Jump to content
WinClub
Marcel1

Aktywacja Windows 10, czy tak można ?

Recommended Posts

Witam. Chciałbym poprosić was o wyjaśnienie mi pewnych kwestii związanych z aktywacją i legalności systemu Windows. Załóżmy sobie taką oto sytuację : Kupujemy nowy laptop z systemem Windows 10 na pokładzie zainstalowany przez producenta sprzętu i kluczem produktu zaszytym w BIOS/UEFI naszego laptopa. Jak wiadomo, w tego typu systemach operacyjnych znajduje się cała masa niechcianego oprogramowania w postaci różnorakich wersji trial lub demo programów, które i tak potem usuwamy z naszego systemu. Na dysku znajduje się także partycja Recovery z obrazem systemu, która zajmuje nam cenne miejsce, oraz nie bez znaczenia jest również fakt iż taki system musimy następnie uaktualnić do najnowszej wersji, pobierając kilka lub kilkanaście GB danych tracąc przez to czas. Moje pytanie jest następujące : Czy jeżeli zaraz po wyjęciu laptopa z pudełka sformatujemy mu cały dysk, usuwając wszystkie partycje łącznie z partycją Recovery a następnie zainstalujemy najnowszą wersję czystego systemu Windows 10, oczywiście w takiej samej wersji i edycji w jakiej zainstalował go producent, to czy tak zainstalowany system Windows aktywuje się kluczem z BIOS/UEFI czy też nie ? Czytałem gdzieś - niestety nie pamiętam już gdzie - iż aby przeprowadzić taką opcję jaką opisałem powyżej to należy chodź jeden raz aktywować system operacyjny zainstalowany przez producenta laptopa tak aby jego klucz produktu został zapisany na serwerze Microsoftu i dopiero wtedy można sformatować dysk i postawić nowy, czysty system. Dlatego proszę was o wyjaśnienie mi jak cała ta sprawa wygląda w rzeczywistości.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

12 minut temu, Marcel1 napisał:

Czytałem gdzieś - niestety nie pamiętam już gdzie - iż aby przeprowadzić taką opcję jaką opisałem powyżej to należy chodź jeden raz aktywować system operacyjny zainstalowany przez producenta laptopa tak aby jego klucz produktu został zapisany na serwerze Microsoftu i dopiero wtedy można sformatować dysk i postawić nowy, czysty system.

I to w sumie dobra opcja pierwszy raz uruchomić dla pewności kopię klucza z systemu i biosu zrobić i wtedy czysta instalacja.

Marcel1 likes this

Tu nie ma co wyjaśniać i opisywać.

Zapisujesz sobie  klucz  tej wersji  systemu  jaki masz zainstalowany " fabrycznie "  , robisz  format  ,dzielisz dysk jak Ci pasuje , instalujesz identyczną wersję Windows jaką miałeś  ( a czy mod itd...  nie ważne Twoja sprawa )   i po bólu .

Możesz iść z tym laptopem nawet do urzędu skarbowego ! :tooth:

Marcel1 likes this

11 minut temu, Marcel1 napisał:

Ok, widzę iż jak na razie mamy dwie sprzeczne opinie. 

Jakie sprzeczne opinie ?  myślisz o odp..  M4T   tak   samo  mówimy - myślimy  (  no może  rutynowo ? ).

Żebyś    był  na 100%  pewny to zrób  tak:

1 - odpal tak jak dostałeś  ze sklepu  (  sprawdź  czy aktywował  - powinien bez problemu )

2 - skopiuj sobie  klucz  to jest Twoje  OWD  ( ochrona  własnej  D....y  )  i jaki system masz zainstalowany  - Home ,Pro  itd...   

3 - pobierasz sobie system  jaki Ci będzie pasował  ( musi być  ( nazwa )  taki sam jak miałeś ze sklepu )  mod taki czy siaki czy  " czyścioch " , czy org.. MS   jaki Ci tam pasuje.

4 - robisz format instalujesz  i masz nic nie musisz już robić  - chyba że z jakiś  tam cudów   by wołał o klucz ?  ale nie ma takiej opcji.

5 - masz legalny system  taki jak byś ze sklepu dostał  - możesz na nim księgowość  prowadzić i do systemu nie przyczepi się ci nikt.

Marcel1 and M4T like this

5 minut temu, woj_ani217 napisał:

Jakie sprzeczne opinie ?  myślisz o odp..  M4T   tak   samo  mówimy - myślimy  (  no może  rutynowo ? ).

M4T napisał, że lepszą opcją jest aktywowanie systemu zainstalowanego przez producenta laptopa a dopiero potem format i nowa, świeża instalka. Zaś Twoją wypowiedzi zrozumiałem w ten sposób,że spisuje sobie klucz swojej wersji systemu i od razu - bez konieczności aktywacji systemu zainstalowanego przez producenta - instaluję świeży system.

Dlatego też napisałem o dwóch sprzecznych ze sobą opiniach.   :)

IMHO zaś "zapisywanie" czegokolwiek, gdziekolwiek jest zbędne.

Pomijając przypadłości wynikające z Praw Murphy'ego - wtedy to co zapisane też o kant się nada - wczytanie klucza z BIOS-u (UEFI) odbędzie się automatycznie - wystarczy nośnik zgodny lub jakiś AIO (kastrowane lub nie) z wersją "pasującą" do klucza.

Opcja "wyczyścić, podzielić i wgrać", o której napisał Pan wiktorynek, ma jeszcze i tę, poza innymi (miejsce, układ partycji itp.), przewagę, że praktycznie zawsze będzie to build nowszy od fabrycznego (ten "zestarzał się" w transporcie). 

Marcel1 likes this

43 minuty temu, Hannibal napisał:

Pomijając przypadłości wynikające z Praw Murphy'ego - wtedy to co zapisane też o kant się nada - wczytanie klucza z BIOS-u (UEFI) odbędzie się automatycznie - wystarczy nośnik zgodny lub jakiś AIO (kastrowane lub nie) z wersją "pasującą" do klucza.

To chyba mało w życiu widziałeś, przypadków jak i agentów te przypadki tworzących.

Głupia sprawa choćby myk że po aktualizacji BIOSU zapisany w nim klucz nie wiadomo czemu znikał :)

Marcel1 and woj_ani217 like this

Ok, czyli reasumując wszystko - można zrobić od razu to co opisałem w swoim pierwszym poście ale dla pewności lepiej jest pierwszy raz aktywować system zainstalowany przez producenta sprzętu i dopiero wtedy jeśli chcemy to możemy zrobić format i instalować czysty system. 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, jeśli jeszcze ktoś chce coś dodać to chętnie poznam i jego opinię.

woj_ani217 likes this

19 godzin temu, woj_ani217 napisał:

2 - skopiuj sobie  klucz  to jest Twoje  OWD  ( ochrona  własnej  D....y  )  i jaki system masz zainstalowany  - Home ,Pro  itd...   

Gdzie go szukać albo czym oczytać.?

W dniu 1.06.2020 o 13:46, Marcel1 napisał:

Czy jeżeli zaraz po wyjęciu laptopa z pudełka sformatujemy mu cały dysk, usuwając wszystkie partycje łącznie z partycją Recovery a następnie zainstalujemy najnowszą wersję czystego systemu Windows 10, oczywiście w takiej samej wersji i edycji w jakiej zainstalował go producent, to czy tak zainstalowany system Windows aktywuje się kluczem z BIOS/UEFI czy też nie ?

Dokładnie tak. 

Jest to jedyna słuszna procedura, jeśli chcesz mieć czysty system i jak największą przestrzeń dysku do wykorzystania. Robię tak z każdym nowym lapkiem nawet nie uruchamiając fabrycznego systemu, bo jego aktywacja jest nieprzydatna i nic nie wniesie. Klucz zapisany jest na MB i tylko to jest istotne. 

Klucz zapisany w fabrycznym systemie nie posłuży niczemu, bo jest to seryjny odlew - klucz "zapchajdziura" umieszczony w obrazie master, a potem skopiowany wraz z preinstalowanym systemem na setki/tysiące takich laptopów jak Twój. Tym kluczem aktywować możesz jedynie zdziwienie. ;)

Podczas instalacji nie potrzebujesz klucza, bo instalator odczyta go automatycznie z MB. Jeśli tak się nie stanie - odczytasz go ręcznie programem WOLF. Zakładka Software -> BIOS. 

3 godziny temu, TediPower napisał:

Gdzie go szukać albo czym oczytać.?

Np.  Recover Keys Enterprise , produkey-1-93  itd..

Poszukaj na forum w odpowiednim dziale.

ProduKey v1.93 ??

Mam 3 komputery na wszystkich win 10 Home, Pro.. do dwóch mam płytę (Win 8.1) z innymi kodami na opakowaniu aktualizowane były no 10 wieki temu i systemy na nowa instalowane bez podawania klucza, trzeci mam z odzysku ze starego laptopa do którego był kupiony osobno Windows a laptop umarł.

A ProduKey v1.93 na wszystkich trzech komputerach pokazuje ten sam key ???? Maicrosoft mnie oszukał.

12 godzin temu, P1O napisał:

odczytasz go ręcznie programem WOLF. Zakładka Software -> BIOS

Tym szukaj klucza zaszytego w UEFI. Programy podane powyżej odczytują nieistotne w Twoim przypadku klucze z dysku (zainstalowanego systemu). 

9 godzin temu, TediPower napisał:

Mam 3 komputery na wszystkich win 10 Home, Pro.. do dwóch mam płytę (Win 8.1) z innymi kodami na opakowaniu aktualizowane były no 10 wieki temu i systemy na nowa instalowane bez podawania klucza, trzeci mam z odzysku ze starego laptopa do którego był kupiony osobno Windows a laptop umarł.

A ProduKey v1.93 na wszystkich trzech komputerach pokazuje ten sam key ????

Przecież wszystkie Twoje systemy pochodzą z uaktualnienia. Licencję cyfrową masz zapisaną na serwerach Microsoft. Klucz odczytany z dowolnego programu możesz sobie wsadzić w 4 litery.

Od Win 8 wzwyż klucze w biosie są tylko i wyłącznie w przypadku preinstalowania systemu przez producenta laptopa/komputera. Jeśli system doinstalował sprzedawca, to klucza nie ma w biosie, ponieważ użył klucza retail i powinien taki dostarczyć wraz ze sprzętem. Zdarza się szczególnie na wyprzedażach starszych sprzętów, że sprzedawca aktualizuje starszy system do Win 10. Wtedy analogicznie tak jak każdy z nas robi to sam, licencja cyfrowa będzie przypisana do danej płyty głównej i zarezerwowana na serwerach Microsoft. Jeśli sprzedawca zaktualizował Win 7, to musi być naklejka od takiego systemu. Zawsze można wrócić do Win 7. Jeśli zaktualizował Win 8/8.1 zaszyty w biosie, to ten klucz tam jest i można go wykorzystać albo odczytać przy ewentualnym powrocie do starszego systemu. 

Mam 3 takie zestawy i pamiętam że przez jakiś czas podczas instalacji win wpisywałem ręcznie klucz,aż przeczytałem kiedyś tutaj że nie muszę tego robić i od 2-3 instalek już nie wpisuję.

Win pobiera sobie sam. I dlatego jestem zdziwiony że ma wszystkich mam ten sam klucz. Sprawdzałem 3 pudełka z win na wszystkich jest inny klucz. Pudełka z win trzymam w obudowach komputera na CD / DVD (to coś co dają a się z tego nie korzysta)

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Logiczne, że masz klucze od starych systemów i one służą tylko do pierwszej aktywacji po aktualizacji do Win 10. W tym momencie identyfikator płyty głównej jest zapisywany na serwerach MS i podczas następnej instalacji/aktywacji systemu online łąćzy się z serwerem MS i sprawdza poprawność identyfikatora. Nazywa się, to licencją cyfrową. Do końca życia danej płyty głównej będziesz miał tą licencję i nie musisz nigdy więcej wprowadzać klucza (do Win 10).

37 minut temu, wiktorynek napisał:

Do końca życia danej płyty głównej będziesz miał tą licencję i nie musisz nigdy więcej wprowadzać klucza (do Win 10).

Chyba - mowa o warunkach tak:

Godzinę temu, TediPower napisał:

3 pudełka z win na wszystkich jest inny klucz.

opisanych - żeby zmienić "coś istotnego"* na tej płycie, to wtedy jednak, by odświeżyć** licencje cyfrową, "jakiś klucz"*** wprowadzić będzie trzeba. - Pozwolę sobie uzupełnić(?)/zakwestionować(?) częściowo zacytowany fragment wypowiedzi Pana wiktorynka.   

Tylko wtedy miejsce "wprowadzenia" będzie inne niż standard przy instalacji, bo z poziomu opcji "zmień klucz...",

co w takim przypadku najszczęśliwiej nie brzmi, ale to już inna historia.

* Np. CPU (najlepiej do spółki z kartą graficzną, choć to nie musi być konieczne).

** Określenie takie sobie, ale jego użycie da się chyba wybronić. 

*** Ten, który uprawniał do instalacji Windows 10.

mhyyy

Czyli taki nowoczesny pro gracz który zmienia płytę główną i procek co pół roku czy rok, musi kupować nowy Windows.

Czyli 1 mój win jest nielegalny bo był na laptopie (był kupiony bez systemu) a jak umarł wpisałem ten klucz na PC czyli jestem znowu piratem.

Od chyba Win 8 już nie jesteś piratem. Kupiłeś Win osobno i on jest twój. Możesz tym kluczem aktywować kolejny sprzęt, gdy poprzedni dokona żywota. Usuniesz powiązanie z płytą z serwerów MS. Gdy płyta dokona żywota to ciężko, sprzedając kompa dobrze zrobić transfer licencji za pomocą konta MS.

W7 jeszcze miał licencję OEM powiązaną ze sprzętem. Nie do końca jest jasne jak z licencjami dostarczanymi ze sprzętem. Choć jak kojarzę to my z racji bycia w UE mamy wywalone i można ja sobie przenieść. Ale trzeba ją usunąć z poprzedniego sprzętu.

nudzija likes this

6 godzin temu, Hannibal napisał:

"coś istotnego"*

6 godzin temu, Hannibal napisał:

* Np. CPU

Znam ten zapis, ale jeszcze nigdy nie sprawdził mi się w praktyce. Można dowolnie wymieniać podzespoły i na aktywowanych systemach nie wyleci aktywacja, a po reinstalacji Win 10 aktywowanego przy użyciu licencji cyfrowej bez problemu aktywuje się online.

Przykład z ostatnich tygodni. Kupiłem laptopa HP Elitebook 2570p z zainstalowanym Win 10 Pro - licencja cyfrowa (pod baterią naklejka od Win 7 Pro). Wymieniłem procesor, pamięć, dysk. Wywaliłem modem i bluetooth. Dołożyłem drugi dysk. Dołożyłem porty USB 3.0 w Express Card. Wyłączyłem w biosie kilka urządzeń (fingerprint, port COM, kamerę). Zaktualizowałem bios do najnowszej wersji. Zaktualizowałem IME firmware. Każdy przyzna, że spore zmiany sprzętowe i programowe.

Zainstalowałem Win 10 Pro i system samoczynnie aktywował się przy użyciu licencji cyfrowej. Nie musiałem podawać ponownie klucza. Wiele razy robiłem podobne zmiany sprzętowe i stwierdzam, że klucz przypisany jest tylko do płyty głównej.

Zapewne ma Pan rację "z praktyki" (własnej), ale "z lektury" - i nie piszę tylko o licencjach "darowanych w podziękowaniu" (te w ogóle potrafią wygasać z dziwnych powodów) - wynika, że jednak te "istotne zmiany sprzętowe" jak je Microsoft nazywa, potrafią sprawić kłopot wymuszając (re)aktywację polegającą na kolejnym użyciu klucza. To tyle gwoli obrony ;) moich "okopów Świętej Trójcy".

Karty graficzne, dźwiękowe, sieciowe, kontrolery USB, ATA, SATA, SCSI, FireWire, czy tunery... nigdy nie sprawiły mi tego problemu. Jednak nie raz ponownej aktywacji musiałem dokonać po wymianie procesora lub pamięci. Czasem system aktywował się przez Internet. W przeciwnym wypadku musiałem dzwonić. Przy wymianie płyty głównej w grę wchodził tylko telefon.