Jump to content
WinClub
P1O

Windows 10 x64 by P1O - czyli 'W1O'

Recommended Posts

P1O przedstawia własną modyfikację Windows 10.

W10 by P1O... stąd "W1O"( fanfary! :33)

Założenie projektu jest proste: instalujemy... i wio! - mamy wszystkie aktualizacje systemu i wbudowanych aplikacji oraz podstawowe programy użytkowe już na starcie. Fajne dla lamerów oraz serwisantów, którzy zaraz po oddaniu sprzętu z nowo zainstalowanym systemem obrywają od swoich klientów/znajomych/bliskich... że "to" nie działa, czy "tamto" się nie uruchamia... poza tym komp zamula, a miało być tak pięknie. Zatem dość! Po instalacji mojego systemu pobiorą się już tylko sterowniki z Windows Update i ewentualnie ostatnie definicje Defendera. Jest jeszcze OneDrive, który instaluje się automatycznie zaraz po wyświetleniu Pulpitu - nie mamy na to wpływu.

Na warsztat wziąłem ostatni oficjalny obraz Win 10x64 w wersji 1909, Oracle VM Virtualbox oraz GimageX wraz z wimscript.ini. Wszelkie dostępne aktualizacje systemu z Windows Update oraz aktualizacje aplikacji ze Sklepu Microsoft wykonane są na maszynie wirtualnej z użyciem sysprep w trybie audytu. Od siebie dodałem DX, VC++, 7-zip, LibreOffice oraz Firefox w wersji ESR. Plik install.wim jest podzielony na kilka SWM o rozmiarze mniejszym niż 4 GB, przez co można tworzyć instalki USB dla UEFI/GPT w systemie plików FAT32.

Schowek01.png

Schowek02.png

Schowek03.png

Schowek04.png

Schowek05.png

Dodane:

- aktualizacje systemu dostępne na dzień 19.07.2020

- aktualizacje wbudowanych aplikacji (19.07.2020)

- nowy Edge oparty na Chromium

- DirectX 9.0c (2.06.2010)

- MS Visual C++ Runtimes 2005-2019

- Firefox 78.0.2esr

- 7-zip 19.00

- LibreOffice 5.4.4.2 wraz z pakietem pomocy

Usunięte:

- nic

Nie ingerowałem w jakiekolwiek ustawienia systemowe, nie ma tu tweaków, lifehacków, ani tricków ułatwiających życie. System jest w pełni zgodny z założeniami Microsoftu.

Działające klucze licencyjne:

- Windows 7

- Windows 8

- Windows 8.1

- Windows 10

...przy czym nie wpisujemy klucza podczas instalacji, tylko po uruchomieniu zainstalowanego już systemu.

Na pytania o aktywatory nie odpowiadam.

Opcja aktualizacji Windows spod uruchomionego starszego systemu działa bez problemu.

Zmiana zainstalowanej już wersji Home na Pro nie wymaga nośnika, osobnej instalki, ani ponownej instalacji. Sposób na to jest opisany poniżej.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

System testowany na VM. Instaluje się i działa prawidłowo. Skanowanie sfc /scannow nie zwraca błędów. Zatem miłej zabawy. ;)

Link do pobrania:  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  CRC-32 w nazwie pliku.

O aktualizacjach będę informował w kolejnych postach.

Wszelkie uwagi mile widziane. 

P.S.

Treść tego posta jest w całości edytowana przy każdym kolejnym opracowaniu i umieszczeniu tu aktualnej mojej twórczości i może zmieniać się diametralnie - od informacji o idealnie czystym systemie, po wpisy o dodanych kolejnych programach, zatem miejcie na uwadze fakt, że niektóre wypowiedzi w tym temacie nawiązują do czegoś już bardzo nieaktualnego, a odpowiadając w temacie spójrzcie na datę aktualizacji pierwszego posta. ;)

razor1995, JanKo6, m4s and 1 other like this

W kwestii wersji 1909 ta wstawka jest ostatnia. Miałem już gotową 2004, jednak pod wpływem alkoholu stwierdziłem, że nie każdy chce mieć dograne do oryginalnego obrazu programy Firefox, 7-zip, LibreOffice i... usunąłem obraz z komputera. 

Kolejną wstawką będzie wersja 2004 bez jakichkolwiek dodatków z mojej strony. Tylko aktualizacje systemu i apek z sklepu. Ewentualnie DX i VC++. Tak to widzę.

Link, opis i screeny będę aktualizował w pierwszym poście. Jeśli temat zniknie, to znaczy, że trwa upload nowszej wersji. Przywrócę, gdy nowy link do pobrania będzie gotowy. 

Aktualizacja - wersja 2004 aktualna na dzień 24.05.2020 r. Szczegóły i link w [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

Ja osobiście uważam, że Twój system byłby dobrą bazą dla leniwych stawiających czysty system ale powinien posiadać te aplikacje, które pod wpływem "emocji" usunąłeś-w sposób znaczny skróciłby czas "stawiania" systemu. Oczywiście malkontencji zawsze moga odinstalować Twoje aplikacje i zainstalować swoje ulubione ale reszta leniwców/osób mniej technicznych miałaby prościej.

Oczywiście to Twoja decyzja czy aplikacje będą czy nie.

Masz może jeszcze link do "starej" wersji 1909 z aplikacjami, bo mam akurat osobe dla ktorej taki system to zbawienie.

P1O likes this

Niestety. Wszystkie kopie odeszły w zapomnienie. Wezmę to jednak pod uwagę i umieszczę gdzieś tu aktualny system w wersji "Lazy". ;)

Nie mam, ale coraz częściej myślę o tym, by ponowić prace twórcze i raz jeszcze wykonać i wrzucić aktualną 1909 na serwer. Wersja 2004 instalowana na czysto jest pozbawiona niektórych funkcji 1909, o czym można poczytać tu na forum. Jednak 1909 podniesiona do 2004 nie ma tych problemów. Dlatego aktualna 1909 może być smacznym kąskiem. 

Jeśli install.wim 1909 po aktualizacjach i spakowaniu do ESD zmieści się w 4GB, zrobię czyściocha bez dodanych programów. Jeśli przekroczy, to i tak będę musiał podzielić install.wim na kilka SWM, zatem dorzucę DX, 7-zip, LibreOffice i VC++. 

Nie wiem tylko, kiedy będzie można na mnie liczyć, bo aktualnie jestem w trakcie remontu i jedyne modyfikacje przychodzące mi do głowy dotyczą instalacji elektrycznej. ;)

Mam czas i chęci, dlatego pytam: Czy nadal jest zainteresowanie instalką Win 10 w wersji 1909 z aktualizacjami systemu i wbudowanych aplikacji z preinstalowaną podstawową zawartością typu, DX, VC++, Firefox ESD, 7-zip i LibreOffice?

Dajcie znać, bo zabieram się znów za 1909, a może okazać się, że większość pożąda 2004.

JanKo6 likes this

W związku z zainteresowaniem wrzucam 1909 - aktualizacja oraz informacje w [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

@JanKo6 jako jedyny polubił ostatni post, wiec możesz uznać, Kolego, że wstawka jest właśnie dla Ciebie. ;)

mysior66, Bi123 and JanKo6 like this

Jestem zadowolony z tej modyfikacji. Zainstalowałem 1909 i na niej bez problemu uruchomiłem dwie kapryśne aplikacje na których mi zależało: miks stereo na bazie Realtek High Definition Audio co pozwoliło na bezproblemowe rejestrowanie dźwięku w programie Adobe Audition oraz stary tuner ArcSoft TotalMedia pozwalający na odbiór w kompie radia i telewizji z kablówki. Aplikacje te w innych modach 1903 i 1909 wyrzucały mi komunikaty o błędach.

Windows update wkrótce podniósł mi 1909 do 2004 i nadal wszystko działa bez problemu.

Dla mnie najlepsza byłaby wersja bez Libre Office (mam stary MsOffice2007) i bez Firefoxa (jako przeglądarka i poczta od dawna służy mi Google), te dołączone musiałem usunąć.

Poza tym wszystko OK. Dzięki za włożoną pracę :).

5 godzin temu, Bi123 napisał:

Dla mnie najlepsza byłaby wersja bez Libre Office (mam stary MsOffice2007) i bez Firefoxa (jako przeglądarka i poczta od dawna służy mi Google), te dołączone musiałem usunąć.

Wiem, że w tej kwestii nie dogodzę wszystkim i zdania będą podzielone - jak po ostatnich wizytach przy urnach. ;) Sprawdź poprzednie posty tego tematu, to się przekonasz. Pozostaję przy obecnej formie (DX, VC++, LO, FF, 7Z) i pozostanę przy 1909 tak długo, jak będzie miało to sens.

Pozdro. :cheers:

P.S.

Miło mi, że na "moim produkcie" zadziałało Tobie to, co na innych nie chciało działać. :)