Skocz do zawartości

DELID czyli skalpowanie CPU - czy warto ryzykować?


danterape

Rekomendowane odpowiedzi

UWAGA - skalp (może, nie musi) wiązać się z utratą gwarancji.

 

Cześć,

pewnie wielu z was zastanawiało się nad tym czy warto oskalpować CPU i z czym to się wiąże:

Jest milion poradników na necie jak to zrobić (nawet można wykonać na drukarce 3D uchwyt do skalpu). ale część z nas zazwyczaj nie wie czy warto? Odsyłam do youtube żeby zobaczyć na czym to polega, i dlaczego Intel do 8 generacji procesorów pod IHSem montował pastę do zębów...

 

Co mogę powiedzieć od siebie?

 

Ja kupiłem ofertę skalpu od patryka z forum pclab [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Kosztowało mnie to ok 80 zł (z wysyłka w dwie strony).

Puściłem do niego mojego (jeszcze na gwarancji) Intela i5-8600K, którego samodzielnie byłem w stanie wykręcić na napięciu ok 1.35 V do 5.0 GHz. Ten w stresie (100% CPU) osiągał ok 90*C na rdzeniach - aż wrzało. 

 

Chłodzony jest Macho REV B (jak to chłodzenie wygląda - poniżej xD)

 

IMG_0025.jpg

 

Co się okazało?

Po skalpie (ok tygodnia czekałem od wysłania od siebie do powrotu paczki) :

Screeny dostępne tu:

https://ibb.co/mC8Lh3F

 

Taktowanie : 5.0 GHz -> 5.2 GHz (offset, 1.35 V)

Temperatury : 90 *C -> 70 *C (w pełnym stresie)

Stabilność : 100%

 

Miałem problem z 5.3 i 5.4 GHz gdzie trochę się niestabilnie zachowuje, nawet na wyższym napięciu, ale zastanawiam się czy to nie kwestia zasilacza.

 

Czy mogę polecić? jasne, zwłaszcza dla procesorów z serii K do 8 generacji, gdzie montowali gluta zamiast luta pod IHSem.

 

m4s lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie