Jump to content
WinClub
razor1995

Windows 10 i problemy - dyskusja

Recommended Posts

Tworzę ten temat w odpowiedzi niejako na tego posta: 

Początkowo miał to być post w tamtym temacie, ale nie chcę zaśmiecać - więc zachęcam do dyskusji i merytorycznej wymiany opinii tutaj - moim zdaniem takiego wątku na forum brakuje.

Zastanawia mnie jedno - czy ja mam taki fart, czy zawsze mam ultra zgodny z Windows 10 sprzęt  Żadne z tych problemów u mnie nie występują a korzystam z Windows 10 w domu i w pracy na:
- Dell Latitude E7240,
- Dell Latitude 5401,
- Dell Latitude 3400,
- HP ProBook 640 G1/G2/G3,
- różne Delle Vostro PC,
- Dell Optiplex 3020,
- Dell Inspiron 7559,
To tak wymieniając z pamięci, wiec na pewno coś pominąłem - jedyny problem z Windows 10 był taki że musiałem podmienić sterownik IRST na zaktualizowany, bo systemowy sypał BsODami (w przypadku L5401) oraz drukarki sieciowe nie pojawiamy się w oknie ustawień - rozwiązane w rollup z listopada.

Ile sztuk mam tego na stanie? Na przełomie stycznia i lutego wydałem ludziom około 40 sztuk L3400 i L5401, do tego kilkanaście HP 640G2 - pracownicy się nie skarżą. Co najciekawsze - sterowniki ładowane z WU do WSUSa i stamtąd zaciągane do WDS - nie ma problemów ze sprzętem. Nie ma różnicy (w tym wypadku) z korzystaniem ze sterowników dedykowanych od producenta.

Zapraszam do wymiany doświadczeń z Windows i i przede wszystkim opinii. 

Jak sądzicie - to wyjątkowy fart, czy bugi po prostu mnie widzą i boją się pokazywać?    :P 

Latem w pracy księgowa nie mogła jednego dnia przelewów zrobić - win 10 pól dnia się aktualizował (z restartem), a później oprogramowanie szwankowało w działaniu - konieczne było przywracanie systemu, a wypłata była dzień później niż zwykle. 

Ja na szczęście w tej firmie siedziałem na XP (miałem 3 wolne kompy do wyboru - aktualizacje mi nie szkodziły)

razor 1995 może i masz farta albo praca jaka wykonujesz na komputerach nie ujawnia wad systemu. Ja podam Tobie jeden przykład. Tak tylko w woli sprostowania na komach się znam ale obecnie jestem zacofany i nadrabiam zaległości z tytułu przymusowej przesiadki z7 na win10.

Wracając do meritum mój nowy sprzęt jest dedykowany tylko pod win 10 i to w wersji nie starszej niż 1903... I teraz tak ( mówię nadrabiam zaległości od zera) zainstalowałem na początku czysty oryginalny win10 1903 no system jak system bolączki swoje miał ale związane z przyzwyczajeniami i polityka microsoftu ale działało wszystko co by nie mówić...

Z chwilą kiedy Sromotnik zrobił swojego moda opartego na 1909 ( kawał dobrej roboty)ściągnąłem i zainstalowałem ten system. I co ? No i to że już na wersji 1909 nie działa wszystko jak powinno, co oczywiście nie jest winą modyfikacji żeby nie było...  W wersji 1903 mogłem samemu bez problemu decydować czy dany program korzysta z karty graficznej zintegrowanej czy dedykowanej. Nie było z tym problemu. Natomiast w wersji 1909 te opcje wyboru już coś tak dziwnie działają w samej zabawie przełączania. W praktyce zaś przełączanie nie działa w ogóle, podczas manualnego wyboru tzn zmiany domyślnej karty na inną program tzn gra nie włącza się w ogóle lub system się zawiesza. Pozostaje zatem opcja aby nic nie kombinować  wszystko pozostawić ustawione na automat i jak system uzna że coś ma działać na tym to trzeba się z systemem windows zgodzić... Na szczęście sprzęt nie służy mi głównie do grania- to dodatek, tylko do pracy więc idzie z tym żyć... Gierki zaś to takie tytuły z lat młodości niezbyt wymagające...  Ale gdybym był typowym graczem to bym furczał i grzmiało by nad moim domem gdyż gra na pewno będzie lepiej działać na nwidi niż integrze ;-)

U mnie w firmie pełno komputerów ma win10, chodzą już ok 2 lat i nic się nie dzieje. Użytkownicy mają konto z ograniczeniami. Więcej miałem problemy z WinXP niż z tą dziesiątką. 

Oprócz tego co napisałem ostatnio tutaj: 

jest jeszcze bardzo dziwny problem:

WP-20200114-20-38-51-Pro.jpg

oraz wszystkie pliki mp4 w całym komputerze oraz na nośnikach wymiennych (tylko pliki mp4) mają tą samą datę i godzinę 1:00 1970.01.01

Ktoś wie o co chodzi?

9 godzin temu, sahipp napisał:

No i to że już na wersji 1909 nie działa wszystko jak powinno, co oczywiście nie jest winą modyfikacji żeby nie było... 

Skąd Pan wie skoro w poście ani słowa nie poświęcił Pan działaniu "czystego" 1909?

9 godzin temu, sahipp napisał:

Pozostaje zatem opcja aby nic nie kombinować  wszystko pozostawić ustawione na automat

Zbitka poprzedniego i tego cytatu zdaje mi się jednak nie do końca potwierdzająca "brak winy" modyfikacji i w ogóle zawierającą ocenę "z teorii" - vide: pytanie powyżej w zestawieniu z "opcją" dotyczącą niekombinowania.

Panie razor1995 jest nas ze dwóch. Nie napiszę, że zawsze i wszędzie mi wszystko działało i nie sprawiało kłopotów, ale...   Używając od 2014r. wyłącznie tych buildów, które się poprzez kanał Insider pojawiają - pominąłem ich w tym czasie pewnie mniej niż 5 - nie jestem w stanie z ręką na sercu przyznać, że Windows 10 sprawia mi tyle kłopotów, że miałbym podstawy do rozglądania się za jakąś jego alternatywą (starszą wersją).

PS

Panie wiktorynek - ja nie wiem, u mnie daty są "normalne" :( i za to również serdecznie przepraszam.:biggrin3:

1 godzinę temu, jednorazowiec napisał:

Skąd Pan wie skoro w poście ani słowa nie poświęcił Pan działaniu "czystego" 1909?

Wiem stąd gdyż grzebiąc po necie bo dowiedziałam się że problem dotyczy wielu osób również korzystających z ,,normalnych wersji,, systemu... podejrzewam że będzie wypuszczona jakaś aktualizacja naprawcza ale i pewnie psująca coś innego... ;-) Mówię nie jestem typowym graczem dla tego ten problem nie jest dla mnie jakoś wyjątkowo uciążliwy ale gdybym był graczem to sorry ;-) Na poprzednich wersjach okienek no nie było takich jaj....

1 godzinę temu, jednorazowiec napisał:

Zbitka poprzedniego i tego cytatu zdaje mi się jednak nie do końca potwierdzająca "brak winy" modyfikacji i w ogóle zawierającą ocenę "z teorii" - vide: pytanie powyżej w zestawieniu z "opcją" dotyczącą niekombinowania.

Mówiąc nie kombinować miałem na myśli aby nie przestawiać ustawień karty graficznej które działały na 1903 a na 1909 działanie to jest ,,upośledzone...,,

11 godzin temu, sahipp napisał:

W wersji 1903 mogłem samemu bez problemu decydować czy dany program korzysta z karty graficznej zintegrowanej czy dedykowanej. Nie było z tym problemu. Natomiast w wersji 1909 te opcje wyboru już coś tak dziwnie działają w samej zabawie przełączania. W praktyce zaś przełączanie nie działa w ogóle, podczas manualnego wyboru tzn zmiany domyślnej karty na inną program tzn gra nie włącza się w ogóle lub system się zawiesza. Pozostaje zatem opcja aby nic nie kombinować  wszystko pozostawić ustawione na automat i jak system uzna że coś ma działać na tym to trzeba się z systemem windows zgodzić...

Problem przełączania grafik znany jest od dawna na Win 10. Chyba tylko na tym systemie potrafi działać wadliwie. 

Jest jeszcze jedna irytująca dolegliwość Win 10, a mianowicie czas pracy na baterii. W zależności od sprzętu i sterowników, laptop z Win 10 na pokładzie potrafi pracować dłużej lub krócej na baterii, niż ten sam laptop z tą samą wersją sterowników i identycznymi ustawieniami w planie zasilania, ale na innym systemie. Tu kłania się stara maksyma: "jak coś jest do wszystkiego, to znaczy, że jest do niczego". 

@sahipp - mogę ci tylko doradzić próbę ze sterownikami "nie DCH" w obydwu przypadkach, czyli Intela i Nvidii. Wersje DCH, to kolejny przykład "odmózgowienia" użytkowników oraz wymuszania korzystania ze Sklepu Microsoftu.

Szanowni Państwo, 

Mam zainstalowaną od paru dni wersję 1909 Win10 i za małego słonia nie mogę wprowadzić swojego adresu pocztowego na outlook, który jest powiązany z moim kontem Mikrosoft. Wprowadzam adres, pyta o hasło, wprowadzam (tym samym hasłem loguję się do kompa) a aplikacja poda kod błędu o x80070520.

Uprzejmie proszę o pomoc w tej materii. Mamteż inny kłopot , tym razem z DVD romemMATSHITA DVD - RAM UJ8D8 zainstalowanym w laptopie Lenovo IdeaPad Z710. Czasami widzi i czyta płytkę, czasami mieli godzinę a czasami nie widzi płytki w ogóle. Sterownik jest podobno najnowszy windowsowy wersja 10.0.18362.1 z dnia 21.06.2006.

Z góry dziękuję za wyrozumiałość dla siwowłosego lamera i za pomoc.

Z szacunkiem, Maciej Połtarzewski

Ze sklepu microsoft to akurat nie korzystałem nigdy i nie zamierzam ;-) Na razie nie będę się bawił bo brak czasu ale gdybym był głównie graczem to ku**a byłby problem ;-) Wydaje mi się że win10 nigdy nie będzie do końca sprawny z bardzo prostej przyczyny, ponieważ nigdy nie będzie finalnie ukończony cały czas są prowadzone nad nim jakieś prace, poprawki i tak dalej....

4 godziny temu, wiktorynek napisał:

@sahipp - mogę ci tylko doradzić próbę ze sterownikami "nie DCH" w obydwu przypadkach, czyli Intela i Nvidii. Wersje DCH, to kolejny przykład "odmózgowienia" użytkowników oraz wymuszania korzystania ze Sklepu Microsoftu.

Przepraszam może głupie pytanie ale co to są sterowniki ,,DCH,, ?

Nie wiem z racji tego że mój sprzęt to nie jakiś tam mega najnowszy kombajn za cenę samochodu być może rozważę zabawę z windowsem 7... Zastanawiam sie tylko czy to ma racje bytu... Otóż w pracy mam XP, generalnie sprzęt pełno sprawny ale z racji braku możliwości instalacji aktualnych przeglądarek internetowych system do pracy na necie nie za bardzo się nadaje.... Obawiam się że za jakiś czas ten sam los czeka wina7...

Wracając do tematu, nie jestem laikiem ale czasy się zmieniły i nadrabiam zaległości po wieloletniej pracy na win 7. Do nie dawna myślałem że win10 to win10, a to błąd. Rożne sterowniki adekwatne do wydania tej cudownej dychy ;-) Z tego co pamiętam win 7 potrafił zadziałać na sterach od visty ;-) Zresztą w moim odczuciu vista nie była złym systemem w odniesieniu do 10. Co ciekawsze dziesiątka mogła by być bardzo dobrym systemem. Jest w niej parę pozytywnych usprawnień choćby kompatybilność wsteczna zarówno do starszych programów, gier jak i samych aplikacji 32bitowych. Jednak jest w niej parę detali które dosyć skutecznie zniechęciły mnie do tego systemu do tego stopnia iż uważam że to jeden z najgorszych systemów w historii microsoft. Przymuszając zaś użytkownika do ciągłego podłączenia on line i instalacji co rusz aktualizacji tego nie dokończonego i ciągle usprawnianego dzieła system windows traci w tym momencie jedyną olbrzymią przewagę nad linuxem ( chyba że ktoś jest typowym graczem) W przypadku linuxa gdy użytkowanie i konfiguracje systemu opieramy na dostępności on linne ( tak jak microsoft chciałby wprowadzić to w windowsie) również wszelkie instalacje a nawet same granie staje się bardzo proste dla zwykłego użytkownika. Dodatkowo bogactwo indywidualnej personalizacji systemu linuksowego spycha cudowną dychą na jeszcze dalsza pozycję niż w przypadku wina 7 - który estetyka bardzo się zbliżył do zaawansowanych estetycznie środowisk linuksowych .... To takie moje wnioski jakie wyciągnołem do tej pory podczas korzystania z systemu windows 10 ;-)

1 godzinę temu, Ambreliser napisał:

Mamteż inny kłopot , tym razem z DVD romemMATSHITA DVD - RAM UJ8D8 zainstalowanym w laptopie Lenovo IdeaPad Z710. Czasami widzi i czyta płytkę, czasami mieli godzinę a czasami nie widzi płytki w ogóle. Sterownik jest podobno najnowszy windowsowy wersja 10.0.18362.1 z dnia 21.06.2006.

nie widzi płyty czy napędu ? - bo to różnica...

3 godziny temu, sahipp napisał:

Przepraszam może głupie pytanie ale co to są sterowniki ,,DCH,, ?

To powinno być w zasadzie w poradnikach. Sterowniki DCH: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Sterowniki bez DCH czyli z panelem sterowania bez potrzeby pobierania go ze Sklepu Microsoft od Intel: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Sterowniki te wspierają 6, 7, 8 gen Intela - nic nie stoi na przeszkodzie, aby w prosty sposób zmodyfikować je do obsługi 9 gen, ale wtedy nie będą miały podpisu cyfrowego - trzeba wyłączyć podpis cyfrowy.

0.jpg

Tak wygląda plik inf:

1.jpg

Sterowniki bez DCH czyli z panelem sterowania bez potrzeby pobierania go ze Sklepu Microsoft od Nvidia - na stronie głównej wchodzimy w sterowniki beta i archiwalne i tam wyszukujemy sobie najnowsze sterowniki do swojej karty NV (Nvidia w przeciwieństwie do Intela nadal wydaje sterowniki bez DCH - jak długo?): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

2.jpg

Tak wygląda pobierany plik bez DCH:

3.jpg

A tak DCH czyli te których nie chcemy:

4.jpg

Ten prosty zabieg pozwala zainstalować sterowniki grafiki Intel i Nvidia na Windows 10 1607 LTSB i 1809 LTSC, które nie posiadają Sklepu Microsoft.

P.S. A ten temat:

powinien być scalony z tym zanim się rozwinie za bardzo. W końcu jest o tym samym.

sahipp and RemixPL1994 like this

Dzięki Wiktorynek, widzisz nie wiedziałem o tym. Fajnie dowiedzieć się czegoś nowego. Od razu wypróbuję, jestem ciekaw czy będzie po instalacji działać prawidłowo...

Generalnie na windowsie 10 jestem już od 3 miesięcy i w normalnych warunkach dawno powinienem zapomnieć o zabawach ze sprzętem, sterownikami i oprogramowaniem, a tutaj proszę ten system się na pewno nie znudzi ;-)

1 godzinę temu, sahipp napisał:

ten system się na pewno nie znudzi

To jest wieczna walka, poprawianie, ustawianie itp itd. Z reguły wiele przydatnych ustawień po restarcie przywraca się do jedynie słusznej opcji określonej przez MS. W pracy mam jeszcze kompa z Win 7, ale wkrótce pewnie mi wymienią. Przychodzę do pracy, odpalam, loguję się i mogę cieszyć się sprawnym systemem przez cały dzień. Moi współpracownicy uszczęśliwieni komputerami/laptopami z Win 10, najczęściej dzień zaczynają od zgłoszenia lub telefonu do działu IT, że nie mogą zalogować się do systemu, programów lub coś innego nie działa albo po prostu biorą laptopa pod pachę i biegną do informatyków. Dla mnie jest to porażka MS na całej linii. To jest niewyobrażalne, aby niemal każda wersja Win 10 na każdym sprzęcie miała jakieś problemy. Tu zaznaczę z góry, że w komputerach służbowych praktycznie nic istotnego nie można zmieniać, kompletnie nic instalować, nic nie można pobierać, a aktualizacje są instalowane "odgórnie" z opóźnieniem, więc kompletnie odpada argument wielbicieli Win 10, że pewnie ktoś coś pogrzebał w systemie i potem się dziwi. :E

P.S. Amatorsko naprawiam głównie laptopy i instaluję ludziom systemy (tak, 90% społeczeństwa nie potrafi tego zrobić). Dosyć dawno temu dałem sobie spokój z wszelkimi próbami ustawiania, "ulepszania" Win 10 klientom. Zeruję dysk, sprawdzam jego kondycję i instaluję czysty, oryginalny Win 10, a następnie aktualizuję z WU system i sterowniki. Wszystko powinno być legit tak jak to sobie wymyślił i zaplanował Microsoft, ale nie jest. Nie jest z kilku powodów:

- WU nie zawsze pobiera wszystkie sterowniki - trzeba pobrać i zainstalować ręcznie - OK dla mnie nie ma problemu, ale dla innych poważny problem

- WU nie zawsze pobiera najnowsze sterowniki grafiki, a to już jest istotne pod kątem gier - dla mnie też nie ma problemu, pobieram ręcznie i instaluję - inni nawet nie wiedzą skąd i jak pobrać najnowsze sterowniki

- w tak legitnym i świeżym systemie zawsze znajduję w bardzo krótkim czasie jakieś błędy - najczęściej w laptopach nie działa regulacja jasności ekranu z klawiszy funkcyjnych, zmiana jasności ekranu po restarcie, problemy z wifi i bluetooth, oczywiście standardowo skalowanie czcionek i wiele innych problemów estetycznych czy błędów w wyświetlaniu bez wpływu na działanie systemu.

Sami oceńcie czy tak powinno być. Każdy inny systemie instalowany na takim sprzęcie (jeśli można) działa bez żadnych błędów i najczęściej trzeba włożyć więcej pracy niż tylko zdać się na WU. :O

Ja na szczęście takich problemów nie miałem ,,jeszcze,, .... Ale to co napisał Wiktorynek to cała prawda, w każdym zdaniu łącznie z tym że dziś nie wielu potrafi wgrać na nowo system operacyjny. A dziś to akurat jest bardzo proste, dawniej trzeba było zrobić dyskietkę startową i wgrać sterowniki od cd-roomu. Dopiero po tej kolejności wykonanych czynności można było przystąpić do samej instalacji systemu... Od Windowsa 98 zostało to już bardziej uproszczone gdyż dyskietka startowa zawierała od razu opcję uruchomienia DOSa z napędem CD...

Windows 10 według mnie zawsze będzie miał problemy bo działa na zasadzie usługi wiecznie poprawianej i zmienianej. To z punktu logiki nie ma prawa działać, pomijam już fakt że konfiguracji sprzętowych jest milion pięćset sto dziewięćset...

To tak jakby ktoś kupił auto i przez cały czas jego posiadania tuningowałby silnik: najpierw wtryskiwacze wymiana na wydajniejsze, potem się okazuje że turbo za małe wstawiasz większe, ale z kolei program nie wyrabia, robisz program do tego okazało się że fmic by się przydało to od razu wstawiłeś większe, ale znowu w tej konfiguracji turbo za małe to wymieniasz i znów problem wtrysków.... i tak w nieskończoność a auto nigdy nie będzie w 100% sprawne przy takim podejściu.... Tak samo działa windows 10.

Przewaga starszych systemów z rodziny microsoftu jest oczywista, były to mniej lub bardziej ale dopracowane finalnie produkty i koniec kropka. Ja osobiście nie lubię żadnych updatów. Wyznaję zasadę nagrać z nośników system oraz sterowniki a aktualizować to co najwyżej mogę program antywirusowy i przeglądarkę internetową... Dzięki temu sprzęt naprawdę potrafi działać długo i bez problemów...

11 minut temu, sahipp napisał:

dziś nie wielu potrafi wgrać na nowo system operacyjny. A dziś to akurat jest bardzo proste

Odmózgowienie społeczeństwa postępujące w tempie przyspieszonym. XP instalowali, Vistę i Win 7 instalowali, a Win 10 nie potrafią, choć jest dużo prostsze i odmózgowione przez MS. :L

Co się dziwić jak dzisiaj poziom szkolnictwa równa do hamerykańskiego:

Test - ile jest 2 + 2?

1. 3

2. 5

3. 4

Zakreśl poprawną odpowiedź i dlaczego odpowiedź 3 jest poprawna?

Tak wygląda to dzisiaj. Żenada. Zero myślenia, zero inwencji, zero zdolności, zero wysiłku intelektualnego.

JARST likes this

He He to było dobre z tym testem matematycznym :LTo ja powiem Tobie inny dowcip. Mimo iż jestem sam jeszcze młody ;-) Przez chwilę pracowała u mnie młoda dziewczyna, nie pamiętam bo to epizod krótki był, miała w okolicach 20 lat. Zdawała poprawkę z historii do której się przygotowywała. Zapytałem ją w takim razie półżartem w którym roku wybuchła 2 wojna światowa... odzew...,, yhmyhym a była taka ?,,  Najpierw pomyślałem że ona sobie tak żartuje ale potem okazało się że jednak nie... Pozostawię to bez komentarza mimo iż sam wielkim znawcą historii nie jestem ;-)

W dniu 5.02.2020 o 16:29, sahipp napisał:

nie widzi płyty czy napędu ? - bo to różnica...

Napęd widzi zawsze, ale czasem nie wiożonej płytki dvd (wygląda jakby był pusty) a zaraz potem inną dvd czyta i widzi. Obie z programami.

Godzinę temu, Ambreliser napisał:

No tak, ale on prawie nie był używany...

Czy ktoś z Was miał może problem z pocztą jak ten opisany w moim zapytaniu powyżej?

Jeżeli napęd w miarę nowy i mało używany to spróbuj przeczyścić soczewkę lasera jakaś szmatką lub chusteczką która nie pozostawia po sobie żadnych farfocli i do tego jakiś środek spirytus czy płyn do szyb tylko wiesz delikatnie... Pomaga i potrafi przywrócić napęd do życia chyba że ewidentnie ulatuje z niego życie to co innego...

ja mam ciekawie bo system cały czas ładuje się do automatycznego narzędzia naprawy systemu próbowałem bootrec /rebuildbcd ale rebuildbcd mowi ze nie moze zidentyfikowac żadanego urządzenia systemowego, ponieważ jest kilka dostępnych urządzeń, których nie można rozróżnić, potencjalnie spełniających kryteria identyfikacji. fixmbr nic nie zmienia a fixboot odmawia dostępu - robię to z pena instalacyjnego windows ale przeglądam te googlasy i przeglądam nie mogę znaleźć odpowiedzi =) nie działa reset do ustawień początkowych ani ostatniej sprawnej konfiguracji ani odinstalowanie ostatnich aktualizacji (nic nie widzi) czy obejdzie sie bez reinstala czy game over?