Jump to content
WinClub
franekfranek

dziwne stany sieci wi-fi spowolnienie systemu niestabilna sieć

Recommended Posts

Taka sytuacja..
Komputer dell 7450 z win 7 JG 2019 od jakiegoś czasu nieco zwolnił..  (wiem, wiem i niebawem planuję reinstalacje do JG7 2020 )

najbardziej dotyczy to przeglądarki i internetu. Być może z racji

koronawirusa i akcji szkoła w domu... sieć jest obciążona, no ale to byłaby obciążona może stale a nie z takimi wahaniami ?
Szczegóły, spostrzeżenia:

*
po uruchomieniu nie może zestawić się szybko i za jednym razem połączenie wif-fi z hotspotem ze smartfona z modyfikowanym android.

Próbowałem z inną kartą sim i drugim smartfonem android (aktualny LineageOS) i jest podobnie. Nawet z Nokią 2720, o której pisałem w innym

temacie:
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Takiej metody dostępu do internetu używam od ok roku i było dotychczas ok, tuz po uruchomieniu było połączenie. Aktualnie bywa tak, że na

ikonce na pasku zadań pojawia się wykres siły, a co jakiś czas żółty znak zapytania, a po podglądzie brak sieci i inne komunikaty typu

odświeżanie jak dobrze pamiętam. Hotspoty są w bezpośredniej bliskości komputera, zatem to nie zakłócenia czy zwykła utrata sygnału.
Wahania są do kilku minut po uruchomieniu, następnie wszystko się stabilizuje.

*
zajętość pamięci RAM ok 1,51 GB (dłuższy czas było chyba ok 1,4 GB) i 43 procesy

*
test prędkości, bardzo wolno narastający, duży ping, wynik podawał się kilka sekund:
www.speedtest.pl/test/243073184
za drugim razem sam speed test zgłasza błędy:
aż trzecim razem połączyłem się hotspotem w innej sieci przez sławną i kontrowersyjną :) Nokię 2720
www.speedtest.pl/test/243076294
nieco lepiej, ale też prędkości mniejsze niż zwykle
na szczęście po dłuższym czasie w końcu się prędkość "ucywilizowała"

*
sieć 4G, bezpośrednia bliskość nadajnika

*
bateria BIOS napięcie 1,46 V... zatem i ona winna, ale że aż  tak ?? Objawy mogą być przeróżne:

Zamówiłem nową. Dotychczas laptop leżakował z zainstalowanym akumulatorem na stacji dokującej. Czy BIOS nie jest na tyle inteligentny, żeby w razie spadku napięcia baterii guzikowej wspomagał się akumulatorem głównym ?

*

co któryś raz po uruchomieniu brak ikony z siła sygnału sieci na pasku zadań.

p.s.

sytuacja dotyczy stanu z podłączoną wcześniej wewnętrzną anteną od Lenovo oraz aktualnie z podłączeniem do tej wbudowanej.

Dziękuje z góry za każdą i zawsze przydatną pomoc !

9 minut temu, franekfranek napisał:

sieć 4G, bezpośrednia bliskość nadajnika

Proszę, oto powód. Nie ma za co i polecam się na przyszłość.

Mnóstwo ludzi korzysta teraz z internetu mobilnego, BTSy są obciążone. Jak pamiętam do tego korzystasz jeszcze z hotspota z telefonu.

Bliskość nadajnika nic tu nie da, 2 lata męczyłem się na "LTE" od Plusa z takimi prędkościami, mieszkajac 300m od nadajnika, mając na niego bezpośredni widok - router LTE wystawiony na wewnętrznym parapecie okna. Pomagało... postawienie go na zewnątrz, na balkonie - prędkości magicznie z 10Mb/s skakały do 50Mb/s :L 

Tutaj pomoże jedynie antena zewnętrzna ale też nie do końca, bo nadajnika nie "odmulisz".

Do tego najlepiej jakbyś podał SNR i RSSI sygnału z nadajnika, ale na Nokii tego nie zrobisz - są jakieś aplikacje na Androida, które to pokazują. 

Niemniej zamiast tak się bawić zainwestowałbym w modem wewnętrzny do laptopa i już. Zauważ, że tutaj będa powtarzać się wnioski z Twoich poprzednich tematów - ja to podsumuję jednym zdaniem - z gó**a bata nie ukręcisz.

17 minut temu, franekfranek napisał:

sytuacja dotyczy stanu z podłączoną wcześniej wewnętrzną anteną od Lenovo oraz aktualnie z podłączeniem do tej wbudowanej.

Mówisz o antenach Wi-Fi? 

Nic to nie da - sygnał Wi-Fi z hotspota telefonu masz mocny i na standardowych antenach. Chodzi o to jak mocny sygnał odbiera i nadaje w LTE ta Nokia czy czego tam używasz. 

19 minut temu, franekfranek napisał:

Czy BIOS nie jest na tyle inteligentny, żeby w razie spadku napięcia baterii guzikowej wspomagał się akumulatorem głównym ?

Czekaj, co? :L 

BATERIA CMOS odpowiada tylko i wyłącznie za podtrzymanie RTC i ustawień BIOS. Nawet jakbyś ją wymontował - nie odczujesz w systemie żadnych problemów, poza koniecznością konfigurowania za każdym razem swoich ustawień BIOS. 

franekfranek likes this

Baterię profilaktycznie wymieniłem...
dziwne bo raz po wyjęciu pokazała napięcie 1,46 V jak pisałem wcześniej, natomiast za drugim razem tym samym nowym miernikiem już 3,1 V.

Modem wewn odpada, karta sim służy również do dzwonienia.. jak już kalkulowac to na max zysk i minimalizując ilość gadżetów.

Ta Nokia przez swój systemik KaiOS jest porażką. No ale działa i robote robi jako tako.

Trochę z sygnałem i jego niestabilnością namieszał smartfon. Sytem android sprzed roku. modyfikowany i nie reinstalowany. Przełożylem do drugiego smartona takiego samego z nowszym systemem i jest ok. O dziwko... ten pierwszy smartfon calkiem dobrze i płynnie udostepnia sieć przez USB :)