Jump to content
WinClub
maxxam97

Tani laptop na uczelnie, w podróż i do łóżka [0-1000zł]

Recommended Posts

Lenovo IdeaPad 81MU00CYPB :laie_67:

Ty nigdy chyba porządnego sprzętu nie miałeś w rękach bo  jak byś miał to byś nogi nie podniósł na to padło żeby to olać  :doh:
Za największą wadę tego laptopa można uznać przepustowość RAM gdzie jesteśmy ograniczeni do jednego kanału i wynosi ona 19,2 GB/s.
Ogranicza to nie tylko możliwości procesora, a przede wszystkim zintegrowany układ graficzny Intela.
Nowe wersje sterowników zawsze będą pojawiać się później niż u producenta - brak możliwości aktualizacji sterowników układu graficznego bezpośrednio ze strony Intela - trzeba czekać na update'y Lenovo.
W tej klasie cenowej nie można też specjalnie liczyć na zachwycającą jakość obrazu i dźwięku.
4 GB RAM co to jest dla dnia dzisiejszego !? itd , itd
Rozbudowa tego szrotu nie opłacalna a z Syrenki Mercedesa nie zrobisz.

29 minut temu, wiktorynek napisał:

On nie jest słaby - jest bardzo słaby. Laptop w tym konfigu jest niezdolny do użytkowania. Każdy ma swoje kryteria. :)

Głupoty piszesz, bardzo dobrze na nim chodzi windows 10, szybko wszystko się otwiera.

Godzinę temu, jou300 napisał:

Do twoich potrzeb wystarczy spokojnie Lenovo IdeaPad 81MU00CYPB za 1199zł

Jak ktoś piszę, że pentium gold jest słaby do internetu to znaczy że nigdy nie używał.

Tutaj masz więcej informacji. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Wesz się z nim schowaj, już lepsze nowe laptopy poleciłem

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] / [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] / [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

@maxxam97, może coś z tych

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

1 godzinę temu, wiktorynek napisał:

Różnica między 5300u a 6300u to 100MHz czyli... nic!

Czyli właściwie jeżeli znalazłbym coś na i5 5300U to też nie byłoby aż tak źle. Przykładowo jeżeli znalazłbym i5 6300U za 300 zł drożej to nie ma sensu dopłacać... Jeżeli oczywiście decydowałbym się na niskonapięciowce ;) 

1 godzinę temu, DanieI napisał:

Co do i5 5300u to nie wiem czy się zgodzić.  Siedzę obecnie na T450s i do przeglądania internetu nic więcej nie trzeba. Oczywiście mówie tutaj o laptopie ważącym 1.5kg, kompaktowych rozmiarów, z solidną obudową i mega cichą pracą przy moim użytkowaniu. 15-20 kart w chrome bez żadnego problemu, w tle jakiś kompilator C++, czasem Java i śmiga. Do cięższych zadań mam PC, bo taka była idea takiego połączenia :D

Ale coś za coś, można brać oczywiście procki z M, ale wtedy waga skacze do 2kg i laptop jest grubości Ewy Wellman

Właśnie to jest idealne podsumowanie moich potrzeb. Obawiam się, że cały czas rozchodzimy się na temat procesora i wydajności, a (o ironio) nie on będzie dla mnie najważniejszy. Owszem, ważne żebym w miarę sensownie był w stanie odpalić kod, ale z drugiej strony- do projektów, które aktualnie robię- Java czy C# (IntelliJ lub VisualStudio) po pierwsze nie potrzebuję masakrycznych wymagań (spoiler z wymaganiami moich IDE)

Jak widać 4300M prowadzi, ale nie ma aż takiej różnicy między nim a 6300U. Wiadomo, liczby to nie wszystko, ale zawsze mogę zobaczyć jak to będzie się sprawdzało na placu boju. Wziąć, przetestować, odpalić najbardziej hardcorowy kod do PC'ta. Postaram się wtedy zrobić testy i ująć to ładnie w jakimś osobnym temacie, ale to dopiero jak koronawirus odpuści, a ja będę mógł wrócić do Krakowa :D 

Reasumując: Jako priorytet zostaje mobilność. Później wydajność i bateria. Jeżeli 2-3h wytrzyma na baterii (a sądzę, że niskonapięciowe mają na to większe szanse w porównaniu do M'ek) to w będę w zupełności szczęśliwy. Mam nadzieję, że za 2-3 lata, gdy moje projekty będą zdecydowanie bardziej złożone, będę również zarabiał zdecydowanie więcej i będę mógł sobie pozwolić na droższy sprzęt ;) 

Pamiętajcie o jeszcze dwóch ważnych aspektach w przypadku procesorów U:

1. Ich specyfikacja jest "papierowa" - najczęściej nie mogą pracować non stop w turbo (te które oczywiście mają)

2. Producenci znając ich wady i stosując oszczędności od razu fabrycznie zaniżają TDP, a co za tym idzie osiągi. Dotyczy ok 90% konstrukcji. To jest nabijanie w butelkę.

4 minuty temu, maxxam97 napisał:

Obawiam się, że cały czas rozchodzimy się na temat procesora i wydajności, a (o ironio) nie on będzie dla mnie najważniejszy.

Tylko 2 rzeczy są pośrednio z tym powiązane: bateria, układ chłodzenia.

Dobre konstrukcje z procesorami U, dobrymi bateriami i dobrym układem chłodzenia występują w 7 i 8 gen, tylko, że ich cena zaczyna się od 4k.

Moje podejście jest następujące, ale nikomu nie narzucam, bo ono jest moje do moich potrzeb i oczekiwań.

Jak miałbym wydać 1500pln na nowy laptop, to wolałbym kupić:

1. Używany za mniejszą kwotę z i7 4700MQ oraz prawdziwą i wyjmowaną baterią, a nie jakąś wbudowaną popierdółką.

2. Dołożyć jeszcze tylko 13500pln i kupić nowy za 15000pln ciesząc się potęgą mocy. :)

Wszystko zależy od potrzeb i zasobności portfela.

@maxxam97 - to jest potwierdzone w praktyce - jak za długo będziesz się zastanawiał i kombinował to kupisz źle.