Jump to content
WinClub
-RKI-

"Dziwna" cena pamięci RAM - O co tutaj chodzi?

Recommended Posts

15 minut temu, zbigniew59 napisał:

Jednak czymś się różnią - może mozliwością OC ?

A cena prawie taka sama - więc które lepsze - trochę dokładniej i dlaczego ?

Napiszę ci to jeszcze raz - to są dokładnie te same chipy z fabryki. I one trafiają do różnych modułów, może nawet do kości z zakresy 2666-3600. Po prostu producent kości pamięci musi mieć szerokie portfolio, i celowo ogranicza w ustawieniach fabrycznych możliwości chipów. Proste jak byk. Aczkolwiek 100% pewności nigdy nie ma, że każda sztuka zrobi takie samo OC. Niektóre firmy poświęcają czas na przeselekcjonowanie chipów, i te co gorzej wypadną dają do tańszych kości z niższą częstotliwością. Robi tak np. Corsair, ADATA, GoodRAM. W Crucialu tego nie spotkałem. Wiadomo, że w tej samej cenie lepiej wziąć 3200. Stare Ballistix BES miały modele 3000 CL16 i 3200 CL16, więc prawdopodobnie te 3000 były na gorszych chipach. A skoro nowe są 3000 CL15 i 3200 CL16, to jest to to samo. Zresztą wystarczy poczytać komentarze tych, co kupili. Koniec kropka.

-RKI- and zbigniew59 like this

1 minutę temu, zbigniew59 napisał:

tylko trzeba ich szukać  w jak najniższej cenie

To raz. A dwa - trzeba je przez 14dni porządnie w domu przetestować, i jak się nam trafiły lipne moduły, to je odesłać. Life is brutal, płacę i nie mam litości, będę wymieniał do bólu.

zbigniew59 likes this

1 minutę temu, zbigniew59 napisał:

W sumie ta cała dyskusja  chyba nie ma sensu

A ja myślę że jednak sensu to jest nieco w tym wszystkim bo pierwotnie nie rozwodziłem się nad tym czym są owe RAMy a faktem że ich cena w ostatnich dniach winduje w górę jak szalona. Temat to idealna przestroga dla tych którzy w najbliższym czasie mają zamiar kupować pamięci (Tak jak ja) bo za parę dni może się okazać że cena zestawu 16gb (2x8) z 330zł skoczy do 500zł! Co z resztą już się dzieje, wystarczy zerknąć na mój pierwszy post.

1 minutę temu, Widzior napisał:

To raz. A dwa - trzeba je przez 14dni porządnie w domu przetestować, i jak się nam trafiły lipne moduły, to je odesłać. Life is brutal, płacę i nie mam litości, będę wymieniał do bólu.

Oho... To żeś mnie pocieszył. I teraz to zgłupiałem. Logiczne jest to co piszesz ale mam pewien problem. Składam kompa "na raty" to już pisałem - Mam procesor, w tym miesiącu miałem wziąć płytę a w przyszłym RAM i jak to teraz ze sobą pogodzić? RAMu nie przetestuję bo nie będę miał na czym, a jak wezmę płytę to nie będę miał RAMu i bum błędne koło uważam za rozkręcone. Nie mam środków by wszystko na raz kupić więc co wziąć lepiej pierwsze? RAM czy płytę? Bo mimo wszystko jak patrzę na ceny RAMów i to jak się zmieniają, to raczej w stronę właśnie RAMu bym poszedł w tym miesiącu.

zbigniew59 likes this

Silicon lottery (loteria krzemowa), tak jest ze wszystkim co jest robione z krzemu, z prockami też, każda jedna sztuka jest inna, i inaczej się kręci, nawet te z jednego wafla krzemowego. Mój Ryzen 1500x też słabo trafiłem - słabo się kręci, wymaga wysokiego napięcia, a kontroler pamięci działa stabilnie max na 3066MHz, a pamięci kupiłem 3200. W CPU są strasznie duże rozbieżności.

17 minut temu, -RKI- napisał:

Oho... To żeś mnie pocieszył

Jak kupisz te Ballistix 3000 czy 3200, to nie masz się co martwić, 3466 na bank wyciągniesz nawet na najgorszej sztuce, a pewnie pozostaniesz na 3200 z niskim CL. Martwić się można dopiero przy ich hardcorowym wyciskaniu w granicach 3600-3733 z niskimi timingami. Tu już liczy się szczęście na krzemowej loterii.

zbigniew59 likes this

20 minut temu, Widzior napisał:

Jak kupisz te Ballistix 3000 czy 3200, to nie masz się co martwić, 3466 na bank wyciągniesz nawet na najgorszej sztuce. Martwić się można przy hardcorowym ich wyciskaniu w granicach 3600-3733.

Powiem Ci że do 2600x maksymalnie celuję w 3200 w miarę możliwości z jak najniższymi CL - Jak wykręcę na nich 3200 CL14 lub 15 to będę zadowolony, więcej do szczęścia mi potrzebne nie będzie. Rendering, gry, filmy, przeglądanie internetu - Do takich rzeczy powinno być to wystarczające.

Więc jak polecasz panie Widzior, w lutym brać lepiej ram czy mobo?

5 minut temu, -RKI- napisał:

Więc jak polecasz panie Widzior, w lutym barć lepiej ram czy mobo?

Pojęcia nie mam, bo rynek to toto lotek :) Ale chyba mobo już podrożeć nie mogą, więc brałbym chyba ramy. Zobaczymy za kilka dni.

51 minut temu, Widzior napisał:

Zobaczymy za kilka dni.

Byle do wypłaty, już nie długo. Jak to się tak chwieję teraz to nie będę z tym zwlekać, oj nie tym razem. Byle by cena w miarę ogarnięta była - Choć osobiście boję się o to i to nawet bardzo.

Info z ostatniej chwili - cena szarego zestawu znów wzrosła!

Aktualna cena: 489,09 zł

Od wczoraj owy zestaw podrożał dokładnie o 35,89 zł - SZALEŃSTWO! Innego słowa na to nie mam.

2 godziny temu, -RKI- napisał:

Aktualna cena: 489,09 zł

Trochę cię pocieszę, zobacz na jakie ja czasy trafiłem jak kupowałem Ryzena. Pomijam już fakt, że te Corsairy są na mega lipnych Hynix'ach :E

8bnzgr8.jpg

2 godziny temu, -RKI- napisał:

Od wczoraj owy zestaw podrożał dokładnie o 35,89 zł - SZALEŃSTWO! Innego słowa na to nie mam.

Za tydzień będzie +10%, za dwa tygodnie +20%, za trzy tygodnie +30% itd - efekt koronawirusa i braku importu z Chin.

31 minut temu, Widzior napisał:

Trochę cię pocieszę, zobacz na jakie ja czasy trafiłem jak kupowałem Ryzena. Pomijam już fakt, że te Corsairy są na mega lipnych Hynix'ach :E

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

O ja pierdo**! :blink::blink::blink:

Masakra i to dosłownie. Pod Bogiem, jak by mi przyszło teraz taki pieniądz wydać na RAMy to kwestie upgradu pewnie znów bym odłożył na czas nieokreślony. Cholernie i szczerzę współczuję, mam nadzieję że nie spotka mnie podobny los. :wacko:

Za miesiąc zapłacisz 1000 pln za te RAM-y. :biggrin3:

14 minut temu, wiktorynek napisał:

Za miesiąc zapłacisz 1000 pln za te RAM-y. :biggrin3:

Miesiąca to ja nie będę czekał. 5 dni, do przyszłego poniedziałku to max. Wziąłbym te RAMy już teraz ale pieniędzy na nie, nie wyczaruję.

Tak czy inaczej tysiąca na pewno bym nie dał - Ba, powyżej 400zł też bym już nie dał. Rozumiem sytuację rynkową aczkolwiek w moim rozumowaniu pieniądz należy szanować, a nie szastać nim bo akurat jakiś wirus panuje i podwyżki są. Upgrade odkładałem rok, gdyby w ostateczności przyszło mi czekać kolejny rok na ustabilizowanie cen, proszę bardzo, jestem cierpliwym człowiekiem.

4 minuty temu, Widzior napisał:

Ja bym ci serio radził nawet pożyczyć te 400zł od kogoś i kupować RAMy jak najszybciej.

To była pierwsza opcja którą chciałem ogarnąć jak zobaczyłem co się dzieje z tymi cenami, niestety efekt jest mizerny. Większość znajomych podobnie jak ja, do wypłaty czeka a co niektórzy nawet jak mają to mówią że nie mają. No i co ja mam począć? Eh, sytuacja patowa. :unsure:

Mi w głowie siedzą jeszcze te - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] Cena jest szokująco niska, ale GoodRAM jakoś mi nigdy nie leżał. Z tymi pamięciami też dziwny manewr zrobili, nie wiadomo jakie chipy tu zastosowali, Thaiphoon Burner wywala brak danych, podobno to Hynix CJR, czyli najlepsze z Hynixów, ale to teoria. Znaleźli się kozacy, co żeby to sprawdzić, zerwali nawet radiator, ale GoodRAM sfrezował napisy na chipach, zresztą mi tak samo zrobili z kartą MicroSD, a karta na bank była TOSHIBA, więc nie wiem czego się wstydzili, widać taka ich chora polityka. Teraz masz całkiem zagwostkę :E

EDIT: JA PRDLE, dosłownie jak pisałem posta, były po 299zł, odświeżyłem stronę Media Expert po napisaniu posta, i już widzę "Produkt chwilowo niedostępny w sklepie internetowym" hahahah Albo tak ludzie skupują RAMy, albo sklep wyczuł $$ i zaraz będą w wyższej cenie.

A tak się składa że u siebie mam właśnie GoodRamy co prawda jest to jeszcze DDR3 ale od lat śmigają bezawaryjnie. 2133 cl10, 2x4 GB, lata temu dobierałem je specjalnie pod zintegrowaną grafikę w APU której używałem i na tamte czasy śmigało to całkiem przyjemnie. Z resztą odkąd używam normalnej karty graficznej, też najgorzej nie jest, spisują się całkiem w porządku.

29 minut temu, Widzior napisał:

Teraz masz całkiem zagwostkę :E

Co do zagwozdki, to co ja tu lepszego mogę wymyślić niż zaczekać do poniedziałku i przy okazji modlić się żeby udało mi się załapać na jakieś ostatnie sztuki w tej w miarę normalnej cenie? Jak się uda to za**biście a jak nie to albo będę szukał alternatywy albo w ostateczności... Czekał... Znów... :mellow:

No i powiem wam że czasami szczęście do człowieka się uśmiechnie. Mianowicie...

Zakupiłem dziś białe moduły Ballistix Sport LT (Zestaw 2x8GB) 3200MHz CL16 za kwotę 338,78 zł i jestem w pełni zadowolony z tego zakupu bo szczerze myślałem już że nie zdążę załapać się na moment "normalnych cen" bo aktualnie norma za taki zestaw to ponad 400zł (Momentami zbliżający się do granicy 500zł!) i ceny niestety z dnia na dzień są coraz większe. Także piszę to w ramach przestrogi że jeżeli ktoś ma zamiar kupować w najbliższym czasie pamięć RAM, niech się lepiej pospieszy bo cenowo w późniejszym czasie, może być tragedia.

Rzut ekranu z morele, taki zestawik udało mi się właśnie kupić. :)