Skocz do zawartości

Laptop Toshiba A-300 awaria dysku???


rocki80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Może ktoś mi podpowie jak w tytule - mam laptopa Toshibe A-300,który od początku działał bez żadnych komplikacji,aż do czasu gdy wysiadła ładowarka,bateria już nie była najlepszej jakości bo na niej laptop działał krótko,zakupiona została nowa ładowarka,ale po tym,laptop różnie się uruchamiał (system) czasem udało się go włączyć normalnie i było dobrze, czasem się zawiesił,po tygodniu gdzieś mogłem ten laptop włączyć metodą: podłączenie ładowarki-naładowanie baterii na maksa,następnie odłączenie ładowarki i szybko na samej baterii włączenie laptopa następnie przeglądarka i jakiś np: filmik na yt a następnie podłączenie ładowarki gdy już laptop pracował, i tak działał - wolniej szybciej zawieszał się,wyłączał tzw.słychać było "pisk" dysku.Mam pytanie czy może być to spowodowane uszkodzeniem dysku?Ponieważ owy dysk wymontowałem z laptopa i używam jako urządzenie magazynujące do komputera stacjonarnego,podłączyłem przez port USB,ale zauważyłem że często komputer stacjonarny "nie widzi tego dysku"więc muszę kilka razy wyjąć wtyk USB i włożyć i wtedy "zaskoczy" ale też słychać często "pisk " dysku -wtedy się ten dysk nie włącza(pisk pulsacyjny).Gdy włączyłem laptop bez dysku aby sprawdzić czy pojawi się jakiś komunikat np. "no disc" itp...to tylko mruga podświetlenie laptopa.Może jakaś podpowiedz? Laptop był konserwowany,czyszczony, zadbany a tu nagle "bum"..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowa szklana kula się stłukła... Rozpisałeś się jak Mickiewicz, a nawet SMART dysku nie wkleiłeś. Poza tym takie podłączanie i wypinanie dysku do skutku poprzez USB, z którego ciągnie zasilanie, na pewno mu nie służy. Winny może być sam dysk albo "wydygane" już gniazdo USB w starym laptopie. Ale skoro słychać pulsacyjny pisk z dysku, to na 99% trup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że dysk wymontowałem z laptopa i mam go podłączonego poprzez gniazdo USB do komputera stacjonarnego - nie do USB laptopa. Tak często gdy włączam stacjonarny komputer tego dysku komputer "nie widzi" a dysk "piszczy ". Dlatego pytam co mogło być przyczyną jak ten dysk pracował w laptopie ? Czy dysk ? dysk.jpg.5512f7d0bcea2a21d892384bfcbd6eaa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze,ale chodzi mi czy:dysk ten jest przyczyną że laptop się wyłączał ? tzn: dysk wyłączał system i tu jest ten problem?Dlaczego jak bez dysku podłącze laptop to mrugają kontrolki? a nie ma żadnego komunikatu na matrycy?czy tak ma być?

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i dość stara maszyna ale w porównaniu do dzisiejszych to rewelacja jak na tamte czasy, ponieważ można tego laptopa dobrze rozbudować. Jeżeli tak Toshiba ma że mrugają diody jak się dysk wymontuje to ok, zakupie nowy , tylko sprawdzę na 99% czy uszkodzenie to dysk czy coś innego, bo jezeli płyta głowna to pójdzie na częsci ...Bateria uszkodzona -  coś w tym jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że na "odległość" dosyć trudno stwierdzić co i jak, ale może być ładowarka ponieważ nie podłączyłem oryginalnej od Toshiby tylko od laptopa Asus :OI jutro podłącze i poczekam aż się bateria naładuje na 100procent, spróbuje czy bios "odpali" nie włączałem tej  Toshiby ponad  rok,a może być drobnostka a może być coś poważnego nie warte naprawy,ale wtedy będę miał części ponieważ mam taką samą Toshibę która działa idealnie - niedawno wymieniłem dysk,wymieniłem pastę i wyczyściłem, śmiga lepiej jak nowa. Dlatego postanowiłem zabrać się za tą uszkodzoną, ponieważ działa bardzo dobrze aż do czasu jak wyżej opisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego  dysk w 95%  do kosza  możesz go sformatować przez  diskpart  ,przeskanować na błędy  może się na jakiś czas podniesie  ( skoda czasu  z tym złomem  ).

Jak go nie mam w rekach to tak jak wróżenie z fusów , może być zasilanie , bateria , płyta  itd.... ,ale  jednak w większości wypadków za wszystkie usterki odpowiada uszkodzony kondensator NEC Tokin ( Układ ten znajduje się dokładnie pod procesorem – z drugiej strony płyty głównej w metalowej ramce ).

Niektóre serie laptopów TOSHIBA mają ciekawy system komunikacji błędów diodami LED. Laptop komunikuje błąd diodą zasilania za pomocą kodu binarnego, który potem konwertujemy do systemu szesnastkowego otrzymując kod błędu. Generalnie większość tych kodów dotyczy układów zasilania i na niewiele się nam przyda.
Tu masz pełną listę :
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

więc bateria  jak padnięta to ją wyciągnij  i w ogóle nie wkładaj , dysk spróbuj  zrobić tak jak  pisałem ( a najlepiej nowy SSD  nie inny  lub jakiś inny ? pożyczony na czas testu ) i sprawdzasz.

Jak dalej to samo a jesteś zdolny  to wymiana   kondensator NEC Tokin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź,jutro zacznę działać,jeżeli chodzi o baterię to ok już jej nie wkładam,dyski wolne i dobre mam dwa,tylko że nie mam na nich żadnego systemu wgranego,są to dyski od komputerów stacjonarnych więc na próbę jeżeli jest taka możliwość a wiem że jest,chciałbym podłączyć zewnętrznie pod USB, tylko w Biosie zmienie i jeżeli dysk winny był to chyba powinno zadziałać? tylko muszę wgrać jakiś system na dysk? dzięki za listę kodów sprawdzę,dużo słyszałem o NEC Tokin i to też może być.Zgadzam się wróżenie z fusów, ale dziękuję za porady,jutro się zabiorę za tego laptopa,sprawdzę co i jak. Jedno tylko pytanie czy na dysku musi być system ( wiem że głupie pytanie ale nie jestem teoretykiem ale po prostu zwykłym praktykantem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zrobiłem właśnie krótki test,podłączyłem oryginalną ładowarkę od Toshiby ale świeciła się dioda od "power" oraz od "baterii" . Gdy chciałem włączyć laptop przyciskiem to zaraz się wyłączyły diody i nie dało się wogóle uruchomić laptopa. Więc podłączyłem ładowarkę od Asusa i : wszystkie diody się zapaliły, a bateria się naładowała ale po kilku minutach znów się zapaliła na pomarańczowo.Tylko laptop się włącza,nie ma problemów z włączeniem i wyłączeniem. Jedynie brak dysku z systemem. Mam dysk ale na nim tylko różne pliki oraz zestaw do podłączenia zewnętrznego dysku poprzez USB , jak zrobić system w taki sposob na tym laptopie na zewnętrzny dysk ? mam nawet  płytkę z "Mini XP "  dla testu wystarczy. Co zmienić i  jak w biosie aby napęd wczytał z płyty system na zewnętrzny dysk ??? czy  jest taka możliwosc ? Dodam ze ekran powitalny producenta sie wlacza,laptop sié nie wylacza,tylko w komendach pisze jakby informowal ze brak dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyjmę baterię i podłącze oryginalną ładowarkę to mruga dioda od ładowarki ale idzie urochomić laptop tylko że jak chce wejść w Bios to się zaraz wyłącza, jak podłącze pod ładowarkę Asusa to nie mruga żadna dioda i Bios itp się nie wyłącza. To może być ładowarka . Tylko ten system może z pena zrobić Rufusem? tylko jak ustawić w Biosie aby system ruszył z USB ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego  kombinujesz jak koń  pod górę !

Zasilacz nie ważne  jaki może i nazywać się D.....a Jasiu  ,ważne żeby  miał  identyczne parametry co  fabryczny .

Po co Ci kombinować z systemem  na usb !?  jak ty  wiedzy o tym nie masz ? no  ale jak chcesz eksperymentów  to masz :

 

W oknie CMD wpisujemy :

D:\nt\Imagex /Apply D:\nt\win81\Sources\Install.wim 1 F:   ( gdzie "D" to dysk z plikami  a "F" to dysk gdzie instalujemy system  )
D:\nt\Imagex /Apply D:\nt\win10\Sources\Install.wim 1 F:

po zainstalowanu pok-- komunikat że ok

następny krok to ustawienie boota

D:\nt\BCDBOOT F:\Windows /s F: /v    dla WIN 8 - Win 8.1

e:\nt\bcdboot.exe f:\windows /s f:       dla WIN 7

 

Ty masz  zrobić  tak:

- bateria  odłączona

- wsadzić dysk ( ten niby padnięty )

- wejście do biosu  i ustawić na LEGACY  ( i od razu  botowanie z USB )

-  zrobić sobie paluszka  z systemem w RUFUSIE   na MBR   nie UEFI

-  uruchomić  instalator > przejść do wiersza poleceń  wpisać   chkdsk /f  X:  ( gdzie X to litera dysku )

- uruchomić  w wierszu  poleceń  :

diskpart
list disk
select disk #   za miast #  wpisać nr USB drive,HD.
clean
create partition primary
format fs=ntfs quick   
active
assign
exit
exit

- restart laptopa  uruchamiając instalator  WIN  (   przejść  do  ustawienia partycji - usunąć ją i pozwolić instalatorowi  na ustawienie ich po swojemu )

- zainstalować system > sterowniki  i sprawdzić co w trawie piszczy   i to cała  " Afryka  "  a Ty kombinujesz jak  byś PL  od nowa chciał budować.

A pewny jesteś tych zasilaczy ? na pewno nie !  i tu na dzień dobry może być problem , a może jakaś kostka pamięci robi kuku !?  trzeba to wszystko wyeliminować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra  nie doczytałem nie zrozumieliśmy się  (  a co z tym padniętym  samolot już zrobiłeś z niego :tooth:  ) ?  , a po co win  linuksa live  i po  bólu  ząbek wyrwany .

Jak koniecznie Win to tu na forum masz już gdzieś gotowce  na USB ? - wgraj na palucha  ( wcześniej formatując go  w  diskpart  )  ustaw  w bios na startowanie i szafa gra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kombinuje,ale chyba się nie rozumiemy,ja wiem jak dysk jest w laptopie no problem wkładam płytę z instalką systemową XP czy Vista lub 7 czy 8, naciskam F8 i się system instaluje na dysku,ale jak napisałem laptop nie ma dysku,mogę tylko zewnętrznie podłączyć pod USB dysk od stacjonarnego który nie ma wgranego żadnego systemu.Dlatego się pytałem jak to zrobić,aby podłączyć zewnętrznie dysk stacjonarnego kompa do USB laptopa,co zmienić w Biosie aby jak włożę płyte z systemem np XP żeby system zainstalował się na tym zewnętrznym dysku . No o to mi chodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem Ci tutaj: 

 

Dyski nadają się do śmietnika.

 

Dla chcących prześledzić wątek - tam już jest wszystko rozpisane, nie wiem po co autor powiela temat. 

 

Ten laptop ma jedynie USB 2.0,  o komfortowej pracy na codzień z systemem uruchomionym z pendrive zapomnij.

Niemniej w celach testowych możesz sobie "wypalić" na pendrive: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 

Wypalisz przez UltraISO, w paczce jest instrukcja ale: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Szybkie bootowanie w Toshibie jest pod klawiszem F12 - klikasz kilka razy, aż pojawi się opcja wyboru bootowania. 

4 minuty temu, rocki80 napisał:

,co zmienić w Biosie aby jak włożę płyte z systemem np XP żeby system zainstalował się na tym zewnętrznym dysku

Nie zainstalujesz XP na dysku podłączonym przez USB.

Możesz wrzucić pliki na chama, ale i tak nie zbootuje - nie rozpozna urządzenia, XP nie bootują z USB.

Windows 7/8.1/10 również bez kombinowania nie ruszysz z USB - wymaga dysków USB 3.0 i nazywa się WindowsToGo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, razor1995 napisał:

Jak już pisałem Ci tutaj: 

 

Dyski nadają się do śmietnika.

 

Dla chcących prześledzić wątek - tam już jest wszystko rozpisane, nie wiem po co autor powiela temat. 

 

Ten laptop ma jedynie USB 2.0,  o komfortowej pracy na codzień z systemem uruchomionym z pendrive zapomnij.

Niemniej w celach testowych możesz sobie "wypalić" na pendrive: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 

Wypalisz przez UltraISO, w paczce jest instrukcja ale: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Szybkie bootowanie w Toshibie jest pod klawiszem F12 - klikasz kilka razy, aż pojawi się opcja wyboru bootowania. 

Nie zainstalujesz XP na dysku podłączonym przez USB.

Możesz wrzucić pliki na chama, ale i tak nie zbootuje - nie rozpozna urządzenia, XP nie bootują z USB.

Rozumiem a 7-ke ?

2 minuty temu, woj_ani217 napisał:

No i masz  " kawę na ławę "  kolega  razor1995   wszystko  wyłożył na tacy   - do testów tak do pracy NIE.

chodzi mi tylko o test

O pendrive też muszę zapomnieć bo mam tylko o pojemnościach 2 GB :OI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, razor1995 napisał:

Nie zainstalujesz XP na dysku podłączonym przez USB.

Możesz wrzucić pliki na chama, ale i tak nie zbootuje - nie rozpozna urządzenia, XP nie bootują z USB.

Windows 7/8.1/10 również bez kombinowania nie ruszysz z USB - wymaga dysków USB 3.0 i nazywa się WindowsToGo. 

No jest XP bootujący z USB, do pobrania tutaj.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jest tu na forum Win 7, do pobrania tutaj..

WindowsToGo obsługuje tylko Win 8 i 10, wcale nie jest potrzebne USB 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jarexpol napisał:

No jest XP bootujący z USB, do pobrania tutaj.

Zapewne potworek bazujący na BartPE. Praca na tym, z szybkością odczytu rzędu max 30MB/s będzie hmm... katorgą.

5 minut temu, jarexpol napisał:

WindowsToGo obsługuje tylko Win 8 i 10,

Obsługuje również 7, wypakowując ręcznie WIM'a: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

5 minut temu, jarexpol napisał:

wcale nie jest potrzebne USB 3.0

Powtórzę - szybkość odczytu USB 2.0 będzie dalece niesatysfakcjonująca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jarexpol napisał:

Pełny Win XP do instalacji na pendrive, mnie bardziej niepokoi (pewnie stary) pendrive 2 GB, gdzie prędkości pewnie będą słabe.

Posiadam tylko takie pendrive, nie liczy się obecnie dla mnie szybkość ale żeby sprawdzić że system działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie