Jump to content
WinClub
wiktorynek

Instalacja sterowników grafiki Intel i Nvidia w systemach Windows 10 LTSB i LTSC

Recommended Posts

Uwaga dla wszystkich korzystających z systemów LTSB i LTSC - systemy te nie mają Sklepu, a co za tym idzie od pewnego czasu powstał problem z instalacją sterowników grafiki od Intela i Nvidia, ponieważ obydwie korporacje zaczęły wydawać sterowniki DCH, które nie mają panelu sterowania. Panel sterowania pobierany jest ze Sklepu. Oprócz systemów LTSB i LTSC, problem będą mieli też użytkownicy modyfikowanych systemów z wyciętym lub wyłączonym Sklepem.

Nvidia od wersji 441.66 swoich sterowników, wprowadziła sterowniki DCH: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Po ich zainstalowaniu zniknie panel sterowania, który można pobrać ze Sklepu lub w ogóle nie będzie można zainstalować sterowników.

Nie wiem dlaczego, ale Nvidia ukryła możliwość pobierania sterowników standardowych. Aby je pobrać trzeba przejść do wyszukiwania sterowników archiwalnych i beta i tam wybrać najnowsze sterowniki w wersji standardowej: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tu kłania się również problem sterowników DCH od Intela. W przypadku Intela trzeba zainstalować starsze sterowniki standardowe - tu ostatnie bez DCH: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Przechwytywanie1.jpg

Prawdopodobnie producenci "umilili" życie swoim klientom i zgłaszane są problemy, że nie można zainstalować sterowników Standardowych na laptopach z kartami RTX2xxx w połączeniu z funkcją Optimus, czyli grafikami zintegrowanymi Intela.

Prawdopodobnie producenci laptopów OEM wprowadzają jakąś blokadę:

""DCH" (Declarative, Componentized, Hardware Support Apps) odnosi sie do nowych, wstepnie instalowanych pakietów przez producentów OEM i wdrazajacych wzorzec Microsoft Universal Driver."

W każdym razie zastosowano brzydki chwyt uniemożliwiający tym osobom korzystanie z systemów bez Sklepu.

P.S. Dodatkowo karty RTX2xxx są obsługiwane przez Win 10 od wersji 1803 wzwyż. Analogicznie sterowniki DCH Nvidia działają na systemach Win 10 od 1803 wzwyż.

Próbowałem jeszcze raz ale te starsze wersje sterowników do grafiki nie działają u mnie na 9 generacji ;/ więc ja jestem skazany na DCH niestety...

Hej a ja mam płytę główną gigabyte z170 gamming k3 i procesor intel core i7-6700k czyli 6-stej generacji no i właśnie chcę zainstalować te ostatnie sterowniki bez dch od intela co podaliście w linku przez stronę station driver ale ten plik waży 145 mb no i pobrałem z tej strony co podaliście link ale nie widzę instalki, są tylko foldery: Lang i ocl_cpu_rt a obok tych folderów jakieś pliki i tam też szukałem insalki. No nie wiem, może wy wiecie pod jakim plikiem czy folderem jest instalka od sterowników intel? Pomóżcie. Pozdrawiam. Dodam jeszcze, że mam windowsa 10 1909 i nie wiem czy te ostatnie sterowniki intela bez dch spasują do tej wersji, bo też szukałem tych sterowników do tej płyty głównej ale ostatnia wersja jest pod wersję  windowsa 10 1809.

Edited by felcio11a
Zapomniana wiadomość

14 minut temu, felcio11a napisał:

ale nie widzę instalki

A komu potrzebna instalka? Większość driverów najlepiej instalować z menedżera urządzeń po pliku .inf

Jak pobrałeś i masz w folderze plik inf - kliknij prawym klawiszym myszy i - instaluj - następnie restart.

Widzior - jesteś trochę chamski na tym forum - może taki masz charakter?

Zauważyłeś że to jest nowy i może mieć zerowe pojęcie na ten temat?

Ludzie tutaj szukają porad.

A jak instalować z menedżera urządzeń po pliku .inf mógłbyś wytłumaczyć lub dać link a nie popisywać się jaki ty jesteś mądry.

Trochę cierpliwości przy odpowiedzi na pytania.

Z twoich odpowiedzi na tym forum widzę że jesteś bardzo nerwowy - troche spauzuj.

Nic do ciebie nie mam i to nie jest atak na ciebie.

/s/eta and szymibtw like this

A co jest niby takiego chamskiego w moim poprzednim poście? Mój sposób pisania jest często sarkastyczny, ironiczny czy prowokacyjny, i może się co niektórym nie podobać, ale z doświadczenia wiem, że danie komuś kopa do myślenia przynosi najlepsze korzyści.

woj_ani217 likes this

4 godziny temu, szymibtw napisał:

Próbowałem jeszcze raz ale te starsze wersje sterowników do grafiki nie działają u mnie na 9 generacji ;/ więc ja jestem skazany na DCH niestety...

Coś chyba kiepsko próbowałeś , wszystko idzie zrobić no prawie wszystko , ale te sterowniki idzie  przerobić .

Nigdy nie korzystałem  ( chyba tylko dla testów dla uparciuchów ) z systemów  ze Sklepem bo jest on psu na budę potrzebny no i  MS tylko.

Pewno że te głąby z MS robią wszystkim pod górkę , ale idzie ich olać  i pokazać im środkowy.

Sprawy personalne mam gdzieś tzw między Wami :E :22

A co do driverów. Jak chcecie się czegoś nauczyć postawcie sobie system na wirtualnym dysku i uruchomcie go z boot.

Czy mam wszystkie sterowniki chipsetu INF :g: Stawiam maszynę, instaluję z oficjalnego źródła sterowniki i ach Ci niegrzeczni Intelowcy telemetryczni tu usługa tam usługa a i loga skurczybyki zrobili!  Loga? Loga  Oł je a tam....

Wycięty fragment z Intel Chipset Software and Drivers

a tutaj z Intel Management Engine 

Natomiast tu z Intel Rapid Storage Technology

Halyna nastąp się, Halyna wypnij się, Nerd Ci wciśnie sterownika wg powyższej kolejności :22 tzw PPM Zainstaluj plik [iNF] :E

I tak śledzimy resztę, ale co z panelem nvidia a DCH wymaga sklepu który prawie każdy tuner z bożej łaski usuwa :E A no w naszej świątyni ojciec wiktorynek zapodał gdzie pobrać pełne sterowniki wraz z panelem, ale może by je uszczuplić bo po co mi jakieś szadoły, stery do portu USB C jak go nie mam. A Co tam Madzia G. ma swoje tasaki, a NVidiowcy mają NVCleanstall. 

P.S. Warto zainstalować Biblioteki przed ową orgią bo NV Panel go potrzebuje.

marcin23imk likes this

13 godzin temu, J3RZY napisał:

a jak się ma instalacja sterowników przez IObit Driver Booster?

Wszelkie menedżery pobierania sterowników obsługują sposób instalacji trybu tekstowego przez inf - jak to wychodzi w tym konkretnym przypadku czyli laptopach 9 gen + RTX2xxx nie wiem, bo nie mam na czym przetestować.

Pytanie jest zasadnicze - jaki sterownik jest domyślnie zaktualizowany w bazach danego menedżera pobierania sterowników?

Druga kwestia - jeśli uruchomisz go online, to w tym momencie zacznie działać WU w poszukiwaniu sterowników oraz Sklep w poszukiwaniu panelu sterowania dla DCH.

Z Win 10, nie jest prosto, a raczej jest mega skomplikowanie. Nie na wszystkie pytania znam odpowiedzi, bo jest taka różnorodność sprzętowa i konfiguracyjna wśród producentów, że nie sposób przetestować choćby 1%.

Można polegać tylko na analogiach do znanych sytuacji i publikacjach.

marcin23imk likes this

3 godziny temu, felcio11a napisał:

Aha dobra a czy jak zainstaluje ten sterownik intela przez inf to będę miał panel sterowania grafiki intel?

Nie, jednak w przypadku GPU zaleca się zainstalować panel. Po prostu sterowniki oficjalne pobrane np ze strony intela.

A no no już wiem bo na tej mojej płycie głównej gigabyte z170 gamming k3 szukalem na tej stronie producenta te sterowniki i są tylko ze pod windows 10 w wersji 1809 a ja mam wersje windowsa 1909 i nie wiem czy mi pojda te sterowniki z tej wersji 1809, tak się właśnie zastanawiam i jeszcze dodam ze mam procesor 6-stej generacji intel core i7-6700k.

Tak jest potrzebny jak każdy sterownik i nie ma nic wspólnego z systemem dla konsumenta czy serwerowym.

Ty tu lepiej napisz na jakim sprzęcie instalujesz ten system, bo podejrzewam, że posikamy się drugi raz.

No właśnie nie wiem czy instalować te stery od intela bo te najnowsze wspierają do 1809 a ja mam 1909 i zostaje przy tej wersji, a może wybrać wersję dch tylko po co mi.