Jump to content
WinClub
MARCIN_ZIOMEK

Acer Nitro 5 Przegrzewanie się

Recommended Posts

5 minut smażenia AIDĄ

ftq7u41.png

2 minuty temu, P1O napisał:

Jeśli chłodzenie ma takie samo, to nie widzę i7-9750H w tej budzie i nic powyżej GTX 1050.

Ma identyczne ponieważ to ten sam model (AN515-54)

Za mocny procesor na tą budę. Jedyna rada, która poprawiłaby sytuację, to ciekły metal + podwyższenie albo podkładka chłodząca.

Jego temp z prockiem i5 8300h:

Stock temps of the CPU between 90-95c

Undervolt -.125 on the CPU 80-55c

Repaste + UV on the CPU 70-75c

Laptop ma żenujący układ chłodzenia. W zależności od wersji ma 2 wspólne rurki dla CPU i GPU lub 1 rurka dla CPU i 2 rurki dla GPU.

Konkurencyjne laptopy mają nawet 5 rurek.

Tu na przykładzie MSI GL75 z i7 9750H który tez nie jest rewelacyjny:

Przechwytywanie.jpg

Układ chłodzenia o niebo lepszy.

Dożyliśmy złych czasów. Kiedyś wszystko wykonywane było z zapasem. Wytrzymałość  mechaniczna, odprowadzanie ciepła, częstotliwość... Ech. 

Procesor w Commodore 64 pracował z taktowaniem ok. 1 MHz, a był to układ 4 MHz. Wyobraża ktoś sobie 300% zapasu w dzisiejszych czasach? Procesory 45 nm kręciły się na boxowym chłodzeniu. W ciągu 10 lat zaczęto robić wszystko na styk, a dzisiaj - poniżej wymagań, czy potrzeb.

Pierwotnym sensem throttlingu było bezpieczeństwo. Jest to bezpiecznik, który ma się aktywować na wypadek awarii (wentylatora, radiatora, pasty, czy samego procesora - przykład Kolegi @wiktorynek z [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]). Teraz producenci wykorzystują to tworząc ultrasmukłe badziewia, oszczędzając jednocześnie na ciepłowodach i miedzi. Badziewia, w których procesor już po kilku minutach pracy pod obciążeniem stwierdza awarię układu chłodzenia i aktywuje bezpiecznik. 

Dodatkowe lub większe otworki przy wlotach wentylatorów również pomogą. Tylko nie rób tego, co zrobił gość z [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], bo to jest jakieś kuriozum, które nie powinno znaleźć się na fachowym portalu, ani tym bardziej - określone mianem sukcesu.

Przekładając to na motoryzację: usunięcie przedniego zderzaka, grilla i wycięcie fragmentu maski również obniży temperaturę silnika, ale jeśli ktoś uważa to za sukces... :OI

Tak na marginesie, to zwróćcie uwagę jak ten laptop fabrycznie miał się chłodzić i zasysać powietrze? Po tym jak w jednym laptopie widziałem fake wentylator, zamontowany dla jaj, to już nic mnie nie zdziwi.

Od 3:47 zaczyna się Acer Nitro 5:

A to  powyżej  chłodzenie nie odpowiada ?  :tooth:

Tak więc  chcesz mieć  buźkę   z uśmiechem   to trzeba zakupy zaczynać od 8 tyś  w górę bo ten w tytule  zapytania jest  4 razy   tańszy .

wiktorynek   ten co  podałeś w przykładzie   jest  ok  , ale  jak bym miał  wybrać to bym wybrał  ( chyba ? )   Dream Machines RT2070-15 i7-8750H   (  bebechy identyczne  )  a o  tysiąc  tańszy.

Można by było  go za tą kwotę  trochę dokarmić  i sprzęt  by był  dużo lepszy ?.

Poprzeczka idzie w górę  to zaczynamy od  ceny 12 tyś  w górę  na razie  nie mam takich drobnych  do wydania :tooth:  , chyba że mnie w spółce  państwowej   obecne mocarze  jakimś  prezesem zrobią  ,ale też mi to nie grozi .

No ale wypuścili  nowego gniota   "  LG Gram zapowiedziane. Ultralekkie laptopy z i7 10. generacji . "

Więc czas na krótkie podsumowanie

Tutaj dla przypomnienia przedstawię poprzednie wykresy z AIDY

fvYYSsS.png

Laptop nachylony pod kątem 60-70 stopni, undervolting -0.140v wentylatory ustawione na automatyczne

Jak widać throotling występuje po kilku sekundach -  i to 29%

Teraz dla porównania po położeniu -  Pasta Thermal Grizzly Conductonaut

QOU8y8C.png

Laptop na PŁASKIEJ powierzchni tj drewniany stół, undervolting -0,120v, wentylatory na max

Pierwsze objawy throotlingu wystąpiły dopiero w 25 minucie "pałowania" na 100% - wcześniej cały czas zielona linia

Temperatury max 90 stopni, przeważnie utrzymują się na 84-88 stopni więc jest w miarę przyzwoicie

W porównaniu z tym co się działo przed uważam to za sukces (tym bardziej że pierwszy raz kładłem ciekły metal)
Po dokupieniu podstawki mam nadzieje że temperatury będą się utrzymywały na 80 stopniach

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za porady

14 minut temu, MARCIN_ZIOMEK napisał:

(tym bardziej że pierwszy raz kładłem ciekły metal)

:clap3: to sam sobie  bij  brawo bo idzie uwalić płytę w moment.

Ważne że doktor zadowolony a pacjent przeżył :tooth:.

wiktorynka... ty nadal w te podkładki wierzysz? podkładka to marketing serio, lepiej zmodyfikować układ chłodzenia, grosze zasobów i trochę czasu a często zbija NAWET o polowe temperaturę. Jak zacząłem modyfikować swojego della L502x to mój pełny I7 stał sie chłodniejszy o 10*. Najtańszy i najszybszy to podniesienie wszystkich nóżek by miał przepływ powietrza potem zacząć zwiększać powierzchnie radiacyjną i dorobić otwory wentylacyjne, lecz to już po RMA lepiej, jak zależy na RMA to tylko nóżki zwiększyć to temp zleci od razu

Marketing ... Ty tak serio ?

To tak jakby powiedzieć, że wentylatory domowe których używa 2 miliardy ludzi to marketing a nie czysta fizyka (przecież tylko mieszają gorące powietrze)  :OI

Nie jestem zwolennikiem podkładek i sam ich nie używam ale rozumiem graczy którzy w akcie desperacji nie potrafiąc w inny sposób schłodzić palców chwytają się tzw. brzytwy   :tooth:

topowe podkładki za grube pieniądze max 5-7* MOGĄ zbić ale nie musza, a zwiększenie nóżek za kilka złotych a czasami za free z opcja kilku dodatkowych otworowi efekt ten sam, wiec wybacz ale nie zgodzę się ze one są superowym wynalazkiem

@up

Człowieku, co za odkrycie ? - większy prześwit a tym samym lepsze doprowadzanie chłodniejszego powietrza do kratki wentylacyjnej.

Po prostu "eureka:OI

I nie wiem z kim i z czym się nie zgadzasz bo nikt nie napisał, że podkładka to super rozwiązanie. :doh: