Jump to content
WinClub
M2905

Jak zainstalować dwa systemy na laptopie?

Recommended Posts

Ile wypowiadających  się tyle opinii i porad ( nie mówię że złych  )  a sprawa jest  prosta jak drut.

-  tak  jak wcześniej poradził Ci   [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

-  dysk ssd   Win 8.1 lub Win 10 lub Win 7

-  w zatokę  DVD  wstawiasz HDD  i  na nim  Win XP ze sterownikami SATA/AHCI

reszta to już kosmetyka i dostrajanie tak jak potrzeba.

Oczywiście  jak masz na to środki i chęci  to  modernizacja laptopa  ( było by to wskazane  ale nie koniecznie  ja bym to zrobił ).

M4T and renatan like this

Wgraj XP, potem wgraj OBOK - NOWĄ 7/8/8.1/10 Pobierasz EasyBCD, dodajesz XPka - masz do wyboru system przed bootscreenem.
Osobiście tak mam, bardzo fajna sprawa, można dodać też Linuxa, bootowalne iso np. Hirens, Acronis itp. 

15 minut temu, TheRefuze napisał:

Wgraj XP, potem wgraj OBOK - NOWĄ 7/8/8.1/10 Pobierasz EasyBCD, dodajesz XPka - masz do wyboru system przed bootscreenem.

Ale instalując systemy od najstarszego do najnowszego zawsze jest opcja wyboru systemu na czarnym ekranie przed bootowaniem. Dodatkowo w systemach ustawisz sobie system domyślny, który uruchomi się jeśli nie zmienisz opcji bootowania. Nie potrzeba EasyBCD.

TheRefuze likes this

1 minutę temu, wiktorynek napisał:

Ale instalując systemy od najstarszego do najnowszego zawsze jest opcja wyboru systemu na czarnym ekranie przed bootowaniem. Dodatkowo w systemach ustawisz sobie system domyślny, który uruchomi się jeśli nie zmienisz opcji bootowania. Nie potrzeba EasyBCD.

Zapodałem najprostszą metodę, osobiście najpierw wgrałem XP, potem na osobną partycje 7, potem pod 7 odpalilem EasyBCD, dodalem XP (naprzemienne montują się jako C: - tego oczekiwałem), dodalem kilka ISO z innej partycji, i pare razy mi uratowało sytuacje. EasyBCD coś tam robi w boot.ini i dodaje timeout, wiec niekoniecznie czarny ekran, a myślę że o taki wybór chodziło OPowi, a cudów-wianek wianek typu Dual/Hybrid Bootów raczej nie stosuje

84456773_176928920248t9knv.jpg

1 minutę temu, TheRefuze napisał:

najprostszą metodę

Najprościej jest nic nie robić. Zainstalować XP, potem nowszy system i wszystko będzie samo z automatu. Domyślnie, bez interakcji użytkownika będzie startował nowszy system. Zmiana systemu - wybór góra/dół i enter lub poczekać do zakończenia odliczania. Czas domyślny na wybór systemu na czarnym ekranie, to 30 sekund - też można zmienić. Osobiście proponuję 5 sekund.

Wybór domyślnego systemu oraz wybór czasu na dokonanie wyboru systemu:

Przechwytywanie.jpg

Powyższe działa w przypadku instalacji kilku systemów na jednym dysku fizycznym.

Jeśli zainstalujemy kilka systemów na osobnych dyskach fizycznych (pod warunkiem odłączania dysków na czas instalacji kolejnego systemu na kolejnym dysku), wtedy wybór systemu/dysku będzie pod klawiszem dostępu do listy szybkiego boot menu.

Jedno i drugie wiąże się z boot sectorem i jego ewentualnym nadpisywaniem.

40 minut temu, wiktorynek napisał:

wtedy wybór systemu/dysku będzie pod klawiszem dostępu do listy szybkiego boot menu.

no niekoniecznie :) ja np. mam tak jak piszesz instaloweane systemy i przy włączeniu kompa mam narzucony wybrany przez siebie jeden z 6 ciu systemów albo przy uruchomieniu kompa F8 i wybieram jeden z 6 ciu dysków na których są xp,w7,w8,w10 1909 ,w10 2004, w 10  19624.100  :L

Możesz śmiało instalować XP na SSD nic się nie stanie do partycjonowania użyj programu Aomei Partition Assistant. Zoptymalizuje przesunięcie dla XP oczywiście obie partycje muszą być priamry

Jako instalki XP użyj NiKKA ma zintegrowane sterowniki SATA

A może wystarczy Win7 z użyciem windowsowej wirtualki XP mode? Odchodzą wtedy ceregiele z podwójną instalacją/partycjonowaniem/bootowaniem/etc.

A może wystarczy Win7 z użyciem windowsowej wirtualki XP mode

A gry będą działać? Wydaję mi się, że nie.

1 minutę temu, M2905 napisał:

Typu NFS Carbon (na 7 bez cracka nie działa).

To masz skopaną wersje, ja w carbona, nfs u1, u2 grałem na 8.1 i 10 bez problemów 

10 minut temu, M2905 napisał:

Typu NFS Carbon (na 7 bez cracka nie działa).

Poszukaj innej wersji np tu [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]ądź kup pełną wersję zabijając cebulę w serduszku.

Napisałem ceregiele, nie kombinacje. To żadna trudność, ale trzeba "umić". Jedną zaletą wirtualki jest możliwość uruchomienia w oknie i skalowania bardzo starych programów/gierek, które chodzą w jednym wątku i badziewnej rozdzielczości np.640x480. Autor i tak zrobi co uważa za odpowiednie.