Jump to content
WinClub
sc0rpow

NET. Framework nie chce się zainstalować na Win 7 RTM SP1

Recommended Posts

Witam, od ponad 5 lat mam nagranego na pendrive Windowsa 7 RTM + SP1. Oryginalny obraz .ISO z 12.05.2011. Tak samo jak od kilku lat mam nagranego na innym pendrive NET.Framework 4.6.2 Offline installer. Przez te kilka ostatnich lat instalowałem tego Windowsa i tego net frameworka niezliczoną ilość razy na komputerze, który nigdy nie jest podłączany do internetu. Ani razu nie było z tym problemu. Wczoraj robiłem reinstal ponownie i przy próbie instalacji net.framework'a pojawił się taki komunikat:

Cytat

Instalacja nie powiodła się.

Program .NET Framework 4.6.2 nie został zainstalowany, ponieważ:

Nie można wbudować łańcucha certyfikatów do zaufanego urzędu głównego. 

Spróbowałem zainstalować innego (też offline), ale to samo. W końcu podłączyłem tego starego PC do neta - i zero poprawy, ten sam problem. 

W końcu pobrałem najnowszą wersję ze wszystkimi aktualizacjami windows (datowaną na luty 2020) i net framework instaluje się bez problemów.

Moje pytanie brzmi - jakim cudem NET Framework (offline installer) bez problemów instalował się tyle razy na komputerze ze starym, nieaktualizowanym Windowsem, a teraz nagle nie chce? Skąd wie, że mam nieaktualny system, skoro komputer nigdy nie był podłączany do internetu? I dlaczego do tak podstawowej rzeczy jak stary NET. Framework 4.6.2 nagle potrzeba aktualnego systemu, skoro przez tyle lat dawało się go instalować na wersji RTM+SP1 z 2011 roku? 

5 godzin temu, renatan napisał:

razor dał namiar na skrypt do instalacji

Skrypt do poprawek .NET 4.8 ESU.

Autor instaluje .NET 4.6.2 na czystym systemie RTM bez aktualizacji, czytałeś pierwszy post? :L 

@sc0rpow, korzystasz z instalatora, który miałeś gdzieś zarchiwizowany? Dobrze rozumiem? 

.NET 4.6 ma w prereq jedynie SP1, więc powinien bez problemu się zainstalować ([Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników])

47 minut temu, razor1995 napisał:

Skrypt do poprawek .NET 4.8 ESU.

Autor instaluje .NET 4.6.2 na czystym systemie RTM bez aktualizacji, czytałeś pierwszy post? :L 

@sc0rpow, korzystasz z instalatora, który miałeś gdzieś zarchiwizowany? Dobrze rozumiem? 

.NET 4.6 ma w prereq jedynie SP1, więc powinien bez problemu się zainstalować ([Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników])

Tak, miałem zarchiwizowanego NET. Frameworka 4.6.2. Na początku myślałem, że instalka się w jakiś sposób i ściągnąłem z neta idetyczną wersję, ale problem był ten sam. Oczywiście mówię cały czas o instalacji na Windowsie 7 64-Bit + SP1. Wcześniej przez cały czas nie było problemów z instalowaniem na nim tej konkretnej wersji net framework. Dlatego mocno się zdziwiłem co się nagle odwaliło, że wyrzuca błąd podczas instalacji. 

Już wszystko jasne. Okazuje się, że wersja Win 7 + SP1 RTM (2011) ma sama w sobie jakiś certyfikat, który wygasł wraz z dniem wsparcia Windowsa. Bez tego nie da się już w normalny sposób zainstalować NET FRAMEWORKA. Trzeba pobrać certyfikat o nazwie: "MicRooCerAut2011_2011_03_22", otworzyć go i zainstalować w folderze "zaufane główne urzędy certyfikacji". Po tej czynności każdy net framework instaluje się bez problemów nawet w starszych, nieaktualizowanych wersjach Windowsa 7.

razor1995 likes this