Jump to content
WinClub
JARST

Instalacja windows 7 na ryzenie

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich

mam pytanko ? czy posiadając instalator win10 z systemem win7 da rade zainstalowac siodemeczke na ryzenie?

proszę o fachową poradę

Nie wystarczy. Który Ryzen, jaka płyta, jaki dysk systemowy? Przede wszystkim sterowniki USB 3.0. Być może sterowniki NVMe. Instalator Win 10 będzie potrzebny w przypadku posiadania dysku NVMe bez sterowników NVMe i nie oznacza od razu sukcesu. W specyficznych przypadkach instalacja Win 7 może być niemożliwa. Najpierw opisz sprzęt, a potem będziemy dyskutować.

Godzinę temu, JARST napisał:

Witam serdecznie wszystkich

mam pytanko ? czy posiadając instalator win10 z systemem win7 da rade zainstalowac siodemeczke na ryzenie?

proszę o fachową poradę

Tak można zainstalować Windows 7  ale nie polecam i nie warto , będzie Ci się wyświetlał komunikat o nieobsługiwanym sprzęcie i będziesz miał spadki oraz niestabilne fps w grach.

5 godzin temu, Napromieniowany napisał:

nie polecam i nie warto, będziesz miał spadki oraz niestabilne fps w grach.

Tak, a świstak siedzi i zawija te sreberka....Ryzen gen1 i 2 chodzą bez jakichkolwiek problemów na Win7, trzeba jedynie dodać sterowniki USB 3.0 do obrazu. Ryzen gen3 też chodzi bez problemu, jednak tu producent nie daje sterowników do części USB, które wychodzą z procesora (na ogół 4 na tylnym panelu, można użyć modyfikowanych, są różne wersje). Natomiast do USB wychodzących z chipsetów serii 3xx, 4xx oczywiście są. Jeśli chodzi o najnowsze chipsety serii 5xx, to oficjalnie nie ma do nich sterowników na Win7, ale na forach są ludzie, którzy go używają. Tu o tym pisałem -

Z laptopami sprawa wygląda zupełnie inaczej, i tu tylko Win10 (kwestia driverów do iGPU Vega). Podobnie z Ryzenami desktopowymi z iGPU Vega.

Mi chodziło o sam system tak oczywiście można zainstalować sam miałem ale czy warto ? No w moim przypadku nie choćby z powodów używania Adobe Premier , Adobe Photoshop only Windows 10 ok.. zainstalowałem sobie starsze ale w grach zauważyłem , że bynajmniej ja taki przypadek miałem problem z fps`ami dokładnie spadki i niestabilne klatki  no nie grało się przyjemnie i było to odczuwalne.Jednym słowem im nowsze podzespoły tym bardziej  DX11 odchodzi do lamusa już i bardziej wydajniejsza jest biblioteka DX12 czasami nawet na starszym sprzęcie daje kopa a czasami zamula.Zależy do czego jest mu potrzebny system.

Takie jest moje zdanie sam z początku bardzo przywiązałem się do Windows 7 ale gdy wszedł Windows 10 zaczął to przywiązywanie niszczyć i Windows 10 na chwilę obecną jest moim ulubionym systemem wpadł mi w gust a gdy wejdzie ten nowy odświeżony wygląd będzie Nr1.

Jeżeli chce zainstalować sobie Windows 7 wystarczy pobrać program smart tool on pozwala wgrać sterowniki 3.0 sam potrzebowałem kiedyś pomocy i napisałem temat dotyczący własnie tego i dostałem taką odpowiedź i przekazuję dalej :).

Dzięki wielkie za info, pozdrawiam:cheers:

Dodam tylko że chodzi o Ryzen 5 2400G.a płyta główna Aorus elite b450 dysk kingston 2000 NVMe którego zresztą bios nie widzi mimo tego ze zaktualizowałem go ora dysk SSD 250

Moze jeszcze jakies wskazówki?

@[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Dobrze podłączyłeś dysk ? Jeżeli tak sprawdź czy jest na liście M.2 Support List od płyty głównej.Inna opcja to zostawić wolne miejsce portu SATA 0 jeżeli używasz go daj na SATA 1 dysk , który masz np. ten SSD.

Edit.

Może wystarczy tylko z poziomu systemu sformatować go i będzie system go widział bo zazwyczaj nowe dyski mają nieprzydzielone miejsce i trzeba je przydzielić albo przypisać mu literę.

38 minut temu, JARST napisał:

dysk kingston 2000 NVMe którego zresztą bios nie widzi

A od kiedy BIOS widzi dyski NVMe ????

38 minut temu, JARST napisał:

Ryzen 5 2400G

No to zapomnij o Win7, nawet jak nie będziesz używał iGPU - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dodatkowo ten dysk nie ma sterów pod Win7, i pamiętam ktoś już na forum się z nim ostro męczył.

Napromieniowany likes this

To w którym miejscu gdzie będzie ten tysk NVMe widoczny? Jestem kompletnie zielony w temacie dlatego proszę o pokierowanie

19 minut temu, Napromieniowany napisał:

@[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Dobrze podłączyłeś dysk ? Jeżeli tak sprawdź czy jest na liście M.2 Support List od płyty głównej.Inna opcja to zostawić wolne miejsce portu SATA 0 jeżeli używasz go daj na SATA 1 dysk , który masz np. ten SSD.

Może wystarczy tylko z poziomu systemu sformatować go i będzie system go widział bo zazwyczaj nowe dyski mają nieprzydzielone miejsce i trzeba je przedzielić albo przypisać mu literę.

Niestety ale sprawdziłem wszystkie opcje, musi być po rostu uszkodzony ale nówka z opakowania?? No cóż zdarza się spróbuję sprawdzić na innym podobnym dysku

33 minuty temu, JARST napisał:

To w którym miejscu gdzie będzie ten tysk NVMe widoczny?

W żadnym, tylko w zakładce Boot powinna być opcja od bootowania z m.2 NVMe. Poza tym polecam przestudiować dokładnie stronę 17 w instrukcji (nie cierpię tego chaosu na płytach Gigabite)

Z56s3FJ.png

40 minut temu, Widzior napisał:

W żadnym, tylko w zakładce Boot powinna być opcja od bootowania z m.2 NVMe. Poza tym polecam przestudiować dokładnie stronę 17 w instrukcji (nie cierpię tego chaosu na płytach Gigabite)

Z56s3FJ.png

takie mam ustawienia BIOS

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jak masz dysk NVMe włożony w slot M2A, to nie dziwne, że jest problem, bo koliduje z nim Seagate ST500DM002 (wypnij go z APU SATA i podepnij do Chipset SATA 2). Jak jest włożony w M2B, to nie ma kolizji, bo Sata 2 i Sata 3 masz puste (nie polecam z niego korzystać, bo to tylko PCIe x2). Poza tym masz przecież na drugim screenie jak byk zakładkę ""NVMe Configuration".

tak ale w zakładce"NVMe Configuration" nie ma żadnych opcji :(

sprubuję jeszcze pozamieniac tak jak piszesz a jesli to nie pomoże to w pi****du z tym dyskiem podłoże go pod koła przejeżdzajacego tira:)

dzięki za poświecony mi czas

Pozdrawiam

3 godziny temu, JARST napisał:

Dodam tylko że chodzi o Ryzen 5 2400G

Jak już Tobie kolega wyżej napisał, nie ma opcji instalacji Win 7.

Godzinę temu, Widzior napisał:

Jak masz dysk NVMe włożony w slot M2A, to nie dziwne, że jest problem, bo koliduje z nim Seagate ST500DM002 (wypnij go z APU SATA i podepnij do Chipset SATA 2). Jak jest włożony w M2B, to nie ma kolizji, bo Sata 2 i Sata 3 masz puste (nie polecam z niego korzystać, bo to tylko PCIe x2).

Tutaj też Tobie dobrze napisał. Miałeś źle wpięty ten dysk Seagate.

Jeszcze 2 rzeczy chciałem dopowiedzieć dla potomnych - jak kupujecie nowy dysk, szczególnie M.2 NVMe, i macie z nim problem, to po pierwsze - zajrzyjcie do instrukcji do odpowiedniego rozdziału, a po drugie - wypnijcie wszystkie inne dyski. Liczba linii PCIe jest ograniczona i sloty M.2 bardzo często są współdzielone z innymi portami/slotami na zasadzie przełącznika (działa jedno albo drugie).

Druga sprawa - jak już będziesz miał instalować system, to na czas instalacji wypnij wszystkie inne dyski, zostaw tylko systemowy. To jest ogólnie znana zasada, ale skoro jesteś zielony w temacie, to warto to przypomnieć.

NiKKA.Labs likes this