Jump to content
WinClub
GT500s

Wspólny Windows 10 Home, Pro - co przeszkadza, a co brakuje.

Recommended Posts

Windows 10 wkurzający, rozbrykany... za niedługo przejmie większość sprzętu. Możemy nie jako spróbować jakoś zaadaptować, żeby z tym żyć. Więc prośba do Was o porady - co Was wkurza, a da się to ogarnąć uprościć, ogarnąć. Zróbmy to na zasadzie wydawcy, a nie "widzi mi sie".

Załączam wyciąg z oryginalnego ISO Windows 10 Pro 1909:
Funkcje: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Zainstalowane programy: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Zainstalowane Appki: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Proszę o umieszczanie porad np. Do usunięcia jest kalkulator appk i zastąp go Old Calculator for Windows 10 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Masz ciekawego Tweaka? Dodaj go tutaj będziemy debatować nad poprawnością tego rozwiązania.

A ja dobrze radzę oswoić i pogodzić z się z tym co jest w Windowsie 10, bo nie znajdziemy złotej reguły. Każdy jak chce, to musi sobie indywidualnie pod siebie skonfigurować.

Zaraz będą płacze, że Defender nie działa, albo nie ma Sklepu lub nie działa, Edge nie działa itp. A jak już sobie ogarną, to aktualizacja zbiorcza lub duże uaktualnienie obróci wysiłki w perzynę.

Osobiście używam Win 7 i Win 8.1 do śmierci mojej lub całkowitej systemu. Mam też Win 10 1809 LTSC, bo prędzej lub później trzeba będzie mieć. Nie używam i nigdy nie będę używał Sklepu, Edge, Cortany, Apek, Metro, więc system idealny pode mnie. Wsparcie LTSC do 2029 roku, więc mam 9 lat na zastanowienie się co potem. Wątpię, aby Win 10 był ostatnim. Na takie deklaracje, mogą nabierać się dzieci i naiwni. Jeśli ja nie będę miał racji, to cóż... do trumny i 2 metry pod ziemię.

najbardziej przeszkadza ta brzydka szata graficzna i ikony i jeszcze appx wszystkie 3 rzeczy można rozwiązać dism++ i motywem, icon packiem a jak nie chce się bawić w usuwanie to można zainstalować wersje ltsc lub ltsb 

18 minut temu, C9S napisał:

najbardziej przeszkadza ta brzydka szata graficzna i ikony i jeszcze appx wszystkie 3 rzeczy można rozwiązać dism++ i motywem, icon packiem a jak nie chce się bawić w usuwanie to można zainstalować wersje ltsc lub ltsb 

Skupiajmy się na funkcjonalności. LTSC i LTSB nie korzystam z aktywatorów bo mam licencje na home i pro 10 więc odpada. 90% Moich klientów ma Home i jest z założenia że ma działać tzw gry, biurokracja, filmy, przeglądarka.

no to tylko wywalić sklep i appx chyba że ktoś w forze gra kilka usług wyłączyć skryptem remove spy aio i to wszystko 

7 minut temu, GT500s napisał:

90% Moich klientów ma Home i jest z założenia że ma działać tzw gry, biurokracja, filmy, przeglądarka.

Czyli nic nie rób, tylko oddaj zaraz po zainstalowaniu systemu. Ja już dawno tak robię. 99,9% ludzkości nie ogarnie i tak tego co zrobisz, a będą tylko pytać narzekać.

To jest koniec modyfikowania systemów (Win 10). Microsoft dopiął celu.

4 minuty temu, wiktorynek napisał:

Czyli nic nie rób, tylko oddaj zaraz po zainstalowaniu systemu. Ja już dawno tak robię. 99,9% ludzkości nie ogarnie i tak tego co zrobisz, a będą tylko pytać narzekać.

no własnie mody to xp i 7 ewentualnie vista i 8.1 :)

4 minuty temu, wiktorynek napisał:

Nie wkurza CIe OOBE jak klikasz nie nie nie nie nie ... ? :P

No to napewno kwestia ociężałości systemu i faktu, że wszystko robi w tle bez wiedzy użytkownika. Napewno trzeba by ogarnąć kwestie automatycznych aktualizacji. Co do wpisów w OOBE - można to łatwo wyrzucić odpowiednią opcją w NT lite.

Pozdrawiam.

2 godziny temu, C9S napisał:

no to tylko wywalić sklep i appx chyba że ktoś w forze gra kilka usług wyłączyć skryptem remove spy aio i to wszystko 

Gdyby aplikacje, które tam są były normalnie dostępne to by bym się zgodził - tutaj microshit uzależnia od tego trochę bulshittu.

Czego brakuje? Tego, by normalnie w systemie była zainstalowana aplikacja skanowanie, a nie co komputer to przychodzi mi ją instalować (nie mówiąc jak mi i komuś ułatwia pracę).

Przeszkadza oczywiście wszechobecna telemetria na każdym kroku. Dobry system to goły i stabilny system, do którego wystarczy doinstalować programy i sterowniki. To ostatnie nawet w 10 działa nieźle, ale czegoś brakuje mi jak wyżej z czasów Xp i 7 - takiej niezależności i możliwości decydowaniu o wszystkim (takie mam tylko wrażenie). Obecnie nie pamiętam, ale było kilka rzeczy, których mi brakowało w ustawieniach.

2 minuty temu, SilverShai napisał:

Gdyby aplikacje, które tam są były normalnie dostępne to by bym się zgodził - tutaj microshit uzależnia od tego trochę bulshittu.

Czego brakuje? Tego, by normalnie w systemie była zainstalowana aplikacja skanowanie, a nie co komputer to przychodzi mi ją instalować (nie mówiąc jak mi i komuś ułatwia pracę).

Przeszkadza oczywiście wszechobecna telemetria na każdym kroku. Dobry system to goły i stabilny system, do którego wystarczy doinstalować programy i sterowniki. To ostatnie nawet w 10 działa nieźle, ale czegoś brakuje mi jak wyżej z czasów Xp i 7 - takiej niezależności i możliwości decydowaniu o wszystkim (takie mam tylko wrażenie). Obecnie nie pamiętam, ale było kilka rzeczy, których mi brakowało w ustawieniach.

są lepsze odpowiedniki tych aplikacji 

3 minuty temu, C9S napisał:

są lepsze odpowiedniki tych aplikacji 

Nie wątpie, ale ów skanowanie daje możliwość zapisu do PDF i działa z każdym zainstalowanym skanerem także podajnikiem ADF. W 7 trzeba było mieć odpłatny program tutaj jest to możliwe w ramach systemu i bez kosztów. W przypadku innych to jak wspomniałem wystarczy instalator i wówczas można się obyć bez nich lub jak wspomniałeś zastąpić lepszym softem.

Ja mam przygotowane ISO Windowsa tak 
Wyłączone całe OOBE  jedynie o co pyta to nazwa konta
Dodane OEM Information + Własna tapeta (Jak brakuje OEM to klient nie ma 30 dni supportu bezpłatnego)
Programik typu OneClick który ustawia wszystko co i tak ustawiałem po instalacji na pulpicie (Przed oddaniem komputera jest usuwany)

Godzinę temu, kamiloxf napisał:

Ja mam przygotowane ISO Windowsa tak 
Wyłączone całe OOBE  jedynie o co pyta to nazwa konta
Dodane OEM Information + Własna tapeta (Jak brakuje OEM to klient nie ma 30 dni supportu bezpłatnego)
Programik typu OneClick który ustawia wszystko co i tak ustawiałem po instalacji na pulpicie (Przed oddaniem komputera jest usuwany)

robiłeś to przez unateendend.xml czy jakoś inaczej?