Jump to content

Win JG10 LTSC x64


srom-otnik

Recommended Posts

Win JG10 LTSC x64

12.07.2021

Dlaczego warto zainstalować?

Wystarczy porównać wyniki pomiarów wydajności mojej modyfikacji na tej samej platformie testowej względem oryginalnego systemu Microsoftu.
Aby osiągnąć wyższą wydajność należy w systemie użyć udoskonalonego autorskiego narzędzia: Optymalizator Usług

Znajdziesz go w menu podręcznym pulpitu,  należy w nim wybrać każde inne ustawienia niż usługi domyślne

 

 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  ==>Optymalizator Usług ==>  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Jak widać na załączonych screenach - potrafię uzyskać znacznie lepsze poziomy wydajności na testowanym sprzęcie od wartości standardowych.

 

EXTREME po prawidłowej optymalizacji:

LTSC.jpg.576f818628e2914c86d80deed80e3c92.jpg

I. Dodano:

Wszystkie poprawki do końca marca 2021r., Notepad2, HashChek, StartIsBack, Dism++, WinaeroTweaker, 2 kompozycje graficzne, udoskonalony Optymalizator Usług, funkcję Czyszczenie oraz tryb pracy na dyskach SSD.

Ponadto uaktywniono wszystkie pakiety FrameWork i DirectPlay oraz wbrew blokadzie rejestru założonej przez M$ dodałem 2 hacki/tweaki: Menedżer urządzeń w menu kontekstowym Komputer oraz klasyczny wygląd Personalizuj.  Optymalizator Usług otrzymał nową funkcję - kompaktuje procesy svchost.

 

II. Usunięto (Instalator systemu umożliwia wybór 4 wersji systemu  - dwóch tylko tweakowanych i dwóch - dodatkowo odchudzonych):

Wersja Lite:

- "łatwy transfer";

- Defender, SmartScreen;

- język naturalny, języki, większość układów klawiatur;

- pomoc;

- tablet;

- centrum powitalne i centrum akcji;

- obrazy, wygaszacze ekranu, dźwięki systemowe;

- geolokacja;

- Cortana (wyszukiwanie działa w 100%);

- Windows Mail;

- Windows Media Center;

- diagnostyka;

- przeglądarka XPS;

- Wordpad;

- systemowy zip;

- klawiatura ekranowa;

- index wydajności;
- kopia zapasowa i przywracanie systemu;

- zdalne wsparcie, rejestr zdalny,

- wyczyszczono folder WinSxS w stopniu uniemożliwiającym włączanie/wyłączanie funkcji przez panel sterowania.

 

Wersja Extreme:

- wszystko jak wyżej w Lite;

- Internet Explorer;

- Windows Media Player;

- mowa;

- XBOX.

 

III. Instalacja:

Po zbootowaniu nośnika, do wyboru jest:

- LTSC,

- LTSC (DEFENDER OFF),

- LTSC LITE, 

- LTSC EXTREME.

Sugeruję na etapie kreatora wstępnej konfiguracji udzielać odpowiedzi "NIE" - dzięki temu wstępnie ograniczymy telemetrię.


Gdy ukaże się PULPIT należy krótką chwilkę poczekać i nic nie klikać aż instalator zapyta Cię:
"Czy system został zainstalowany na dysku SSD?"
- przy poprawnej odpowiedzi zostanie wprowadzony cały pakiet stosownych ustawień.

 Po instalacji zastosuj bardzo ważne wskazówki do końcowych ustawień systemu -> wszystko w INSTRUKCJI na pulpicie.


 IV. Użytkowanie (jeśli nie działa jakaś funkcja w Lite/Extreme - należy wybrać wersję nieodchudzaną:

1. !!! INSTRUKCJA na pulpicie - to pierwsze co macie przeczytać !!!
Do instalacji nowo podpiętego sprzętu, aktualizacji z Windows Update, pakietu MS Office, bezpiecznie jest włączyć w Optymalizatorze Usług na czas instalacji - konfigurację domyślną usług, a po udanej instalacji należy ustawić usługi wg własnych minimalnych potrzeb.
 
2. System można aktualizować tylko w wersji pełnej. Po zainstalowaniu aktualizacji, proces usuwania kopii poprawek z magazynu WinSxS może trwać zależnie od sprzętu 10 - 15 minut, nie wolno go przerywać, nawet jak wskaźnik postępu zatrzyma się na dłuższą chwilę! CIERPLIWOŚĆ w tym przypadku się opłaca... Kolejne czyszczenia przebiegają znacznie szybciej. Polecam używać funkcji "Czyszczenie" oraz "Oczyszczanie" w aplikacji DISM++ dostępne z menu podręcznego pulpitu - zawsze po instalacji nowych sterowników, programów i wtyczek do przeglądarek - wygasza on dodatkowe obciążające wpisy rozruchowe oraz głęboko oczyszcza system ze śmieci, redukując rozmiar zajmowanego miejsca na dysku.

System można dodatkowo skompresować i zyskać kilka GB miejsca na dysku - w folderze TUNING jest odpowiedni skrypt.

Pamiętajcie, że jest to kosztem spadku wydajności o 1-2%, zwłaszcza na dyskach tależowych. Na SSD jest zdecydowanie lepiej.

 

3. W10 LTSC oryginalnie ma usuniętą możliwość tworzenia grup domowych i problem z przeglądaniem folderów udostępnionych w sieci lokalnej. Aby mimo to móc je przeglądać należy w Optymalizatorze Usługi umożliwić udostępnianie plików i drukarek oraz wykonać dodatkowo:

Okienko Uruchom: wpisać gpedit.msc

następnie: Konfiguracja komputera/Szablony administracyjne/Sieć/Stacja robocza Lanman

Włącz niezabezpieczone logowania gości

 

4Nie używać ŻADNYCH dodatkowych optymalizatorów - programów/kombajnów ingerujących w usługi i rejestr, bo później będzie sporo Waszych pytań, ale bez żadnej mojej odpowiedzi. Wszystko co potrzebne do długotrwałego korzystania z systemu jest już w niego wbudowane. Jedyny możliwy do zaakceptowania soft dodatkowo czyszczący to CCleaner ustawiony domyślnie. Nie polecam również żadnych skryptów antyszpiegowskich, gdyż podobnie jak wspomniane programy - zmieniają dostarczone przeze mnie ustawienia.

 

5. System nieaktywowany.

Rozmiar ISO: 3.08 GB - kompresja ESD

SHA-1: eeb26c8c0c1ec975178be193dc9de6f49879ffc3

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Link to comment
Share on other sites

Dzięki

 

Mirror

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]1

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

Są to starsze wersje tego systemu w 1 poście autora są najnowsze kompilacje!

 

różnica 

starsza wersja [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Nowsza wersja  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Link to comment
Share on other sites

@srom-otnik wiedziałem że będzie problem z instalacją sterownika NVIDIA standard. bo mogę tylko wersję DCH zainstalować.... Mam w biosie zaszyty klucz do wersji OEM damskie to jakoś zrobić? Bo mi nie zaciągnie panelu sterowania NVIDIA który jest mi niezbędny... System u mnie na laptopie chodzi jak rakieta i chciałbym na nim pozostać.

Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, szymibtw napisał:

wiedziałem że będzie problem z instalacją sterownika NVIDIA standard. bo mogę tylko wersję DCH zainstalować.... Mam w biosie zaszyty klucz do wersji OEM damskie to jakoś zrobić?

Pewnie że się da.

Pobierasz sterownik ze stony nvidii - ten - 441.87-desktop-win10-64bit-international-whql.exe.

Przed instalacją systemu wyłączasz internet.

Po zainstalowaniu systemu instalujesz stery nvidii. Gotowe, masz panel sterowania.

Ja włączam internet, instaluję Driver.Booster.Pro i aktualizuję sterowniki - mimo aktualizacji sterów nvidii panel sterowania nie jest kasowany.

To wszystko.

piotrmix likes this
Link to comment
Share on other sites

Bo to popierdzielony system i tyle!!! 

Chcesz mieć prawa administratora - nie możesz mieć, bo głupia przeglądarka do tego nie dopuszcza.

 

Albo będziesz miał pełne prawa administracyjne i nie używasz Egde Chromium, albo odwrotnie - ograniczone prawa i masz działający Edge...

Zmień tą przeglądarkę na inną, bądź znajdź klucz:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"EnableLUA"=dword:00000000

i zmień na 
"EnableLUA"=dword:00000001

Wtedy będziesz miał Edge Chromium-Sromium

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, srom-otnik napisał:

Bo to popierdzielony system i tyle!!! 

Z wydania na wydanie coraz więcej ustawień jest zmienione/ukryte. Aby zwiększyć czcionkę w menu kontekstowym (tylko w tym miejscu) musiałem zastosować zewnętrzny programik - ta wersja systemu pozwala na zmianę tylko hurtem - menu, text ikon, okna itd. Najgorsze jest to, że ktoś "wpadnie" na wspaniały pomysł w MS i narzuca go innym - tak jak powyższy przykład ze sterownikami nVidii. Dobrze, że AMD jeszcze nie dało się do tego przekonać.

Poza takimi "usprawniaczami" made in MS  mod Lite działa na razie bez zastrzeżeń

Co do przeglądarek - w zeszłym tygodniu postanowiłem rozstać się z Operą i przetestowałem zamienniki: Brave, Vivaldi, Slimjet, Cent, SW Iron, Firefox, Pale Moon i 2x Waterfox - obecnie w finale na placu boju zostały Slimjet i Firefox ze wskazaniem na tą pierwszą. Edge sobie odpuściłem i jak widać miałem dobre przeczucie.

Link to comment
Share on other sites

Korzystam z modów Lite  Win JG10 LTSC, a wcześniej LTSB. Mam dość stare komputery(desktopy nie laptopy), które wykorzystuje do uruchamianie internetu, MS Office, gier Lego i minecrafta. Od wersji pro systemów Windows  jest możliwość doinstalowania klienta NFS (linuxowa implementacja udostępniania systemu plików w internecie dla linuxów) . -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  Zależy mi na NFS ze względu na większe transfery i mniejsze opóźnienia przy przesyłaniu plików w porównaniu do samby (smb,cifs).

Czy mogę prosić o pomoc w doinstalowaniu  tego klienta do Win JG10 LTSC Lite? Czy można dodać z automatu tego klienta w przyszłych wydaniach Win JG10?

 

Testuje obecnie Win JG10 LTSC Lite bez antywirusa. Wcześniej posiadałem jakiś z skanem w chmurze i wieloma silnikami antywirusowymi( SECUREAPLUS). Dawał wiele fałszywych alarmów. Po instalacji czystego systemu bez antywirusa, czyje że odmulił mi się internet (VDSL Orange 40/8Mbit).  Chciałbym, aby tak pozostało bez antywirusa. Jednak może polecicie jakiś swój  program antywirusowy?

 

W grach Lego, tych starszych i gorzej zoptymalizowanych jak LEGO City Undercover i Lego Ninjago na wersji Win JG10 LTSB miałem czasami biały/czarny ekran co powodowało zawieszenie się gry . Musiałem odpalić menadżer zadań, zakończyć proces i uruchomić grę na nowo. W minecraft 1.14.4 JE miałem czasami migające czarne obszary na ekranie zamiast tesktur, gdy w tle była uruchomiana aplikacja Team Speak 3. Generalnie jakby kompozycje systemu lub obszar powiadomień blokował mi te gry. Podczas grania uruchamiałem tryb gry i tryb cichy w antywirusie, ale to nie pomagało.  Chciałem spróbować uruchomić te gry na czystej wersji systemu lub windows 7, ale jakoś brakowało mi czasu i chęci. Ostatnio zwaliłem to na fakt, że te gry są już starsze i projektowane na konsole,  dlatego sprawiają takie problemy.

 

Po aktywacji systemu KMS offline już na  Win JG10 LTSC Lite...

Próbowałem uruchomić aktualizacje systemu, aby pobrać najnowsze sterowniki. Nie znalazło aktualizacji, albo chciało przy kolejnej próbie wgrać wersje systemu 1909.

Nie odpalałem jeszcze programów wyłączających telemetrie w systemie. Bałem się, że coś namieszam i przestanie mi działać Windows Update i nie zaktualizuje sterowników.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@mustang01 - SecureAPlus jest dobry, wyłączasz tylko silnik ClamAV - będzie działał szybciej, jak chcesz inny AV to wypróbuj Pandę

Sterowników nie aktualizuje się przez WU (modów "kastratów" jak wersja Lite tym bardziej) - jak nie chce Ci się szukać driverów pojedynczo na stronach producentów - wypróbuj Snappy Driver Installer 

Telemetria - na próbę uruchomiłem skrypt kolegi m4s (opcja nr 3) - komp dalej działa :D

Do takich starych gier lepszy będzie Win 7 lub ostatecznie mod Win 8.1 tego samego autora - polecam poświęcić parę godzin, zainstalować i testować 

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Franc napisał:

Co do przeglądarek - w zeszłym tygodniu postanowiłem rozstać się z Operą i przetestowałem zamienniki: Brave, Vivaldi, Slimjet, Cent, SW Iron, Firefox, Pale Moon i 2x Waterfox - obecnie w finale na placu boju zostały Slimjet i Firefox ze wskazaniem na tą pierwszą. Edge sobie odpuściłem i jak widać miałem dobre przeczucie.

Gratuluję wyboru Franc! Ja też przeszedłem już wiele takich testów i zawsze wracałem do SlimJet'a. Jest po prostu dla mnie idealny, ma najwięcej opcji konfiguracyjnych ze wszystkich pomiotów Chromium, a ja ich właśnie potrzebuję. Ponadto - lekkość i szybkość, wbudowany downloader multimediów połączony z konwerterem do różnych formatów. Polecam!

51 minut temu, mustang01 napisał:

Czy mogę prosić o pomoc w doinstalowaniu  tego klienta do Win JG10 LTSC Lite? Czy można dodać z automatu tego klienta w przyszłych wydaniach Win JG10?

Następna wersja LTSC za najwcześniej pół roku, przypomnij się jak będę zbierał listę życzeń Userów przed nowym wydaniem.

Teraz dodanie NFS w Lite jest niemożliwe, bo magazyn WinSxS został opróżniony i nie da się tej funkcji aktywować w systemie, jedynie w pełnej odmianie.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, szymibtw napisał:

@srom-otnik mistrzu jak się pozbyć tej przezroczystości, wcześniej na dysku C był ukryty plik do odinstalowania o ile dopbrze pamiętam teraz nie ma. Bo kiedyś mi się to podobało ale od kąd siedzę na windows 10 i wcześniej na twoim 8.1 to zawsze miałem czarny pasek :) Chyba, że wspomnieć czasy win 7 i XP :)

Przezroczystość możesz regulować w:

1. Konfiguracja StartIsBack, zakładka Wygląd - tam są dwa suwaki, pobaw się nimi;

2. Personalizacja -> Kolory -> Efekty przezroczystości - jeden suwak, który tylko włącza/wyłacza efekt "Acrylic".

PZDR!

murawiak and mariant like this
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information