróbować to zainstalować na Acerze i coś poprzestawiać o ile to ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizację sterownika tego czegoś uważam za niewskazaną. Myślę, że najlepiej pobrać taką, jaką producent sprzętu umieścił na swojej stronie.

 

Mój HP15-n070sw zakupiony w 2013 r. stracił zdolność do wyłączania się w rok po zakupie. Nie pamiętam już, czy stało się to po jakiejś automatycznej, czy ręcznej aktualizacji sterowników. Próba wyłączenia/hibernacji/uśpienia w połowie przypadków kończyła się ciągłą pracą wentylatorów i świeceniem diody zasilania. Choć system był zamknięty/zahibernowany/uśpiony prawidłowo (czyt. dioda dysku nie świeciła się) laptop nadal był włączony. Musiałem gasić go długim przytrzymaniem przycisku zasilania. Nie skojarzyłem tego z jakimkolwiek sterownikiem ...bo niby dlaczego? Przekonany o wadzie sprzętu wyłączałem go, jak starego kompa na zasilaczu AT. Tak, wiem... reklamacja. No niby mogłem, jednak zastanawiało mnie to, dlaczego Ubuntu, Android-x86, RemixOS i Windows 7 nie robiły tego problemu.

 

Przyzwyczaiłem się do kontroli wyłączenia lapka przed włożeniem go do plecaka.

 

Niedawno znów ruszył mnie ten problem i zacząłem szukać. Na jakimś anglojęzycznym forum znalazłem rozwiązanie. Miło mi się zrobiło, gdy uświadomiono mi, że nie jestem jedyny w tym bólu. Okazało się, że (różne fora głosiły tak samo) problem sprawia nowy sterownik IMEI. Wywaliłem. Pobrałem stary ze strony wsparcia HP (z 2013 r.) i teraz wyłącza się (tak jak powinien) w 100%-ach przypadków.

Dodam tylko, że to samo działo się na Win 8.1 (fabrycznym Win 8) i Win 10 (po aktualizacji, jak i na czysto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz a poważne fora na laptopach zawsze zalecają instalacji driverów ze strony producenta laptopa a nie podzespołu.

Ale na WinClub jest wpływowe grono które zaleca zawsze najnowsze wersje driverów nawet te jeszcze nowe niesprawdzone.

Do tego błędnie polecają sterowniki ze strony producenta układu zamiast laptopa.

Na swoim starym laptopie mam sterowniki z 2009 roku i nie mam zamiaru ich aktualizować skoro działają poprawnie, bo niby po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak narzekacie, to w jakim celu pytacie tutaj o sterowniki czy o cokolwiek? :L :L

Sam tak miałem że na moim E6400 sterownik IDT HD Audio od Della się sypał, a sterownik.od producenta działał bez zająknięcia. Zawsze aktualizuje sterowniki i nie licząc driverów nVidii - wszystko działa poprawnie :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden przykład (...) pośród tysięcy (...)

Gdyby tak było, raczej nie znalazłbym rozwiązania ...a znalazłem je - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

Wystarczy u [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], by stwierdzić, że nie jest to "jeden przykład",

choć dotyczy tylko jednego producenta (HP) i jednej wersji systemu (W10x64).

Poprawka... na W8.1x64 było to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotyczy tylko jednego producenta (HP) i jednej wersji systemu (W10x64)

W ogóle mnie to nie dziwi i takie same wnioski wyciągnąłem - HP to mega shit wśród laptopów i gotowców PC, Win 10 ... pozostawiam bez komentarza.

A tak bardziej filozoficznie, to widzę tam kilka innym kwestii do rozważenia:

- jak te problemy mają się do najnowszego biosu?

- wszystkie sterowniki są tam mocno przestarzałe - jak wygląda sytuacja po zaktualizowaniu wszystkich?

- dlaczego nie ma problemów na Win 7 skoro jest ten sam sterownik?

- widzę tam liczne inne problemy z innymi podzespołami czy z systemem

- czy oprócz sterownika MEI zostało też zaktualizowane firmware?

 

P.S. HP to dzisiaj firma prezentowana jako zły przykład w kwestii porzucenia wartości przez korporację w pogoni za pieniądzem. Totalne obniżenie jakości produktów, serwisu, obsługi klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie