Jump to content

Czy windows 7 obecnie działający na i5-750 ruszy na Ryzen 3600 / 3100?

Recommended Posts

Mam PC na płycie asus p7h55, do tego i5-750. Zainstalowany jest windows 7, zaktualizowany wszystkim co się dało aż do końca wsparcia.

Czy po wymianie płyty głównej i cpu na coś ze stajni amd (zapewne ryzen 3600 lub nadchodzący 3100) taki system się uruchomi czy też trzeba będzie go reinstalować jakąś modowaną wersją ze sterownikami?

Dodam jeszcze, że system stoi na dysku ssd sata 3.0, stareńki plextor m6 pro.

Czy mam szukać jakiegoś konkretnego producenta lub chipsetu wspierającego windowsa 7? Które chipsety AMD wspierają podkręcanie, a które nie?

Wstępnie wybrałem coś takiego ze względu na niską cenę, widzę też, że są jakieś stery pod win 7, ale nie wiem czy wszystkie potrzebne:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Czy ta płyta umożliwia OC?

Raczej ci Win7 nie wstanie po takiej drastycznej zmianie sprzętu, ale spróbować możesz. Radze jednak wcześniej przygotować sobie odpowiednie ISO ze zintegrowanymi sterownikami do Ryzena, szczególnie USB 3.0. Chipset polecam B450, nic więcej nie potrzebujesz. Płyty polecam MSI, ewentualnie Asrock. Gigabyte u mnie już nie istnieje, jeśli chodzi o mobo, choćby dlatego - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] Ja polowałem na MSI B450m Mortar MAX, ale teraz przez wirusa ma chorą cenę, więc chyba wezmę budżetową wersję MSI B450m PRO-VDH MAX (MSI koniecznie z dopiskiem MAX i jak nie potrzebujesz pełnowymiarowej, to bierz format micro). Tu masz więcej szczegółów -

agentix likes this

A możesz mi objaśnić ten dokument google? Bo jeżeli dobrze rozumiem to on służy do sprawdzenia czy płyta pociągnie dany procesor, czy trzeba będzie ją chłodzić? No i z tego co widzę to gigabyte nie odstaje jakoś od konkurencji, aczkolwiek ja też nie przepadam za tym producentem, ze względu na problematyczny bios (na intelu).

Płyty MSI nie bierz bo ten producent sobie żartuje. Brak fastboota w jakiejkolwiek płycie pod AM4 od nich. Do tego jak jeszcze sobię przypomnę te beta biosy pod ryzena 3000 na ich płyty nie max to...

Weź sobie Gigabyte D3SH ładnie szybko startuje na fastboocie.

Ta strona pokazuje wydajność układu zasilania procesora (VRM) płyty głównej, i Gigabyte w płytach serii 4xx miał je najsłabsze w porównaniu do konkurencji. A co najgorsze, tak budował płyty, że sugerował wręcz zupełnie coś innego (dawał podwójne dławiki, za to 2x słabsze, co nie miało kompletnie sensu, zwykła atrapa. ale chodziło o to, żeby zmylić klienta i zasugerować, że jest więcej sekcji zasilania niż było ich realnie). Oczywiście w danych technicznych płyty też perfidnie kłamali. Za takie praktyki Gigashit jest u mnie spalony. Tu jest filmik, w którym gość to tłumaczy, ustawiłem ci na najważniejszy moment, bo cały film jest typowo dla elektronika, ale polecam obejrzeć -

EDIT: ooo i spec podlos się pojawił, bo jakże by inaczej :22 Chłopie, w płytach serii 4xx każdy producent dawał kość BIOSu 16MB, a że MSI miało najbardziej rozbudowane graficznie UEFI, to nie dziwne, że zabrakło im miejsca, jak mieli dodać kolejne mikrokody procesorów. Dlatego dla Ryzenów 3000 zrobili BIOS bez grafiki, proste, a i tak ten beta BIOS wygląda 100x lepiej niż oryginalny Gigashita :E Poza tym wydali płyty MAX, które mają już BIOS 32MB i wszystko gra. Ciekawe czy Gigabyte by się tyle nakombinował, żeby wszystkich zadowolić.

agentix likes this

Ale co z tego wynika niby? Przecież na gigajtach bez problemu z robisz oc i płyta nie będzie płonąć...

No Gigabyte najgorsze a MSI takie wspaniałe że przy bootowaniu mogę iść do sklepu i spowrotem... Nawet 12 sekund płyty MSI mają od włączenia do pojawienia się biosu!

3 minuty temu, podlos napisał:

Hmm patrzę na film i nie widzę żeby gigabajt był najgorszy

Bo najgorszy jest Asus, potem Asrock, Gigabyte, a najlepiej wypadły MSI, i to każda jedna, nawet ta najtańsza jest lepsza od topowego Aorusa.

7 minut temu, Widzior napisał:

Bo najgorszy jest Asus, potem Asrock, Gigabyte, a najlepiej wypadły MSI, i to każda jedna, nawet ta najtańsza jest lepsza od topowego Aorusa.

Tylko że chociażby przy topowych b450 taki Aorus Pro ma 2x nvme z radiatorami oraz realteka 1220 a konkurencyjny cenowo b450 tomahawk max ma tylko 1x nvme bez radiatora i wyraźnie słabszego realteka 892.

To jak ci zależy na długim wsparciu to raczej nie MSI ten producent pokazał że olewa strasze płyty gdzie do b450 max dał nowe biosy z agesa 1.0 0.5 a do b450 bez max nie chociaż fizycznie różnią się tylko miejscem na bios. Czyżby dalej zabrakło miejsca?

Robiłem coś podobnego dla znajomego i mimo iż sprawa dotyczyła nieco nowszego sprzętu na 1155 niestety win 7 nie wstał po przekładce dysku. System po prostu się nie uruchomił (nawet w trybie awaryjnym) tylko zawiesił podczas ładowania - widać za dużo zmian. Skończyło się reinstalacja - czyli w końcu położeniem 10 jako systemu nieco bardziej przyszłościowego nuż win 7. Ale nie ma dwóch identycznych sytuacji może u Ciebie będzie inaczej choć nie liczyłbym za bardzo na sukces. 

27 minut temu, podlos napisał:

To jak ci zależy na długim wsparciu to raczej nie MSI ten producent pokazał że olewa strasze płyty gdzie do b450 max dał nowe biosy z agesa 1.0 0.5 a do b450 bez max nie

Trollu jeden, a pokaż mi, który Aorus ma już BIOS z AGESĄ 1.0.0.5, co? Żaden !!! MSI jako pierwsze wypuściło aktualizację dla płyt MAX, a za 2-3 tygodnie dostaną ją inne. Nigdy nie było tak, że nowy BIOS pojawia się od razu do wszystkich płyt, tylko jest udostępniany sukcesywnie - na ogół od nowszych płyt do starszych. Skończyłem, nie będę się zniżał do twojego poziomu, bo to już klasyka, te twoje brednie.

3 minuty temu, Widzior napisał:

Trollu jeden, a pokaż mi, który Aorus ma już BIOS z AGESĄ 1.0.0.5, co? Żaden !!! MSI jako pierwsze wypuściło aktualizację dla płyt MAX, a za 2-3 tygodnie dostaną ją inne. Nigdy nie było tak, że nowy BIOS pojawia się od razu do wszystkich płyt, tylko jest udostępniany sukcesywnie - na ogół od nowszych płyt do starszych. Skończyłem, nie będę się zniżał do twojego poziomu, bo to już klasyka, te twoje brednie.

Tak jak napisałem b450 a b450 max to jest to samo. Po prostu brakuje im miejsca i tyle.

3 godziny temu, C9S napisał:

10 na pewno by ruszyła po takiej zmianie ale nie wiem jak z 7 ale może jak ci nie wstanie to spróbuj zainstalować stery do amd na tym pc z intelem i wtedy przełożyć sprzęt 

A jak to zrobić? Skąd wziąć takie sterowniki i czego wgl szukać?

Jeśli czysta instalka Win7 ruszy na tym sprzęcie, to na pewno ruszy po odinstalowaniu sterowników obecnych sprzętów, wykonaniu uogólnienia systemu za pomocą sysprep i zapakowaniu do nowego sprzętu. Kilka kliknięć. 

W dniu 2.05.2020 o 13:11, agentix napisał:

Czy po wymianie płyty głównej i cpu na coś ze stajni amd (zapewne ryzen 3600 lub nadchodzący 3100) taki system się uruchomi czy też trzeba będzie go reinstalować jakąś modowaną wersją ze sterownikami?

Dodam jeszcze, że system stoi na dysku ssd sata 3.0, stareńki plextor m6 pro.

NIE  ( proste pytanie a 23  polemiki !?  )  wymieniasz sprzęt  na całkiem inny niż masz  więc  wszystko robisz od  zera  , żadnych  kombinacji  a może  stery   odinstaluje  i potem zainstaluje  od AMD  !!!  NIE  , takich  rzeczy    się nie robi  bo nawet chociaż  by " wstał  "  to i tak będzie więcej problemów  niż  pożytku  nie mówiąc już o straconym czasie.

Masz  zrobić tak :

- nowe  " bebechy "  do skrzynki

- instalacja wszystkiego  od  nowa

- dostrojenie  - doczyszczenie itd.....

- przerzucenie  ewentualnie  danych

- AMEN - koniec  " grzebania " .

A TU  MASZ  WSZYSTKO  NA TEN TEMAT :