Jump to content
WinClub
-RKI-

MSI B450 - Aktualizacja biosu o kilka wersji?

Recommended Posts

Powiem tak: 99% takich tematów dot. dziwnych freezów i zwiech dotyczy komputerów z RX'ami. Wnioski wyciągnijcie sobie sami. Nic mnie już nie przekona do zakupu tych badziewnych, awaryjnych, problematycznych i przegrzewających się kart z beznadziejnymi sterownikami. Drugi podejrzany na mojej liście to te uwielbiane w PL zasilacze SPC. Na twoim miejscu potestowałbym różne wersje sterowników, bo często te najnowsze nie działają najlepiej na starszych kartach. Druga opcja - sprzedać RX'a i kupić GTX'a :E I problemy się skończą.

17 minut temu, Widzior napisał:

Powiem tak: 99% takich tematów dot. dziwnych freezów i zwiech dotyczy komputerów z RX'ami. Wnioski wyciągnijcie sobie sami. Nic mnie już nie przekona do zakupu tych badziewnych, awaryjnych, problematycznych i przegrzewających się kart z beznadziejnymi sterownikami. Drugi podejrzany na mojej liście to te uwielbiane w PL zasilacze SPC. Na twoim miejscu potestowałbym różne wersje sterowników, bo często te najnowsze nie działają najlepiej na starszych kartach. Druga opcja - sprzedać RX'a i kupić GTX'a :E I problemy się skończą.

Nie wiem jak jest z tymi zwiechami na RXach bo szczerze nie słyszałem o tym, być może przez swoją ignorancję bo nie interesowałem się tym tematem, dużo jednak na forum AMD jest narzekań właśnie na freezy i blackscreeny spowodowane bezpośrednio samymi sterownikami. Co do przegrzewania się - Mam wersję mini ITX od Sapphire i szczerze? Pod względem temperatur jest nawet lepiej niż dobrze. Mam zrobiony niewielki undervolting z domyślnych 1150mV (Co jest absurdalnym napięciem wedle mojego zdania) na 1050mV i...? Pod obciążeniem furemarkem, karta 70C jeszcze nie widziała! Podczas grania średnia jej temperatura to 55/60C, zaś normalna w Idlu 34/35C w dobrze wentylowanej obudowie. Zakup tej karty zeszłego roku swoją drogą był dla mnie sporym wydarzeniem gdyż była to przesiadka ze zintegrowanego APU, różnicy mocy i możliwości nie ma sensu nawet opisywać bo przepaść jest nieziemska. RXa wybrałem z resztą też ze względu na cenę, wtedy nie było mnie stać na nic lepszego, do jakiejkolwiek NOWEJ Nvidii nie miałem nawet podejścia ze swoim budżetem około 700zł, a tego RXa NOWEGO! Udało mi się wyhaczyć za 599zł. :) Chwilowo nawet jak bym chciał cokolwiek kupić nowego, to po prostu nie mam na to pieniędzy i poradzić na to też nie bardzo mam jak. Karta ta jak na moje potrzeby i tak jest idealna, chodzą na niej ładnie wszystkie gry w jakie gram, nawet te najnowsze pokroju Borderlands 3 lub Doom Eternal (Uwielbiam je swoją drogą :D) nie katuję jej tez zbyt mocno bo gram na rozdzielczości 1360x768 (Taką max rozdzielczość ma mój monitor) no i co by tu więcej powiedzieć? Staram się dbać o ten sprzęt najlepiej jak potrafię. Co do starszych sterowników to nawet nie wiem za bardzo od czego miał bym zacząć, nie wiem które dla tej karty były by najlepsze. Do obecnych z resztą nieco się też przyzwyczaiłem a właściwie do kilku ficzerów które oferuje AMD Settings dokładniej to nagrywanie które bardzo dobrze działa na zintegrowanym kodeku karty H.256 (NVENC) nie powodując praktycznie żadnych spadków płynności podczas gry i drugim takim ficzerem jest rzecz bez którego aktualnie nie wyobrażam sobie grania w cokolwiek czyli "Radeon Sharpening" które w fenomenalny sposób poprawia ostrość obrazu w czasie rzeczywistym, co bezpośrednio na moim monitorze przekłada się na niesamowitą poprawę jakości obrazu. Inną rzeczą jaka przychodzi mi do głowy która może być problemem to sposób podłączenia monitora do karty - Jakkolwiek absurdalnie by to nie zabrzmiało... Mam starego Samsunga (SyncMaster 943) ze złączem VGA, do karty mam go podpiętego przez aktywny adapter DVI-D, nie którzy pisali że takie adaptery mogą być również przyczyną takich freezów ale ile w tym prawdy? Nie wiem bo na poprzednim PC problemów było praktycznie ZERO.

Cos w tym jest co pisze Widzior o RX. Miałem przez kilka dni RX590 ale poszedł na zwrot bo poza nietrzymaniem zegarów, miał problem te3ż ze zwieszkami i artefaktami po chwili.

Od czasu wymiany na 1660Ti nie zauważyłem nic z wcześniejszych objawów.

Co do zasilacza też można by w sumie spróbować podmienić na coś innego.

Sam nie wierzę że to piszę ale..

Jak masz trochę wolnej gotówki kup zasilacz za ok.400-500zł (550-600W). Jak tylko przyjedzie podmień i testuj przez 2 tygodnie. Potem go oddasz i odzyskasz kasę.

W dniu 19.06.2020 o 14:37, BartAcid napisał:

Cos w tym jest co pisze Widzior o RX. Miałem przez kilka dni RX590 ale poszedł na zwrot bo poza nietrzymaniem zegarów, miał problem te3ż ze zwieszkami i artefaktami po chwili.

Od czasu wymiany na 1660Ti nie zauważyłem nic z wcześniejszych objawów.

Co do zasilacza też można by w sumie spróbować podmienić na coś innego.

Sam nie wierzę że to piszę ale..

Jak masz trochę wolnej gotówki kup zasilacz za ok.400-500zł (550-600W). Jak tylko przyjedzie podmień i testuj przez 2 tygodnie. Potem go oddasz i odzyskasz kasę.

W RXach z tymi zegarami to poniekąd norma - Tani sposób na zbicie temperatur przez producentów. W praktyce zwykłe podniesienie power limitu do 20% niweluje ten "problem" o ile tak nazwać to można. Swojego czasu chciałem mieć Nvidie ale nie miałem na to budżetu, tak jak pisałem wcześniej - Rok temu co bym mógł kupić za 600zł? Podkreślę fakt że zależało mi tylko i wyłącznie na NOWEJ karcie, nie chciałem się bawić w używki, wybór RXa 570 był chyba jedynym sensownym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Mam jedynie zasilacz ze swojego starego komputera 500w Chieftec ECO, budżetowa rzecz ale działał i mam nadzieję nadal działa dobrze. Jest z nim tylko jeden problem - Nie mam w nim wtyczki eps 8pin, jest tam tylko eps 4pin - Nie będę na razie cudował z tym, być może by działało, być może nie. Ryzen 2600X którego posiadam dość mocno boostuje i przy okazji swojej energii też wymaga, myślę że głupotą było by go podpinać do zasilania 4pinowego, które też swoje ograniczenia ma. Co do ostatniego pomysłu, brzmi on - Jak by to ująć... Dziwnie, wolał bym jednak nie praktykować takich rzeczy.

Poza tym wszystkim wracam z małym raportem. Z natury jak coś przestawię w biosie, to po prostu przez jakiś czas używam komputera by sprawdzić czy owe ustawienie w jakikolwiek sposób pomogło. Tak jak pisałem wcześniej, ustawiłem na sztywno generację PCI na Gen 3 (PCI 3.0) i...? No niestety ale po dwóch dniach nastąpił freez - Ten z rodzaju "zamrożony obraz, mysz i klawiatura" AAALLLEEE... Po około 10/15 sekundach tej zacinki wszytko się odwiesiło i zaczęło działać ! (Nigdy wcześniej tak się nie działo, zawsze kończyło się tym że musiałem zresetować PC) Wtedy zauważyłem że ponownie uruchomiła się aplikacja "Radeon Settings" (Odpowiednik control panelu Nvidii) i tylko i wyłącznie ona, a miałem wtedy jeszcze odpaloną przeglądarkę (Firefox) i steama, z nimi zaś nic złego się nie stało. Po wejściu do "Radeon Settings" zauważyłem tam ostrzeżenie o przywróceniu domyślnych ustawień "Wattmana", co jest normalne bo to zawsze się resetuje w przypadku crasha/nagłego resetu itd. No i w związku z tym wszystkim zaczynam się skłaniać ku faktu że winnym za całą sytuację są po prostu sterowniki AMD, choć nie mam pojęcia czy ustawienie na sztywno w biosie tego PCI też nie dało tego skutku że wszystko się odwiesiło po freezie? Nie wiem, po prostu już sam nie wiem.

Co tam power limit jak temp limit jest na sztywno na 85st i to on daje po garach.

Też musiałem mieć nową z papierami akurat. Ale po zwrocie zaszalałem i brakującą część wziąlem na raty 0%.

4pin jest do płyty, ma.w innych miejscach masy. Kup adapter do 8pin z molexów i po kłopocie.

15 godzin temu, BartAcid napisał:

Co tam power limit jak temp limit jest na sztywno na 85st i to on daje po garach.

Też musiałem mieć nową z papierami akurat. Ale po zwrocie zaszalałem i brakującą część wziąlem na raty 0%.

4pin jest do płyty, ma.w innych miejscach masy. Kup adapter do 8pin z molexów i po kłopocie.

U siebie w Wattmanie mam zrobiony undervolting z domyślnych 1150mV na 1050mV, podbity powerlimit do 10% no i po testach w benchmarkach (Heaven i Furmak) karta trzyma cały czas stabilne zegary z temperaturą nie przekraczającą 65C, większość czasu jej temperatura pod obciążeniem i tak wynosiła 60/62C Co jak na RXa jest wynikiem chyba bardziej niż zadowalającym? Wiec problem temperatur chyba za bardzo mnie tu nie dotyczy. Nie wiem może mi się trafiła "dobra sztuka" pod tym względem, nie mam pojęcia. Ogólnie staram się nie katować tej karty, ona sama i tak odpoczywa większość czasu przy moim starym monitorze 1360x768. :E

Co do rat to ich raczej mi nikt nie da. XD Nie będę się kompromitował, ale zarobki nie te na takie rzeczy.

W adaptery też się nie chce bawić, nie mam do nich przekonania. Też od cholery się naczytałem na ich temat i nie były to pozytywne rzeczy. Między innymi dzięki temu wolałem kupić nowy zasilacz niż ryzykować uszkodzenie nowego sprzętu przez adapter.

Ja mam W8 i cześć narzędzi nie chciała dobrze działać. Tego Wattmana nie znałem. Ale pewnie i tak by kokosów nie było bo mi latał na ponad 1,2V jak grałem. A też szukanie minimum stabilnego napięcia to też zabawa. NV mi dobija do 82st lecąc na zegarach pod 1900MHz (boost katalogowy 1880) bez zabaw w nic, poza power limitem.

Jak masz umowę o pracę to zarobki podajesz takie by ci siadły raty i dostajesz. Wszystko jest na piękne oczy. Przy mieszskaniach musisz mieć udokumentowane dochody.

Adapter to adapter, jak wszystko dobrze siadło przy podłączeniu i ruszyło to nie ma co się uszkodzić.