Jump to content
WinClub
danio

Dysk się zatrzymuje w czasie pracy

Recommended Posts

Witam otóż mam pewien problem dysk w czasie pracy komputera się zatrzymuje system mam na ssd reszta danych na hdd. Randomowo słychać jak dysk hdd się zatrzymuje i po włączeniu np komputer i przejściu na dysk D słychać jak dysk zaczyna pracować myślałem, że może wina zasilacza więc specjalnie sam dysk podłączyłem pod oddzielny zasilacz ze starego pc z początku chodził dysk ciągle lecz po dłuższym czasie znowu zaczął sie zatrzymywać. Napięcia na zasilaczu pomierzyłem miernikiem pod obciążeniem 100% na stresstestach w załącznikach zdjęcia z pomiarów. Wczoraj po odpaleniu sprawdzania błędów dysku wywaliło bsoda BAD_OBJECT_HEADER i komputer nie chciał odpalić był czarny obraz i nic więcej wentylatory się kręciły na cpu lecz na grafice już nie chciały ruszyć. Po czasie zresetował się kilka razy i odpalił normalnie myślałem, że może ram uszkodzony puściłem dzisiaj memtesta również zero błędów. Macie pomysł czego może być wina? Poniżej cała specyfikacja. Dodam że aktualizowałem bios i temperatury cpu wyświetlane w biosie wzrosły przed aktualizacją były po 29 stopni po aktualizacji średnio 37. Może to normalne zachowanie dysku? Ale nigdy nie zaobserwowałem takigo zachowania.

Procesor: Intel Core i5-4670
Płyta głowna: GIGABYTE GA-H87-HD3
RAM: 2xKingston HyperX KHX1600C9D3/4GX i 2xKingston HyperX KHX1866C9D3/8GX łącznie 24GB
Zasilacz: 600W bequiet! SYSTEM POWER 7 model: BQ SU7-600W (testowałem podłączenie samego dysku pod stary zasialcz antec vp 500)
Dysk SSD: SanDisk SDSSDP128G (131131400368)

Dysk HDD: TOSHIBA HDWD110 (68870E4FS)
Karta graficzna: Asus R9 270x 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Bardzo prawdopodobne, że uszkodzona pamięć RAM. Więc może powinieneś uruchomić memtest86 i po prostu sprawdzić, czy jest to związane ze sprzętem.

Ten BSOD wystąpił raz narazie komputer działa czytałem już tamten artykuł i żadna z tych rzeczy nie ma nic wspólnego z systemem bo dysk sie zatrzymuje nawet w uefi gdzie dla testu podłączyłem 15 letni hdd i sie nie zatrzymuje. Czy ta toshiba po prostu tak ma?

Nie pamiętam, jak było pod XP, ale już od Win Vista dyski HDD na domyślnych ustawieniach zarządzania energią Windows są wyłączane, gdy nie są używane przez ustalony czas. Na pewno można to zauważyć, gdy w kompie - oprócz systemowego -  znajduje się inny fizyczny dysk, na który nie zostały przeniesione jakiekolwiek pliki systemowe (temp, cache, itp.). Nie jest to żaden błąd ani awaria.

Po odniesieniu się do czegokolwiek znajdującego się na drugim dysku (gdy ten jest w spoczynku), słychać ponowny rozruch talerzy i jest to normalne zachowanie dysku.

Spoczynkowe kręcenie się talerzy HDD wymaga większej ilości energii, niż typowa praca SSD, dlatego wtedy (kiedy HDD były jedyną opcją) potrzebny był sposób na zmniejszenie poboru energii, zwłaszcza w laptopach. Tym sposobem jest wyłączanie HDD po ustalonym czasie.

Z mojego punktu widzenia nie ma to związku z zamieszczonym BSODem.

2 godziny temu, danio napisał:

Ten BSOD wystąpił raz narazie komputer działa czytałem już tamten artykuł i żadna z tych rzeczy nie ma nic wspólnego z systemem bo dysk sie zatrzymuje nawet w uefi gdzie dla testu podłączyłem 15 letni hdd i sie nie zatrzymuje. Czy ta toshiba po prostu tak ma?

Spróbuj wyłączyć opcję "Wyłącz dysk twardy po"  może to Ci pomoże , jeżeli dalej nic sprawdź czy dysk na innym komputerze działa prawidłowo możliwe , ze dysk jest wadliwy.

Mam ustawione na nigdy jak pisałem w uefi też sie zatrzymuje randomowo nie w określonym odstępie czasu na linuxie również możliwe zeby po ledwie 1.5 roku dysk siadł ale w smart nie wykazuje żeby dysk był w takim złym stanie

9 godzin temu, danio napisał:

Mam ustawione na nigdy jak pisałem w uefi też sie zatrzymuje randomowo nie w określonym odstępie czasu na linuxie również możliwe zeby po ledwie 1.5 roku dysk siadł ale w smart nie wykazuje żeby dysk był w takim złym stanie

Dobrze ja rozumiem czytałem i proszę się nie denerwować musisz testować sam dysk lub próbować zasilanie mu zmienić na inny wtyk trzeba próbować wszystkiego nawet drobne rzeczy :) Możliwe , że dysk ma niestabilne napięcia i się wyłącza takie coś jak nie dobór może zasilania nawet albo skoki napięć, jak masz możliwość sprawdzić dysk na innym kompie też było by dobrze.

A problem wystąpił przed aktualizacją biosu czy po ? Jeżeli po możliwe , że winowajca będzie aktualizacja biosu , która powoduję coś z zarządzaniem energią skoro temperatura Ci wzrosła to oznacza prawdopodobnie przegrzewanie dysku.

Może tutaj coś znajdziesz pomocnego i interesującego.

Spróbuje przetestować na innym kompie przed aktualizacją biosu zrobiłem kopie  oryginalnego i go przywróciłem, dysk podłączałem już pod wszystkie wtyczki sata od zasilacza poza tym podłączałem go oddzielnie po drugi zasilacz ;/ już mi sie kończą pomysły co może być zasilacz. Wiesz może czy da sie sprawdzić gdzieś gwarancje u toshiby tak to może go jeszcze oddam. Ewentualnie jaki dysk polecisz na trzymanie danych 1TB?

EDIT: podłączyłem dysk pod stary komputer i pracuje od pół godziny normalnie ani razu sie nie zatrzymał....

2 godziny temu, danio napisał:

Spróbuje przetestować na innym kompie przed aktualizacją biosu zrobiłem kopie  oryginalnego i go przywróciłem, dysk podłączałem już pod wszystkie wtyczki sata od zasilacza poza tym podłączałem go oddzielnie po drugi zasilacz ;/ już mi sie kończą pomysły co może być zasilacz. Wiesz może czy da sie sprawdzić gdzieś gwarancje u toshiby tak to może go jeszcze oddam. Ewentualnie jaki dysk polecisz na trzymanie danych 1TB?

EDIT: podłączyłem dysk pod stary komputer i pracuje od pół godziny normalnie ani razu sie nie zatrzymał....

Zasilacz albo płyta główna ale na pewno zasilacz będzie prawdopodobnie do wymiany lub na gwarancję dać go jak ma,  musisz jeszcze spróbować wymienić zasilacz w tym obecnym kompie gdzie zawiesza się dysk (wystarczy podpiąć go pod obecny i odłączyć stary jeżeli masz taką możliwość) jeżeli to pomoże masz przyczynę.

Możesz przy okazji sprawdzić czy kable od zasilacza są  całe czy coś nie styka się z czymś różnie to bywa.

24 minuty temu, Napromieniowany napisał:

Może być też drobna rzecz jak niedociśnięty kabel na zasilaczu warto sprawdzić też czy wszystko aby czy na pewno jest w 100% podłączone i nie luźne.

Bardzo często takie przypadki miałem, ale w czasach dysków ATA. Te przecięte wzdłuż blaszki w molex'ach w tanich zasilaczach wykonane były z g0wnolitu i bardzo szybko się rozginały i był brak styku z pinami w HDD. Dysk się losowo wyłączał, wystarczyło ruszyć kablami i znów się włączał na jakiś czas. W SATA nie ma z tym problemu, o ile wtyczkę się wciśnie do końca.

Napromieniowany likes this

Nie wiem czy to pomoże w tej sprawie czy nie ale zatrzymujący się dysk w trakcie pracy brzmi bardzo podobnie do mojego problemu który jakiś czas temu opisywałem w oddzielnym temacie. W moim wypadku HDD całkowicie przestaje być widoczny w systemie po jakimś czasie w kompletnie losowej chwili, ten sam problem tyczy się również napędu DVD który mam podpięty do komputera. Próby naprawy podejmowałem różne, od tak podstawowych jak wymiana kabli sata na aktualizacji biosu czy wymianie zasilacza kończąc. Rzecz która prócz podobnego zachowania naszych dysków się pokrywa to producent płyty głównej, również mam Gigabyta. W moim wypadku winnym prawdopodobnie (Jestem tego pewien na 90%) jest kontroler sata na płycie głównej gdyż zmiana ustawienia pracy sata z AHCI na IDE kompletnie eliminuje ten problem. Więcej na ten temat można poczytać w tym temacie.

Napromieniowany likes this

Już mi sie pomysły skończyły zasilacz odpada podmieniałem tego be quieta na anteca i to samo płytę główną też bym odrzucił bo inny stary dysk sie nie zatrzymuje ta toshiba na starym kompie również sie nie zatrzymuje mocno szkodzi to dyskowi jeśli sie tak zatrzymuje randomowo? Ram dzisiaj komputer odpalałem po kolei z każym bankiem oddzielnie i to samo nie wierze że 4 banki ramu są uszkodozne i to powodują. Jeszcze popatrze te uefi.

Jestem na 99% pewien że to płyta główna GIGABYTE GA-H87-HD3 skończyła się - pamiętam kiedyś już miałem w firmie podobny problem, po zmianie płyty wszystko było OK od tego czasu GIGABYTE omijam szerokim łukiem.

9 minut temu, verte napisał:

GIGABYTE omijam szerokim łukiem

Potwierdzam w całej rozciągłości i szerokości, po wielu latach doświadczeń serwisowych.

Do wesołego grona "omijaczy" Gigabyte dołączę niedługo także i ja. Co prawda na płycie którą mam od nich komputer do czasu działał dobrze, właśnie ale podkreślę że do czasu bo jak już zaczęły się dziać "cyrki" to na całego i w żaden sposób nie idzie ich ogarnąć. ;X

Jeszcze możesz spróbować opcję na swoim obecnym PC podłączyć dysk dać mu zasilanie ale nie podłączać mu SATA i jeżeli się zatrzyma to zasilacz jak będzie pracował to płyta główna do wymiany warto próbować wszystkiego.
Warto spróbować też inny dysk HDD jakbyś miał  , jeżeli tak nie robiłeś i wpiąć go do obecnego PC.

Robiłem tak tylko że podłączałem 15 letni hdd 80gb znalazłem w szafie taki :P i jak miałem podłączone oba to ten 80gb działał ciągle a toshiba i tak sie EDIT: nie pomyślałem wcześniej o tym ale często podłączam dysk 2.5 cala z laptopa do stacji dokującej w obudowie i on też sie nie zatrzymuje z ciekawości do tej stacji włożyłem tą toshibe i sie zatrzymuje teraz testuje na hirensboot i o dziwo narazie sie nie zatrzymuje