Jump to content
WinClub
carlosg

Jak ustawić bios pod Windows 10?

Recommended Posts

Hej!

Właśnie pobrałem sobie Windows 10 i utworzyłem bootowalny pendrive, wszystko automatycznie za pompocą Media Creation Tool ze strony microsoftu.

Przed instalacją chciałbym się jednak upewnić co muszę zmienić w Biosie, aby Windows 10 działał najwydajniej.

Mój laptop to Think Pad t430. 

-Secure Boot powinien być właczony czy wyłączony?

-Uefi z CSM czy bez CSM?

-OS optimized defaults - włączony czy wyłączony?

Poza tym co jeszcze muszę zmienić?

W przypadku Win 10 nie to większego znaczenia. Jedynie ewentualnie Secure Boot wyłączony.

Generalizując UEFI = GPT, Legacy = MBR

Oprócz UEFI z CSM i bez CSM masz jeszcze tryb Legacy.

OS Optimized włączony - wskazany jest pod systemy od Win 8 wzwyż i schemat UEFI + GPT.

Dlaczego secure boot wyłączony? Pytam z ciekawości. Podobno Uefi wypada lepiej niż Legacy na windows 10, tylko nie wiem co z csm, podobno niepotrzebne w tym przypadku

7 godzin temu, carlosg napisał:

Dlaczego secure boot wyłączony?

Może uniemożliwić zainstalowanie systemu. 

Podobno Uefi wypada lepiej niż Legacy na windows 10

Podobno Yeti widzieli.

tylko nie wiem co z csm, podobno niepotrzebne w tym przypadku

Ta opcja jest przeznaczona głównie dla Win 7, zwłaszcza jeśli nie ma opcji Legacy.

Dlaczego secure boot wyłączony? Pytam z ciekawości. Podobno Uefi wypada lepiej niż Legacy na windows 10, tylko nie wiem co z csm, podobno niepotrzebne w tym przypadku

Secure Boot teoretycznie miał działać jako zabezpieczenie Uefi przed bootowaniem złośliwego oprogramowania, w praktyce zaś gdy ta funkcja jest włączona potrafi w niektórych wypadkach zablokować instalator Windowsa lub uniemożliwić działanie programów bootowanych bezpośrednio z poziomu pendrive. W większości wypadków ta opcja nie wypływa na nic, aczkolwiek lepiej jest mieć ją wyłączoną dla spokoju ducha i pewności że wszystko będzie działać jak trzeba. Zaś różnica między działaniem Uefi i trybu Legacy to w zasadzie różnica typów partycji GPT lub MBR którą wyjaśnił wyżej kolega Wiktorynek, nie mająca kompletnie żadnego wpływu na wydajność W10.

Mam problem. Pobrałem w10 i zrobiłem bootowalny pendrive FAT 32, oficjalna strona Microsoftu media creation tool. W biosie ustawiłem sobie Uefi Only, No CSM, Os Optimized Defaults włączony, Secure Boot wyłączony. Pendrive wystartował. Przeszedłem już do miejsca wyboru partycji. Usunąłem je. Wszedłem w wiersz poleceń i przerobiłem je na gpt. Stworzyłem nowa partycje. W rzeczywistości zrobiło mi bodajże 5. Chcąc zainstalować system miałem błąd 0x80300001 (Nie można zainstalować systemu...)

Zrobiłem z powrotem na MBR, nic to nie dało, po stworzeniu nowej partycji, system sam zmieniał na GPT. Cofnalem się i spróbowałem jeszcze raz kliknąć zainstaluj teraz. Poprosiło o sterowniki do nośnika dvd lub usb. Miałem podłączone do 3.0, więc przełożyłem do 2.0 i nic nie dało. Stwierdziłem że zrestartuje i spróbuję ponownie na 2.0. Teraz problem jest taki, że pendrive nie chce mi wystartować. Klikając w niego w opcji bootwania, lista się tylko odświeża, nic się nie dzieje :wacko:

Jak masz windows 10 to włączyć należy UEFI. Jeśli chodzi o opcję to musisz sprawdzić czy dobrze ci działa na security Boot. Jeśli jest ok to zostaw tą opcję.