Skocz do zawartości

Acer Nitro 5 Przegrzewanie się


MARCIN_ZIOMEK

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, zabujczyyyy napisał:

masz coś mówić, to mów mając o tym pojęcie, a jak nie to milcz

Słuchaj gnomie, wyraziłem swoje zdanie o tym sprzęcie, i mam do tego prawo, a takie teksy to sobie możesz rzucać od swoich zasmarkanych koleżków spod budki z piwem. Ten laptop to jest gotujący się we własnym sosie szajs i to jest moja opinia i nic ci do tego. Poza tym co ty porównujesz? Biednego 4-rdzeniowego i5 do 6-rdzeniowego i7-9750h z dużo wyższym boostem? Nie ośmieszaj się. Tu jest pierwsze z brzegu potwierdzenie -

A tu masz opinie o swoim cudownym laptopie. Nawet na i5 się gotuje, a układ chłodzenia zapewne mają taki sam :22 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Aha, jeśli nie polecasz robienia temu modelowi undervoltingu i sugerujesz, że może to uszkodzić lapka i będzie po gwarancji, to może lepieje ty zamilcz. Nawet Lipton w tym filmie kilkukrotnie mówi o tym, że undervolting jest tu niezbędnie konieczny, żeby ten szybkowar jako tako działał.

P1O lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napiszę mniej emocjonalnie, ale równie dosadnie. Każdy dzisiejszy (od 7-8 gen Intela wzwyż) pseudo gamingowy laptop w cenie 3000 - 13000 nadaje się tylko do jednego: otworzyć szeroko okno i wziąć mocny zamach lub alternatywnie przełamać przez kolano. Do gier się nie nadają, chyba, że jako kaloryfer na zimę. Pogoń za krojeniem kosztów oraz na życzenie użytkowników, aby laptopy były coraz lżejsze i cieńsze, zrobiło swoje i ten trend jest raczej nieodwracalny. Jak ktoś chce kupić takiego laptopa do gier, to niech lepiej kupi sobie komputer stacjonarny - taniej, wydajniej i chłodniej. Prawdziwe laptopy do gier zaczynają się od minimum 13000 wzwyż i charakteryzują się kilkoma podstawowymi parametrami oprócz ceny:

- są grube i ciężkie

- mają minimum 17,3"

- często mają 2 zasilacze

- mają wymienną kartę graficzną na złączu MXM (lutowane karty Max-Q są dużo mniej wydajne pomimo tych samych oznaczeń)

- często mają wymienne procesory z komputerów stacjonarnych

- mają potężne i rozbudowane układy chłodzenia, które nie są ciche (cudów nie ma), chyba że mają wyprowadzone rurki do chłodzenia wodnego

- cenę od 13000 należy traktować jako minimum i okazję w promocji lub wyprzedaży, często będzie to 17000 - 22000pln

Tylko taki sprzęt nadaje się do gier i potrafi zawstydzić większość komputerów stacjonarnych.

Tak, przez 5 ostatnich lat podwoiła się cena gamingowych laptopów. Podwoiła się także cena ekonomicznych laptopów biurowych przy jednoczesnym totalnym pogorszeniu jakości. Macie co chcieliście.

 

Acer Nitro 5 to jeden z najgorszych shitów jaki można znaleźć na rynku. Jeśli od kupna nie minął okres uprawniający do zwrotu, to proponuję, to zrobić. Żaden inny w tej cenie nie będzie lepszy. Za te pieniądze kupisz sensowy komputer stacjonarny lub dołóż poważną kwotę do laptopa stricte gamingowego.

VACek, Widzior, nudzija i 1 inny lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety już minął
Jeszcze przyszło mi do głowy zaktualizować bios i minimalna różnica jest ale dalej to nie jest jakas satysfakcjonująca różnica.

Myślę jeszcze nad wymianą pasty termoprzewodzącej ale nie mam pojecia czy bedzie to skutkowało utratą gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, MARCIN_ZIOMEK said:

Niestety już minął
Jeszcze przyszło mi do głowy zaktualizować bios i minimalna różnica jest ale dalej to nie jest jakas satysfakcjonująca różnica.

Myślę jeszcze nad wymianą pasty termoprzewodzącej ale nie mam pojecia czy bedzie to skutkowało utratą gwarancji

Jeśli są plomby na obudowie lub śrubkach to tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego nie widziałeś różnicy po undervolting'u, bo tu nie ma cudów - różnica musi być. Pewnie lap i tak będzie się przegrzewał, ale przynajmniej czas throttlingu się zmniejszy i średnia wydajność jednak wzrośnie. I o to tu chodzi.

P1O lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że undervolting otwiera jedną z podatności Intela:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Agraham napisał:

Jeśli są plomby na obudowie lub śrubkach to tak.

Nitro 5 nie mają plomb. Acer w ogóle nie plombuje lapków. Mało tego, jeśli jedynym dyskiem jest SSD na M.2, to razem z Nitro 5 w zestawie jest taśma do podłączenia dysku 2,5 jakby ktoś chciał sobie dołożyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, P1O napisał:

Nitro 5 w zestawie jest taśma do podłączenia dysku 2,5 jakby ktoś chciał sobie dołożyć. 

To że jest to wiem bo chciał żeby mu włożyć druga kość 8 , hdd i optane 16gb ale nie zwróciłem uwagi na chłodzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2020 o 00:18, zabujczyyyy napisał:

kolego mam tego laptopa tylko wersja z i5, koleszka najwidoczniej nie wie co używa i ma wgrane w systemie takie coś jak coolsense, tam ma suwaki od wentylatorów i sprawdzanie temperatury, do tego podkładka chłodząca wymagana tak czy siak.

" Kolego "   jak  się takie G........ o   kupuje to się potem  tak ma  , czyta się  opinie o tym złomie  a  dopiero potem   decyduje na kupno  tego coś tam !

Sprzęt kupił  nowy  więc ma działać  a nie na dzień dobry  kupować podkładki  chłodzące  i zatrudniać  człowieka żeby  woreczek z lodem trzymał na procesorze :L.

Laptop nie sprawny do reklamacji , zwrotu ,wymiany na działający sprawnie  - " klient nasz pan  "  i  " co to konia  obchodzi jak się wóz przewraca "  a no  obchodzi bo dyszlem może dostać !

W dniu 31.05.2020 o 00:18, zabujczyyyy napisał:

masz coś mówić, to mów mając o tym pojęcie, a jak nie to milcz.

Widzę że  znawcę  udajesz ,a gamoń niesamowity jesteś  i  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]    i  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]   chyba   jasno  wyjaśnili   czy na " patyczki i morele "  to rozłożyć jak w przedszkolu !.

Jak  ktoś  coś kupuje  nowego to ma to być sprawne - wolne od wad  a nie  kombinował  jak to  " ugryźć "  żeby  dobrze działało.

Sprzęt  do   zwrotu ,wymiany , zamiany  ( nawet z dopłatą )  na lepszy , wolny od wad.

Koniec kropka  i nie ma nad czym  dyskutować !.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zabujczyyyy napisał:

ale ty pi****lisz farmazony. Te laptopy tak mają i nie ważne ile byś chciał sztuk wymienić,

A kogo to obchodzi ze te laptopy tak mają ! co ? , albo do zwrotu  ,albo wymiana na lepszy , albo widziały  " gały co  brały "  i  teraz nie stękać że  nie działa jak powinien .

 

6 minut temu, zabujczyyyy napisał:

Swoje wiejskie przysłowia zostaw do remizy januszkom przy wódce opowiadać.

Akurat  jesteś głupszy  od tych " wiejskich  "  :22   przysłów   i widać móżdżek   masz  ptasi :doh:.

 

11 minut temu, zabujczyyyy napisał:

Za te kwotę by miał komputer na aio albo custom wodnym i by miał spokój, ale jest aktualnie taka śmieszna moda na gamingowe laptopy, które jedyne co to mają podświetlenie klawiatury, beznajdziejny system chłodzenia i odprowadzania go i tyle.

Jak  się wysilisz  i nic  w danej chwili nie pobierasz  to potrafisz coś z sensem napisać  :clap3:

 

12 minut temu, zabujczyyyy napisał:

Narka pajacu.

Narka  ! :laie_67:  , radził bym  ci udać się do najbliższego  warzywniaka  położyć   głowę na wadze  i poszukać  przycisk  burak  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieszna rozmowa. Aż mi się buzia cieszy. :) "Te laptopy tak mają". @zabujczyyyy, no to wyobraź sobie, że kupiłeś samochód z silnikiem 200 KM, ale jak pojeździsz nim minutę z gazem wciśniętym w podłogę, to moc spada do 100 KM i słyszysz od sprzedawcy, że te modele tak mają i już... i że najlepiej dokupić do niego podkładkę chłodzącą pod silnik, bo się przegrzewa. ...a jak się dodatkowo pogrzebie w silniku, to będzie hałas, ale jakoś będzie jechać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie stwierdzenie te laptopy tak mają jest prawdziwe. Tylko co możemy zrobić? My pojedynczy ludzie nic. Jedyny skuteczny sposób, to ogólnoświatowe wstrzymanie się od zakupów nowych laptopów. Z resztą zobaczcie co się dzieje. Używane laptopy ekonomiczno-biurowe na Allegro podrożały o 50-100%. Do czego to doszło, że używany laptop za 1000pln gwałci pod każdym względem oprócz wydajności grafiki, nowe laptopy do 2500pln.

Nie  dość, że wydajność nowych laptopów jest tylko papierowa, to jeszcze jakość, trwałość, konfigurowalność, modyfikowalność jest urągająca. To są tandetne zabawki na 2-3 lata i do śmietnika.

Przegrzewają się niemal wszystkie laptopy w cenie do 13000pln. Wyjątkiem są bardzo słabe konstrukcje np na Celeronie N, ale te odradzam.

Taki i5 8250u - powinien być w miarę wydajny i chłodny, tymczasem grzeje się jak piec w hucie, a wydajność na poziomie starego mobilnego C2D. Fatalne układy chłodzenia oraz fabryczne zaniżanie konfigurowalnego TDP, z powodu świadomości o słabości chłodzenia, zabijają te procesory. Marketingowe 3,4GHz w turbo pozostaje na papierku. Procesor działa niemal stale z taktowaniem 1,6GHz.

Kolejny przykład i5 8300h - miało być tak pięknie, a jest piękny kaloryfer na biurku.

i7 9750h - ahh... jaki mocny - w teorii.

Dodatkowo tryb turbo w nowych procesorach trwa ułamki sekundy, a w konstrukcjach sprzed kilku lat można ustawić stały.

Nie trzeba być wykształconym inżynierem w zakresie budowy laptopów, aby wiedzieć, że skoro gruby, ciężki laptop z potężnym chłodzeniem dawał sobie jako tako radę z procesorami i7 4 rdzeniowymi/8 wątkowymi, to żeby schłodzić procesor 6 rdzeniowy/12 wątkowy o szybszym taktowaniu, potrzeba jeszcze bardziej rozbudowanego układu chłodzenia. Tymczasem otrzymaliśmy laptopy cienkie, lekkie, ekonomiczne (miedź jest droga) z wentylatorkami cienkimi jak żyletka.

Efekt jest taki jaki jest. 90% nowych laptopów się gotuje we własnym sosie. Wśród starych konstrukcji było, to 20-30% :blink:

Inne wady nowych laptopów:

- wlutowany procesor

- wlutowana karta graficzna

- wlutowana jedna kość RAM lub w ogóle tylko jeden kanał single channel :(

- wbudowana bateria

- brak pokrywy serwisowej

- ubogość portów

- brak możliwości jakiejkolwiek rozbudowy - w najlepszym przypadku tylko dyski i RAM

Został nam wybór między laptopem o wydajności kalkulatora albo potężną maszyną za absolutne minimum 13000pln. Cały środek, to nabijanie klienta w butelkę.

 

P.S. Za ok. 2500pln można kupić używanego laptopa z i7 + GTX970/980M z wymienną baterią, procesorem, kartą graficzną, pamięcią, kilkoma miejscami na dyski, a jego wydajność dorówna lub przebije wszystkie konstrukcje z GTX1050Ti/1060 Max-Q kosztujące 2-3 x tyle.

P1O lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jestem w trakcie przygotowywania Nitro 5 dla znajomego. Nówka sztuka. Odpaliłem OCCT i czekałem na zrzucenie taktowania. Po pół godziny zarzynania go testem Burn Mode wciąż widziałem 3,6-4 GHz na CPU oraz temperaturę na GPU w granicach 60 st. Wentylatory zagłuszały prace remontowe u sąsiadów. Co dziwne, żaden z programów nie pokazał temperatury CPU. Nawet nie wyświetlały takiej pozycji. Nieważne. Widzę, że po 30 min, że trzyma parametry, więc chwytam za telefon i chcę zrobić zdjęcie, żeby wrzucić na forum... a tu BUM! Taktowanie spadło do 2,9-3,3 GHz, temperatura GPU spadła do 40 st. Wynik fps w OCCT spadł z 300 do 14. Skończyło się rumakowanie. :L Zdjęcie jego pracy po 33 minutach:

 

DSC-0052.jpg

Skrypt forum zmniejsza rozdzielczość. Link do oryginalnego obrazu jest [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

 

Ogólnie spoko są te czujniki... Do działań przy GPU trzeba mieć uprawnienia powyżej 1 kV. :E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7-9750h zrzuca zegary juz po 5 minutach

A 85 stopni osiaga juz przy 25% obciążenia cpu w jakiejs grze

Na kolanach tego trzymać się nie da bo parzy

Edytowane przez P1O
Nie cytuj ostatniego posta, kiedy nań odpowiadasz. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocny procesor na tą budę. Jedyna rada, która poprawiłaby sytuację, to ciekły metal + podwyższenie albo podkładka chłodząca.

Jego temp z prockiem i5 8300h:

Stock temps of the CPU between 90-95c

Undervolt -.125 on the CPU 80-55c

Repaste + UV on the CPU 70-75c

Laptop ma żenujący układ chłodzenia. W zależności od wersji ma 2 wspólne rurki dla CPU i GPU lub 1 rurka dla CPU i 2 rurki dla GPU.

Konkurencyjne laptopy mają nawet 5 rurek.

Tu na przykładzie MSI GL75 z i7 9750H który tez nie jest rewelacyjny:

Przechwytywanie.jpg

 

Układ chłodzenia o niebo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dożyliśmy złych czasów. Kiedyś wszystko wykonywane było z zapasem. Wytrzymałość  mechaniczna, odprowadzanie ciepła, częstotliwość... Ech. 

Procesor w Commodore 64 pracował z taktowaniem ok. 1 MHz, a był to układ 4 MHz. Wyobraża ktoś sobie 300% zapasu w dzisiejszych czasach? Procesory 45 nm kręciły się na boxowym chłodzeniu. W ciągu 10 lat zaczęto robić wszystko na styk, a dzisiaj - poniżej wymagań, czy potrzeb.

Pierwotnym sensem throttlingu było bezpieczeństwo. Jest to bezpiecznik, który ma się aktywować na wypadek awarii (wentylatora, radiatora, pasty, czy samego procesora - przykład Kolegi @wiktorynek z [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]). Teraz producenci wykorzystują to tworząc ultrasmukłe badziewia, oszczędzając jednocześnie na ciepłowodach i miedzi. Badziewia, w których procesor już po kilku minutach pracy pod obciążeniem stwierdza awarię układu chłodzenia i aktywuje bezpiecznik. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie