Jump to content
WinClub
rocki80

Instalacja Linuksa obok Windowsa

Recommended Posts

Witam,mam kilka pytań,ze względu że posiadam nadal tą starą Vistę,chciałbym na czas zakupu nowego sytemu a to jeszcze trochę potrwa,zainstalować Linuksa albo  samego lub obok Visty na laptopie,w taki sposób żeby nie utracić ukrytej partycji Recovery,podobno Linuks Mint jest bardzo lekki potrzebuje tylko 2GB na pena,koledzy bardzo was proszę o pomoc jak i co ? Wierzę w Was pomóżcie.

Utwórz sobie na końcu dysku partycje o wielkości przynajmniej 16GB za pomocą [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] a później ją usuń tak żeby zostało wolne nie przydzielone miejsce.

Odpal Linux Mint z pendrive lub płyty jak tam chcesz i instalator już Cię poprowadzi. Instalator wykryje tą partycje i na niej zainstaluje system. Zaznacz opcję 'zainstaluj do odtwarzania multimediów i MP3 (jakoś tak pisze).

Polecam Linux Mint Cinnamon x32bit.

Rozumiem,a jak wygląda sprawa jak bym chciał zainstalować Linuxa Mint na zewnętrznym dysku podłączonym pod stacjonarny komputer czy to problem że na tym zewnętrznym dysku mam dużo danych filmy itp?

No dobrze,jak już piszę i pytam, to zapytam :) bo już mnie ta Vista wykańcza, jak pisałem dopiero za pare miesięcy będę mógł zakupić legalny system Win10 lub 7-ke, moje kolejne pytanie: czy na moim laptopie mogę spokojnie zainstalować tylko Linuksa na czas zakupu Windowsa? oraz czy będę mógł wtedy jak zainstaluje Linuksa (gdyby znalazł się kupiec) przywrócić laptop do fabrycznych ustawień ? laptop ma Recovery z której wypaliłem płytę dvd z systemem fabrycznym?

jeżeli nie potrzebujesz żadnych programów co masz na windowsa to możesz a viste możesz sobie zawsze postawić znowu a tak wogle to jakie są podzespoły tego lapka że ci vista laguje 

Potrzebuje aktualnej przeglądarki, żeby filmy oglądać i muzyki posłuchać to wszystko. Podzespoły? nie rozumiem, no przeglądarka nie aktualna,Vista już bez wsparcia. O jakie podzespoły chodzi ? Proszę tylko aby ktoś mi napisał jaki mi Linux proponuje co posiada dużo funkcji a zarazem lekki , oraz o potwierdzenie że : jeżeli zrobiłem płytę z systemem fabrycznym a jak Linuxa zainstaluje to  czy odzyskam system ?  jak to robiłem klawiszem F8 ?  bo przecież nie będzie już wtedy tej ukrytej partycji  ale  płyta jest z systemem.

:OI  gdzie  Ty się za linuksa zabierasz  jak Ty  Windowsa  znasz tylko pod klawiszem  F8 !?

Masz  tu  poradniki co i jak zrobić  więc radzę najpierw tam  poczytać  , nauczyć się czegoś  a sam dojdziesz do tego jakiego linuksa  zainstalować.

Jak już konkretnie  się pytasz  o coś  to  podajesz :

Model tego laptopa  i wszystkie parametry jakie on posiada  czyli tak zwany dowód osobisty tego sprzętu  a po to żebyśmy  wiedzieli co ci polecić  , szklane kule dawno się wszystkim potłukły .

przeglądarkę i playera ze spokojem odpalisz a podespoły po to żeby móc ci coś doradzić a pozatym jak na tym vista laguje to nowe windowsy też mogą bo nie maja wcale mniejszych wymagań 

Procesor :Inte l(R)Pentium(R)Dual CPU T 2390@1,86GHz

Pamięć: 3GB RAM

System: Vista 32 bit

SP2

Producent:Toshiba

1 godzinę temu, zbigniew59 napisał:

Jaki komputer - laptop płyta główna, procesor, pamięć, dysk.

Jakiej przeglądarki używasz?

A windowsa niekoniecznie musisz kupować.

Dysk 200GB, Mozilla Firefox ( płyta głowna nie znam )

"A windowsa niekoniecznie musisz kupować " tzn?????

No i teraz jesteśmy prawie w domu.

Minta z XFCE  będzie  ok

A jak chcesz WIN i Linux   to  Win 7 albo 8.1  dobrze zrobiony pod słabe sprzęty  ( masz tu takie  na forum )  i  Minta z XFCE  .

Nie podałeś jaki dysk masz - pewnie jakiś hdd 5400 jeżeli tak to radziłbym  Ci go wymienić na SSD , dołożyć ramu   i będzie lepiej działał .

Dysk i ram kupisz już za nie duże pieniądze.

Godzinę temu, C9S napisał:

przeglądarkę i playera ze spokojem odpalisz a podespoły po to żeby móc ci coś doradzić a pozatym jak na tym vista laguje to nowe windowsy też mogą bo nie maja wcale mniejszych wymagań 

1 godzinę temu, woj_ani217 napisał:

:OI  gdzie  Ty się za linuksa zabierasz  jak Ty  Windowsa  znasz tylko pod klawiszem  F8 !?

Masz  tu  poradniki co i jak zrobić  więc radzę najpierw tam  poczytać  , nauczyć się czegoś  a sam dojdziesz do tego jakiego linuksa  zainstalować.

Jak już konkretnie  się pytasz  o coś  to  podajesz :

Model tego laptopa  i wszystkie parametry jakie on posiada  czyli tak zwany dowód osobisty tego sprzętu  a po to żebyśmy  wiedzieli co ci polecić  , szklane kule dawno się wszystkim potłukły .

Skąd Ty wiesz że Windowsa jak piszesz  znam tylko pod klawiszem F8? hmm?

2 minuty temu, woj_ani217 napisał:

Minta z XFCE  będzie  ok

A jak chcesz WIN i Linux   to  Win 7 albo 8.1  dobrze zrobiony pod słabe sprzęty  ( masz tu takie  na forum )  i  Minta z XFCE  .

Nie podałeś jaki dysk masz - pewnie jakiś hdd 5400 jeżeli tak to radziłbym  Ci go wymienić na SSD , dołożyć ramu   i będzie lepiej działał .

Tylko że Win7 legal nie kupię za małe pieniądze :) no nie jestem taki bogaty obecnie .

8 minut temu, woj_ani217 napisał:

Minta z XFCE  będzie  ok

Dysk:MK 2046GSX 200,0GB

2 minuty temu, rocki80 napisał:

Skąd Ty wiesz że Windowsa jak piszesz  znam tylko pod klawiszem F8? hmm?

Wywróżyłem z fusów    "  czy odzyskam system ?  jak to robiłem klawiszem F8 ?  bo przecież nie będzie już wtedy tej ukrytej partycji  "    jak  byś miał  pojęcie  to byś takich pytań nie zadawał.

Tu nie ma co się wstydzić tylko pisać , jestem zielony w temacie  proszę o pomoc  i  to wszystko , nie wszyscy muszą być  fachowcami  ,ale  naukę i zdobywanie wiedzy  zaczyna się od podręczników.

Masz tu na forum tyle poradników , temat był już tyle razy wałkowany  że jak byś trochę się wysilił  to byś  pytał tylko o " kosmetykę  "  a nie o podstawy.

najsampierw instalujemy windows , a pozniej linux :good3:

bo na odwrot to nam win rozwali grub2 czyli boot linuxa

17 minut temu, G77 napisał:

najsampierw instalujemy windows , a pozniej linux :good3:

bo na odwrot to nam win rozwali grub2 czyli boot linuxa

rozumiem,dzięki za podpowiedź.

Poszukaj w dziale modyfikacje jakiegoś windowsa w wersji 32bit - bo masz mało ramu i 64bit będzie słabiej chodził.

Następnie w dziale niezbędnik-aktywatory wybierz któryś i nim aktywuj.

Jeśli używasz laptopa jako domowy-nie firmowy - nie ma to znaczenia - prawie.

NIKT się tym nie przejmuje.

A linuxa zainstaluj najpierw rufusem na pena - i uruchom jako live. Możesz go tak zawsze używać bez instalacji.

Dopiero jak się zdecydujesz możesz zainstalować na dysk.

Ze względu na sterowniki wi-fi  -  dany linux może ich nie mieć i wi-fi nie będzie działać.

A z instalacją tych do twojego laptopa możesz mieć problemy.

U mnie na mincie musiałem doinstalować sterowniki wi-fi  - w wersji live to nie możliwe.

Fajny jest elementary OS - działało wi fi na live. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Fajny jest deepin - ma od razu chrome - jeśli ktoś używa - ale chyba trzeba go instalować - nie wiem dokładnie.

Ja mam osobny dysk na którym instaluję różne systemy - nie bawię się w wirtualizacje - wyjątek macOS.

Na live nie można nic zmodyfikować bo zawsze startuje default. Chyba? 

5 godzin temu, rocki80 napisał:

Witam,mam kilka pytań,ze względu że posiadam nadal tą starą Vistę,chciałbym na czas zakupu nowego sytemu a to jeszcze trochę potrwa,zainstalować Linuksa albo  samego lub obok Visty na laptopie,w taki sposób żeby nie utracić ukrytej partycji Recovery,podobno Linuks Mint jest bardzo lekki potrzebuje tylko 2GB na pena,koledzy bardzo was proszę o pomoc jak i co ? Wierzę w Was pomóżcie.

Proponuję ci inną dystrybucję która na bank ma wszystkie sterowniki do wifi i ramu dla systemu potrzebuje tylko ok 65mb nazywa się to Q4OS , porządne distro [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

1 godzinę temu, rocki80 napisał:

Procesor :Inte l(R)Pentium(R)Dual CPU T 2390@1,86GHz

Pamięć: 3GB RAM

System: Vista 32 bit

SP2

Producent:Toshiba

"A windowsa niekoniecznie musisz kupować " tzn?????

ja bym na to nawet nowszej windy nie instalował linux to dobry pomysł na taki sprzęt skoro przeglądarkę tylko potrzebujesz 

Po prostu testuj jak ci napisałem - ale tylko jeśli jest to wersja 32bit - nic ci się nie zepsuje - a jeśli masz org na płytach - zawsze możesz wgrać orginał.

A vista ci muli bo pewnie jest zawalona na maksa - nie czyszczona. Poszukaj na tym forum tematu o vista - niektórzy nawet ją chwalą.

Sam bym się nią pobawił - mam sentyment - podoba mi się do dzisiaj - ale na moich sprzętach już nie działa. Np. Podobała mi się opcja dreamscene - ruchoma tapeta - i ogólnie wygląd.

Możesz nawet wgrać czystą  - jest w dziale modyfikacje  - i sprawdzić jak działa czysta - bo ta org z twojego laptopa i tak ma pełno syfu od producenta - który już dawno nie działa.

jeszcze możesz spróbować zainstalować tą viste ale nie z reconvery tylko oryginalnego iso [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] i zainstalować sterowniki ze strony producenta lapka to też może trochę pomóc 

17 godzin temu, zbigniew59 napisał:

Po prostu testuj jak ci napisałem - ale tylko jeśli jest to wersja 32bit - nic ci się nie zepsuje - a jeśli masz org na płytach - zawsze możesz wgrać orginał.

A vista ci muli bo pewnie jest zawalona na maksa - nie czyszczona. Poszukaj na tym forum tematu o vista - niektórzy nawet ją chwalą.

Sam bym się nią pobawił - mam sentyment - podoba mi się do dzisiaj - ale na moich sprzętach już nie działa. Np. Podobała mi się opcja dreamscene - ruchoma tapeta - i ogólnie wygląd.

Możesz nawet wgrać czystą  - jest w dziale modyfikacje  - i sprawdzić jak działa czysta - bo ta org z twojego laptopa i tak ma pełno syfu od producenta - który już dawno nie działa.

Vista nie jest zawalona,poważnie,wszystkie Toshibowskie programy odinstalowałem programem Revo Uninstaller (pełna deinstalacja) na pulpicie mam tylko starą przeglądarke, antywira, vlc media player, i praktycznie to wszystko, instalowałem czystą Viste i taką i bez różnicy , gdybym wiedział że mogę spokojnie 7-ke zainstalować to bym się skusił, tam wszystko działa