Jump to content
WinClub
obeliksgall

Co robicie po instalacji nowego systemu?

Recommended Posts

Cześć,

Co robicie po instalacji nowego systemu? Tzn chcę w końcu zrobić formata (mam już backup ;) ).

Docelowo wpadnie Windows 10 1909 (nowszego chyba nadal nie ma?)

I tak:

1. Instalacja

2. Sterowniki

3. Programy must have (tu ninite + Word + kilka portable)

I co dalej? Szukam porad.

PC używany do przeglądania Internet + gier (obecnie Hunt: Showdown oraz Valorant)

6 minut temu, woj_ani217 napisał:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tylko to wszystko ma już swój wiek i niektóre z tych rzeczy na Win10 nie koniecznie będą działać, jak również chciałbym uniknąć problemów (np taki, że po zastosowaniu kilku trików + RemoveAiO nie mogłem dostać klucza do gry po zakupie GPU)

pawel5428 likes this

Co robię zaraz po instalacji Windows 10...

1. Po pierwsze instaluję bez dostępu do internetu.
  2. Po ujrzeniu nowego Pulpitu uruchamiam Menedżer zadań i wyczekuję momentu, kiedy skończy się instalować Onedrive.
  3. Otwieram Aplikacje i funkcje i usuwam wszystkie dołączone śmieci, z których nie będę korzystał (ja lub klient). W tym Onedrive.
  4. Uruchamiam komputer ponownie, odpinam/wysuwam nośnik instalacyjny i podłączam internet.
  5. Obserwuję Menedżer zadań, bo po podłączeniu internetu zaczyna się dziać - sterowniki, aktualizacje systemu i wbudowanych aplikacji. Nie przeszkadzam - czekam.
  6. Kiedy aktywność sieci spadnie do 0%, procesor zaczyna mielić pobrane pliki. Kiedy i to się skończy, ponownie restartuję komputer i znów obserwuję Menedżer zadań, bo nadal może coś pobierać i instalować, a nie chcę w tym czasie instalować własnych sterowników, żeby się coś nie pogryzło.
  7. Instaluję własne sterowniki, o ile je posiadam i są wymagane. Zaczynam od chipsetu, bo ten (w przypadku Intela) nie instaluje się w pełni z Windows Update.
  8. Instaluję programy must have - nie wymieniam, bo każdy ma inne.
  9. Odpalam PowerShell jako Administrator:
    1. cleanmgr /sagerun:65535 - Enter - zaznaczam wszystko - OK;
    2. cleanmgr /sagerun:65535 - Enter;
    3. sfc /scannow - Enter;
    4. dism /online /cleanup-image /restorehealth - Enter;
    5. Restartuję kompa.
  10. Oddaję właścicielowi (lub zaczynam korzystać - jeśli to mój sprzęt).
M4T, obeliksgall and kitaro like this

27 minut temu, obeliksgall napisał:

Tylko to wszystko ma już swój wiek i niektóre z tych rzeczy na Win10 nie koniecznie będą działać, jak również chciałbym uniknąć problemów (np taki, że po zastosowaniu kilku trików + RemoveAiO nie mogłem dostać klucza do gry po zakupie GPU)

A kto Ci powiedział że tam są same  " starocie "  ? , jak byś zmusił  wyszukiwarkę na forum to byś znalazł to co akurat Tobie jest potrzebne  bo tylu ilu  użytkowników   tyle jest sposobów , upodobań  itd...

Trochę dopisując  do listy  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  to:

0   -  sprawdzenie dysku , czyszczenie , partycje itd... ,  zawsze z  " niskiego poziomu "  , albo Linux.

1a - już  odpowiednio przyszykowanego  windows pod klienta  , plus dostaje na pulpit  narzędzie  Ghost Toolbox   ( może doinstalować , usunąć  co tam potrzebne  użycie  po instalacji SSD Tweaker full )

7a -  zapora - ustawienia , kasowanie , wyłączenia , nadpisanie HOSTS

8a - przerzucenie , skopiowanie  na partycje D:  wszystkich programów i narzędzi  potrzebnych do pracy  (  tylko Portale ) ewentualna instalacja .

11 - :OL

17 minut temu, woj_ani217 napisał:

1a - już  odpowiednio przyszykowanego  windows pod klienta  , plus dostaje na pulpit  narzędzie  Ghost Toolbox   ( może doinstalować , usunąć  co tam potrzebne  użycie  po instalacji SSD Tweaker full )

SSD Tweaker - znalazłem na forum - ciekawe, przetestuję

Ghost Toolbox - widzę w wątku o modyfikowanym Windows'ie jednak nie wiem co to. Trzeba poszukać

2 godziny temu, woj_ani217 napisał:

sprawdzenie dysku , czyszczenie , partycje itd... 

Takie rzeczy załatwiam z poziomu pierwszego ekranu instalatora. Shift+F10, diskpart, Enter. Nie ma opcji, by na systemie instalowanym przeze mnie były pozostałości poprzednich, czy też żeby MBR znajdował się na innym dysku niż systemowy. 

22 minuty temu, P1O napisał:

Takie rzeczy załatwiam z poziomu pierwszego ekranu instalatora. Shift+F10, diskpart, Enter. Nie ma opcji, by na systemie instalowanym przeze mnie były pozostałości poprzednich, czy też żeby MBR znajdował się na innym dysku niż systemowy. 

To u Ciebie  jest tak ,ale nie u niego :tooth:  jak on się cieszy że znalazł i odkrył nową Amerykę  w  SSD Tweaker.

U większości  jest wskazanie  partycji C:  i do przodu  a potem nie działa  itd..  

Są  różne szkoły , przyzwyczajenia , ale ja  zawsze  wybebeszam dysk , jest gruntownie  sprawdzany , przyszykowany do instalacji , chyba że instaluje albo coś robię zdalnie.

11 godzin temu, woj_ani217 napisał:

To u Ciebie  jest tak ,ale nie u niego :tooth:  jak on się cieszy że znalazł i odkrył nową Amerykę  w  SSD Tweaker.

U większości  jest wskazanie  partycji C:  i do przodu  a potem nie działa  itd..  

Są  różne szkoły , przyzwyczajenia , ale ja  zawsze  wybebeszam dysk , jest gruntownie  sprawdzany , przyszykowany do instalacji , chyba że instaluje albo coś robię zdalnie.

Że u mnie? Ja używam Parted Magic

1. Przygotowanie dysku/partycji

2.instalacja systemu i aktywacja

3.instalacja sterowników 

4.instalacja niezbędnych bibliotek net framework vc itp(czasami najpierw trzeba

net framework a potem sterowniki np. do karty graf.)

5.niezbędne programy

6.sprawdzam ustawienia systemu

7.aktualizacje

8.kopia dysku 1:1 na zewnętrzny dysk

9.drugi dysk na inne pliki i programy

Gotowe.

-Nie instaluję programów czyszczących i optymalizujących,

-system bez kombinacji optymalizacji,

-korzystam z systemowego oczyszczania dysku,

- program do zarządzania ssd w moim przypadku sandisk dashboard,

-używam lekkiego antywirusa który nie koliduje z windows defender,

-używam uninstall  tool zamiast systemowego bo usuwa pozostałości po deinstalacji gry/programu,

-najnowsze nie zawsze oznacza najlepsze instaluję sterowniki tylko ze strony producenta,

-wtyczki na przeglądarkę blokujące reklamy i chroniące przed śledzeniem.

Ja wyłączam kosz i ustawiam w opcjach zasilania na wysoką wydajnosc potem w ustawieniach myszki w opcjach wkaźnika na maxymalna szybkość.

Gdy po instalacji, to po ptokach.

Ja przygotowuję się przed instalacją. Robię sobie kopie zainstalowanych programów z folderami ustawień i wpisami w rejestrze. Robię sobie kopie zainstalowanych sterowników. Pakuję na piętrowe hasło wszystkie moje skarby te do ukrycia i te do chwalenia się, przeglądarki z zalogowaniami. Wychodzi parę plików z7 po jakie 3GB. No i te kopie przywracania chowam sobie na hostingach, Osobno wrzucam total uninstall pro - kopię przywracania z aktywacją i ustawieniami. Potem wszystkie te kopie przywracania innych programów po pobraniu z chmury przywracam z total uninstalla.

Gdy mam wszystko, to zaczynam jazdę gpartedem. Usuwam wsio, wszystkie partycje, tworzę tylko jedną nową na system jakie 120GB. Formatuję na ntfs.

Instalacja czyściocha windows, to już jeden przysiad. Po instalacji zaczynam drugi przysiad - ustawianie i wyłączanie i wyrzucanie niepotrzebności bez przenoszenia do kosza.

Po instalacji system tłucze wiele backupów, kopii - czyli co wyłączę, to posprzątam wiele gigabajtów. Jadę ze zbędnymi funkcjami/programami systemowymi - odznaczam nawet wszystkie multimedialne, gry i takie systemowe przeglądarki. A po co mi problemów - gdy MS bez trzymanki udostępnia oprogramowanie? Przeciąg się robi od tych dziur bezpieczeństwa. Ostatnio zablokował SMB, a ja tam pierwsze wyłączan usługę serwer, a drugie - wyłączam wszystko, co MS na siłę udostępnia hakerom. Takiego wsparcia nie potrzebuję ani aktualizacji. Jestem nieprzejednanym wrogiem tego wsparcia NIK. PIS, MS, komornika i oszustów. Niech każdy z dala się wydala :0shoot:

Jadę ze wszystkimi zbędnymi usługami włączając w to usługi zaplanowanych zadań. Zostawiam co niezbędne.

Z pendrive uruchamiam sobie tylko sterownik do karty internetowej i włączam przeglądarkę z zalogowaniami z pendrive. Pobieram z chmury swoje kopie zapasowe - wpierw spakowany total uninstall. Przywracam go z licencją i ustawieniami, potem przywracam wsie sterowniki zaczynając od chipsetu. Internetowy był osobno. Przywracam przeglądali, biuro.

Potem moim ulubiony gpartedem tworzę następne partycje - jedną, dwie - według urody dysku.

Takie rozrywki z instalacją mogę robić nawet przy błędach w startowym, które są jak chleb powszechny, bo przy operacjach dyskowych trafi się choćby krótka przerwa, a nawet mikro przerwa dostawy prądu. Wiem, że to można przywrócić prawilny MBR, ale dużo więcej roboty, niż czysta instalacja i przywracanie ważnych i niepotrzebnych spraw.

2 minuty temu, ampa napisał:

Gadacie głupoty.

Jak nie masz w ręku bata na MS, to MS poniesie. A jak kto nie trzyma mocno cugli, tego trzeba leczyć.

kitaro ___ To jakaś paranoja. Czy wybudowałeś już schron ?  Zachowujesz się jakbyś na komputerze przechowywał dorobek i historię całego swojego życia ba ... całej rodziny i to od czasów zbudowania Gniezna.

Nie chcę się rozpisywać bo pomyślisz, że szydzę lub wyśmiewam  ale jeśli masz aż takie podejście do kompa to lepiej go zakop 3 metry pod ziemią i wynajmij ochronę. Wtedy Ty i świat odetchniemy z ulgą  ;)

pawel5428 likes this

W dniu 12.05.2020 o 19:53, podlos napisał:

wyłączam defendera 

a jakiego antywirusa włączasz?

1). instaluje sterowniki

2). instaluje programy które używam

3). optymalizuje system

4). używam system :)

pawel5428 likes this

Godzinę temu, enterprise2000 napisał:

Gram w grę.

Tomb Raider.

Też mam TR  jeszcze na emulator ps :D

57 minut temu, zdzisiek24 napisał:

Zachowujesz się jakbyś na komputerze przechowywał dorobek i historię całego swojego życia ba ... całej rodziny

Ano, tak jest, czyli wszelki dorobek mojej zmarłej w zeszłym roku żony wszystkie foty, jej własne ebooki, wiersze i co tylko.

Tak ze 20 lat udokumentowanej historii. Ja też sporo młócę i po prostu chciałbym zostawić choćby dla prawnuków.

Wiesz Zdzisiek - wcześniej moi kochani odchodzili w sposób bardzo anonimowy, najwyżej ktoś wspomniał z rodziny, czy został jakiś szpargał pamiątkowy, ale jestem świadomy ich bogactwa wewnętrznego. Szkoda, że nie mam dostępu do ich własnych historii i przeżyć.

Szczególnie żona robiła wędrówki genealogiczne. Fascynowali jej dziadki, prababcie, a niektórych jeszcze dzisiaj wspomina wikipedia. Tylko my nie wiedzieliśmy wiele, nie pamiętaliśmy, tylko czasem zaczerpnęliśmy czyichś wspomnień o nich.

Pewnie nie zrozumiesz starego samotnika. Do najbliższego prawnuka mam 400km.

Żona w urnie - a ja nie powiem następnym pokoleniom, że opowieść jej życia też jest w tej urnie. Nie - dlatego podrzucam im wszystkim całą historię piękna jej życia, za to miałem dziękować Bogu i dlatego po jej śmierci obok smutku i łez, było poczucie znaczenia piękna, które nie zginie, póki ja żyję. Do tego bezwarunkowo wierzę w przyszłe pokolenia, że będą o wiele lepsze i piękniejsze niż ja i moja żona. Wczoraj była rocznica.

Jaki schron, gdy wchodzę na strony z minerami i pobieram filmy? Są takie strony, ale ścierwo blokuję.

Każdy doświadcza z komputerami różnych przygód. Wypracowałem sposób, bo przykładowo po linuxie nie muszę męczyć się z usuwaniem gruba. Miałem też problemy w startowym po przerwaniu zasilania i miesiąc nie mogłem naprawić wieloma sposobami.

A jak MS naśmieci, to ja wiem.

enterprise2000 and jarexpol like this

3 godziny temu, J3RZY napisał:

1). instaluje sterowniki

3). optymalizuje system

systemowego

pawel5428 likes this

12 godzin temu, J3RZY napisał:

1). instaluje sterowniki

3). optymalizuje system

360total security. Jest lekki i darmowy. Bez zbędnych dodatków. Jak dotąd sporo zablokował i uchronił mnie przed kilkoma wirusami.

Ładnie współpracuje z windows defender.