Jump to content
WinClub
Rivit

linux na pendrive + windows na SSD

Recommended Posts

Siema, zastanawiam się nad takim setupem jak windows10 na ssd i linux na pendrive.

Nie chce stałego dual boota, mam mało miejsca na dysku, a z linuxa korzystam sporadycznie.

Jak zrobić taką instalację? Wiem, jak zainstalować np ubuntu na pendrive, ale jak ustawić gruba, czy coś innego, żeby to współgrało dobrze. Chciałbym, żeby uruchamiał się windows normalnie, a jak podepne pendrive, to żebym mógł wybrac sobie jakoś (może byc chociaz przez biosowe boot menu) zeby uruchamial sie linux. Da sie coś takiego wykonać? I jak takie cuda sie robi?

Czekaj, czekaj. Ale oczywiście chcesz instalować linuxa na USB 3.0 i z pod takiego gniazda będziesz go odpalać ? W innym razie to tylko linux live.

Na czas instalacji odłącz dysk z Windowsem.

Tak, z usb 3.0

Rozumiem, że w niższych standardach po prostu za wolne to jest.

A jak to będzie wygladac. On sobie sam stworzy efi partycje na linuxie i ustawi wszystko?

Po uruchomieniu z pendrive nie musimy od razu instalować go na dysku Linux to nie Windows, bardzo dobrze działa bez instalacji.
W tym celu po wyświetleniu menu instalacyjnego wybieramy domyślną opcję „Wypróbuj Linux Mint”.

lub sposób :

Dwa pendrive. Jeden jako instalator/live cd. Drugi jako ten docelowy. Instalujesz i partycjonujesz jak normalny dysk. Nie trzeba jakiś kombinacji z wirtualną maszyną, czy grzebaniem w konsoli. Wszystko robi instalator przystosowany do instalacji po USB. :)

jeszcze coś

Live CD Mint nie ma przed tym zabezpieczenia, żeby w takim przypadku montować partycję Windowsową w trybie tylko do odczytu?

Hmm, a jak to będzie wyglądać? Z bootmenu będę mieć do wyboru dwie pozycje i nie będą z sobą kolidować?

Zależnie od wyboru, komputer wystartuje z pendrive automatycznie lub wywołujemy boot menu ręcznie. Albo w Bios ustawiamy bootowanie komputera z wpiętego pendrive Boot menu, albo podczas startu odpowiednim klawiszem na klawiaturze wywołamy Boot menu, które umożliwi nam wybór z którego dysku chcemy uruchomić system. Najczęściej jest to klawisz F11 lub F12. 

Tak, to ja przyciskiem bootmenu wywołuje, bardziej chodzi mi czy sie nic nie popieprzy jak bede miec na pendrive gruba, a na ssd windowsowy bootloader

Nic się nie popieprzy. Dla komputera są to dwa zupełnie różne nośniki i ma on w nosie z którego uruchamiasz i co uruchamiasz. To ty decydujesz.

Można się bawić w gruby czy inne wtedy to jest ingerencja w loader na jednym z dysków i to na niego musi być wskazanie w BIOS by się co kol wiek dało uruchomić.

Przy wyborze urządzenia z biosu przez boot menu można robić co się chce.

Tak też uruchamia się wszelakie środowiska ratunkowe gdy się komputer nie chce uruchomić.

ja tam mam na stale linux mint xfce & w 8.1 (b.rzadko korzystam z niego )

a jak chce sobie posmigac/potestowac jakies  inne dostro to wypalam na usb i odpalma z pod boot bios :good3: