Jump to content
WinClub
TomoS

Odzyskanie usuniętego pliku (30GB)

Recommended Posts

Poleci ktoś jakiś dobry program do odzyskiwania danych (byleby nie aplikacje pokroju Recuva które nic nie robią). Potrzebuje odzyskać plik o wadze ponad 30GB z dysku zewnętrznego. Czy jest taki program który to potrafi jeśli chodzi o warunki domowe?

2 minuty temu, TomoS napisał:

byleby nie aplikacje pokroju Recuva które nic nie robią

Nie wiem jakie masz problemy z Recuva, która jest niemal genialna już w opcjach domyślnych. Chyba że sobie wyobrażasz program, który odpalisz, klikniesz i przywróci pliki - takich nie ma.

Po prostu go usunąłeś bez nadpisania i formatowania? - każdy sobie poradzi. Uruchamiasz normalne skanowanie i na liście wyszukanych, zaznaczasz ten o który chodzi.

8 minut temu, wiktorynek napisał:

Nie wiem jakie masz problemy z Recuva, która jest niemal genialna już w opcjach domyślnych. Chyba że sobie wyobrażasz program, który odpalisz, klikniesz i przywróci pliki - takich nie ma.

Po prostu go usunąłeś bez nadpisania i formatowania? - każdy sobie poradzi. Uruchamiasz normalne skanowanie i na liście wyszukanych, zaznaczasz ten o który chodzi.

Sprawdzałem każdym darmowym programem i żaden nie znalazł mi tego pliku. Zamiast tego jakieś dziwne z rozszerzeniem .png o wadze ponad 3GB który nie dało się odtworzyć. Nie ufam tego typu programom bo żaden mi nie pomógł nawet po zwykłym usunięciu bez nadpisania.

31 minut temu, TomoS napisał:

Potrzebuje odzyskać plik o wadze ponad 30GB z dysku zewnętrznego

26 minut temu, wiktorynek napisał:

Po prostu go usunąłeś bez nadpisania i formatowania

Nie piszesz ile ma ten dysk, czy nadpisałeś po usunięciu, to wszytko jest ważne.

Pełny skan dysku 500 GB trwał 28 godzin i 24 odzyskiwanie 180 GB, ale się opłaciło.

Dysk 1TB, nic nie nadpisywałem. Po prostu usuwałem zbędne kopie (co było błędem) i zostawiłem jedną która okazała się pusta (po wypaleniu na kartę obrazu raspberry pi, karta była po prostu pusta). Z tym że ten program r-studio jest w wersji demo. Chyba że coś źle odpalam.

.png o rozmiarze 3GB?

Nie wiem co robisz nie tak, ale zwykłe usunięcie wszystkiego z dysku, karty pamieci, pendrive po odpaleniu recuva znajduje wszystko w ciągu kilku minut.

Oczywiście jak nadpiszesz, to trzeba uruchomić głębokie skanowanie i potrwa to dosyć długo lub bardzo długo. Nie ma też wtedy gwarancji odzyskania wszystkiego.

Z programów znajdziesz nawet portable:

OnTrackEasyRecovery

GetDataBack

SSD Data REcovery

Undelete Plus

UndeleteMyFiles

Wise Data REcovery

6 minut temu, TomoS napisał:

Dysk 1TB, nic nie nadpisywałem. Po prostu usuwałem zbędne kopie (co było błędem) i zostawiłem jedną która okazała się pusta (po wypaleniu na kartę obrazu raspberry pi, karta była po prostu pusta). Z tym że ten program r-studio jest w wersji demo. Chyba że coś źle odpalam.

41 minut temu, wiktorynek napisał:

Uruchamiasz normalne skanowanie i na liście wyszukanych, zaznaczasz ten o który chodzi.

Jak zrobisz tak jak pisze wiki to będzie szybciej, zajrzyj jeszcze raz do r-studio.

Polecam LiveCD.

Na razie skanuje R-Studio. Dam znać czy coś znajdzie. Już widze że znajduje duże pliki więc może jest jakaś szansa. Recuva znajdował mi tylko pliki do paru GB. Ogólnie dziwne pliki pokazywał. Dziwne rozszerzenia, nazwy itp. Nigdy nie miałem z niego żadnego pożytku.

R-Studio nie pomógł. Znalazł mi tylko ostatnią kopię której... nie usuwałem. No nic. Mówi się trudno.

Dodam też że dla testu usunąłem plik i chciałem sprawdzić czy R-Studio mi go znajdzie po skanowaniu. Jak się okazało, po pliku nie ma śladu...Także fajny ten program. Straciłem przez niego kilka godzin.

17 godzin temu, jarexpol napisał:

Nie piszesz ile ma ten dysk, czy nadpisałeś po usunięciu, to wszytko jest ważne.

Pełny skan dysku 500 GB trwał 28 godzin i 24 odzyskiwanie 180 GB, ale się opłaciło.

Jakim cudem u Ciebie pełny skan trwał 28h a u mnie zaledwie 1h40 przy dysku 1Tb? Mialem ustawione wolne skanowanie. 

Ja kiedyś sformatowałem dysk i R-Studio odzyskał mi prawie wszystkie pliki (jakaś część nie nadawała się do odczytu, ale ponad dziewięćdziesiąt kilka procent była Ok). Ważne żeby nie nadpisywać danych, zapisywać odzyskane pliki na innym dysku. Tu też chwalą ten program. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Również Recuwa ma dobre opinie.

18 godzin temu, TomoS napisał:

Dodam też że dla testu usunąłem plik i chciałem sprawdzić czy R-Studio mi go znajdzie po skanowaniu. Jak się okazało, po pliku nie ma śladu...

1 godzinę temu, TomoS napisał:

To nie wiem dlaczego u mnie nie znajduje świeżo usuniętego pliku...

Czyli to nie problem w programie (dowolnym), tylko masz jakiś problem z dyskiem albo nie wiem co robisz. Nie masz przypadkiem uruchomionego w tle programu czyszczącego z opcją zamazywania wolnego obszaru?

Każdy program bez wyjątku odzyska plik usunięty na zasadzie zwykłego usunięcia przez kosz czy bezpośrednio. Warunek - nie można nic nadpisać (również nic zainstalować, oczyszczać jakimś narzędziem, defragmentować).

Większość programów bez problemu poradzi sobie również z odzyskaniem plików sformatowanych w normalnym trybie czyli nadpisanych zerami.

Większość poradzi sobie także w przypadku utraty tablic partycji.

Niestety nie ma opcji odzyskania domowym sposobem jeśli nadpiszesz dany obszar programami, małymi plikami, usuniesz plik z opcją zamazania (nadpisanie różnymi algorytmami).

8 minut temu, TomoS napisał:

Dysk z którego próbuje odzyskać cały czas leży pod biurkiem i służy tylko jako kopia. Nic na nim nie robie.

Może usunąłeś na takiej zasadzie , że nie do kosza itd. tylko trwale , nie wiem jak działają usunięcia z dysków/pamięci flash ale tutaj po prostu mogłeś usunąć na stałe np. z powodu wielkości pliku nie został przeniesiony do kosza z racji wagi pliku bo nie które pliki zbyt duże do przeniesienia do kosza zostają *chyba bezpowrotnie usunięte...tak myślę tylko.

Z dysku zewnętrznego nic nie trafia do kosza systemowego. Widocznie z dysków zewnętrznych nie da się odzyskać tak łatwo. 

Teraz, TomoS napisał:

Z dysku zewnętrznego nic nie trafia do kosza systemowego. Widocznie z dysków zewnętrznych nie da się odzyskać tak łatwo. 

Co prawda to prawda ale dysk zewnętrzny to zwykły dysk umieszczony w pudełku :) Skoro masz problem sprawdź zasadę usuwanie plików z takiego dysku zewnętrznego co się dzieje z usuniętymi plikami podam Ci link do wyszukanych słów może znajdziesz coś ciekawego co Ci może pomóc.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

9 minut temu, TomoS napisał:

Z dysku zewnętrznego nic nie trafia do kosza systemowego.

Oczywiście że trafia! - z HDD i SSD. Natomiast nie trafia z pendrive i kart pamięci.

9 minut temu, TomoS napisał:

Widocznie z dysków zewnętrznych nie da się odzyskać tak łatwo.

Bez znaczenia. Możesz wewnętrzny wyjąć, podłączyć pod USB i odzyskiwać.

P.S. Być może właśnie tych plików nie usunąłeś poprawnie z kosza albo odpiąłeś dysk nieprawidłowo, czyli zbyt szybko, przed odłączeniem zasilania i komunikatem o pozwoleniu na taką operację.

Napromieniowany likes this

To już nic nie wiem. Dzięki za sugestie ale dalsza próba odzyskiwania nie ma w takim razie sensu. Musze na przyszłość pomyśleć dwa razy zanim usune kopie które mogły się przydać. Temat można zamknąć

PS. Nigdy nie odpinam dysku jeśli trwa jakiś zapis/odczyt na nim. Nigdy.

Uruchomiłem skanowanie dysku zewnętrznego gdzie dużo usuwam, jak skończy zamieszczę dane.

Pełny skan robiłem jakieś pięć lat temu i dysk był zapisany w 90 procentach.

26 minut temu, TomoS napisał:

PS. Nigdy nie odpinam dysku jeśli trwa jakiś zapis/odczyt na nim. Nigdy.

OK, ale czy używasz bezpiecznego systemowego odpinania? W dysku powinna najpierw przestać migać dioda (stałe świecenie) informująca o statusie pracy, a następnie zgasnąć po zastosowaniu bezpiecznego odpinania systemowego.

4 minuty temu, wiktorynek napisał:

OK, ale czy używasz bezpiecznego systemowego odpinania? W dysku powinna najpierw przestać migać dioda (stałe świecenie) informująca o statusie pracy, a następnie zgasnąć po zastosowaniu bezpiecznego odpinania systemowego.

Tak. Zawsze.

Naprawdę nie wiem dlaczego żaden program nie wyszukuje usuniętych plików.

P.S. Jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Skoro nie program czyszczący , to czy czasem jakiś antywirus, który ewentualnie posiadasz, nie ma opcji zamazywania plików?