Skocz do zawartości

Test laptopa MSI GT70 2PC-2259-XPL Dominator


wiktorynek

Rekomendowane odpowiedzi

Zaktualizowałem sterowniki oraz jak co miesiąc system o nowe poprawki, to i zaktualizowałem wyniki w [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] poście. Jest również odniesienie do nowszych sprzętów takich jak GTX980, Core i7 5820K czy DDR4. Tak jak zawsze powtarzam na forum: najnowsze sterowniki, najaktualniejszy system i najnowszy firmware tam tylko gdzie się da. U mnie zysk jest więcej niż zauważalny. Od czasu pierwszej instalacji systemu 4 miesiące temu zaktualizowałem ostatnio sterowniki grafiki zintegrowanej Intel HD4600, sterowniki grafiki dedykowanej NV GTX870M, sterowniki USB 3.0, firmware dysku SSD Crucial M550, sterowniki LAN, sterowniki WLAN oraz odinstalowałem soft Intel PRO/Set i Killer E2200, no i oczywiście pełna aktualizacja systemu.

Otrzymany zysk wydajności tam gdzie to zauważalne:

- wifi - download +20%, upload +5%

- Cinebench R15 - CPU +2pkt, GTX870M +3fps

- PassMark 8.0 - ogólny wynik +800pkt

- CrystalMark - ogólny wynik +5000pkt

- 3dmark Fire Strike +100pkt

- 3dmark Sky Diver +3000pkt

- 3dmark Cloud Gate +1000pkt

- 3dmark Ice Storm +1000pkt

Co najważniejsze w żadnym komponencie nie ma spadku wydajności.

Jako że system intensywnie użytkowany od samego początku(wszystko robię na dysku SSD - pobieranie, kopiowanie, pakowanie/rozpakowywanie, modyfikacja windows/office, instalacja wielu programów i gier, testy) przeszedł kilka aktualizacji systemu oraz sterowników, to prawdopodobnie wyniki na czystym systemie testowym byłyby jeszcze lepsze.

 

Aktualizujcie systemy, sterowniki, firmware, bios   :E  - warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze sterowniki NV 347.25 + IMEI 10.0.28.1006 = nowa moc i nowe wyniki. Oprócz wzrostu wydajności sterowników w grafice spadł narzut na procesor i jego wyniki też sie poprawiły:

- catzilla +250 pkt

- fire strike +50 pkt

- sky diver +500 pkt

- cloud gate +1000 pkt

- ice storm +2000 pkt

- cinebench r15 +3 fps oraz +110 pkt(multi) i +10 pkt(single)

- crystalmark +17000 pkt

- passmark +250 pkt

 

Po raz kolejny zachęcam tak jak zawsze do aktualizacji sterowników, biosu, firmware i systemu do najnowszej wersji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadarzyła się świetna okazja na poważny test praktyczny wydajności mojego laptopa. Pobrałem grę Call of Duty Black Ops 3 - 52GB(52 party). Gra spakowana do pliku rar bez kompresji.

System testowy: Win 7 Pro x64 w pełni zaktualizowany.

Konfiguracja sprzętowa jak w [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] poście. Wszystkie operacje przeprowadzane oczywiście na dysku SSD.

Rozpakowanie z połączeniem partów za pomocą programu WinRaR 5.21 x64 portable: czas 4 minuty i 6 sekund.

Rozpakowanie obrazu ISO(cały czas 52GB) za pomocą UltraISO 9.6.2.3059 portable: czas 4 minuty i 23 sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam nieco temat, aby pokazać jakie są różnice(a właściwie ich nie ma lub są bardzo małe) pomiędzy generacjami procesorów Intela, również procesory mobilne vs stacjonarne oraz pomiędzy kartami mobilnymi grafiki NV.

Test porównawczy procesorów:

image.jpg

 

vs mój mobilny Core i7 4810MQ podkręcony do 4,2GHz:

image.jpg

 

Oto jego wyniki w takich samych kategoriach jak zbiorczy test:

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

czyli przekładając na jednostki sekundowe z testu to: 471,027s

 

A teraz porównanie najmocniejszej grafiki mobilnej NV GTX980M wspomaganej dodatkowo przez procesor Core i7 6700HQ z tego testu: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

image.jpg

 

vs nienajmocniejszy w swojej klasie i 1 generację starszy GTX870M wspomagany przez Core i7 4810MQ:

image.jpg

 

a tu porównanie równorzędnych kart z dwóch generacji czyli GTX980M vs GTX880M:

 

Wnioski:

1. Wzrost wydajności procesorów Intela w kolejnych generacjach jest bardzo mały szczególnie w segmencie mobilnym.

2. Procesory mobilne Core i7 nie ustępują swoim odpowiednikom stacjonarnym.

3. Wzrost wydajności grafiki mobilnej NV jest wyraźnie zauważalny, ale nie jest to różnica kolosalna, ani przepaść.

4. Nie zostało to tutaj ujęte i pokazane, ale największy postęp Intel robi w grafice zintegrowanej szczególnie w procesorach mobilnych - tu wzrost pomiędzy kolejnymi generacjami wynosi ok 25%.

 

Czy warto inwestować w nowy sprzęt z każdą kolejną generacją?

Moim zdaniem jeśli ktoś zakupił wydajny sprzęt z górnej półki, może spokojnie przepuścić 2-3 kolejne generacje procesorów oraz 1-2 generacje kart graficznych przed zakupem nowego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy test i potwierdza moje przypuszczenia że do momentu kiedy amd nie zepnie pośladów i nie zrobi dobrego konkurenta dla intela to nic się nie zmieni, historia pokazała że brak konkurencji szkodzi, od od momentu i7(pierwszej generacji) intel znów nie ma konkurencji albo i od czasów core 2 duo zależy jak na sprawę spojrzeć

 

odnośnie wniosków zgadzam się a dodałbym nawet że jesli zakupi się proca najmocniejszego jaki jest aktualnie na rynku to można i 5 generacji przeczekać, wymieniając tylko grafike co 2-3 lata

 

w którymś z wcześniejszych postów napisałeś że grafa na 880 została do wymiany ale poszukaj w sieci czy nie da się na serię 9 wymienić w alienware zazwyczaj się da zresztą sam zmieniałem w swoim 2 razy, a że ta seria msi to bezpośredni rywal to może też jest możliwość, przy takich wymianach warto też zobaczyć czy zasilacz da radę i sama płyta główna. teraz rozważam wymianę leciwego już i7 pierwszej generacji na coś nowego zastanawiałem się równiez nad msi, ale jakoś nie lubię plastikowych lapków (bardzo podoba mi się seria ghost cieniutkie wydajne :D) i cały czas po głowie krząta mi się alien 18 z grafiką w sli tyle że przy obecnym kursie waluty to tylko wycieczka do usa może coś pomóc ale że nie wiem kiedy pojadę i czy w ogóle, a lapek mimo że wciąż daje radę przy natwynej rozdziałce FHD to fpsy już nie te co na początku, a i dysk mimo że ssd to tylko sata 2 i max 220 - 240 mega wyciągam, a taki łobuz ma m2 daje radę 2150MBps

 

opisz jeszcze jeśli nie tutaj to w pmie jesli możesz jak z usterkami, jakością spasowania i wykonania, jak wymieniałeś procka to dostęp był trudny czy tak jak u mnie trzeba odkręcić może 5 śróbeczek i mogę wyjmować proca czy grafikę, aaa i zastanawia mnie przysrost wydajności po wywaleniu programów od sieciówek z tego co wiem killer miał dobry soft ale śledziłem to do wersji 1103 którą chciałem kupić do siebie skończyło się na intelu 6300 bo killerów nie było :(

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w którymś z wcześniejszych postów napisałeś że grafa na 880 została do wymiany ale poszukaj w sieci czy nie da się na serię 9 wymienić
W GT72 można wymienić GTX870/880M na GTX970/980M.
 

 

zastanawiałem się równiez nad msi, ale jakoś nie lubię plastikowych lapków (bardzo podoba mi się seria ghost cieniutkie wydajne :D) i cały czas po głowie krząta mi się alien 18 z grafiką w sli tyle że przy obecnym kursie waluty to tylko wycieczka do usa może coś pomóc ale że nie wiem kiedy pojadę i czy w ogóle, a lapek mimo że wciąż daje radę przy natwynej rozdziałce FHD to fpsy już nie te co na początku, a i dysk mimo że ssd to tylko sata 2 i max 220 - 240 mega wyciągam, a taki łobuz ma m2 daje radę 2150MBps

 

opisz jeszcze jeśli nie tutaj to w pmie jesli możesz jak z usterkami, jakością spasowania i wykonania, jak wymieniałeś procka to dostęp był trudny czy tak jak u mnie trzeba odkręcić może 5 śróbeczek i mogę wyjmować proca czy grafikę, aaa i zastanawia mnie przysrost wydajności po wywaleniu programów od sieciówek z tego co wiem killer miał dobry soft ale śledziłem to do wersji 1103 którą chciałem kupić do siebie skończyło się na intelu 6300 bo killerów nie było :(

 

pozdrawiam

Seria GT nie ma zbyt dużo plastików, raczej przeważa aluminium. Te cieniutkie mocniej się grzeją - cudów nie ma. Co do usterek to tu na forum ma kilka osób podobne gamingowe lapki MSI i na razie nikomu sie nie zepsuł. Dostęp do wszystkiego jest dziecinnie prosty i łatwy. Zawsze tam gdzie nie trzeba nie używam softu - karty LAN Killer to po prostu Atheros i wystarczą sterowniki inf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Te cieniutkie mocniej się grzeją - cudów nie ma

 

To ja wiem, że to będzie piecyk ale on i tak tylko stoi na biurku czasem do torby i znów na biurko, do samolotu, pociągu to podręcznie tablet mam, to tylko maszyna do rozrywki czasem do pracy, ale to sporadycznie, już się jakiś czas temu rozglądałem za tymi laptopami i coś mnie wtedy odwróciło od kupna msi, (nie pamiętam albo klawiatura albo ekran albo brak możliwości rozbudowy wymiany) musze znów przekopac pół sieci żeby się wywwiedzieć czy wszystko bedzie tak jak chce czy da się zamontować procka extreme i mocniejszą grafikę jak na wszystkie pytania odpowiedź bedzie twierdząca to pewnie skończę z msi a może dell sie obudzi i zacznie sprzedawać alieny 18 w poslkim oddziale, mam jeszcze trochę czasu do kwietnia maja gdzieś wtedy powienienem mieć już budżet w okolicy 4000€ to i będzie się za czym rozejrzeć, a powiedz mi jeszcze jaka jest gwarancja rozumiem że nie korzystałeś ale jakieś ogólne warunki masz czy to jest oddaj do sklepu czekaj wieki czy jakiś kurier przyjeżdza odbiera i przywozi czy jak w hp czy dellu next bussines day przyjeżdża technik i wymienia ?

 

ja korzystalem 3 razy z gwarancji ale tylko z uporu maniaka, aż w końcu sobię dałem spokój, a mianowicie w moim modelu jest dvd slotload (szczelinowy) i laser pada jak muszka :D 3 razy wymienili, za 4 razem kupiłem kieszeń na dysk i o napędzie zapomniałem (mam na usb nagryware blu jakieś lg to w razie potrzeby używam)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz gamingowe MSI, Asusy, Delle, Clevo, X-NOTE, a nawet Acery i Lenovo. Z reguły gamingowe lapki mają duże mozliwości rozbudowy, a MSI GT jak na lapki bardzo duże. MSI nie ma opcji naprawy na drugi dzień. Z tą wymianą procesorów to juz sie skończyło - ostatnie serie to 4 gen M i MQ. Teraz wszystkie procesory z serii H i HQ są wlutowane, nie wspominam nawet o słabych U - to samo. Grafika na złączu MXM jest z reguły wymienna w jakimś zakresie. U mnie w GT70 mogę wymienić GTX870M 3GB na:

- GTX870M 6GB

- GTX880M 4GB

- GTX880M 8GB

- R9 M290X 4GB

O GT72 wspomniałem wyżej - o innych trzeba doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clevo

 

znam ale to składaki klasyczne i z gwarancją mi nie po drodze

 

 

 

Acery i Lenovo

 

chińszczyzna tylko na talerzu

 

 

 

MSI, Asusy, Delle

 

to wiem tylko muszę się dowiedzieć dokładnie co jak z tymi prockami bo jak nie wymienne to od razu trzeba brać extreme a to mi sie nie uśmiecha, najwyżej kupię używkę ale na gwarancji i przedłużę po zakupie o kolejne rok czy 2, (zakładając że tak się wciąż da w delu zrobić)

 

dzięki za poświęcony czas i wszystki odpowiedzi :D pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H/HQ nie wymienisz - przylutowane - wszystkie 5 i 6 gen oraz nowsze 4 gen. XM to trochę ściema za wielką kasę, bo każdy i7 podkręcisz przez XTU, a z topowych dla przykładu 48x0MQ i 49x0MQ wyciśniesz tyle ile z 49x0XM, gdzie konieczny jest juz bios z regulacją mnożnika. Tyle samo uzyskasz za pomocą XTU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Msi ogólnie bardzo dobry sprzęt robi ;) Obecne posiadam MSI GP70 2QF i5 4200H Nvidia gtx 950m 2gb 1tb HDD boli troszeczkę brak SSD ale z tego co wiem jest na niego miejsce więc jak tylko będą fundusze to się pojawi ;) Temperatury jak na laptopy są nawet zadowalające po kilkugodzinnym graniu na b.wysokich detalach w GTA V temp nie przekroczyła 80* w rozdzielczosci fullhd dropów fps też nie zauważyłem. Przyjemna konstrukcja wygodna klawiatura dobrze ulokowany touchpad z możliwoscią wyłączenia go klawiaturze nie trzeba grzebać w SCM Tubro cooler boost też działa wyśmienicie z około 70* w ok 3 minuty temperatura schodzi do 40* (gdy nie jest włączona gra) i 50-55*(podczas gry). Jedyny ból to brak jeszcze jakiegoś dodatkowego wylotu powietrza (gdy stawiam talerz z kanapkami z serem na przeciw wylotu to za 3 minuty mam tosty :D oczywiście podczas gry) No i średnie rozmieszczenie portów usb tutaj to mogli postarać się lepiej. Mam od około miesiąca i nie mogę mu zarzucić nic poza wentylatorem który czasem jest nienaturalnie głośny (i nie wynika to z przyśpieszenia obrotów) ale to mały szczegół. Ogólnie gorąco polecam :)

 

PS: Gdyby ktoś mógł sprawdzić czy procesor / karta graficzna w tym modelu jest wlutowana byłbym wdzięczny. Nie znam wiarygodnych źródeł by sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie