Jump to content
WinClub
NiKKA.Labs

Windows 7 x64 [PL] SP1.IE11.FINAL-NiKKA]

Recommended Posts

A czy jest może możliwość usunięcia wszystkich edycji prócz Win 10 Home i Win 10 Pro i w ten sposób zmniejszenia pliku install.wim?

Pobierz obraz ISO Win10 poprzez MediaCreationTool: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], tam są install.esd (poniżej 4GB) zamiast install.wim jak w OEM/RETAIL wersjach i nie musisz nic usuwać:

Tfyo21R.png

Ale to jest temat o Win7 a nie Win10.

Wiem że o Win7, proszę zatem moderatora o wydzielenie odpowiednich postów do innego tematu.

A z Win 10 już sobie poradziłem komendami:

Dism /Export-Image /SourceImageFile:install.wim /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:install2.wim

Dism /Export-Image /SourceImageFile:install.wim /SourceIndex:5 /DestinationImageFile:install2.wim

Po wykonaniu tych dwóch komend wydzieliło Home'a i Pro do nowego pliku install2.wim któremu trzeba zmienić nazwę na install.wim i skopiować na pendrive. Plik install.wim zmniejszył się poniżej 4GB. Nie potrzebuję innych wersji więc to mi odpowiada. Nie trzeba nic dzielić, kompresować czy zmieniać. MCT jakoś nigdy nie trawiłem, wolę pobierać gotowe ISO z serwera Microsoft przy pomocy strony TechBench lub Windows ISO Downloader.

NiKKA.Labs likes this

To to elegancko, myślałem, że choć 1 index ma powyżej 4GB a to już byłby problem. Nie 'siedzę' w Win10 na bieżąco.

Dalsze indexy to coś 'ala archiwum solid', że dodaje tylko różnice między indexami(plikami w nich).

Z MCT jest uaktualnione "na bieżąco; do końca" i przygotowane do FAT32 (kompresja do ESD poniżej 4GB). Macie gotowe obrazy Win10 uaktualnione, a instalujecie starsze. Ale jak kto woli.

1 godzinę temu, NiKKA.Labs napisał:

Macie gotowe obrazy Win10 uaktualnione, a instalujecie starsze. Ale jak kto woli.

Tylko jak rozpoznać, kiedy pojawia się nowy obraz z nowszymi aktualizacjami w MCT. Chyba że chodzi tylko o "główne" wersje, ale te to instaluję zawsze najnowsze czyli te które się od razu pojawiają po wydaniu (np. 1909) na Techbench lub w Windows ISO Downloader.

Inna sprawa, MCT wolniej tworzy ISO. Tutaj (TB/WID) mam "gotowiec" na serwerze MS który od razu pobieram.

Codziennie praktycznie aktualizują, zobatrz po dacie pliku boot.wim i install.esd w ISO. Gdzie reszta plików jest z 2020.01, to jak dzisiaj pobierałem czyli 2020.03.04 to takowa była na install.esd i boot.wim

No i install.wim nam podrósł wraz z wersją 2004. Już nawet sama edycja Home się nie mieści w 4GB. Próbowałem sposobu Widziora ale plik install.wim się nie zmniejszył, robi się tylko edycja Pro (?) a ponadto samoczynnie zaczął się instalować Windows 10 na moim kompie co jest dla mnie niepożądane :) Generalnie czarna magia ten NTLite jak dla mnie, wyprawia cuda których nie chcę i które są nie przewidywalne, przydałby się jakiś poradnik jak usunąć kopie zapasowe aktualizacji z obrazu "krok po kroku".